مخالفت آلمان با تصمیم‌گیری سیاسی درباره پروژه گازی “نورد استریم ۲”

صدر اعظم جدید آلمان پروژه گازی “نورد استریم ۲” را یک موضوع مرتبط با بخش خصوصی دانسته و هر گونه تصمیم‌گیری سیاسی درباره آن با توجه به مناقشات با روسیه بر سر اوکراین را رد کرد..

ادامه

اروپا, امریکا, اوکراین, تحریم, تحلیل, جنگ سرد, جهان, روسیه, شرق اروپا

صلح خاورمیانه در گرو تشکیل کشور مستقل فلسطین است

رئیس‌جمهور مصر تاکید کرد یافتن راهکاری سیاسی و دائم برای بحران سوریه یک مسئله با اهمیت برای خاموش کردن شعله جنگ است.

ادامه

اتحادیه عرب, اتیوپی, افریقای جنوبی, امریکا, ترکیه, تروریسم, جهان, خاورمیانه, خبر, دیدگاه, سودان, سوریه, صلح, فلسطین, لیبی, مداخله خارجی, مداخله نظامی, مصر, همبستگی, یمن

۱۲۰ نماینده عراقی خواستار مقابله با ماجراجویی آمریکا شدند

در پی ادامه تحرکات نظامی آمریکا در نقاط مختلف عراق از جمله حمله هفته گذشته بالگردهای آمریکایی به نیروهای پلیس فدرال عراق در استان کرکوک، ۱۲۰ نماینده عراقی خواستار مقابله پارلمان با این امر شدند.

ادامه

امریکا, جهان, خاورمیانه, خبر, شمال غرب آسیا, عراق

۵۳ مقام سابق آمریکایی خواستار بازگشت ترامپ به برجام شدند

بیش از ۵۰ نفر از مقام های سابق امنیتی، سیاسی و نظامی آمریکایی با تاکید بر لزوم بازگشت واشنگتن به برجام اعلام کردند، سیاست دونالد ترامپ در قبال ایران و خروج وی ازتوافق هسته ای هیچ یک از اهداف او را محقق نمی کند و حتی تبعاتی برای ایالات متحده نیز خواهد داشت.

ادامه

اتحادیه اروپا, امریکا, ایران, جهان, چین, خبر, روسیه, مذاکرات اتمی

۲۵ منطقه جدید در حومه شهر حمص سوریه به آتش‌بس پیوستند

شهرهای «رستن» و ۲۵ روستا و شهرک حومه شرقی حمص روز چهارشنبه به توافق آتش در سوریه پیوستند.

 

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، پیوستن این مناطق به آتش بس، براساس توافق صورت گرفته بین مقام های سوری با مرکز نظارت بر آتش بس نیروی هوایی روسیه در «حمیمیم» انجام شده است.

 

از سوی دیگر، سرهنگ «یاوگنی کاریو» نماینده مرکز نظارت روسیه بر آتش بس، در این باره تاکید کرد: این توافق در چارچوب تلاش مسکو و با هماهنگی دمشق برای گسترش دامنه آتش بس و بازگشت امنیت و ثبات به روستاها و شهرک های بیشتری در استان های مختلف سوریه انجام می شود.

 

براساس این توافق شهرک های «الکن، الروضه، عز الدین، قنیطرات، الضاهریه، کفرنان، کیسین ،حوش کفرنان ،حوش الزبادی ،أم شرشوح ، مرهج، حوش الأکراد ،الثوره ، الفرحانیه ،الخزامیه ، کفرلاها ، تلدو ، الغنطو ، الدار الکبیره ، الخالدیه ، الجلودیه ، هبوب الریح ، الجاسمیه ،تلدهب ،الطیبه الغربیه.

 

۲۴ روستا و شهرک جدید نیز یک ماه پیش (هفتم شهریور) در حومه های شرقی و غربی شهر حمص به آتش بس پیوسته بودند.

 

توافق آتش بس سراسری در سوریه بین دولت دمشق و گروه های مخالف سوری از نیمه شب ۱۰ دی ۹۵ (۳۰ دسامبر ۲۰۱۵) امضا شد.

 

گروه تروریستی داعش و جبهه فتح شام (جبهه النصره سابق) و وابستگان آنها جزو این توافق آتش‌بس نیستند.

 

 

آمریکا پایگاه “الزکف” در جنوب سوریه را بست

 

روزنامه ” ایزوستیا” فاش کرد که آمریکا پایگاه ” الزکف” واقع در جنوب سوریه را بست.

 

به نوشته این روزنامه روسی، به موجب توافق آمریکا با روسیه، نیروهای آمریکا از پایگاه “الزکف” واقع در جنوب سوریه عقب‌نشینی کردند.

 

این پایگاه، یکی از پایگاه‌هایی است که در نزدیکی مرزهای عراق واقع شده است.

 

روزنامه ایزوستیا همچنین فاش کرد: این اقدام در چارچوب توافق بر ایجاد منطقه کاهش تنش در استان “درعا” در جنوب سوریه صورت گرفت.

 

این روزنامه روسی نوشت: تنها پایگاه باقیمانده آمریکا در این منطقه، پایگاه “التنف” در نزدیکی مرزهای اردن است و این بدین معناست که توانایی‌شان در حمایت از مخالفان کاهش یافته است.

ایسنا، ایرنا

بیش از ۸۰۰ فرد مسلح به صفوف نیروهای نظام سوریه در ادلب پیوستند

به نقل از سایت النشره، مرکز آشتی روسیه در سوریه اعلام کرد که بیش از ۸۰۰ فرد مسلح وابسته به گروه‌های مسلح غیرقانونی در جریان پیوستن به سیستم آتش‌بس وارد صفوف نیروهای دولتی سوریه در استان ادلب شدند.   این مرکز در بیانیه‌ای اعلام کرد که پس از امضای این لیست بیش از ۸۰۰ تن ... بیش از ۸۰۰ فرد مسلح به صفوف نیروهای نظام سوریه در ادلب پیوستند

ادامه

جهان, خبر, روسیه, سوریه

لاوروف: شرایط از بین‌بردن کامل داعش در سوریه فراهم شده است

به گزارش خبرگزاری تاس، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه گفت شرایط برای از بین بردن سریع و پایان دادن به تروریسم در سوریه ایجاد شده است.   لاوروف گفت: روند مثبت در گسترش و بهبود اوضاع در سوریه دلگرم کننده است.   وی افزود: میزان خشونت در سوریه به طور قابل ملاحظه ای در ... لاوروف: شرایط از بین‌بردن کامل داعش در سوریه فراهم شده است

ادامه

جهان, خبر, روسیه, سوریه

وزیر امور خارجه سوریه: مناطق کاهش تنش در سوریه موقتی است

به گزارش اسپوتنیک، «ولید معلم» وزیر امور خارجه سوریه امروز-شنبه- در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت : «سوریه حق دارد در مقابل مساله‌ای که اتحاد ارضی این کشور را تهدید می‌کند، از خود دفاع کند.»   وی همچنین در رابطه با ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه گفت: «مناطق کاهش تنش موقتی ... وزیر امور خارجه سوریه: مناطق کاهش تنش در سوریه موقتی است

ادامه

جهان, خبر, سوریه

لاوروف: اجازه کارشکنی به‌آمریکا در مبارزه با تروریسم ضدسوری نمی‌دهیم

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه با ولید المعلم همتای سوری دیدار کرد و گفت که مسکو به واشنگتن و نیروهای همپیمان آمریکا اجازه نخواهد داد، مانع مبارزه با تروریسم در سوریه شوند و این موضع هم ابلاغ شده است.   دیدار لاوروف با المعلم شامگاه جمعه به وقت محلی در نیویورک و حاشیه نشست ... لاوروف: اجازه کارشکنی به‌آمریکا در مبارزه با تروریسم ضدسوری نمی‌دهیم

ادامه

امریکا, جهان, خبر, روسیه, سوریه