مخالفت آلمان با تصمیم‌گیری سیاسی درباره پروژه گازی “نورد استریم ۲”

صدر اعظم جدید آلمان پروژه گازی “نورد استریم ۲” را یک موضوع مرتبط با بخش خصوصی دانسته و هر گونه تصمیم‌گیری سیاسی درباره آن با توجه به مناقشات با روسیه بر سر اوکراین را رد کرد..

ادامه

اروپا, امریکا, اوکراین, تحریم, تحلیل, جنگ سرد, جهان, روسیه, شرق اروپا

صلح خاورمیانه در گرو تشکیل کشور مستقل فلسطین است

رئیس‌جمهور مصر تاکید کرد یافتن راهکاری سیاسی و دائم برای بحران سوریه یک مسئله با اهمیت برای خاموش کردن شعله جنگ است.

ادامه

اتحادیه عرب, اتیوپی, افریقای جنوبی, امریکا, ترکیه, تروریسم, جهان, خاورمیانه, خبر, دیدگاه, سودان, سوریه, صلح, فلسطین, لیبی, مداخله خارجی, مداخله نظامی, مصر, همبستگی, یمن

۱۲۰ نماینده عراقی خواستار مقابله با ماجراجویی آمریکا شدند

در پی ادامه تحرکات نظامی آمریکا در نقاط مختلف عراق از جمله حمله هفته گذشته بالگردهای آمریکایی به نیروهای پلیس فدرال عراق در استان کرکوک، ۱۲۰ نماینده عراقی خواستار مقابله پارلمان با این امر شدند.

ادامه

امریکا, جهان, خاورمیانه, خبر, شمال غرب آسیا, عراق

۵۳ مقام سابق آمریکایی خواستار بازگشت ترامپ به برجام شدند

بیش از ۵۰ نفر از مقام های سابق امنیتی، سیاسی و نظامی آمریکایی با تاکید بر لزوم بازگشت واشنگتن به برجام اعلام کردند، سیاست دونالد ترامپ در قبال ایران و خروج وی ازتوافق هسته ای هیچ یک از اهداف او را محقق نمی کند و حتی تبعاتی برای ایالات متحده نیز خواهد داشت.

ادامه

اتحادیه اروپا, امریکا, ایران, جهان, چین, خبر, روسیه, مذاکرات اتمی

اجرایی‌شدن توافقنامه مناطق کاهش تنش و نقشه این مناطق درسوریه

به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، یادداشت تفاهم یا سند ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه نیمه‌های شب گذشته (ششم ماه مه) اجرایی شد.

 

این وزارتخانه افزود، جنگنده‌های روسی از ابتدای ماه مه در مناطق مشخص شده به پرواز در نیامده‌اند.

 

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، کار گروه مشترکی از سوی کشورهای تضمین کننده برای تهیه نقشه‌ مرزهای مناطق کاهش تنش و مناطق امن ایجاد خواهد شد.

 

سرگئی رودسکوی، رئیس اداره عملیات کل در ستاد ارتش روسیه تاکید کرد، مناطق امن با هدف منع وقوع درگیری‌های نظامی بین طرف‌های درگیر شامل نقاطی برای نظارت بر تعهد گروه‌ها نسبت به آتش‌بس، ایست‌های بازرسی برای تضمین عبور غیرنظامیان، امدادرسانی انسانی و حمایت از فعالیت اقتصادی است.

 

وی گفت:‌ کشورهای ضامن امور ایست‌های بازرسی و نقاط کنترل و مناطق امن را اداره می‌کنند. این سند اجازه ایجاد مناطق کاهش تنش بیشتری را در آینده می‌دهد. روسیه، ترکیه و ایران به تلاش‌های مشترک برای مقابله با تروریست‌ها در خاک سوریه ادامه خواهند داد.

 

رودسکوی تاکید کرد، این یادداشت تفاهم به ارتش سوریه قدرت بیشتر ی برای مقابله با داعش می‌دهد و نیروهای هوایی روسیه به حمایت از نیروهای ارتش سوریه برای نابودی داعش خواهند پرداخت و بر پیشروی در شرق پالمیرا و شکستن محاصره دیر الزور متمرکز خواهند بود و نیز تلاش می‌کنند مناطق هم‌جوار رود فرات در حومه شرقی حلب را آزاد کنند.

 

رودسکوی ادامه داد، در اولین فرصت با نظامیان آمریکایی درباره بازگشت روسیه به مشارکت کامل در یادداشت تفاهم مربوط به تضمین سلامت پروازها در جریان عملیات نظامی در حریم هوایی سوریه مذاکره خواهیم کرد. این یادداشت تفاهم شامل ممانعت از حوادث خطرناک در حریم هوایی سوریه می‌شود.

 

وزارت دفاع روسیه نقشه‌های مناطق چهارگانه کاهش تنش را منتشر کرد.

 

رودسکوی تاکید کرد، این مناطق در شمال سوریه ایجاد شده که شامل حومه ادلب، مناطق هم‌جوار آن ، مناطق شمال شرق حومه لاذقیه، حومه غربی حلب و حومه شمالی حماه هستند.

 

در منطقه اول بیش از یک میلیون تن زندگی می‌کنند و تشکیلات مسلح که شامل بیش از ۱۴.۵ تن هستند بر آن تسلط دارند.

 

منطقه دوم حومه شمالی حمص شامل دو شهر الرستن و تلبیسه و مناطق هم‌جوار آن تحت تسلط گروه‌های مسلح حدود ۳۰۰۰ تن است و در ان حدود ۱۸۰ هزار تن زندگی می‌کنند.

 

منطقه سوم غوطه شرقی است که در آن حدود ۶۹۰ هزار شهروند زندگی می‌کنند و رودسکوی تاکید کرد که این منطقه شامل القابون که النصره بر آن تسلط دارد، نیست. این منطقه عامل اصل بمباران به دمشق و اطراف سفارت روسیه است و روند مبارزه با تروریسم در این منطقه اجرایی خواهد شد.

 

اما منطقه چهارم در جنوب سوریه در مناطق هم‌جوار مرز اردن در حومه درعا و قنیطره کشیده شده و اکثر این مناطق تحت کنترل گروه موسوم به “جبهه جنوب” است که شامل ۱۵ هزار فرد مسلح است و ۸۰۰ هزار غیرنظامی ساکن آن هستند.

 

تعداد افراد مسلح در مناطق چهارگانه حدود ۴۲ هزار تن است.

 

رسانه‌های روسی به نقل از الکساندر لاورنتیف، فرستاده روسیه به مذاکرات صلح سوریه تصریح کرد: مناطق کاهش تنش در سوریه پرواز جنگنده‌های آمریکایی و ائتلاف ضد داعش را هم ممنوع می‌کند.

 

این در حالی است که دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد، نیروهای دولتی سوریه با گروه‌های مخالف در استان حماه در شمال غرب سوریه کمی بعد از اجرای توافق کاهش تنش درگیر شدند.

 

این دیده‌بانی افزود، دو طرف در روستای تحت تسلط مخالفان و مناطق هم‌جوار حومه حماه درگیر شدند.

ایسنا

تصمیم آتی درباره مناطق امن در سوریه به ابتکار آمریکا بستگی دارد

به گزارش تاس، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت: در ابتدای سال جاری میلادی آمریکا پیشنهاداتی را درباره ایجاد مناطق امن در سوریه و کاهش سطح خشونت ها در این کشور ارائه کرده بود و اکنون با توجه به توافق انجام شده در آستانه برای ایجاد مناطق کاهش تنش (مناطق امن) تصمیمات آتی درباره ... تصمیم آتی درباره مناطق امن در سوریه به ابتکار آمریکا بستگی دارد

ادامه

امریکا, جنگ بر علیه تروریسم, جهان, خبر, روسیه, سوریه

۸۰ درصد از اراضی اشغالی عراق آزاد شد

بعد از گذشت ۳۵ ماه از هجوم برق آسای داعش در دهم ژوئن ۲۰۱۴، نیروهای عراقی موفق شده اند بیش از ۸۰ درصد از اراضی عراق، برابر با ۳۳ درصد از خاک این کشور را که این گروه تروریستی اشغال کرده بود، آزاد کنند.   داعش در آغاز حمله به عراق موفق شد ۴۰ درصد ... ۸۰ درصد از اراضی اشغالی عراق آزاد شد

ادامه

جنگ بر علیه تروریسم, جهان, خبر, عراق

ائتلاف بین‌المللی حق پرواز در”مناطق کاهش تنش” درسوریه را ندارد

رئیس هیات روسی در مذاکرات آستانه گفت، جنگنده‌های ائتلاف بین‌المللی تحت امر آمریکا نباید در حریم هوایی “مناطق کاهش تنش” در سوریه فعالیت کنند.   به نقل از روسیا الیوم، الکساندر لاورنتیف، رئیس هیات روسی در مذاکرات آستانه گفت: از زمانی که سند مربوط به ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه امضا شد، جنگنده‌های ائتلاف ... ائتلاف بین‌المللی حق پرواز در”مناطق کاهش تنش” درسوریه را ندارد

ادامه

امریکا, جنگ بر علیه تروریسم, جهان, خبر, روسیه

نظامیان روسی وارد شهر عفرین در شمال سوریه شدند

نظامیان روسیه وارد شهر عفرین در شمال غرب استان حلب سوریه از مناطق تحت کنترل یگان های مدافع خلق(کردها) شدند.   کاربران فضای مجازی دوشنبه شب با انتشار تصاویری از نیروها و خودروهای نظامی روسیه اعلام کردند که این نیروها وارد منطقه شده و بخشی از آن ها در روستای ‘کفرجنه’ میان شهرهای اعزاز و ... نظامیان روسی وارد شهر عفرین در شمال سوریه شدند

ادامه

جهان, خبر, روسیه, سوریه