اولین نشست مشترک اتحادیه عرب وچین در عربستان سعودی برگزار می‌شود

«احمد ابوالغیظ» دبیرکل اتحادیه عرب و «وانگ یی» وزیر خارجه چین بر اهمیت آماده سازی برگزاری اولین اجلاس عرب و چین به میزبانی عربستان سعودی در سال ۲۰۲۲ تأکید کردند.

 

به گزارش خبرگزاری «روسیا الیوم» ابوالغیظ و وانگ یی پس از دیدار خود در شهر «العلمین» مصر در بیانیه مشترکی ابراز امیدواری کردند که این نشست یک جهش کیفی برای پیشرفت روابط عربی- چینی و مشارکت استراتژیک میان کشورهای عربی و چین با افق‌های گسترده تر و در جهت تامین منافع مشترک هر دو طرف باشد.

 

در این بیانیه دو طرف بر رضایت کامل خود از توسعه روابط استراتژیک دنیای عرب و چین و سطح همکاری های موجود و نیز همبستگی و حمایت متقابل از موضوعات مورد علاقه از جمله همکاری و همبستگی  برای مبارزه با بیماری همه گیر کرونا تاکید کردند.

 

اتحادیه عرب و چین همچنین بر اهمیت تقویت همکاری‌های بین‌المللی برای پیشگیری و کنترل بیماری همه گیر، تلاش‌های مشترک به ویژه در زمینه واکسن‌ها و تولید آن‌ها به صورت محلی، مقابله با اثرات همه گیری ویروس و عدم سیاست‌زدگی در این موضوع تاکید کردند  و خواستار همکاری علمی در کشف منبع ویروس کرونا شدند.

 

دو طرف بر اهمیت حفظ امنیت، صلح و ثبات و لزوم دستیابی به راه حل‌های سیاسی برای بحران‌ها و مسائل منطقه‌ای مطابق با قطعنامه‌های  بین‌المللی و توافق نامه‌ها و مراجع مربوطه و نیز بر اهمیت راه حل عادلانه، جامع و پایدار برای آرمان فلسطین و تأسیس کشور مستقل فلسطینیان در مرزهای ۴ ژوئن ۱۹۶۷ به پایتختی بیت‌‌المقدس تاکید کردند.

 

طرفین با تاکید بر اهمیت حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی کشورهای عربی به ویژه در سوریه، لیبی، یمن و نیاز به تقویت امنیت و حاکمیت آن‌ها بر سرزمین و منابع طبیعی خود، افزایش فرصت‌ها برای یک راه حل سیاسی، رد مداخله خارجی در کشورهای عربی و حمایت از تلاش‌های سازمان ملل و اتحادیه عرب در این زمینه، خواستار تشکیل کنفرانس بین‌المللی صلح با اعتبار بیشتر و نمایندگی گسترده‌تر برای دستیابی به صلح عادلانه و پایدار در خاورمیانه در اسرع وقت شدند.

 

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، پیش از سفر به مصر به سوریه رفت و ضمن دیدار با بشار اسد رییس جمهوری این کشور ، در دیدار با فیصل مقداد، همتای سوری خود بر لزوم رفع تحریم‌های این کشور و حمایت پکن از دمشق در مقابله با تروریسم تاکید کرد.

خط بطلان هزاران هوادار دولت کوبا بر دسیسه‌های آمریکا

هزاران کوبایی روز شنبه در میدان «لا پیراگوا» در شهر هاوانا گرد هم آمدند تا حمایت خود را از سران انقلاب کوبا نشان دهند و بر تبلیغات آمریکا در زمینه بی کفایتی دولت کوبا خط بطلان بکشند.

ادامه

امریکا, امریکای لاتین, تحریم, جهان, حقوق بشر, کوبا, گزارش, همبستگی

بیانیهٔ مشترک حزب‌های کمونیست و کارگری در محکوم کردن ادامهٔ خون‌ریزی و اشغال توسط اسرائیل

ما حزب‌های کمونیست و کارگری امضاکنندهٔ این بیانیه، تجاوز اسرائیل علیه فلسطینیان در اورشلیم، و نیز ادامهٔ بمباران نظامی غزه را که به کشته شدن تعداد زیادی غیرنظامی فلسطینی و مجروح شدن و نقص عضو صدها نفر دیگر، از جمله کودکان، منجر شده است، به‌شدّت و قاطعانه محکوم می‌کنیم.

ادامه

اسراییل, بیانیه, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, فلسطین, کارگری, کمونیسم, همبستگی

کوبا، تمام‌قد در کنار ملت فلسطین

«برونو رودریگز» وزیر امور خارجه کوبا همچنین روز شنبه در صفحه توئیتر خود، تخریب مراکز رسانه‌های بین‌المللی در خاک غزه فلسطین را از سوی ارتش جنایت پیشه اسرائیل محکوم کرد.

ادامه

اسراییل, امریکا, امریکای لاتین, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, دخالت نظامی, فلسطین, همبستگی