عفو بین‌الملل؛ برخورد زن‌ستیزانه طالبان مصداق جنایت علیه بشریت است

عفو بین‌الملل در گزارش تازه‌ خود عملکرد طالبان در قبال زنان افغانستان را مصداق جنایت علیه بشریت و آزار جنسیتی مستقیم علیه زنان عنوان کرده است. به گزارش ایسنا، به نقل از ایندیپندنت، در گزارش تازه عفو بین‌الملل آمده است که از سال ۲۰۲۱ به این‌سو، برخلاف وعده‌های اولیه طالبان درمورد احترام به حقوق زنان، ... عفو بین‌الملل؛ برخورد زن‌ستیزانه طالبان مصداق جنایت علیه بشریت است

ادامه

آسیای میانه, افغانستان, تبعیض جنسیتی, جهان, حقوق بشر, خبر, زنان, سازمان ملل, گزارش

ماشین کشتار رژیم جهل و ستم اسلام سیاسی را باید متوقف کرد!

بیانیهٔ تشکیلات دموکراتیک زنان ایران: به سازمان‌های “فدراسیون دموکراتیک بین‌المللی زنان” در پی قتل حکومتی دختر ۲۲ سالهٔ کُرد هم‌میهن‌مان مهسا امینی به‌بهانهٔ رعایت نکردن کامل حجاب اسلامی در شهریورماه ۱۴۰۱ ، جنبشی مردمی با نام “زن زندگی آزادی” در اعتراض به این قتل با مبارزات پردامنه و پرشور زنان و جوانان ایران آغاز شد. ... ماشین کشتار رژیم جهل و ستم اسلام سیاسی را باید متوقف کرد!

ادامه

استبداد, اسلام سیاسی, پرستاری, حقوق بشر, دانشجویی, زنان, کارگران, معلمان

با اتحاد فراگیر و سازمان‌دهی اعتصاب، برای افزایش مزد و توقف خصوصی‌سازی مبارزه کنیم

چارهٔ رنجبران وحدت و تشکیلات است! ادامه اعتراض و اعتصاب در مراکز کارگری به‌ویژه درمیان کارگران پروژه‌ای صنعت نفت حکومت جمهوری اسلامی را در تنگنا قرار داده است. اعتراض و راهپیمایی‌های روز جهانی کارگر در نقاط مختلف کشور پیوستگی و رابطه  تنگاتنگ جنبش کارگری و خیزش زن، زندگی، آزادی را نمایان می‌سازد. تهدید و دستگیری ... با اتحاد فراگیر و سازمان‌دهی اعتصاب، برای افزایش مزد و توقف خصوصی‌سازی مبارزه کنیم

ادامه

آزادی, اختلاف طبقاتی, استبداد, اقتصادی, ایران, حقوق بشر, زنان, سیاسی, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری, مقاله

تجمع سراسری فرهنگیان، گام اثربخش در پیکار برضد دیکتاتوری حاکم!

حزب توده ایران از مبارزۀ فرهنگیان پشتیبانی می‌کند با فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، آموزگاران کشور امروز با گردهمایی در شهرهای مختلف ضمن تاکید بر خواسته‌های‌ صنفی شان علیه وضع موجود، سرکوب و حملات شیمیایی به‌مدارس دست به اعتراض زدند. این فراخوان با حمایت گستردهٌ کارگران، زحمتکشان فکری و یدی، زنان، دانشجویان و ... تجمع سراسری فرهنگیان، گام اثربخش در پیکار برضد دیکتاتوری حاکم!

ادامه

اختلاف طبقاتی, استبداد, امپریالیسم, امنیتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, دانشجویی, زنان, سیاسی, عدالت اجتماعی, کارگری, معلمان, مقاله

چین: جنایات وحشیانه ناتو در یوگسلاوی را فراموش نمی‌کنیم

سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز در سخنانی با تأکید بر اینکه «پکن جنایات وحشیانه ناتو در یوگسلاوی را فراموش نمی‌کند»، تصریح کرد: آمریکا نمونه بارز نقض حقوق‌بشر است. به گزارش مهر به نقل از وبگاه وزارت خارجه چین، «وانگ ونبین»‌ سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود اعلام کرد: ... چین: جنایات وحشیانه ناتو در یوگسلاوی را فراموش نمی‌کنیم

ادامه

آمریکا, تحلیل, جهان, چین, حقوق بشر, ناتو, یوگوسلاوی

سازمان ملل: محرومیت دختران افغان از تحصیل حقوق زنان را نقض می‌کند

سازمان ملل متحد اعلام کرد محرومیت دختران افغان از تحصیل، حقوق زنان را نقض می‌کند.

 

میشل باشله کمیساریای عالی حقوق بشر در بیانیه ای اظهار داشت ناتوانی مقامات طالبان در افغانستان در پایبندی به تعهدات خود مبنی بر بازگشایی مدارس برای دختران کلاس ششم به بالا، به رغم تعهدات مکرر در قبال آموزش دختران، بسیار مخرب است.

 

باشله توضیح داد که محرومیت از تحصیل، حقوق بشر زنان و دختران را نقض می‌کند و فراتر از حق برابر آنها برای تحصیل، زنان و دختران را بیشتر در معرض خشونت، فقر و استثمار قرار می‌دهد.

 

پیش از این، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل از مقامات طالبان خواست که مدارس را فورا برای همه دانش‌آموزان باز کنند.

 

دبیر کل سازمان ملل روز شنبه به وقت محلی در بیانیه‌ای اعلام کرد که از اقدام طالبان در به عقب انداختن بازگشت دختران دبیرستانی به کلاس های درس عمیقا متأسف است.

 

گوترش اضافه کرد: همه دانش آموزان، دختران و پسران، والدین و خانواده ها در انتظار شروع سال تحصیلی جدید  بودند.

 

وی تصریح کرد: اقدام طالبان، برغم تعهدات مکرر آن، بسیار دلسرد کننده است  و به افغانستان صدمه زیادی می رساند.

 

دبیرکل سازمان ملل ادامه داد: محرومیت از تحصیل نه تنها حقوق برابر زنان و دختران در تحصیل را نقض می‌کند، بلکه آینده این کشور را نیز با توجه به نقش عظیم زنان و دختران افغان به خطر می‌اندازد.

 

براساس تعهدات پیشین و اعلامیه‌های رسمی امارت اسلامی افغانستان، قرار بود تمامی مدارس دخترانه در افغانستان از روز چهارشنبه هفته گذشته بازگشایی شوند.

زندان‌های فدرال زنان آمریکا؛ «باشگاه تجاوز جنسی»

این مراکز به عنوان جولانگاه‌های فساد و سوءرفتار در سال‌های اخیر با بحران‌های بی‌شماری مواجه بودند که از جمله آن‌ها می‌توان به فعالیت‌های مجرمانه گسترده در میان کارمندان، سطوح بسیار پایین پرسنل که واکنش‌ها به شرایط اضطراری را با مشکل مواجه کرده است، گسترش سریع کرونا و پاسخ ناموفق به بحران همه گیری، ده‌ها مورد ... زندان‌های فدرال زنان آمریکا؛ «باشگاه تجاوز جنسی»

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جهان, حقوق بشر, زنان, فساد, گزارش

طرح اصلاح قانون کار و مزد توافقی، امنیت شغلی و معیشت زحمتکشان را نابود می‌کند!

یورش به امنیت شغلی کارگران با به‌اصطلاح اصلاح قانون کار و حمله به معیشت زحمتکشان در مقطع زمانی تعیین حداقل دستمزد کارگران همواره برنامه رژیم ولایی در سه دهه اخیر بوده است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, بازنشستگان, پرستاری, حقوق بشر, دانشجویی, دهقانی, زنان, سیاسی, کارگری, معلمان, مقاله