دست رد عربستان به سینه آمریکا برای فاصله گرفتن از چین و روسیه

گزارش یک رسانه آمریکایی نشان می‌دهد عربستان سعودی و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس درخواست دولت جو بایدن برای فاصله گرفتن از چین و روسیه را رد کرده‌اند. به گزارش خبرگزاری فارس، گزارش یک روزنامه آمریکایی از سفر «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا به عربستان حاکی است درخواست‌های دولت «جو بایدن» برای فاصله گرفتن ... دست رد عربستان به سینه آمریکا برای فاصله گرفتن از چین و روسیه

ادامه

آمریکا, اقتصادی, ایران, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, شرق آسیا, عربستان سعودی, گزارش, ونزوئلا

«دموکراسی مردمی همه‌جانبه» در چین چیست؟

اخراج اخیر دو نمایندهٔ آمریکایی آفریقایی‌تبار از مجلس قانون‌گذاری ایالت تِنِسی [در آمریکا] تازه‌ترین نمونه از روندی است که به نظر می‌رسد رشته‌ای از حمله‌های مداوم و بی‌وقفه به دموکراسی در آمریکا باشد. تاکتیک‌های بی‌پایان مانع‌تراشی برای رأی‌دهندگان در انتخابات، مانند پاکسازی نژادپرستانهٔ فهرست رأی‌دهندگان، ممنوعیت رأی‌گیری پُستی، موانع محدودکننده در پذیرش برگهٔ شناسایی رأی‌دهندگان، ... «دموکراسی مردمی همه‌جانبه» در چین چیست؟

ادامه

آمریکا, انگلستان, جهان, چین, دیدگاه, شرق آسیا, صلح, کارگری, مقاله

آسیا تایمز؛ آمریکا قادر به مقابله با نفوذ چین و روسیه در آسیای مرکزی نیست

جنگ در اوکراین بر نفوذ آمریکا در جهان تأثیر گذاشت؛ در شرایطی که واشنگتن همچنان حمایت خود را از جنگ‌ها، مسلح‌سازی و اعمال تحریم‌ها علیه روسیه از طریق متحدانش متمرکز می‌کند که نتایج منفی در پرونده‌های مختلف از جمله نفوذ واشنگتن در خاورمیانه را به همراه داشته است. این تأثیر منفی دولت جو بایدن، رئیس ... آسیا تایمز؛ آمریکا قادر به مقابله با نفوذ چین و روسیه در آسیای مرکزی نیست

ادامه

آسیای میانه, آمریکا, آمریکای شمالی, افغانستان, اندونزی, اوکراین, برزیل, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, شرق آسیا, غرب, گروه ۷, مقاله, هندوستان, ویتنام

کره جنوبی مدعی ورود جنگنده‌های روسی و چینی به حریم هوایی خود شد

همزمان با گشت زنی مشترک هوایی روسیه و چین بر فراز دریای چین جنوبی، ارتش کره جنوبی ادعا کرد ۴ هواپیمای جنگنده چینی و ۴ هواپیمای نظامی روسیه بدون اطلاع قبلی وارد حریم هوایی آن کشور شدند. به گزارش روز سه شنبه ایرنا، وزارت دفاع چین اعلام کرد چین روز سه شنبه یک گشت زنی ... کره جنوبی مدعی ورود جنگنده‌های روسی و چینی به حریم هوایی خود شد

ادامه

جهان, چین, خبر, روسیه, ژاپن, شرق آسیا, کره جنوبی

وزیر دفاع چین؛ تشدید تنش بین واشنگتن – پکن فاجعه جهانی را رقم خواهد زد

وزیر دفاع چین از آمریکا خواست صادقانه رفتار کند و هرگونه تشدید تنش و تقابل بین دو طرف را «فاجعه‌ای غیرقابل تحمل» برای جهان اعلام کرد. به گزارش روز یکشنبه ایرنا از وزارت دفاع چین، «لی شانگفو» در سخنرانی خود در نشست امنیتی «شانگری-لا» در سنگاپور خاطرنشان کرد: چین واحد باید تشکیل شود و این ... وزیر دفاع چین؛ تشدید تنش بین واشنگتن – پکن فاجعه جهانی را رقم خواهد زد

ادامه

آمریکا, اقیانوسیه, تایوان, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا, صلح

رزمایش روسیه در جزایر مورد مناقشه با ژاپن

رسانه‌های ژاپنی امروز (شنبه)، چند روز پس از آن که مسکو مذاکرات صلح با ژاپن را به دلیل تحریم‌هایش به دلیل حمله روسیه به اوکراین متوقف کرد، اعلام کردند که روسیه در حال برگزاری رزمایش‌هایی در جزایر مورد ادعای توکیو است.

 

به گزارش ایسنا، خبرگزاری اینترفکس گفته بود که، ارتش روسیه با بیش از ۳۰۰۰ سرباز و صدها تجهیزات ارتش در جزایر کوریل تمرینات نظامی انجام می‌دهد.

 

در این اطلاعیه معلوم نشده که این مانور در کجای زنجیره جزیره، که شبه جزیره کامچاتکا روسیه و شمالی‌ترین جزیره اصلی ژاپن، هوکایدو را به هم متصل می‌کند، در حال انجام است.

 

رسانه‌های ژاپنی گفتند که مانور در مناطقی انجام می‌شود که اتحاد جماهیر شوروی در پایان جنگ جهانی دوم تصرف کرد و توکیو مدعی آن است. اختلاف ارضی بر سر این چهار جزیره – که روسیه می‌گوید بخشی از زنجیره کوریل است و ژاپن آنها را سرزمین‌های شمالی خود می‌نامد – مانع از دستیابی توکیو و مسکو به یک معاهده صلح شده است که به طور رسمی به خصومت‌ها پایان دهد.

 

ژاپن روز سه‌شنبه پس از خروج روسیه از مذاکرات طولانی مدت معاهده برسر جزایر و توقف پروژه‌های اقتصادی مشترک مرتبط با جزایر، به تلافی پیوستن ژاپن به تحریم‌های غرب به دلیل تهاجم به اوکراین، با عصبانیت واکنش نشان داد.

 

به گفته اینترفکس، تمرین‌های روسیه شامل دفع جنگ‌های آبی خاکی، از جمله انهدام هواپیماهای دفاعی حامل نیرو و آزمایش مهارت‌ها برای به کارگیری سامانه‌های کنترل آتش موشک‌های هدایت شونده ضد تانک بود.

 

این خبرگزاری به نقل از سرویس مطبوعاتی منطقه اعلام کرد: «علاوه بر این، یگان‌های نیروی پدافند هوایی مجموعه‌ای از اقدامات را برای شناسایی و انهدام هواپیماهای دشمن ساختگی که حمله هوایی انجام می‌دهند، انجام می‌دهند.

آمریکا برای متوقف کردن کره شمالی از روسیه و چین کمک خواست

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اظهار کرد، چین و روسیه باید از کره شمالی در پی اقدام این کشور در از سر‌گیری آزمایش موشک بالستیک قاره پیما بخواهند از دست زدن به “تحریکات” بیشتر اجتناب کند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, جنگ سرد, جهان, خبر, روسیه, سازمان ملل, شرق آسیا, شرق اروپا, کره شمالی

نماینده چین: کشورها نباید دیگران را مجبور به انتخاب یک طرف در درگیری کنند

ژانگ جون، سفیر چین در سازمان ملل متحد به کشورهای عضو مجمع عمومی سازمان ملل گفت که وضعیت انسانی در اوکراین به طور فزاینده‌ای جدی می‌شود، اما کشورها نباید دیگران را مجبور به “انتخاب طرف” در درگیری کنند.

ادامه

امریکا, انگلستان, اوکراین, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, ژئوپلیتیک, سازمان ملل, شرق آسیا, شرق اروپا

رهبر کره شمالی: برای رویارویی طولانی مدت با آمریکا آماده هستیم

پیونگ یانگ بامداد جمعه اعلام کرد که روز پنجشنبه به دستور مستقیم کیم جونگ اون، یک موشک بالستیک قاره پیمای جدید  (ICBM به نام هواسونگ-۱۷ ) با موفقیت آزمایش شد و رهبر کره شمالی گفت که کشورش برای رویارویی طولانی مدت با آمریکا کاملا آماده است.

ادامه

امریکا, جهان, ژاپن, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی, گزارش

چین اولین پایگاه خود را در اقیانوس آرام ایجاد می‌کند

بر اساس پیمان امنیتی پیشنهادی با جزایر سلیمان، نیرو‌های چینی می‌توانند برای محافظت از ایمنی پرسنل و پروژه‌های خود در جزایر سلیمان مستقر شوند.

ادامه

استرالیا, اقیانوسیه, امریکا, جزایر سلیمان, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, ژئوپلیتیک, شرق آسیا