مخالفت آلمان با تصمیم‌گیری سیاسی درباره پروژه گازی “نورد استریم ۲”

صدر اعظم جدید آلمان پروژه گازی “نورد استریم ۲” را یک موضوع مرتبط با بخش خصوصی دانسته و هر گونه تصمیم‌گیری سیاسی درباره آن با توجه به مناقشات با روسیه بر سر اوکراین را رد کرد..

ادامه

اروپا, امریکا, اوکراین, تحریم, تحلیل, جنگ سرد, جهان, روسیه, شرق اروپا

صلح خاورمیانه در گرو تشکیل کشور مستقل فلسطین است

رئیس‌جمهور مصر تاکید کرد یافتن راهکاری سیاسی و دائم برای بحران سوریه یک مسئله با اهمیت برای خاموش کردن شعله جنگ است.

ادامه

اتحادیه عرب, اتیوپی, افریقای جنوبی, امریکا, ترکیه, تروریسم, جهان, خاورمیانه, خبر, دیدگاه, سودان, سوریه, صلح, فلسطین, لیبی, مداخله خارجی, مداخله نظامی, مصر, همبستگی, یمن

۱۲۰ نماینده عراقی خواستار مقابله با ماجراجویی آمریکا شدند

در پی ادامه تحرکات نظامی آمریکا در نقاط مختلف عراق از جمله حمله هفته گذشته بالگردهای آمریکایی به نیروهای پلیس فدرال عراق در استان کرکوک، ۱۲۰ نماینده عراقی خواستار مقابله پارلمان با این امر شدند.

ادامه

امریکا, جهان, خاورمیانه, خبر, شمال غرب آسیا, عراق

۵۳ مقام سابق آمریکایی خواستار بازگشت ترامپ به برجام شدند

بیش از ۵۰ نفر از مقام های سابق امنیتی، سیاسی و نظامی آمریکایی با تاکید بر لزوم بازگشت واشنگتن به برجام اعلام کردند، سیاست دونالد ترامپ در قبال ایران و خروج وی ازتوافق هسته ای هیچ یک از اهداف او را محقق نمی کند و حتی تبعاتی برای ایالات متحده نیز خواهد داشت.

ادامه

اتحادیه اروپا, امریکا, ایران, جهان, چین, خبر, روسیه, مذاکرات اتمی

کدام گروه تروریستی توافق خروج از حلب را نقض کرد؟ / همه چیز به ترکیه بستگی دارد

روز گذشته در حالی که قرار بود آخرین گروه از تروریست‌های باقی‌مانده در برخی محله‌های شرقی حلب خارج شوند، اما سنگ‌اندازی و کارشکنی یک گروه تروریستی و نقض مفاد توافق، سبب توقف عملیات خروج شد.

 

تروریست‌های باقی‌مانده در محله‌های شرقی حلب در پنج نوبت به همراه اطرافیان خود از این محله‌ها خارج شدند تا به شهر ادلب مقر اصلی اردوگاه تکفیری‌ها بروند تا تعداد کسانی که تا روز گذشته اخراج شدند به حدود ۹ هزار نفر از جمله ۴۵۰۰ فرد مسلح برسد که در میان شماری از سرکردگان خارجی تروریست‌ها از ملیت‌های مختلف هم حضور داشتند.

 

خبرنگار تسنیم که روز گذشته به گذرگاه الراموسه در جنوب غربی حلب رفته بود، می‌گوید روند امور برای اجرای توافق خروج تروریست‌های باقی‌مانده به خوبی داشت پیش می‌رفت که گروه‌های وابسته به جبهه تروریستی النصره توافق را نقض کردند و قصد داشتند با خودروهای خود و نه با اتوبوس‌هایی که دولت در نظر گرفته بود،‌خارج شوند و همچنین قصد داشتند اسیران غیرنظامی و نظامی را هم با خود ببرند، آنها همچنین میان بارهای خود سلاح‌های پیشرفته و تیربار و مقادیر زیادی پول مخفی کرده بودند که این موارد در چارچوب توافق خروج آنها نبود.

 

مقامات سوری تاکید کردند چنین اقداماتی بر خلاف توافق تخلیه است و به همین سبب دست‌اندرکاران گذرگاه‌ها بلافاصله یکی از کاروان‌های افراد مسلح را از منطقه الراشدین به محله‌های شرقی برگرداندند، در همین حال بود که تروریست‌ها گذرگاه الراموسه را با گلوله‌های خود هدف قرار دادند در حالی که خبرنگاران و نیروهای ارتش و تیم‌های هلال احمر هم در این مکان حضور داشتند.

 

یک منبع میدانی به تسنیم در منطقه الراموسه گفت پس از اطمینان از نقض توافق توسط افراد مسلح، ارتش دیگر نقض مفاد توافق را نخواهد پذیرفت و آنچه دولت سوریه و همپیمانان می‌خواهند بر آنها تحمیل خواهد شد.

 

این منبع افزود جبهه النصره با خروج افراد مسلح و اجرای چنین توافقاتی مخالفت می‌کند و به همین سبب می‌خواستند اسیران و سلاح‌های پیشرفته را با خود ببرند که ارتش سوریه با آن مخالفت کرد.

 

این منبع احتمال داد عملیات نظامی ارتش سوریه در صورتی که طرف ترکیه‌ای بر گروه‌های تروریستی فشار وارد نکند و آنها را به اجرای مفاد توافق ملزم نکند، در محله‌های شرقی حلب از سرگرفته خواهد شد.

 

این منبع افزود طرف‌ ترکیه‌ای باید رفتار افراد مسلح و پایبندی آنها به توافق هنگام خروج از گذرگاه‌ها را تضمین کند، اما طرف روسی بر عملیات خروج آنها نظارت دارد.

 

از سوی دیگر حالتی از انتظار و آماده‌باش در خصوص پرونده کفریا و فوعه حاکم است چرا که قرار بود بیماران و مجروحان از این شهرک‌های تحت محاصره تروریست‌ها در حومه ادلب همزمان با خروج تروریست‌های باقی‌مانده از محله‌های شرقی حلب خارج شوند.

 

منابع میدانی به خبرنگار تسنیم گفتند طی ساعات آینده تحولات مثبتی در این زمینه رخ خواهد داد، این منابع به جزئیات بیشتری اشاره نکردند.

 

این در حالی است که تکمیل اجرای توافق مربوط به کفریا و فوعه به حل اشکالاتی که در گذرگاه الراموسه حلب رخ داد و منجر به توقف اجرای توافق خروج شد، بستگی دارد.

 

از سوی دیگر استاندار حماه تاکید کرد تمام مسائل لجستیکی برای استقبال از مجروحان و بیمارانی که از کفریا و فوعه تخلیه خواهند شد، آمادهه است و اتوبوس‌ها در حومه حماه منتظر فرمان ورود به حومه ادلب هستند.

طی توافقی با دولت سوریه؛ گروه‌های مسلح در «زاکیه» و «الدیرخبیه» دمشق خود را تسلیم کردند

منابع رسانه ای اعلام کردند که گروه های مسلح مستقر در مناطق «زاکیه» و «الدیرخبیه» واقع در حومه جنوبی دمشق، طی توافقی با دولت سوریه، خود را تسلیم نیروهای امنیتی کردند.   تلویزیون سوریه از تسلیم گروه های مسلح سوری مستقر در مناطق «زاکیه» و «الدیرخبیه» واقع در حومه جنوبی دمشق خبر می دهد.   ... طی توافقی با دولت سوریه؛ گروه‌های مسلح در «زاکیه» و «الدیرخبیه» دمشق خود را تسلیم کردند

ادامه

جنگ بر علیه تروریسم, جهان, خبر, سوریه

روند خروج از شرق حلب متوقف شد

منابع آگاه از توقف روند خروج افراد مسلح از شرق حلب و حملات گروههای مسلح به گذرگاه الراموسه خبر دادند.   به گزارش خبرگزاری مهر، شبکه المنار اعلام کرد: ارتش سوریه روند خروج گروههای مسلح از شرق حلب را به سبب ایجاد اخلال از سوی آنها در توافق مربوط به خروج متوقف کرده است.   ... روند خروج از شرق حلب متوقف شد

ادامه

جنگ بر علیه تروریسم, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

قدم بعدی برای سوریه برقراری آتش‌بس سراسری است

رییس‌جمهوری روسیه گفت قدم بعدی در پایان دادن به درگیری‌های سوریه برقراری آتش‌بس سراسری در این کشور است.   به گزارش خبرگزاری فرانسه، «ولادیمیر پوتین» رییس‌جمهوری روسیه امروز-جمعه- گفت قدم بعدی برای پایان دادن به درگیری‌های سوریه، جلب توافق طرف‌های درگیر در این کشور برای برقراری آتش‌بس سراسری است.   پوتین که برای رایزنی در ... قدم بعدی برای سوریه برقراری آتش‌بس سراسری است

ادامه

جنگ بر علیه تروریسم, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

نظارت پهپادها: ۸۰۷۹ نفر از شرق حلب طی ساعات گذشته خارج شدند

مرکز روسی ویژه تلاش های آشتی در سوریه از خروج بیش از هشت هزار نفر از شرق حلب طی ساعات گذشته خبر داد.   به گزارش مهر به نقل از پایگاه العهد، ۸۰۷۹ نفر از افراد مسلح به همراه خانواده هایشان از صلاح الدین، الانصاری، المشهد و الزبدیه در شهر حلب از طریق گذرگاه راموسه ... نظارت پهپادها: ۸۰۷۹ نفر از شرق حلب طی ساعات گذشته خارج شدند

ادامه

جنگ بر علیه تروریسم, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا