معضل ارتش تایوان؛ مقابله با موشک‌های چین که در عرض ۳۰ ثانیه پس از شلیک به‌هدف می‌رسد تقریبا غیرممکن است

یک مجله وابسته به نیروی دریایی تایوان عنوان کرد، ارتش این جزیره برای مقابله با موشک مدل YJ-۱۲، قدرتمندترین موشک کروز مافوق صوت سرزمین اصلی چین، به یک استراتژی نوآورانه نیاز دارد.

ادامه

اتحاد شوروی, امریکا, تایوان, تحلیل, جهان, چین, ژاپن, شرق آسیا

با وجود تحریم؛ چین نخستین آمار رسمی واردات نفت از ایران را منتشر کرد

با وجود تحریم نفتی ایران از سوی آمریکا، چین به خرید نفت از ایران ادامه داده است. این کشور نخستین گزارش از واردات نفت از ایران را منتشر کرد.

ادامه

اقتصادی, امریکا, ایران, برزیل, تحریم, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, شرق آسیا

امضا ۲۰۰سند همکاری با ۱۴۷ کشور و سازمان بین‌المللی در خصوص ساخت مشترک «کمربند و جاده»

رئیس‌جمهور چین در مجمع جهانی اقتصاد علاوه بر دفاع از عملکرد دولت این کشور در توزیع واکسن کرونا در سطح جهانی، راهکارهای اقتصادی پکن برای کمک به کشورهای درحال توسعه را راه حلی اثرگذار برای کاهش اختلاف توسعه خواند.

ادامه

آ. سه. آن, افریقا, اقتصادی, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

با ادامه “سیاست خصمانه” آمریکا، کره‌شمالی برنامه‌های هسته‌ای خود را از سر می‌گیرد

رسانه دولتی پیونگ‌یانگ امروز (پنج‌شنبه) گزارش داد، کره‌شمالی تدابیر دفاعی خود را در برابر ایالات متحده تقویت خواهد کرد و “همه فعالیت‌های موقتاً تعلیق شده” را از سر خواهد گرفت.

ادامه

امریکا, تحریم, جهان, خبر, سازمان ملل, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی

رهگیری کشتی جنگی آمریکا در دریای چین جنوبی

ارتش چین امروز (پنج‌شنبه) اعلام کرد، نیروهای چینی یک کشتی جنگی آمریکا را دنبال کرده و به آن که وارد آب‌های نزدیک جزایر پاراسل در دریای چین جنوبی شده بود، هشدار دادند. اما ارتش آمریکا دریافت هشدار را تکذیب کرد.

ادامه

امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, حضور نظامی, خبر, شرق آسیا

وزیران خارجه شورای همکاری خلیج فارس به دعوت چین وارد پکن شدند

سخنگوی وزارت امورخارجه چین اعلام کرد وزیران امور خارجه کشورهای عربستان سعودی، کویت، عمان و بحرین و دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس امروز به دعوت دولت این کشور برای شرکت در یک نشست مشترک این شورا با چین وارد پکن شدند.

 

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از خبرگزاری «شینهوآ» چین، «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین اعلام کرد این دیپلمات های ارشد شورای همکاری خلیج فارس به دعوت «وانگ یی» وزیر امورخارجه چین پاسخ مثبت گفته و امروز برای شرکت در جلسه ای که از امروز ۱۰ تا ۱۴ ژانویه (۲۰ تا ۲۴ دی) در پکن برگزار می شود شرکت می کنند.

 

وی در این خصوص گفت: قرار است شاهزاده «فیصل بن فرهان السعود» وزیر امور خارجه عربستان، «شیخ احمد ناصر المحمد الصباح» وزیر امورخارجه کویت، «سعید بدر حاماد البوسادی» وزیر امورخارجه عمان و «عبدالطیف بن رشید الزیانی» وزیر امور خارجه بحرین به همراه «نایف بن فلاح الهجرف» دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس از چین دیدار کنند.

 

پایگاه خبری “ساوث جاینا مورنینگ پست” هنگ کنگ نیز امروز در گزارشی اعلام کرد که قرار است در هیاتی از اعضای شورای همکاری‌ خلیج فارس برای بررسی اوضاع سوخت در جهان و وضعیت بحرانی قزاقستان به چین سفر کرده و نشست مشترکی را در این خصوص با دولت چین برگزار کنند.

 

تحلیلگران گفته اند مقامات نفتی شورای همکاری‌های خلیج فارس ممکن است درباره راه‌های غلبه بر اتکای خود به بازارهای آمریکا و ایجاد تعادل در بازارهای جهانی گفت وگو کنند.

 

وزیران خارجه کشورهای حاشیه خلیج فارس قرار است از امروز سفری پنج روزه به پکن داشته باشند و انتظار می‌رود موضوع انرژی در راس موضوعات پیشنهادی برای جلسات متعدد مقامات باشد.

 

تحلیلگران می‌گویند چین به شدت نگران کاهش عرضه نفت در پی ناآرامی‌های چند روز اخیر در قزاقستان است. همچنین گفته می‌شود اعضای شورای همکاری‌های خلیج فارس به دنبال ایجاد تعادل در بازارهای نفتی و کاهش وابستگی خود به بازارهای آمریکا هستند.

 

چین اعلام کرده گروه‌های امنیتی این کشور آماده اند در صورت نیاز برای استقرار آرامش در قزاقستان وارد عمل شوند.

سرمایه‌گذاری‌های بین قاره‌ای چین در اجرایی‌کردن طرح «یک کمربند-یک جاده»

در طول دو دهه گذشته، چین برای اجرایی کردن طرح بزرگ «یک کمربند – یک جاده» در پروژه های مختلفی سرمایه گذاری کرده است و به عنوان سرمایه گذار اولیه در بسیاری از کشورهای با درآمد پایین و متوسط به شمار می‌آید و به برخی نیز وام اعطا کرده است.

ادامه

اروپا, اسیا, اسیای مرکزی, افریقا, اقتصادی, امریکا, اندونزی, روسیه, سوئیس, قزاقستان, گزارش, هلند

بحران کرونا؛ ژاپن از نظامیان آمریکایی خواست از پایگاه‌هایشان خارج نشوند

“یوشیماسا هایاساشی” وزیر امور خارجه ژاپن روز پنجشنبه در پی اوج‌گیری موارد ابتلا به ویروس کرونا در اطراف پایگاه‌های ارتش آمریکا، از نظامیان این کشور خواست برای جلوگیری از انتشار بیشتر بیماری کووید – ۱۹، از پایگاه‌هایشان خارج نشوند.

ادامه

امریکا, جهان, حضور نظامی, ژاپن, شرق آسیا, گزارش

شی جین‌پینگ: با تلاش برای انقلاب رنگی در قزاقستان به‌شدت مخالفیم

رئیس جمهور چین در پیامی به همتای قزاقستانی خود گفت، پکن با هرگونه تلاش برای ایجاد ناآرامی و انقلاب رنگی در این کشور به‌شدت مخالف است.

ادامه

اسیای مرکزی, امنیتی, بلاروس, تحلیل, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, سازمان پیمان امنیت جمعی, شرق آسیا, صربستان, قزاقستان