تجمع سراسری فرهنگیان، گام اثربخش در پیکار برضد دیکتاتوری حاکم!

حزب توده ایران از مبارزۀ فرهنگیان پشتیبانی می‌کند با فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، آموزگاران کشور امروز با گردهمایی در شهرهای مختلف ضمن تاکید بر خواسته‌های‌ صنفی شان علیه وضع موجود، سرکوب و حملات شیمیایی به‌مدارس دست به اعتراض زدند. این فراخوان با حمایت گستردهٌ کارگران، زحمتکشان فکری و یدی، زنان، دانشجویان و ... تجمع سراسری فرهنگیان، گام اثربخش در پیکار برضد دیکتاتوری حاکم!

ادامه

اختلاف طبقاتی, استبداد, امپریالیسم, امنیتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, دانشجویی, زنان, سیاسی, عدالت اجتماعی, کارگری, معلمان, مقاله

بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران پیرامون بزرگداشت مقام معلم و فراخوان تجمع ۱۹ اردیبهشت

اگرچه آموزش و یادگیری روز و ماه و سال نمی‌شناسد و تمامی فصل های زندگی هر انسانی را شامل می‌شود، اما اردیبهشت را می‌توان ماه معلمان نامید. ماهی که به‌رغم فراموشی عمدی دستگاه‌های تبلیغاتی حکومتی، با نام و یاد سه تن از تاثیرگزارترین چهره‌ها در تاریخ آموزش جدید و مبارزات معلمان در کشور مزین شده ... بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران پیرامون بزرگداشت مقام معلم و فراخوان تجمع ۱۹ اردیبهشت

ادامه

آزادی, اجتماعی, ایران, بازنشستگان, بیانیه, حقوق بشر, زنان, کارگری, معلمان

بیانیه سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه به مناسبت اول ماه مه، روز جهانی کارگر (۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲)

سندیکای کارگران شرکت ‌واحد بیانیه اول ماه مه ۱۴۰۲ را در حالی انتشار میدهد که سه تن از اعضای قدیمی و شناخته شده سندیکا، رضا شهابی، داود رضوی و حسن سعیدی، کماکان در زندان هستند و همچنین تعدادی از اعضای حق طلب سندیکا و دیگر فعالین‌کارگری در روز گذشته توسط نیروهای امنیتی به صورت تلفنی ... بیانیه سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه به مناسبت اول ماه مه، روز جهانی کارگر (۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲)

ادامه

آمریکا, اجتماعی, استبداد, استعمار, افغانستان, اقتصادی, ایران, بازنشستگان, برابری اجتماعی, پناهجویی, تبعیض جنسیتی, زنان, سرمایه‌داری, عدالت اجتماعی, فرهنگ, فقر, کارگری, معلمان, همبستگی

معترضان فرانسوی بورس یورونکست در پاریس را تصرف کردند

فرانسوی‌هایی که به اصلاحات قانون بازنشستگی اعتراض دارند، به ساختمان بورس یورونکست در شمال پاریس یورش برده و آنجا را به تصرف خود درآوردند. به گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز، گروهی از معترضان فرانسوی امروز پنجشنبه برای مدت کوتاهی به دفاتر بورس یورونکست در منطقه تجاری «لا دفانس» پاریس هجوم بردند و خواستار این شدند ... معترضان فرانسوی بورس یورونکست در پاریس را تصرف کردند

ادامه

اختلاف طبقاتی, بازنشستگان, جهان, عدالت اجتماعی, غرب اروپا, فرانسه, کارگران, کارگری

اصلاح قانون بازنشستگی در فرانسه؛ مبارزهٔ مردمی با بورژوازی خشن و سرکوبگر

در چهار کارزار اعتراضی میلیون‌ها فرانسوی با صدای رسا فریاد زدند: “اصلاح قانون بازنشستگی” که از سوی “امانوئل مکرون” برنامه‌ریزی شده ‌است را اجازه نخواهند داد. ۷۵ درصد فرانسوی‌ها و ۹۴ درصد کارگران شاغل کشور به این “اصلاحات” با قاطعیت “نه” گفتند. به‌ گزارش “ث‌ ژ ت”- تشکل “کنفدراسیون عمومی اتحادیه کارگران” فرانسه- ۳،۵ میلیون ... اصلاح قانون بازنشستگی در فرانسه؛ مبارزهٔ مردمی با بورژوازی خشن و سرکوبگر

ادامه

اختلاف طبقاتی, اعتراضات اجتماعی, اقتصادی, بازنشستگان, جهان, حقوق بشر, دیدگاه, صلح, عدالت اجتماعی, غرب اروپا, فرانسه, کارگری, کمونیسم

سازمان تامین اجتماعی ورشکسته و معضل بیمه بازنشستگان

بازرس کانون عالی بازنشستگان کارگری شهر تهران می‌گوید: صندوق‌های مربوطه موظف هستند صفر تا صد هزینه‌های درمان را پوشش دهد. با این احوال، به‌دلیل‌ عدم اجرای این تعهد سازمان تامین اجتماعی در قانون، ما مجبور به پذیرش بیمه‌های تکمیلی شده‌ایم.

 

به گزارش خبرنگار ایلنا، مسئله پوشش بیمه‌ای تکمیلی کارگران ایران یکی از مسائل و دغدغه‌های عمده این بخش از جامعه و فعالان حوزه تامین اجتماعی بوده است. بیمه تکمیلی البته برای بازنشستگان و مستمری‌بگیران (به‌دلیل شرایط سنی متفاوت) اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که شامل کلیه مواردی چون دندانپزشکی، عصا و پروتزهای داخلی و خارجی، دندان مصنوعی، سمعک، عینک و بسیاری از موارد این چنینی ازجمله بیماری‌های حاد دوران کهنسالی است.

 

حسن ایزدان بازرس کانون عالی بازنشستگان کارگری شهر تهران، درباره سطح پوشش بیمه‌های تکمیلی در میان مخاطبان بازنشسته و مستمری‌بگیر صندوق‌های سازمان تامین اجتماعی ضمن مقایسه وضعیت صندوق‌های لشگری و کشوری با سازمان تامین اجتماعی گفت: در اصل ما ذی‌نفعان سازمان تامین اجتماعی نیاز به بیمه تکمیلی نداریم. اگر قانون الزام را سازمان تامین اجتماعی اجرا کند، صندوق‌های مربوطه موظف هستند صفر تا صد هزینه‌های درمان را پوشش دهد. با این احوال، به‌دلیل‌ عدم اجرای این تعهد سازمان تامین اجتماعی در قانون، ما مجبور به پذیرش بیمه‌های تکمیلی شده‌ایم زیرا وضعیت مالی صندوق تامین اجتماعی به‌گونه‌ای است که این سازمان اکنون ورشکسته است.

 

وی با بیان اینکه «وضعیت بیمه تکمیلی در میان ذی‌نفعان سازمان تامین اجتماعی در مقایسه با بیمه تکمیلی‌های آزاد و بیمه تکمیلی اعضای صندوق‌های کشوری و لشگری اصلا مناسب نیست» تصریح کرد: موسسه آتیه‌سازان که پذیرنده بیمه تکمیلی بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی است، پرداخت‌های خود را دیر انجام می‌دهد و به همین دلیل در بسیاری از موارد مراجعان به مراکز بهداشتی و داروخانه‌های تحت پوشش به درب بسته برخورده و غافلگیر می‌شوند.

 

ایزدان با اشاره به اینکه «بسیاری از موارد مهم بیمه تکمیلی مانند دندان مصنوعی، سمعک، پروتزهای بدنی و مخصوص شکستگی استخوان، عینک، عصای مخصوص و سایر درمان‌های پیراپزشکی و دندان پزشکی تحت پوشش بیمه تکمیلی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی نیست» اظهار کرد: این درحالی است که برای ما بازنشستگان و مستمری‌بگیران این موارد بسیار مهم است و بازنشستگان توان آن را ندارند که با پرداخت حق بیمه تکمیلی به‌صورت آزاد در سایر موسسات خود را تحت پوشش کامل قرار دهد.

 

بازرس کانون عالی بازنشستگان کارگری شهر تهران در ادامه با تاکید بر اینکه «بیمه تکمیلی موجود براساس میزان پرداختی پوشش می‌دهد» بیان کرد: حق بیمه تکمیلی ما ۹۱هزارتومان است که ۴۵هزارتومان آن را سازمان تامین اجتماعی پرداخت و نیمی از آن را بازنشسته و مستمری‌بگیر می‌دهد. اما اگر بخواهیم پوشش تکمیلی را تا مواردی مانند دندان، سمعک، عینک و بسیاری از موارد درمانی دیگر ارتقاء دهیم، باید رقم بسیار بیشتری بپردازیم که در توان مالی اغلب بازنشستگان و مستمری‌بگیرانِ حداقلی بگیر نیست.

 

او در پایان با اظهارنظر درباره این نکته که «جراحی‌های سنگین و برخی درمان‌های پاراکلینیکی فعلا توسط بیمه تکمیلی سازمان تحت پوشش قرار گرفته‌اند» گفت: با این‌حال بسیاری موارد اساسی مثل دندانپزشکی و سایر امور ضروری تنها به این دلیل که ما بیمه طلایی نیستیم، تحت پوشش قرار ندارد و این شرایط نامناسبی را برای بازنشستگان فراهم کرده و باعث احساس تبعیض در میان این گروه شده و ما از وضعیت‌ عدم اجرای قوانین مصرح ناراضی هستیم.

رژیم ولایی و تلاش برای حداقل‌بگیرسازی و امتیاززدایی از طبقه‌ی کارگر

کاظم فرج‌اللهی گفت: باید الزامات قانونی در تعیین مستمری بازنشستگان کارگری به دقت و با رعایت تمام جزئیات و بایدها، اجرایی شود.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

دغدغه‌های «افزایش مستمری بازنشستگان»

در تعیین مستمری ۱۴۰۱ بازنشستگان کارگری باید به چند نکته اساسی توجه شود؛ اول لزوم اجرای دقیق و بدون تنازل ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی و توجه به سبد معیشتِ بسیط خانواده‌های بازنشسته؛ دوم مساله افزایش مزایای مزدی و بازنگری در شمول آن‌ها در جهت رفع هرنوع تبعیض و در نهایت، توجه به معادلات اکچوئری ... دغدغه‌های «افزایش مستمری بازنشستگان»

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, گزارش

خواب‌های آشفته رژیم ضدمردمی ولایی برای تنها اندوخته کارگران در تامین اجتماعی

رئیس کانون بازنشستگان کارگری تامین اجتماعی شهرستان تهران از احتمال ورشکستگی سازمان تامین اجتماعی تا پیش از سال ۱۴۰۴ خبر داد و افزود: روند پرداخت مطالبات سازمان تامین اجتماعی متوقف شده و شرکت‌هایی که قرار است به سازمان واگذار شوند هم وضعیت مطلوبی ندارند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, خصوصی‌سازی, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش