همبستگی با مبارزه مردم ایران برای صلح، حقوق و عدالت اجتماعی

“کمیتهٔ دفاع از حقوق مردم ایران” ( “کودیر”) که برای بیش از چهار دهه در دفاع از صلح، حقوق و آزادی‌های دموکراتیک، و به‌ویژه آزادی‌ها و حقوق سندیکایی در ایران فعالیت کرده است، در نیمهٔ دوم آبان‌ماه سال جاری نشست سالانه‌اش را در ساختمان مرکزی اتحادیهٔ “یونیسون” در لندن با موفقیت برگزار کرد. یونیسون بزرگ‌ترین ... همبستگی با مبارزه مردم ایران برای صلح، حقوق و عدالت اجتماعی

ادامه

آزادی, آلمان, امپریالیسم, انگلیس, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, روزنامه نگاران, زنان, عدالت اجتماعی, کارگری, کانادا, معلمان, همبستگی

از مبارزۀ حق‌طلبانهٌ کارگران پروژه‌ای صنایع نفت پشتیبانی کنیم!

گزارش‌های انتشاریافته حاکی ازآن است در مناطق مختلف کشور شمار بزرگی از کارگران پروژه‌ای، پیمانی و قرارداد موقت صنایع نفت، گاز و پتروشیمی دست به اعتراض و اعتصاب زده‌اند. این اعتصاب‌ها با فراخوان ازسوی فعالان کارگری از روز گذشته آغاز شده‌است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بیانیه, حقوق بشر, کارگری

نیویورک تایمز؛ دستمزدی که زنان بابت کارِ خانگی نمی‌گیرند به اندازه درآمد ۵۰ شرکت بزرگ جهان است

اگر زنان آمریکایی در سال ۲۰۱۹ برای کارهایی که در خانه از تهیه غذا، مراقبت از افراد، شست و شو، نظافت و … مبلغی معادل حداقل دستمزد کشورهای دریافت می‌کردند، یک هزار و ۵۰۰ میلیارد دلار درآمد داشتند.

ادامه

امریکا, جهان, خبر, زنان

هفته‌نامه “تایم” ؛ اعتراض نسرین ستوده به “نقض سیستماتیک حقوق زنان” در ایران

نسرین ستوده از زندان اوین پیامی به‌مناسبت هشت مارس منتشر کرده است. فراخوانی برای مبارزه مشترک علیه تبعیض و بی‌عدالتی. او با اشاره به شیوع کرونا در ایران از حکومت ایران خواسته است تا به دشمنی خود با جهان پایان دهد.

ادامه

امریکا, ایران, جهان, حقوق بشر, خبر, زنان

سیل عظیم بانوان مخالف ترامپ در خیابان های واشینگتن

بانوان آمریکایی روز شنبه با حضور در خیابان های واشینگتن در تظاهرات گسترده علیه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شرکت کردند.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشینگتن،‌ ایستگاه های متروی مملو از جمعیتی بود که تلاش می کردند در این تجمع شرکت کنند. به نظر می رسد

 

این تظاهرات، بی سابقه ترین تظاهرات مرتبط با مراسم تحلیف یک رئیس جمهوری در آمریکا باشد.

 
یک بانوی ۷۲ ساله که خود را از کارولینای شمالی به واشینگتن رسانده بود، گفت: می خواهم از حقوق مان دفاع کنم.

 
هجوم زنان معترض به طرف واشینگتن در حالی روی داد که این شهر روز گذشته (جمعه) شاهد برگزاری مراسم تحلیف ترامپ بود.

 
ترامپ روز شنبه برای شرکت در مراسم دعای بین ادیان در کلیسای ملی واشنگتن حضور یافت.

 
در همین حال، پیش بینی می شود که راهپیمایی زنان در واشنگتن، دست کم ۲۰۰ هزار تن را به خیابان های این شهر بکشاند.

 
این مسئله نشان می دهد که رئیس جمهوری جدید آمریکا با سطح بالایی از بی اعتمادی در میان مردم رو به روست، وضعیتی که در آمریکا در دهه های اخیر بی سابقه بوده است.

 

یکی از راهپیمایان در تظاهرات واشینگتن از حضور گسترده زنان از همه سنین و نژادی خبر داد.

 
هر چند ترامپ ۴۲درصد از آرای زنان را از آن خود کرد، میلیون ها نفر که به وی رای ندادند، نگران هستند که مسائل مربوط به زنان و پیشرفت های حاصل شده در زمینه های مختلفی چون بهداشت زنان در دوره زمامداری وی به دست فراموشی سپرده شود.

 
در همین حال،‌ سازمان دهندگان راهپیمایی زنان در واشینگتن با صدور بیانیه ای اعلام کردند که این تجمع، حاوی پیامی صریح به دولت جدید آمریکا و جامعه جهانی است، مبنی بر اینکه حقوق زنان، حقوق بشر است.

 
در این بیانیه آمده است: تجمع واشینگتن که از همه نوع سن، فرهنگ و نژادی را گردهم آورده، با هدف تضمین مطالباتی چون حقوق مهاجران و مساله سقط جنین برگزار شده است.

 
منتقدان ترامپ وی را متهم کرده اند که درصدد است این مطالبات را مهار کند.

تظاهرات صدها هزار نفری ضد ترامپ در لندن!

صدها هزار تن از مردم در انگلیس امروز شنبه با تجمع در مرکز لندن اعتراضات گسترده ضد ترامپ برگزار کردند. به نوشته روزنامه گاردین، گفته می‌شود که بسیاری از شرکت‌کنندگان در این تجمع اعتراضی گسترده، علاوه بر شهرهای سراسر انگلیس از برخی از شهرهای آمریکا از جمله مینه‌سوتا آمده‌اند.   این تظاهرات بخشی از کمپین ... تظاهرات صدها هزار نفری ضد ترامپ در لندن!

ادامه

امریکا, انگلستان, جهان, خبر, زنان

جنبشِ زنان، راهِ دشوار و چالش‌های پیشِ‌روی

هرساله به‌مناسبت روز جهانی زن، مشکلات و مسائل زنان در سرتاسر جهان موردتوجه بیشتر قرار می‌گیرند. جهان در قرن بیست و یکم در عرصهٔ فناوری و تکنولوژی تحول‌های چشمگیر و شگرفی را شاهد بوده است. این تحول‌ها طبیعتاٌ تأثیرات عمیقی بر نحوهٔ زندگی، کار، و مناسبات اجتماعی افراد داشته است. تأثیر این تحول‌ها همچنین در ... جنبشِ زنان، راهِ دشوار و چالش‌های پیشِ‌روی

ادامه

ایران, زنان, مقاله