چین: کمربند و جاده به یک سکوی همکاری و عملکرد عمومی مورد استقبال بین‌المللی تبدیل شده است

وانگ وِن بین، سخنگوی وزارت خارجه چین سه شنبه ۲۷ آوریل (۷ اردیبهشت) در نشست خبری این وزارتخانه اظهار داشت که “کمربند و جاده” به یک سکوی همکاری و عملکرد عمومی مورد استقبال بین‌المللی تبدیل شده است و راهی درخشان برای همگامی محسوب می‌شود.

 

بنا به تازه‌ترین داده‌های وزارت بازرگانی چین، در سه ماهه نخست سال جاری، سرمایه گذاری مستقیم غیر مالی چین در کشورهای حاشیه کمربند و جاده در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ۵.۲ درصد افزایش یافته است.

 

سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ به پرسشی درباره پیشرفت ساخت کمربند و جاده بیان کرد: در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱، سرمایه گذاری و همکاری چین با کشورهای در امتداد کمربند و جاده با ثبات رشد کرده و مبلغ قراردادهای تازه امضا شده چین با این کشورها و مبلغ امور تجاری انجام شده در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته به ترتیب ۱۹.۴ و ۱۲.۴ درصد رشد کرده است. تعداد ۳ هزار و ۳۹۸ بار قطار چین و اروپا حرکت کرده و ۳۲۲ هزار کانتینر کالا منتقل شده است که در مقایسه با سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ جداگانه ۷۵ و ۸۴ درصد رشد داشته است.

 

این نتایج چشم‌گیر به طور کامل نیروی محرکه قوی ساخت مشترک کمربند و جاده را نمایان ساخته است، به ویژه با توجه به چالش‌های ناشی از همه گیری شیوع کرونا و رکود اقتصادی جهان، تحقق این دستاوردها بیش از حد ارزشمند است.

 

وانگ ون بین اشاره کرد: ساخت مشترک کمربند و جاده در مدت شیوع کرونا، نقش مهمی برای حفاظت از امنیت جانی و سلامت مردم همه کشورها ایفا کرده است. قطار باری چین و اروپا نیز از کانال های لجستیک مهم برای انتقال لوازم پیشگیری و مهار کرونا است. تا پایان ماه مارس، جمعا ۱۱ میلیون و ۴۶ هزار محصول مربوط پیشگیری و مهار شیوع کرونا در این مسیر منتقل شده است.

 

چین همراه با کشورهای شریک ساخت مشترک کمربند و جاده از جمله اندونزی، امارات متحده، مالزی، پاکستان و ترکیه تولیدات مشترک پزشکی و بهداشتی را آغاز کرده و همکاری ها با این طرف ها در راستای پیشگیری از بیماری؛ بهداشت عمومی و امور پزشکی و داروی سنتی را گسترش داده است. همچنین؛ کمربند و جاده در مقابله مشترک جهان با تغییرات اقلیمی انرژی مثبت ارسال می‌کند.

راغفر؛ اگر قرار است تفکر خاصی منویات خود را بر کشور حاکم کند این همه هزینه انتخابات برای چیست؟

استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: وقتی سیاست‌های اقتصادی را دنبال می‌کنیم این سوال مطرح می‌شود که چرا به پیامدهای اجتماعی، اقتصادی و امنیتی آن توجه نمی‌شود؟ مطمئن هستم مسئله نفوذ حداقل در حوزه اقتصاد پرونده‌اش افشا خواهد شد منتها آن موقع معلوم نیست جامعه چه هزینه‌ای بابت آن پرداخت می‌کند.

ادامه »

اقتصادی, ایران, تحلیل, فساد

ما در روند اضمحلال و فروپاشی اقتصادی قرار داریم

فرشاد مومنی بیان کرد: میانگین مصرف مواد پروتئینی به ۱۰ درصد مصرف مواد پروتئینی در سال‌های جنگ رسیده است و این موضوع به معنای این است که ما در روند اضمحلال و فروپاشی اقتصادی قرار داریم.

ادامه »

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, خبر