توافق چین و اتحادیه اروپا در مسیر توسعه همکاری‌های تجاری

چین و اتحادیه اروپا در نشستی مشترک با عنوان “اجلاس توسعه و همکاری چین و اتحادیه اروپا درباره مشخصات جغرافیایی” در خصوص برخی راه های کمک گسترش همکاری‌های تجاری بین دو طرف توافق کردند. به گزارش روز شنبه ایرنا، «سونگ جینگ وو» معاون رئیس جمهوری چین گفت: درج منشاء جغرافیایی در محصولاتی صادراتی به اروپا ... توافق چین و اتحادیه اروپا در مسیر توسعه همکاری‌های تجاری

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, جهان, چین, خبر, شرق آسیا, محیط زیست

آغاز تظاهرات گسترده فعالان محیط زیست در آستانه مجمع عمومی سازمان ملل

هزاران نفر از هواداران محیط زیست در نیویوک آمریکا، روز یکشنبه پیش از آغاز برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل تظاهرات یک هفته‌ای را با هدف درخواست از سران کشورهای جهان برای پایان دادن به استفاده از سوخت‌های فسیلی شروع کردند. به گزارش ایرنا از رویترز، انتظار می‌رود که ۱۵ هزار نفر در این تظاهرات شرکت ... آغاز تظاهرات گسترده فعالان محیط زیست در آستانه مجمع عمومی سازمان ملل

ادامه

آلمان, آمریکا, اعتراضات اجتماعی, انگلیس, جهان, حقوق بشر, خبر, سازمان ملل, کره جنوبی, محیط زیست

افزایش تهدیدها علیه منافع ملی ایران و حرکت‌های نمایشی رژیم ولایی در عرصۀ روابط بین‌المللی

در ارزیابی کلی اوضاع مشخص کنونی ایران به‌روشنی می‌توان دید که از رأس “نظام”، علی‌خامنه‌ای، تا جناح‌های قدرتمند دیگر هیچ‌کدام قادر نیستند پایگاه‌ اجتماعی و مردمی چشمگیری ‌فراهم کنند که بتوانند برای “حفظ نظام” به آن‌ اتکا کنند. مجموعهٔ حکومت ولایت فقیه در منجلابی از بحران‌های متعدد اقتصادی-اجتماعی و فساد ساختاری دست‌وپا می‌زند که زندگی ... افزایش تهدیدها علیه منافع ملی ایران و حرکت‌های نمایشی رژیم ولایی در عرصۀ روابط بین‌المللی

ادامه

آزادی, آمریکا, استبداد, افغانستان, امپریالیسم, ایران, بریکس, جهان, ژاپن, سرمایه‌داری, سیاسی, شانگ‌های, عدالت اجتماعی, محیط زیست, مصر, مقاله, نئولیبرالیسم

شمار جان‌باختگان سیل در لیبی به بیش از ۱۱ هزار تن رسید

هلال احمر لیبی از افزایش تلفات سیل مهیب در این کشور به ۱۱ هزار و ۳۰۰ تن خبر داد. به گزارش باشگاه خبرنگاران: بارش‌های سیل آسا در لیبی و متعاقب آن وقوع سیل مهیب در شهر درنه و تخریب ۲ سد این شهر باعث زیرآب رفتن بخش قابل توجهی از خانه‌های مسکونی و وارد آمدن ... شمار جان‌باختگان سیل در لیبی به بیش از ۱۱ هزار تن رسید

ادامه

جهان, حقوق بشر, خبر, شمال افریقا, لیبی, محیط زیست

فقط در یک شهر طوفان زده شرق لیبی ۴ هزار جسد دفن شد + فیلم

خبرنگار شبکه العربی امروز سه شنبه گزارش داد که فقط در شهر “درنه” از جمله شهرهای طوفان زده شرق لیبی ۴ هزار جسد دفن شده است. به گزارش ایرنا، این خبرنگار افزود که از این تعداد، سه هزار و ۶۵۰ نفر به طور جمعی به خاک سپرده شده‌اند. وزیر هوانوردی لیبی و عضو ستاد بحران ... فقط در یک شهر طوفان زده شرق لیبی ۴ هزار جسد دفن شد + فیلم

ادامه

جهان, خبر, شمال افریقا, لیبی, محیط زیست

اهالی خوزستان به‌هیچ عنوان آبگیری تالاب هورالعظیم را نمی‌بینند!

عباس پاپی‌زاده نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران پویا درباره این پرسش که مسئولان سازمان محیط زیست مدعی شده‌اند ۶۳ درصد تالاب هورالعظیم آبگیری شده پس چرا با این وجود ریزگردهای ناشی از خشک شدن تالابها، مردم خوزستان را دچار بحران کرده است، اظهار کرد: آبگیری ۶۳ درصد تالاب هور العظیم برای ما هم مبهم است.

 

وی ادامه داد: ما اهالی خوزستان به هیچ عنوان آبگیری شدن ۶۳ درصد تالاب هورالعظیم که حدوداً معادل ۵۰ هزار هکتار محسوب می‌شود را نمی‌بینیم.

 

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی از عملکرد وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست در راستای کنترل ریزگردها گلایه کرد و خواستار توجه بیشتر مسئولان دولتی شد.

 

تفاوت سیستم برق‌رسانی خوزستان با سایر نقاط ایران

 

پاپی‌زاده درباره مشکلات اخیر استان خوزستان که منجر به قطعی برق و آب بسیاری از شهرهای این استان شد، توضیح داد: یکی از زیرساختهای مهم در هر منطقه‌ای، برق‌رسانی است و شبکه برق‌رسانی استان خوزستان به سبب گرما و رطوبت زودتر از مناطق معتدل و سرد، فرسوده‌تر می‌شود که باید توجه ویژه‌ای به آن شود.

 

وی یادآور شد: متاسفانه بعد از اجرای هدفمندی یارانه‌ها، بازسازی شبکه برق استان متوقف شد و در حال حاضر نیز توزیع برق استان حدود ۷۰ میلیارد تومان بدهی دارد.

 

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دولت نیز هم‌اکنون باید به طور جد به فکر بازسازی شبکه برق استان باشد و مانع مشکلات ناشی از آن شود.

 

پاپی‌زاده با اشاره به بحران هفته‌های گذشته استان خوزستان که موجب قطعی برق و آب در برخی مناطق شد، خاطرنشان کرد: در مشکلات پیش‌ آمده قسمتهایی از سیستم برق‌رسانی به دلیل ورود ریزگردها از دور خارج شد.

 

۳۰ میلیارد تومان هزینه شست‌‌وشوی مقره‌ها

 

وی ا دامه داد: در حال حاضر موضوع شست‌وشوی مقره‌ها در حال انجام است که این فعالیت نیز ۳۰ میلیارد تومان هزینه در بردارد که بهتر است تمامی این هزینه‌ها صرف مقابله با ریزگردها شود.

 

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی با برشمردن راههای کاهش ریزگردها در استان خوزستان اظهار کرد: وزارت نیرو باید حقابه تالاب خوزستان را رعایت کند.

 

بی‌رویه ساخته شدن سدها یکی از عوامل مشکلات

 

پاپی‌زاده با بیان اینکه اساس گیر ما دست وزارت نیرو است، گفت: متاسفانه سدهای بی‌رویه در استان خوزستان ساخته شده که نمونه بارز آن سدهای گتوند و کرخه بوده است.

 

وی افزود: متاسفانه سدها در اکثر نقاط کشور مشکلاتی را ایجاد کرده‌اند و از طرفی دشتهای آبی ما نیز با بحران روبه‌رو هستند؛ در میان بحرانهای دیگر می‌توان به دریاچه ارومیه هم اشاره کرد که عدم رسیدگی به آن بحران زیست محیطی به بار می‌آورد که باید مسئولان ذیربط رسیدگی کند.

 

خارجی بودن ریزگردها بهانه دولت

 

این نماینده مجلس شورای اسلامی مشکلات ریزگردها و مردم خوزستان را ناشی از ندانم‌کاری دولتها است، گفت: اینکه بگوییم مشکلات پیش آمده ناشی از ریزگردهای کانونهای عربستان، عراق، سوریه و داعش است، نوعی بهانه‌گیری محسوب می‌شود در حالی که مهمترین مشکل ما ریزگردهای داخلی است.

 

پاپی‌زاده تصریح کرد: بحرانهای اخیری که به سبب ریزگردها در استان خوزستان پدید آمد، فقط مربوط به کانونهای داخلی است؛ متاسفانه بادهای جنوبی که وارد خوزستان می‌شود کانونهای داخلی را فعال می‌کند و این یکی از دغدغه‌ها محسوب می‌شود.

 

اثرگذاری ریزگردهای داخلی بر کیفیت هوا

 

وی افزود:‌ غلظت ریزگردهای خارجی به سبب طولانی بودن مسافت و نزدیک نبودن به زمین، وقتی وارد کشورمان می‌شود کاهش پیدا می‌کند اما ریزگردهای داخلی اثرگذاری مستقیمی بر کیفیت هوا می‌گذارد.

 

خشک شدن تالابها عاملی برای ریزگردها

 

این نماینده مجلس شورای اسلامی منشأ ریزگردهای داخلی را تالابها دانست و گفت: ریزگردهای داخلی از خشک شدن تالابها به‌وجود می‌آیند و با غلظت بالا فرصت ته‌نشینی ندارند.

 

پاپی‌زاده بحرانهای اخیر استان خوزستان را ناشی از ریزگردهای داخلی دانست و تصریح کرد: دولت اگر نمی‌تواند به کنترل ریزگردهای خارجی بپردازد، بهتر است به مهار ریزگردهای داخلی اهتمام جدی کند.

 

وی ادامه داد: توسعه نفتی در استان خوزستان، انتقال آب از دز و کارون، عدم توجه به کانونهای داخلی و خشک شدن بخشی از تالابها علت پدید آمدن ریزگردها در استان خوزستان است.

 

عدم توجه دولت به ریزگردها در بودجه ۹۶ و برنامه ششم

 

نماینده مردم دزفول با بیان اینکه دولت در بودجه نیز توجه ویژه‌ای به ریزگردها نداشته است، اظهار کرد: دولت نه‌تنها در برنامه ششم بلکه در بودجه ۹۶ نیز به ریزگردها توجهی نکرده است.

 

۱۴ استان کشور درگیر باد، باران و برف

کارشناس سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی به کشورمان گفت: بارشهای باران و برف طی ۲۴ ساعت آینده ۱۴ استان کشور را در برمی‌گیرد.   امین حسین نقشینه در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا درباره وضعیت جوی سه روز آینده کشور اظهار کرد: سامانه بارشی امروز پنجشنبه از جنوب غرب وارد ... ۱۴ استان کشور درگیر باد، باران و برف

ادامه

ایران, خبر, محیط زیست

پس از ۲۰ سال خشکسالی؛ بزرگترین حوزه آبریز کرمان جان گرفت

تالاب خشکیده جازموریان در پی بارندگی های سیل آسای روزهای اخیر کرمان بار دیگر جان گرفته و دوستداران محیط زیست امیدوارند آبگیری مجدد پایانی بر مرگ این تالاب باشد.   تالاب جازموریان بزرگترین حوزه آبریز استان کرمان است که از رودخانه های هلیل رود و بم پور و صدها رودخانه فصلی تغذیه می شود اما ... پس از ۲۰ سال خشکسالی؛ بزرگترین حوزه آبریز کرمان جان گرفت

ادامه

ایران, خبر, محیط زیست

سازمان هواشناسی هشدار داد؛ احتمال طغیان رودخانه‌ها جنوب کشور/ از جاده‌های کوهستانی تردد نکنید

سازمان هواشناسی کشور در اخطاریه تازه‌ای نسبت به تشدید بارش، طغیان رودخانه‌ها و برف و کولاک در جاده‌های کوهستان هشدار داد. سازمان هواشناسی کشور در اخطاریه تازه‌ای اعلام کرد: با توجه به پیش بینی تشدید بارش، امروز جمعه بارش شدید باران با رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید همراه با آبگرفتگی معابر، ... سازمان هواشناسی هشدار داد؛ احتمال طغیان رودخانه‌ها جنوب کشور/ از جاده‌های کوهستانی تردد نکنید

ادامه

ایران, خبر, محیط زیست

آغاز مقابله با ریزگرد/ پایان خاموشی در خوزستان/ آب یک هفته دیگر عادی می‌شود

۱۵ سال پس از نخستین گرد و غبار، این بار ریزگردها به سراغ زیرساخت های خوزستان رفته اند. طوفان خاک، شبکه برق را از هشتم بهمن زمین گیر کرده است. بر اساس گزارشی که مسؤولان ارائه کردند، به دنبال وقوع طوفان با سرعت ۶۰ کیلومتر در ساعت و به میزان بیش از ۶۶ برابر حد ... آغاز مقابله با ریزگرد/ پایان خاموشی در خوزستان/ آب یک هفته دیگر عادی می‌شود

ادامه

ایران, حقوق بشر, گزارش, محیط زیست