حمایت فرانسوی‌ها از مردم فلسطین با راهپیمایی در پاریس+ فیلم

مردم فرانسه نیز امروز در حمایت از مردم مظلوم فلسطین تظاهرات گسترده‌ای را در پاریس برگزار کردند. به گزارش مهر به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در ادامه حمایت‌های مردمی از مردم مظلوم فلسطین، فرانسوی‌ها هم امروز راهپیمایی گسترده‌ای را در شهر پاریس پایتخت این کشور برگزار کردند. حملات جنگنده‌های اسرائیلی به مناطق مختلف نوارغزه از ... حمایت فرانسوی‌ها از مردم فلسطین با راهپیمایی در پاریس+ فیلم

ادامه

آپارتایت, اروپای غربی, اسراییل, انگلستان, تروریسم, جهان, خبر, فرانسه, فیلم

شکاف در اتحاد آمریکا و اسرائیل از منظر نوام چامسکی

نظریه‌پرداز سرشناس آمریکایی با اشاره به شکاف میان دولت کنونی اسرائیل و دولت بایدن، به سرکوب‌ها در سرزمین‌های اشغالی اشاره کرده و گفت که دیوان عالی این رژیم کارنامه افتضاحی در مورد سرزمین‌های اشغالی دارد. به گزارش ایسنا، نوام چامسکی، چهره آکادمیک و فیلسوف مشهور و شناخته‌شده جهانی، در مصاحبه با شبکه خبری الجزیره به ... شکاف در اتحاد آمریکا و اسرائیل از منظر نوام چامسکی

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, استبداد, اسراییل, الجزایر, ایران, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, عراق, فلسطین, گزارش, مراکش, نسل کشی

عضو کنگره آمریکا: با حمایت واشنگتن از اسرائیل، مرگ و ویرانی ادامه خواهد یافت

رشیده طلیب نماینده فلسطینی تبار کنگره آمریکا با اعتراض به حمایت های کشورش از اسرائیل گفت: زمانی که کمک مالی آمریکا به این دولت آپارتاید ادامه داشته باشد، مرگ و ویرانی ادامه خواهد یافت. این نماینده دموکرات از ایالت میشیگان آمریکا افزود: امروز دولت جناح راست افراطی اسرائیل با خشونت به شهر نابلس حمله کرد ... عضو کنگره آمریکا: با حمایت واشنگتن از اسرائیل، مرگ و ویرانی ادامه خواهد یافت

ادامه

آپارتایت, آمریکا, آمریکای شمالی, اسراییل, تحلیل, فلسطین

مخالفت کشورهای آمریکای لاتین با شهرک‌سازی اسرائیل در کرانه باختری

چهار کشور آمریکای لاتین در بیانیه مشترکی نسبت به گسترش شهرک‌سازی‌های اسرائیل در کرانه باختری ابراز نگرانی و مخالفت خود را با این اقدام رژیم آپاتاید تل‌آویو اعلام کردند. به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، آرژانتین، برزیل، شیلی و مکزیک جمعه شب در بیانیه‌ای تاکید کردند که گسترش شهرک‌سازی‌های اسرائیل خلاف قوانین بین‌الملل است. ... مخالفت کشورهای آمریکای لاتین با شهرک‌سازی اسرائیل در کرانه باختری

ادامه

آرژانتین, آلمان, آمریکا, آمریکای لاتین, اپارتایت, اسراییل, انگلستان, ایتالیا, برزیل, جهان, خبر, شیلی, فرانسه, فلسطین, مکزیک

سازمان ملل قطعنامه پیشنهادی روسیه برای مبارزه با نئونازیسم و نژاد‌پرستی را تصویب کرد/ رویارویی شرق و غرب

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نشست روز پنجشنبه قطعنامه‌ی پیشنهادی روسیه با عنوان «مبارزه با ستایش نازیسم، نئونازیسم و ​​سایر اقداماتی را که به تشدید اشکال مدرن نژادپرستی، تبعیض نژادی، بیگانه‌هراسی و عدم تحمل مرتبط کمک می‌کند» تصویب کرد. به گزارش ایرنا از خبرگزاری تاس، این قطعنامه با ۱۲۰ رای موافق، ۵۰ رای مخالف ... سازمان ملل قطعنامه پیشنهادی روسیه برای مبارزه با نئونازیسم و نژاد‌پرستی را تصویب کرد/ رویارویی شرق و غرب

ادامه

آمریکا, اپارتایت, اتحادیه اروپا, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, سازمان ملل, شرق, غرب, نئونازیسم

عذرخواهی شهر گلاسگوی انگلیس از نقش داشتن در برده‌داری

شورای شهر گلاسگو در منطقه اسکاتلند با اعلام اینکه مظاهر تجارت برده در سراسر این شهر دیده می‌شود و بابت نقش این شهر در برده داری، پوزش خواست.

 

شورای شهر گلاسگو، از نقش این کشور در تجارت برده در دو سوی اقیانوس اطلس پوزش خواست و اعلام کرد پول ناشی از تجارت برده‌داری، در هر گوشه از این شهر دیده می‌شود.

 

سوزان آیتکن ، رئیس شورای شهر گلاسگو گفت: این شهر در تلاش است از گذشته خود در زمینه برده داری، فاصله بگیرد. خون بردگان آفریقایی، خون فرزندان آن بردگان و نوه هایشان در سراسر این شهر دیده می‌شود.

 

در بررسی شورای شهر گلاسگو معلوم شد از ۷۹ لرد که گلاسگو داشته است، ۴۰ نفر در تجارت برده، در سال‌های ۱۶۳۶ تا ۱۸۳۴ دست داشته اند و تعدادی از آنان، در زمان تصدی مسوولیت، برده نیز داشته اند.

 

در گزارش شورای شهر گلاسگو آمده است دستکم ۱۱ ساختمان در این شهر متعلق به افرادی بوده است که در تجارت برده دست داشتند و مجسمه یا بنای یادبود ۸ برده دار هنوز در شهر برپاست. همچنین هنوز ۶۲ خیابان در شهر گلاسگو، به نام برده داران است که برده‌ها را در مزارع تنباکو، به بیگاری می‌گرفتند.

 

در  این گزارش همچنین آمده است جیمز وات که با استفاده از بخار در موتور، زمینه ساز انقلاب صنعتی شد، برده دار بود و کودکی سیاه پوست را به خانواده‌ای در شمال شرق گلاسگو فروخته است.

 

در پی راه اندازی جنبش «جان سیاهان مهم است» در جهان، مخالفان نظام برده داری و استعمارگری انگلیس در شهر بریستول، خرداد ماه دو سال پیش، مجسمه ادوارد کولستون را در میدانی در این شهر، پایین کشیدند و به درون رودخانه پرت کردند. بنابر گزارش‌های منتشر شده در انگلیس، کلستون در قرن هفدهم و در دوران امپراتوری بریتانیا، حدود یکصد هزار نفر از جمله ۱۲ هزار کودک را به عنوان برده خرید و فروش کرده بود.

 

در پی افزایش درخواست‌ها به منظور پایان تکریم و تقدیس برده داران و استعمارگران در انگلیس، کمیسیونی مستقل در انگلیس تشکیل شد تا درباره چگونگی برچیدن آثار استثمار و برده داری از میادین و ساختمان‌های عمومی در این کشور، مشورت دهد.

 

جنبش ضد نماد‌های نژاد پرستی که در انگلیس شکل گرفته، اعلام کرده است مجسمه ۷۸ نفر از برده داران و حامیان برده داری این کشور، باید برچیده و نام‌های برده داران از خیابان‌های این کشور، محو شوند. در پی قتل جورج فلوید سیاه پوست زیر زانوی پلیس امریکا، کارزار مخالفان نژادپرستی در انگلیس به سازماند‌های فعالیت‌های ضد نژادپرستی، از جمله برگزاری تظاهرات گوناگون پرداخت. این کارزار در تارنمایی با عنوان «نژادپرستان را سرنگون کنید» مجسمه ۷۸ نفر از بازرگانان برده و حامیان برده داری را در شهر‌های این کشور شناسایی کرده و برچیدن آن‌ها را خواستار شده است.

 

در فهرست برده داران و نژادپرستان مشهور انگلیسی که در این فهرست قرار دارد، نام تعدادی از پادشاهان پیشین انگلیس همچون چارلز و جیمز دوم و نیز شماری از نخست وزیران پیشین این کشور، همچون ویلیام گلادستون و رابرت پیل نیز دیده می‌شود. در مرکز لندن مخالفان نژاد پرستی مجسمه وینستون چرچیل نخست وزیر و نماد یک سیاستمدار کاملا انگلیسی را که در طراحی کودتای ۲۸ مرداد نقش داشت هدف حملات خود قرار دادند و دولت مجبور شد برای حفاظت از مجسمه چرچیل، آن را در حصار فلزی قرار دهد و برای آن نگهبان شبانه روزی قرار دهد.

چین: رسانه‌های غربی نباید به بستری برای پخش نژادپرستی تبدیل شوند

۲۱ مارس روز جهانی رفع تبعیض نژادی است. وانگ ون بین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پاسخ به سوالات مربوط در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی گفت که ایالات متحده در مواجهه با سابقه بد حقوق بشر خود، نه تنها خویشتن بینی ندارد، بلکه خود را به عنوان یک کشور مدافع حقوق بشر تلقی می کند و حقوق بشر را سیاسی ... چین: رسانه‌های غربی نباید به بستری برای پخش نژادپرستی تبدیل شوند

ادامه

اپارتایت, اسیا, افغانستان, امریکا, اوکراین, پناهجویی, تحلیل, جهان, چین, حقوق بشر, سازمان ملل, سوریه, صلح, غرب

کشورهای آفریقایی عضو شورای امنیت نژادپرستی در مرزهای اوکراین را محکوم کردند

نمایندگان سه کشور آفریقایی در شورای امنیت سازمان ملل شامل کنیا، غنا و گابن در جلسه عصر دوشنبه این شورا در نیویورک، تبعیض و نژاد پرستی علیه شهروندان آفریقایی را در مرز اوکراین محکوم کردند.

ادامه

اپارتایت, اتحادیه آفریقا, افریقا, اوکراین, جهان, حقوق بشر, خبر, غنا, کنیا, گابن

افزایش مرگ‌ومیر مادران در آمریکا در سایه تبعیض نژادی

یافته های یک بررسی نشان می دهد میزان مرگ و میر مادران آمریکایی که در حال حاضر بدترین در جهان صنعتی است، در سال ۲۰۲۰ به بالاترین سطح در نیم قرن گذشته رسید و احتمال مرگ زنان سیاهپوست سه برابر بیش از زنان سفیدپوست است.

ادامه

اپارتایت, امریکا, امریکای شمالی, جهان, حقوق بشر, گزارش

چامسکی: حزب جمهوری‌خواه آمریکا به «شورشی رادیکال» تبدیل شده است

«نوام چامسکی» نظریه‌پرداز و زبانشناس سرشناس و فیلسوف سیاسی آمریکایی معتقد است حزب جمهوری‌خواه این کشور «نه یک حزب سیاسی» بلکه «شورشی رادیکال» شده است.

ادامه

اپارتایت, امریکا, امریکای شمالی, تحلیل, جهان