آتشِ مقدّسِ امیدواری: روزهای خوب را خواهیم دید… در بزرگداشت ناظم حکمت، شاعر کمونیست

دربارهٔ زندگی و آثار ادبی و هنری و مبارزهٔ‌ سیاسی ناظم حکمت (۱۹۰۲-۱۹۶۳)، شاعر کمونیست ترک، مطلب زیاد نوشته شده است. شعرها و منظومه‌های او نیز به فارسی ترجمه و منتشر شده است.

ادامه

اتحاد شوروی, ترکیه, جهان, سوسیالیسم, شعر, فرهنگ, کارگری, کمونیسم, کوبا, یادنامه

بیش از چهار میلیارد نفر در جهان فاقد پوشش تامین اجتماعی هستند

سازمان بین‌المللی کار در جدیدترین گزارش خود آورده است با وجود گسترش بی‌سابقه حمایت‌های اجتماعی در دوران همه‌گیری کووید-۱۹ در سراسر جهان، هنوز ۴.۱ میلیارد نفر تحت پوشش نظام‌های تامیناین گزارش می‌افزاید: در حال حاضر ۵۳ درصد از جمعیت جهان به عبارتی ۴.۱ میلیارد نفر از اجتماعی قرار ندارند.

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, اروپا, اسیا, اسیای مرکزی, امریکا, جهان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری

گاردین؛ ورود عفو بین‌الملل به پرونده مرگ کارگران سازنده استادیوم‌های جام‌جهانی

سازمان عفو بین‌الملل خواستار شفاف‌سازی علت مرگ هزاران کارگر خارجی در قطر شده است. این نهاد حقوق بشری معتقد است که قطر به عنوان میزبان جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در بررسی دلیل فوت کارگران کوتاهی کرده است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, سازمان بهداشت جهانی, قطر, کارگری, گزارش

چگونه حقوق ۹۷ درصد از کارگران پایمال شد؟ / قرارداد موقت ابزار تشدید استثمار کارگران + ویدئو

به گفته رئیس سابق کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری ایران، بیش از ۹۷ درصد کارگران در کشور با قرارداد موقت کار می‌کنند. همچنین از میان کارگران موجود در کشور فقط ۱۱ میلیون نفر بیمه هستند و هفت میلیون نفر بدون بیمه و به صورت زیرزمینی کار می‌کنند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش, ویدیو

مشکلات زحمتکشان با حاکمیت سوداگران و طرفدار بازار آزاد و آزادسازی قیمت‌هاست

مرتضی افقه معتقد است: حتی سرمایه‌دارترین و لیبرال‌ترین کشورها هم در شرایط حساس و خاص در اقتصاد دخالت می‌کنند. الان ما در شرایط عادی قرار نداریم و به دلیل تحریم، شرایط اقتصادی کشور حتی از زمان جنگ هم بدتر است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, تحلیل, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری

ریزش چاه و سقوط از داربست به زندگی دو کارگر پایان داد

در حادثه روز گذشته، یک کارگر چاه‌کن ۳۰ساله بر اثر ریزش دیواره چاه در نظرآباد کرج جان خود را از دست داد.

 

به گزارش خبرنگار ایلنا، روز گذشته در عملیات حفر چاه در منزلی مسکونی واقع در منطقه تنکمان نظرآباد کرج یک کارگر چاه‌کن که به همراه همکار خود مشغول حفر چاه بود، بر اثر ریزش دیواره چاه زیر خروارها خاک مدفون شد.

 

بر اساس اعلام فعالان کارگری در شهرستان ساوجبلاغ، سست بودن خاک حیاط این منزل مسکونی و فرو نشستن آن هنگام حفر چاه باعث ریزش دیواره چاه شده بود که با تلاش ماموران آتش‌نشانی کارگر چاه‌کن ۳۰ساله از زیر خروارها خاک بیرون کشیده شد.

 

مرگ کارگر ساختمانی بر اثر سقوط از داربست در ترک آباد کرج

 

منابع کارگری در استان البرز، از مرگ یک کارگر ساختمانی بر اثر حادثه کار در منطقه ترک آباد کرج خبر دادند.

 

یک منبع کارگری با اعلام خبر درگذشت یک کارگر ساختمانی حین انجام کار به خبرنگار ایلنا گفت: این حادثه در منطقه ترک آباد کرج برای یک کارگر ساختمانی در حالی رخ داد که وی حین کار بر اثر شکستن داربست‌های فلزی از ارتفاع طبقه پنجم یک ساختمان سقوط کرد.

 

او با بیان اینکه کارگر جانباخته ۲۲ سال سن داشت در ادامه گفت: متاسفانه کارگر مذکور بر اثر شدت جراحات وارده قبل از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد.

 

به گفته وی، رعایت نشدن ایمنی کار و انجام کارهای سخت و طاقت‌فرسا و از همه مهمتر تامین نشدن معیشت کارگر همه دست به دست هم می‌دهد تا شاهد وقوع چنین اتفاقاتی باشیم.

نتیجه تسلط مافیا و دلالان؛ رفتن به سمت استثمار هر چه بیشتر نیروی کار و بریدن نان کارگران بوده است

یک فعال کارگری گفت: تمام آنچه تاکنون به نام اصلاح قانون کار دیدیم در واقع رفتن به سمت استثمار هر چه بیشتر نیروی کار و بریدن نان کارگران بوده و این نتیجه‌ی تسلط مافیا و دلالان بر روی کارگران است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, استثمار, ایران, تحلیل, حقوق بشر, کارگری

از گسترش اعتراض‌های مردمی تا رشد اعتصاب‌های کارگری؛ ضرورت تشکل‌یابی و احیای حقوق سندیکایی زحمتکشان

جنبش اعتراضی طبقه کارگر و زحمتکشان طی ماه‌های اخیر به‌دلایل عینی و ذهنی ازجمله تشدید بحران اقتصادی و رکود که به فقر و فلاکت در ابعادی دهشتناک منجر شده، رشد و گسترشی چشمگیر داشته است.

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, اقتصادی, امپریالیسم, ایران, حقوق بشر, سرمایه‌داری, کارگری