چراغ سبز چین برای استفاده از خودروهای بدون راننده

دولت چین اجرای محدود و موقت یک ماهه قانونی را آغاز کرده که براساس آن به خودروهای بدون راننده اجازه می‌دهد در جاده‌ها تردد داشته و مسوولیت قانونی در زمان وقوع حوادث رانندگی را داشته باشند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, چین, خبر, دانش, شرق آسیا

فضاپیمای اسرارآمیز چین به مدار زمین پرتاب شد

چین، یک فضاپیمای آزمایشی قابل استفاده مجدد را طی یک ماموریت محرمانه به مدار زمین پرتاب کرد.

 

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، چین برای دومین بار طی دو سال گذشته، یک فضاپیمای قابل استفاده مجدد را در یک ماموریت مرموز، به مدار زمین پرتاب کرد.

 

خبرگزاری “شین‌هوآ” (Xinhua) گزارش داد که موشک موسوم به “Long March 2F” که حامل یک فضاپیمای آزمایشی است، از “مرکز پرتاب ماهواره جیوکوان” (JSLC) بلند شد.

 

شین‌هوآ اعلام کرد: این فضاپیمای آزمایشی پیش از بازگشت به محل فرود برنامه‌ریزی‌شده در چین، برای مدتی در مدار خواهد بود که طی آن مدت، فناوری‌های قابل استفاده مجدد در مدار تأیید خواهند شد. این کار طبق برنامه‌ریزی و برای ارائه پشتیبانی فنی و استفاده صلح‌آمیز از فضا انجام می‌شود.

 

گزارش شین‌هوآ تنها دو پاراگراف است و جزئیات بیشتری را ارائه نمی‌دهد اما گمان می‌رود که این وسیله نقلیه مرموز، یک هواپیمای فضایی رباتیک باشد که اندازه آن تقریبا در حد فضاپیمای رباتیک “بوئینگ ایکس-۳۷” (Boeing X-37) آمریکا است.

 

چین، یک فضاپیمای آزمایشی قابل استفاده مجدد را نیز در سپتامبر ۲۰۲۰، تحت شرایط محرمانه مشابهی به فضا پرتاب کرد. این وسیله که ممکن است همان وسیله‌ای باشد که اخیرا بلند شد، به مدت دو روز در آسمان باقی ماند و محموله کوچکی را پیش از فرود در چین، در مدار آزاد کرد.

 

برای مقایسه می‌توان گفت که فضاپیمای بوئینگ ایکس-۳۷ آمریکایی در آخرین ماموریت اسرارآمیز خود، بیش از ۸۰۰ روز به دور زمین چرخیده است. گمان می‌رود که نیروی فضایی آمریکا، دو هواپیما از هواپیماهای فضایی ۸.۸ متری ساخت بوئینگ را در ناوگان خود داشته باشد.

در بحبوحه تنش‌ها در تنگه تایوان؛ چین «قاتل ناو هواپیمابر» را پرتاب کرد + فیلم

در حالی که تنش‌ها در تنگه تایوان در پی خبر سفر احتمالی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به این جزیره بالا گرفته، چین برای اولین بار ویدئویی را به نمایش گذاشت که به نظر پرتاب موشک مافوق صوت DF-۱۷ را نشان می‌دهد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, تایوان, جنگ سرد, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, دانش, شرق آسیا, فیلم

تلخکامی واشنگتن با توسعه سامانه موقعیت‌یاب روسی

آژانس فضایی روسیه در چارچوب مقابله با تحریم‌های آمریکا، جایگزین کردن سامانه موقعیت‌یابی روسی با جی‌پی‌اس آمریکا را در دستور کار قرار داده است و تلاقی این عزم روسیه با آمریکای لاتین از طریق استقرار ایستگاه‌های این سامانه، بی تردید کام واشنگتن را تلخ خواهد کرد.

ادامه

ارژانتین, امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, اوکراین, برزیل, پاراگوئه, جهان, چین, دانش, روسیه, شرق اروپا, غرب, گزارش, ناتو

نگرانی آمریکا از توسعه پهپادی چین و روسیه

دو عضو کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای آمریکا ضمن ابراز نگرانی نسبت به در دسترس بودن پهپادهای نظامی ارزان قیمت، تاکید کردند واشنگتن باید بر روی مقابله با پیشرفت روز افزون چین و روسیه بر روی فناوری‌ جدید هواپیماهای بدون سرنشین متمرکز شود.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, گزارش