سازمان ملل: پلاستیک، حقوق بشر را تهدید می‌کند

کارشناسان سازمان ملل در آستانه روز جهانی محیط زیست (۵ ژوئن/ ۱۵ خرداد) با اشاره به ۴۰۰ میلیون تن ضایعات پلاستیکی که هر ساله تولید می‌شوند، از دولت‌ها و شرکت‌ها خواستند تا مسئولیت خود را بر عهده بگیرند و حق بشر برای داشتن محیطی سالم و عاری از مواد سمی را تضمین کنند. به گزارش ... سازمان ملل: پلاستیک، حقوق بشر را تهدید می‌کند

ادامه

آرژانتین, آمریکا, آمریکای لاتین, پاراگوئه, سازمان ملل, کلمبیا, کودکان, گزارش, محیط زیست, ونزوئلا

هلند: گذار سبز اروپا بدون چین غیرممکن است

“لیشی شراین‌ماخر” وزیر بازرگانی هلند با اشاره به تلاش اتحادیه اروپا برای کاهش وابستگی به چین، گذار سبز و رفتن به سوی انرژی‌های پاک را بدون همکاری پکن ناممکن دانست. به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از روزنامه فایننشال تایمز، اتحادیه اروپا اگرچه به دنبال کاهش بخشی از وابستگی خود به چین به عنوان ... هلند: گذار سبز اروپا بدون چین غیرممکن است

ادامه

آسیا, آمریکا, اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, چین, گزارش, محیط زیست, هلند

ماجرای حق آبه هیرمند چیست و چرا تا کنون محقق نشده است؟

مسئولان کشور افغانستان چه پیش از طالبان و چه بعد از به قدرت رسیدن طالبان، همواره با بهانه تراشی‌هایی از تحویل حق آبه ایران در هیرمند خودداری می کردند و کار به جایی رسید که با احداث سازه هایی، مسیر طبیعی روان آب ها به سمت ایران را نیز منحرف کردند. به گزارش طنین؛ بر ... ماجرای حق آبه هیرمند چیست و چرا تا کنون محقق نشده است؟

ادامه

آمریکا, افغانستان, انگلستان, ایران, جنوب آسیا, حقوق بشر, خاورمیانه, محیط زیست, مقاله

بیراهه‌های مدرسـه

دانش‌آموزان روستاهای سیستان و بلوچستان برای رسیدن به کلاس درس از بین گاندو ها، رودخانه ها و جاده های خطرناک عبور می کنند. هم‌میهن؛ زانو بغل‌کرده در دل تلی از خاک و جاده‌ای نیمه‌تمام، زیرآفتاب کم‌رمق در انتظار آهن‌پاره‌ای آبی‌، سفید یا قرمز. یکی از هزاران تصویر فقر از روستاهای سیستان و بلوچستان در میان بیابان‌ها ثبت می‌شود، وقتی ... بیراهه‌های مدرسـه

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, حقوق کودک, عدالت اجتماعی, فقر, مقاله

مردم ژاپن مسئول پرداخت هزینه‌های پایگاه‌های نظامی آمریکا در اوکیناوا

۷۰ درصد پایگاه‌های نظامی آمریکا در جزیره اوکیناوا ژاپن است و مردم این کشور متحمل هزینه‌های این پایگاه‌ها هستند. ساکنین جزیره اوکیناوا ژاپن با وجود نارضایتی‌های گسترده همچنان از وجود پایگاه‌های نظامی آمریکا در این جزیره متحمل هزینه می‌شوند. براساس گزارش  شبکه تلویزیونی ان اچ کی، ۵۱ سال از زمان بازگشت دوباره استان اوکیناوا که ... مردم ژاپن مسئول پرداخت هزینه‌های پایگاه‌های نظامی آمریکا در اوکیناوا

ادامه

آمریکا, اقتصادی, حقوق بشر, ژاپن, شرق آسیا, گزارش, محیط زیست

تغییر اقلیم ایران مهمترین رویداد محیط زیستی قرن گذشته بود

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفت: مهم‌ترین اتفاق محیط زیستی در قرن گذشته تغییر اقلیم ایران بود که زیان های زیادی را به بار آورد.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ در قرن گذشنه اتفاقات محیط زیستی فراوانی رخ داد که هر یک از آنها می تواند بر زندگی انسان ها ، طبیعت ، حیات وحش و اقلیم تاثیر گذار باشد .

 

در مورد مهمترین پدیده جهانی در قرن گذشته و اثرات آن در سال های آینده با داریوش گل علی زاده سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفتگو کردیم که مشروح این گفتگو به شرح زیر است.

 

مهم ترین اتفاق محیط زیستی قرن گذشته چه بود ؟

 

یکی از مهم‌ترین اتفاقات محیط زیستی جهان در قرن گذشته، اثرات ناشی از تغییرات اقلیم بود. هر گونه تغییر طولانی مدت در الگوی پیش بینی شده‌ی یا مورد انتظار آب و هوایی است.

 

اثرات ناشی از تغییر اقلیم در ایران به چه صورت بوده است ؟

 

ایران جزء کشور‌هایی است که از تغییرات اقلیم دچار ضرر‌هایی شده است، مانند، تغییر در زمان و مکان بارش، خشکسالی‌ها، گرد و غبار، روند افزایش بیابان زایی، آتش سوزی جنگلها و مراتع، برداشت بیش از حد از سفره‌های آب زیر زمینی، فرونشست زمین و … از اثرات تغییر اقلیم در ایران هستند.

 

آیا راهی برای مقابله با تغیر اقلیم وجود دارد ؟

 

راهی برای مقابله وجود ندارد، اما باید کشور را با تغیر اقلیم سازگار کنیم و هر شخص با تغییر مصرف غذایی رد کربن خود را کاهش دهد. تولید گوشت و صنعت دامداری باعث افزایش کربن می‌شود، اگر مصرف گوشت را به مواد غذایی که کربن کمتری دارند کاهش دهیم، جلوگیری از تشدید تغییرات اقلیمی و تولید گاز‌های گلخانه‌ای کمتر می‌شود.

 

تغییر اقلیم در سال های بعد به چه صورت خواهد بود ؟

 

در ۵۰ سال اخیر ۱/۵ درجه افزایش دما داشتیم ، همچنین پیش بینی شده که تا سال ۲۰۵۰ در جهان ۴ درجه افزایش دما خواهیم داشت. خیلی از شهر‌ها زیر آب می‌رود، آب شیرین در دسترس به شدت کاهش میابد، تنوع زیستی از بین می‌رود، یخچال‌های طبیعی نابود می‌شوند، زمستان‌ها کوتاه‌تر و تابستان‌ها بلند‌تر می‌شود، نوسانات شدید در تغییرات آب و هوایی ایجاد می‌شود و به دلیل کمبود منابع غذایی قحطی می شود.

 

با روند کنونی آینده ایران چه می‌شود ؟

 

بر اساس تحقیقات جهانی تا سال ۲۰۵۰ ایران قابل سکونت نیست. حتی اگر همه دنیا به تعهدات خود عمل کنند، تا سال ۲۰۵۰ مقدار ۲/۵ درجه افزایش دما خواهیم داشت، وقتی دما بالا برود یخچال‌های طبیعی آب می‌شوند، آتش سوزی‌های جنگل‌ها و مراتع افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه گاز SEO ۲ افزایش پیدا می‌کند.

هشدار بارش‌های سیل‌آسا در ۱۹ استان/ مردم از توقف در حاشیه رودخانه‌ها خودداری کنند

سازمان هواشناسی با هشدار نسبت به بارش‌های سیل‌آسا در ۱۹ استان به مردم توصیه کرد در سفرهای برون‌شهری ضمن همراه داشتن تجهیزات زمستانی از توقف در حاشیه رودخانه‌ها خودداری کنند.

ادامه

اجتماعی, ایران, خبر, محیط زیست

افزایش حدود ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع مساحت جنگلی چین طی ده سال گذشته

روز جهانی جنگل برابر با روز دوشنبه ۲۱ مارس/ ۱ فروردین است. طی سال های اخیر، چین اقدامات مربوط سبز کردن زمین را عمیقا ترویج کرده و منابع جنگلی چین به طور کلی روند گسترش پیوسته، ارتقای باثبات کیفیت و تقویت پیوسته عملکرد را حفظ کرده است.

ادامه

جهان, چین, خبر, شرق آسیا, محیط زیست

کسری عجیب ذخایر آبی سدهای تهران

با کسری ۲۴۲ میلیون مترمکعبی ذخایر آبی سدهای تهران نسبت به زمان مشابه سال آبی گذشته که سالی خشک بود، مواجه‌ایم و اگر در فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۱، بارش‌هایی زیر نرمال داشته باشیم، احتمال بروز تنش آبی شدید در تهران در تابستان ۱۴۰۱ بسیار زیاد است.

ادامه

ایران, خبر, محیط زیست