اعلام نامزدی «مورالس»برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۵ بولیوی

«اوو مورالس» رئیس‌جمهوری سابق بولیوی از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۵ خبر داد. به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری افه، در بحبوحه بروز شکاف در حزب حاکم جنبش به سوی سوسیالیسم (MAS)، مورالس که بین سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۹ ریاست جمهوری بولیوی را عهده‌دار بود، خاطر نشان کرد که او «مجبور» ... اعلام نامزدی «مورالس»برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۵ بولیوی

ادامه

آرژانتین, آمریکا, آمریکای لاتین, بولیوی, تشنج‌ زایی, خبر, سوسیالیسم, شبه جزیره کره, فساد, کره جنوبی, کره شمالی, مکزیک

معمار تحریم‌های ضد روسی آمریکا به فساد متهم شد

رابرت منندز، سناتور دموکرات برجسته ایالات متحده، در یک پرونده فدرال به اتهام رابطه همراه با فساد با سه تاجر متهم شده است. در کیفرخواستی که منتشر شده، نام همسر منندز و همچنین سه مظنون دیگر که گفته می‌شود در این طرح دخیل بودند، ذکر شده است. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری راشاتودی، ... معمار تحریم‌های ضد روسی آمریکا به فساد متهم شد

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, اوکراین, جهان, خبر, روسیه, فساد, مصر

۷۸ درصد اوکراینی‌ها زلنسکی را مسئول فساد دولتی می‌دانند

نظرسنجی جدید انجام شده در اوکراین نشان می‌دهد ۷۸ درصد شهروندان این کشور رئیس‌ جمهور اوکراین را مسئول اصلی فساد دولتی می‌دانند. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط بنیاد ابتکارات دموکراتیک ایلکو کوچریف که با مشارکت موسسه بین‌المللی کی‌یف از ابتدای ۳ تا ۱۷ ژوئیه ۲۰۲۳ انجام شد؛ ۷۸ درصد از ... ۷۸ درصد اوکراینی‌ها زلنسکی را مسئول فساد دولتی می‌دانند

ادامه

اوکراین, جنگ نیابتی, جهان, شرق اروپا, فساد, گزارش

دیلی‌تلگراف؛ شکست اوکراین نزدیک است؛ غرب آماده تحقیر باشد

آمریکا به عنوان حامی اصلی اوکراین، تصمیم‌گیری در جنگ کی‌یف-مسکو را بر عهده دارد؛ اما واشنگتن هم مانند فرانسه و آلمان نه برای شکست روسیه، بلکه تنها در حد شکست نخوردن اوکراین به کی‌یف سلاح داده و حالا باید به فکر تدبیری برای دوران پس از جنگ باشد. به گزارش ایسنا، روزنامه انگلیسی دیلی‌تلگراف در ... دیلی‌تلگراف؛ شکست اوکراین نزدیک است؛ غرب آماده تحقیر باشد

ادامه

آلمان, آمریکا, اروپا, اقتصادی, اوکراین, تحریم, تحلیل, جنگ نیابتی, روسیه, غرب, فرانسه, فساد, کره شمالی, ناتو

موفقیت چپ در انتخابات یکشنبه سیاسی آمریکای لاتین

نتایج انتخابات ریاست جمهوری گواتمالا از مترقی‌ترین چرخش این کشور در ۴۰ سال اخیر خبر می‌دهد و در اکوادور نیز برای نخستین بار، یک نامزد زن با کسب حداکثر آرا، برای تصاحب ریاست جمهوری به دور دوم راه یافت. به گزارش ایرنا، آمریکای لاتین دیروز یکشنبه (۲۰ اوت/ ۲۹ مرداد) شاهد دو رقابت مهم سیاسی ... موفقیت چپ در انتخابات یکشنبه سیاسی آمریکای لاتین

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, اکوادور, فساد, کلمبیا, گواتمالا, مکزیک

حکم اعدام بابک زنجانی در مسیر اجرا !

تسنیم نوشت: پرونده بابک زنجانی متهم اصلی پرونده نفتی که پیشتر حکم اعدامش در دیوان عالی کشور تأیید شده، به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب بازگشته است تا روند اجرای حکم را طی کند.

 

۱۱ مهر سال ۹۴ بود که پس از گذشت نزدیک به دو سال از بازداشت بابک زنجانی معروف به میلیاردر نفتی و دو متهم دیگر به نام‌های مهدی شمس و حمید فلاح هروی، نخستین جلسه محاکمه متهمان پرونده نفتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

 

متهمان این پرونده، اتهامات متعددی داشتند اما بر اساس کیفرخواستی که نماینده دادستان قرائت کرد، «افساد فی‌الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی کشور» برای هر سه متهم مشترک بود.

 

در نهایت، ۲۱ بهمن سال ۹۴ پس از برگزاری ۲۶ جلسه محاکمه که یک جلسه آن به صورت غیرعلنی برگزار شد، جلسات محاکمه بابک زنجانی و دو متهم دیگر پرونده نفتی پایان یافت و به رغم مهلت دو ماهه‌ای که دادگاه در حین برگزاری جلسات به بابک زنجانی داد، او نتوانست بدهی خود را با شرکت نفت تسویه کند.

 

بدهی بابک زنجانی به شرکت نفت دو میلیارد و ۶۶ میلیون یورو است که البته وکلای شرکت نفت می‌گویند با احتساب ضرر و زیان تاخیر در تادیه، به حدود سه میلیارد یورو رسیده است.

 

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب در کمتر از یک ماه از پایان دادگاه، رأی خود را صادر و هر سه متهم پرونده را مفسد‌فی‌الارض شناخت و آنها را به اعدام محکوم کرد.

 

با اعتراض متهمان به حکم دادگاه، پرونده برای رسیدگی در مرجله تجدیدنظر به دیوان عالی کشور رفت و دیوان نیز نهایتاً پس از افزون بر ۹ ماه، حکم اعدام بابک زنجانی را تأیید و حکم دو متهم دیگر را نقض کرد.

 

حالا پرونده بابک زنجانی برای طی مسیر قانونی و ارسال به شعبه اجرای احکام دادستانی تهران، به دادگاه صادر کننده رأی بدوی بازگشته تا پس از آن به شعبه اجرای حکم ارسال شود. هر چند پرونده بابک زنجانی برای اجرای حکم اعدام در حال طی تشریفات قانونی است اما آن طور که سخنگوی قوه‌قضائیه گفته، او می‌تواند با پرداخت بدهی خود به شرکت نفت از امتیازات قانونی استفاده کند.

 

بیژن زنگنه وزیر نفت نیز اخیراً در ارتباط با بدهی بابک زنجانی گفته که تا کنون دو هزار میلیارد تومان از بدهی ۱۲ هزار میلیارد تومانی زنجانی از محل شناسایی و توقیف اموال وی به مجموعه نفت پرداخت شده است.

 

علاوه بر پرونده بابک زنجانی، پرونده دو متهم دیگر یعنی مهدی شمس و حمید فلاح هروی نیز که حکم اعدام‌شان در دیوان عالی کشور نقض شده، به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب بازگشته است.

 

محمدرضا مهرشاد، وکیل هروی در همین ارتباط با گفت: حدود ۱۵ روز است که پرونده به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برگشته و متاسفانه نه تنها موفق به مطالعه پرونده نشدیم بلکه هنوز نمی‌دانیم چرا پرونده بجای شعبه هم عرض به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب ارجاع شده است.

 

این وکیل دادگستری توضیح داد: با توجه به نقض حکم دادگاه بدوی در دیوان عالی کشور، پرونده طبق قانون باید به شعبه هم عرض می‌رفت تا ضمن رسیدگی، نواقص مورد نظر دیوان عالی کشور رفع شود.

 

مهرشاد اضافه کرد: حدود سه سال است که موکل در بازداشت به سر می‌برد این در حالی است که طبق ماده ۲۴۲ قانون آئین دادرسی کیفری، بازداشت موقت موکل نباید بیش از دو سال باشد و پس از پایان مدت دو سال، دادگاه مکلف است، قرار بازداشت موقت را به قرار تأمین مناسب تبدیل کند.

 

وکیل مدافع هروی می‌گوید که موکلش از بهمن ۹۴ که منجر به صدور حکم شده، بدون تمدید قرار بازداشت موقت در زندان به سر می‌برد.

 

وی اضافه کرد: چه بسا اگر الان پرونده به شعبه هم عرض ارسال شود، قاضی جدید به تکلیف قانونی خود عمل کرده و قرار بازداشت موقت را به قرار تأمین مناسب تبدیل کند.

رییس جمهوری برزیل از کناره‌گیری امتناع کرد

رییس جمهوری برزیل کناره‌گیری از سمتش را پیش از پایان سال ۲۰۱۶ رد کرد؛ اقدامی که می‌تواند به انتخاب یک جانشین برای وی در سال آینده منجر شود.   به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دوره ریاست جمهوری میشل تامر در دسامبر ۲۰۱۸ به پایان می‌رسد اما بسیاری از برزیلی‌ها می‌خواهند وی زودتر از این موعد از ... رییس جمهوری برزیل از کناره‌گیری امتناع کرد

ادامه

امریکای لاتین, برزیل, جهان, خبر, فساد

اعتراض برخی سیاستمداران فرانسه به مجازات نشدن رئیس صندوق بین المللی پول

«امانوئل والس» نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷ و برخی سیاستمداران فرانسه نسبت به رای دیوان دادگستری جمهوری این کشور مبنی بر محکومیت بدون مجازات «کریستین لاگارد» رئیس فرانسوی صندوق بین المللی پول اعتراض کردند.   به گزارش روزنامه فرانسوی «لوفیگارو»، امانوئل والس روز چهارشنبه در واکنش به نتیجه محاکمه رئیس صندوق بین المللی پول مبنی ... اعتراض برخی سیاستمداران فرانسه به مجازات نشدن رئیس صندوق بین المللی پول

ادامه

جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه, فساد

ادعا درباره تلاش سیا برای ترور ترامپ

یک تئوری‌پرداز توطئه آمریکایی مدعی شد، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) برای ترور دونالد ترامپ پیش از مراسم تحلیف او در ژانویه تلاش می‌کند.   به گزارش نشریه اکسپرس انگلیس،‌ «الکس جونز» نویسنده، مستندساز و تئوری‌پرداز توطئه آمریکایی می‌گوید سیا از کنار زدن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا «به شدت ناامید» شده است.   او ... ادعا درباره تلاش سیا برای ترور ترامپ

ادامه

امریکا, تروریسم, جهان, خبر, فساد

فسخ قرارداد “بزرگترین معامله تاریخ بورس ایران”

سازمان خصوصی‌سازی ایران قراردادی را پس از ۷ سال فسخ کرد که رکورد معاملات و واگذاری شرکت‌ها در ایران را شکسته و به یکی از جنجالی‌ترین آنها تبدیل شده بود. طرف قرارداد شرکتی وابسته به سپاه بود.     علی‌اشرف عبدالله پوری حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی ایران، روز سه‌شنبه (۲۳ آذر/ ۱۳ دسامبر) اعلام کرد ... فسخ قرارداد “بزرگترین معامله تاریخ بورس ایران”

ادامه

اقتصادی, ایران, خبر, فساد