مرگ بیش از ۱۶۰ افغان در سرمای کم سابقه

مقامات افغانستان اعلام کردند بیش از ۱۶۰ نفر طی ماه گذشته در حالی که با سخت‌ ترین زمستان در بیش از یک دهه گذشته مواجه شدند از سرما در این کشور جان باختند. به گزارش روز جمعه ایرنا از رویترز، «شفیع الله رحیمی» سخنگوی وزارت مدیریت بحران افغانستان گفت : «بدلیل سرمای هوا از ۱۰ ... مرگ بیش از ۱۶۰ افغان در سرمای کم سابقه

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, اقتصادی, جهان, حقوق بشر, فقر, گزارش, محیط زیست

هراس اقیانوسیه از رهاسازی پساب راکتورهای اتمی ژاپن

کارگروه جزایر اقیانوسیه امروز چهارشنبه اعلام کرد کشورهای این منطقه، «ژاپن» را به تاخیر در رها کردن آب‌های راکتور اتمی تخریب شده فوکوشیما از ترس آلوده شدن آبزیان ترغیب کردند. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از خبرگزاری رویترز، دولت ژاپن هفته گذشته اعلام کرد احتمال دارد آب های راکتور هسته ای تخریب شده فوکوشیما حدود ... هراس اقیانوسیه از رهاسازی پساب راکتورهای اتمی ژاپن

ادامه

آمریکا, اقیانوسیه, امنیتی, جهان, خبر, ژاپن, شرق آسیا, محیط زیست

۲۰۲۲ سال “پاک ترین هوا” برای چین

آمارهای منتشر شده از سوی وزارت اکولوژی و محیط زیست چین نشان می‌دهد در سال ۲۰۲۲ آب و هوا در این کشور در سالم‌ترین و پاک‌ترین وضعیت خود قرار داشت؛ کشوری که تا همین چند سال پیش از شدت الودگی هوا رنج می‌برد اما با برنامه‌ای منسجم، توانست در کوتاه‌ترین زمان ممکن(ظرف ۴ سال) بر ... ۲۰۲۲ سال “پاک ترین هوا” برای چین

ادامه

جهان, چین, شرق آسیا, گزارش, محیط زیست

سایه تهدید تغییرات اقلیمی بر آسیا-اقیانوسیه

اگرچه به نظر می‌رسد مسائل امنیتی منطقه‌ای از مشکلات تغییرات آب و هوایی به دور باشد، اما پدیده گرم شدن زمین می‌تواند معضلات فراوانی را برای این منطقه به دنبال داشته باشد. به گزارش ایرنا به نقل از به گزارش پایگاه خبری “فورم شرق آسیا”، تغییرات آب و هوایی می‌تواند اعمال قدرت دیپلماتیک و نظامی ... سایه تهدید تغییرات اقلیمی بر آسیا-اقیانوسیه

ادامه

اندونزی, جهان, دیوان بین‌‌المللی لاهه, فیلیپین, مالزی, محیط زیست, هلند, ویتنام

اعتراض به طرح ژاپن برای آزادسازی فاضلاب فوکوشیما در اقیانوس آرام

پیشنهاد مقامات ژاپنی درباره آزادسازی فاضلاب هسته‌ای فوکوشیما، خشم بسیاری از همسایگان این کشور را برانگیخته است، به‌ویژه آن‌هایی که مستقیم‌ترین تجربه را در مواجهه غیرمنتظره با سطوح خطرناک تشعشع دارند. به گزارش روز یکشنبه ایرنا از نیویورک تایمز، هر روز بیش از صد تن آب به نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما داییچی در ژاپن وارد می‌شود ... اعتراض به طرح ژاپن برای آزادسازی فاضلاب فوکوشیما در اقیانوس آرام

ادامه

آمریکا, استرالیا, اقیانوسیه, جهان, حقوق بشر, ژاپن, شرق آسیا, گزارش, محیط زیست

اهالی خوزستان به‌هیچ عنوان آبگیری تالاب هورالعظیم را نمی‌بینند!

عباس پاپی‌زاده نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران پویا درباره این پرسش که مسئولان سازمان محیط زیست مدعی شده‌اند ۶۳ درصد تالاب هورالعظیم آبگیری شده پس چرا با این وجود ریزگردهای ناشی از خشک شدن تالابها، مردم خوزستان را دچار بحران کرده است، اظهار کرد: آبگیری ۶۳ درصد تالاب هور العظیم برای ما هم مبهم است.

 

وی ادامه داد: ما اهالی خوزستان به هیچ عنوان آبگیری شدن ۶۳ درصد تالاب هورالعظیم که حدوداً معادل ۵۰ هزار هکتار محسوب می‌شود را نمی‌بینیم.

 

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی از عملکرد وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست در راستای کنترل ریزگردها گلایه کرد و خواستار توجه بیشتر مسئولان دولتی شد.

 

تفاوت سیستم برق‌رسانی خوزستان با سایر نقاط ایران

 

پاپی‌زاده درباره مشکلات اخیر استان خوزستان که منجر به قطعی برق و آب بسیاری از شهرهای این استان شد، توضیح داد: یکی از زیرساختهای مهم در هر منطقه‌ای، برق‌رسانی است و شبکه برق‌رسانی استان خوزستان به سبب گرما و رطوبت زودتر از مناطق معتدل و سرد، فرسوده‌تر می‌شود که باید توجه ویژه‌ای به آن شود.

 

وی یادآور شد: متاسفانه بعد از اجرای هدفمندی یارانه‌ها، بازسازی شبکه برق استان متوقف شد و در حال حاضر نیز توزیع برق استان حدود ۷۰ میلیارد تومان بدهی دارد.

 

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دولت نیز هم‌اکنون باید به طور جد به فکر بازسازی شبکه برق استان باشد و مانع مشکلات ناشی از آن شود.

 

پاپی‌زاده با اشاره به بحران هفته‌های گذشته استان خوزستان که موجب قطعی برق و آب در برخی مناطق شد، خاطرنشان کرد: در مشکلات پیش‌ آمده قسمتهایی از سیستم برق‌رسانی به دلیل ورود ریزگردها از دور خارج شد.

 

۳۰ میلیارد تومان هزینه شست‌‌وشوی مقره‌ها

 

وی ا دامه داد: در حال حاضر موضوع شست‌وشوی مقره‌ها در حال انجام است که این فعالیت نیز ۳۰ میلیارد تومان هزینه در بردارد که بهتر است تمامی این هزینه‌ها صرف مقابله با ریزگردها شود.

 

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی با برشمردن راههای کاهش ریزگردها در استان خوزستان اظهار کرد: وزارت نیرو باید حقابه تالاب خوزستان را رعایت کند.

 

بی‌رویه ساخته شدن سدها یکی از عوامل مشکلات

 

پاپی‌زاده با بیان اینکه اساس گیر ما دست وزارت نیرو است، گفت: متاسفانه سدهای بی‌رویه در استان خوزستان ساخته شده که نمونه بارز آن سدهای گتوند و کرخه بوده است.

 

وی افزود: متاسفانه سدها در اکثر نقاط کشور مشکلاتی را ایجاد کرده‌اند و از طرفی دشتهای آبی ما نیز با بحران روبه‌رو هستند؛ در میان بحرانهای دیگر می‌توان به دریاچه ارومیه هم اشاره کرد که عدم رسیدگی به آن بحران زیست محیطی به بار می‌آورد که باید مسئولان ذیربط رسیدگی کند.

 

خارجی بودن ریزگردها بهانه دولت

 

این نماینده مجلس شورای اسلامی مشکلات ریزگردها و مردم خوزستان را ناشی از ندانم‌کاری دولتها است، گفت: اینکه بگوییم مشکلات پیش آمده ناشی از ریزگردهای کانونهای عربستان، عراق، سوریه و داعش است، نوعی بهانه‌گیری محسوب می‌شود در حالی که مهمترین مشکل ما ریزگردهای داخلی است.

 

پاپی‌زاده تصریح کرد: بحرانهای اخیری که به سبب ریزگردها در استان خوزستان پدید آمد، فقط مربوط به کانونهای داخلی است؛ متاسفانه بادهای جنوبی که وارد خوزستان می‌شود کانونهای داخلی را فعال می‌کند و این یکی از دغدغه‌ها محسوب می‌شود.

 

اثرگذاری ریزگردهای داخلی بر کیفیت هوا

 

وی افزود:‌ غلظت ریزگردهای خارجی به سبب طولانی بودن مسافت و نزدیک نبودن به زمین، وقتی وارد کشورمان می‌شود کاهش پیدا می‌کند اما ریزگردهای داخلی اثرگذاری مستقیمی بر کیفیت هوا می‌گذارد.

 

خشک شدن تالابها عاملی برای ریزگردها

 

این نماینده مجلس شورای اسلامی منشأ ریزگردهای داخلی را تالابها دانست و گفت: ریزگردهای داخلی از خشک شدن تالابها به‌وجود می‌آیند و با غلظت بالا فرصت ته‌نشینی ندارند.

 

پاپی‌زاده بحرانهای اخیر استان خوزستان را ناشی از ریزگردهای داخلی دانست و تصریح کرد: دولت اگر نمی‌تواند به کنترل ریزگردهای خارجی بپردازد، بهتر است به مهار ریزگردهای داخلی اهتمام جدی کند.

 

وی ادامه داد: توسعه نفتی در استان خوزستان، انتقال آب از دز و کارون، عدم توجه به کانونهای داخلی و خشک شدن بخشی از تالابها علت پدید آمدن ریزگردها در استان خوزستان است.

 

عدم توجه دولت به ریزگردها در بودجه ۹۶ و برنامه ششم

 

نماینده مردم دزفول با بیان اینکه دولت در بودجه نیز توجه ویژه‌ای به ریزگردها نداشته است، اظهار کرد: دولت نه‌تنها در برنامه ششم بلکه در بودجه ۹۶ نیز به ریزگردها توجهی نکرده است.

 

۱۴ استان کشور درگیر باد، باران و برف

کارشناس سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی به کشورمان گفت: بارشهای باران و برف طی ۲۴ ساعت آینده ۱۴ استان کشور را در برمی‌گیرد.   امین حسین نقشینه در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا درباره وضعیت جوی سه روز آینده کشور اظهار کرد: سامانه بارشی امروز پنجشنبه از جنوب غرب وارد ... ۱۴ استان کشور درگیر باد، باران و برف

ادامه

ایران, خبر, محیط زیست

پس از ۲۰ سال خشکسالی؛ بزرگترین حوزه آبریز کرمان جان گرفت

تالاب خشکیده جازموریان در پی بارندگی های سیل آسای روزهای اخیر کرمان بار دیگر جان گرفته و دوستداران محیط زیست امیدوارند آبگیری مجدد پایانی بر مرگ این تالاب باشد.   تالاب جازموریان بزرگترین حوزه آبریز استان کرمان است که از رودخانه های هلیل رود و بم پور و صدها رودخانه فصلی تغذیه می شود اما ... پس از ۲۰ سال خشکسالی؛ بزرگترین حوزه آبریز کرمان جان گرفت

ادامه

ایران, خبر, محیط زیست

سازمان هواشناسی هشدار داد؛ احتمال طغیان رودخانه‌ها جنوب کشور/ از جاده‌های کوهستانی تردد نکنید

سازمان هواشناسی کشور در اخطاریه تازه‌ای نسبت به تشدید بارش، طغیان رودخانه‌ها و برف و کولاک در جاده‌های کوهستان هشدار داد. سازمان هواشناسی کشور در اخطاریه تازه‌ای اعلام کرد: با توجه به پیش بینی تشدید بارش، امروز جمعه بارش شدید باران با رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید همراه با آبگرفتگی معابر، ... سازمان هواشناسی هشدار داد؛ احتمال طغیان رودخانه‌ها جنوب کشور/ از جاده‌های کوهستانی تردد نکنید

ادامه

ایران, خبر, محیط زیست

آغاز مقابله با ریزگرد/ پایان خاموشی در خوزستان/ آب یک هفته دیگر عادی می‌شود

۱۵ سال پس از نخستین گرد و غبار، این بار ریزگردها به سراغ زیرساخت های خوزستان رفته اند. طوفان خاک، شبکه برق را از هشتم بهمن زمین گیر کرده است. بر اساس گزارشی که مسؤولان ارائه کردند، به دنبال وقوع طوفان با سرعت ۶۰ کیلومتر در ساعت و به میزان بیش از ۶۶ برابر حد ... آغاز مقابله با ریزگرد/ پایان خاموشی در خوزستان/ آب یک هفته دیگر عادی می‌شود

ادامه

ایران, حقوق بشر, گزارش, محیط زیست