روسیه؛ غرب متوجه شده آمریکا بحران اوکراین را به وجود آورده است

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که غرب به این نتیجه رسیده که اقدامات تحریک‌آمیز واشنگتن وضعیت فعلی در اوکراین را به وجود آورده است. به گزارش ایرنا از خبرگزاری تاس، زاخارووا امروز سه‌شنبه به شبکه سولوویف گفت: مشخص شد که آمریکا موجب وضعیت اوکراین شده اما این ما نیستیم که تازه به ... روسیه؛ غرب متوجه شده آمریکا بحران اوکراین را به وجود آورده است

ادامه

آمریکا, المان, انگلستان, اوکراین, بلاروس, جنگ سرد, جهان, روسیه, شرق اروپا, غرب

مسکو شواهد بیشتری از «آزمایشگاه‌های بیولوژیکی آمریکا در اوکراین» ارائه می‌دهد

وزارت دفاع روسیه شواهد بیشتری ارائه کرد که نشان بدهد آزمایشگاه‌های تحت حمایت آمریکا در اوکراین فعال هستند. به گفته این وزارتخانه اسناد و مواد کشف‌شده توسط سربازان روسی نشان می‌دهد که شرکت‌های دارویی غربی که در قلمرو تحت کنترل کی‌یف فعالیت می‌کنند، تحقیقات اچ‌آی‌وی/ایدز را روی پرسنل نظامی اوکراینی انجام داده‌اند. به گزارش ایسنا، ... مسکو شواهد بیشتری از «آزمایشگاه‌های بیولوژیکی آمریکا در اوکراین» ارائه می‌دهد

ادامه

آمریکا, اوکراین, بیولوژیکی, جهان, چین, حقوق بشر, روسیه, سازمان ملل, شرق اروپا, گزارش, مصر

کارشناسان نظامی دانمارک؛ تانک‌های غرب اوکراین را نجات نخواهند داد

کارشناسان نظامی دانمارک تاکید کرند که تانک‌های ارسالی غرب اوکراین را نجات نخواهند داد. به گزارش ایلنا به نقل از نووستی، کارشناسان نظامی دانمارک تاکید کردند تانک‌هایی که کشورهای غربی اخیرا متعهد به ارسال آنها برای کی‌یف شده‌اند، وضعیت را به نفع نیروهای اوکراینی تغییر نخواهند داد. گروهی از کارشناسان نظامی دانمارک اعلام کردند تانک‌هایی که کشورهای ... کارشناسان نظامی دانمارک؛ تانک‌های غرب اوکراین را نجات نخواهند داد

ادامه

آمریکا, المان, انگلستان, تحلیل, جنگ سرد, جهان, دانمارک, روسیه, شرق اروپا, غرب, فرانسه, لهستان

انتقاد سازمان ملل از ارسال سلاح به اوکراین

پنتاگون با تایید تصمیم این کشور برای تجهیز اوکراین به تانک‌های آبرامز ام۱، اعلام کرد که این تانک‌ها با تاخیر به کی‌یف تحویل داده خواهند شد. به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه رأی الیوم، سابرینا سینگ، معاون سخنگوی پنتاگون گفت که وزارت دفاع آمریکا تانک‌های رزمی «آبرامز M۱A۲» مازاد برای تجهیز اوکراین ندارد و به ... انتقاد سازمان ملل از ارسال سلاح به اوکراین

ادامه

آمریکا, المان, امریکای شمالی, انگلستان, اوکراین, جنگ سرد, جهان, خبر, سازمان ملل, شرق اروپا, صلح, فرانسه

تظاهرات مقابل ساختمان بنگاه خبرپراکنی بی بی سی

معترضان انگلیسی با تجمع مقابل ساختمان بنگاه خبرپراکنی بی بی سی این شبکه را دروغگو خواندند. به گزارش رولینگ استون، تظاهراتی بزرگ در لندن مقابل ساختمان بنگاه خبرپراکنی بی بی سی علیه پوشش خبری این رسانه درباره واکسیناسیون کرونا برگزار شد. در این تظاهرات که با عنوان «یادبود قربانیان واکسن کرونا» برگزار شد، تظاهرکنندگان ضمن ... تظاهرات مقابل ساختمان بنگاه خبرپراکنی بی بی سی

ادامه

اعتراضات اجتماعی, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, غرب اروپا, فساد

انگلیس و ادامه پس لرزه های «برگزیت»؛ این بار از جانب اسکاتلند

لایحه همه پرسی برای استقلال اسکاتلند از انگلیس چند روز پیش انتشار یافت. برخلاف همه پرسی ۲ سال پیش که اسکاتلندی ها به ماندن در پادشاهی بریتانیا رای دادند، نتیجه همه پرسی تازه به خاطر پیروزی اخیر حزب استقلال طلب ملی اسکاتلند در انتخابات پارلمانی و خروج انگلیس از اتحادیه اروپا می تواند متفاوت از قبل باشد.

 

همان طور که انتظار می رفت، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا باعث شد تا پس لرزه های برگزیت در این کشور شکلی ادامه دار و پردامنه یابد. «نیکولا استرجن» وزیر اول و رهبر «حزب ملی اسکاتلند» (SNP) پنجشنبه بیست ونهم مهرماه متن لایحه ای را مبنی بر استقلال از انگلیس منتشر کرد. این لایحه که با هدف آگاهی رسانی به عموم و رایزنی در پارلمان محلی اسکاتلند انتشار یافت، شامل طرح هایی برای اداره و اجرای همه پرسی، چگونگی اجرای نظرسنجی ها و قواعد مربوط به شمارش آرا است؛ لایحه ای که انتظار می رود نمایندگان اسکاتلند طی روزهای آتی بررسی آن را در دستور کار خود قرار دهند.

 

به باور تحلیلگران، این اقدام می تواند نخستین گام عملی برای استقلال اسکاتلند از انگلیس تلقی شود. بعد از جدایی انگلیس از اتحادیه، مقام های دولت محلی اسکاتلند تلاش دارند با تحکیم همکاری ها با بروکسل، در چارچوب اروپا باقی بمانند.

 

*** برگزیت، تقویت کننده استقلال طلبی اسکاتلندی ها

 

اسکاتلند که در کنار ایرلند شمالی، ولز و انگلیس یکی از اجزای چهارگانه پادشاهی بریتانیا به شمار می رود، امروز با موج گسترده ای از استقلال طلبی مواجه است؛ موجی که خود نتیجه همه پرسی ماه ژوئن (تیرماه) انگلیس و جدایی آن از اتحادیه است.
افزون بر آن، برگزیت در برخی مناطق دومینوی جدایی طلبی از اتحادیه را به راه انداحته است. به عنوان نمونه احزاب دست راستی کشورهای عضو اتحادیه همانند «جبهه ملی» فرانسه ،حزب «آزادی هلند» و …از زمان مشخص شدن نتیجه برگزیت، بارها خواستار برگزاری همه پرسی مشابه در کشور خود شده اند اما قضیه در اسکاتلند به گونه ای دیگر است. مقام های محلی اسکاتلند به جای اتحادیه، انگلیس را نشانه رفته و خواستار استقلال و کسب اختیارات بیشترند.

 

طی سال های گذشته خواست استقلال طلبی نزد شهروندان و مقام های اسکاتلندی همواره وجود داشته است ولی این تصمیم با خروج انگلیس از اتحادیه رو به تقویت نهاد. با شنیده شدن زمزمه همه پرسی در انگلیس، استرجن لندن را تهدید کرد که در صورت برگزاری همه پرسی، باید منتظر همه پرسی در اسکاتلند به منظور استقلال باشند.

 

پس از مشخص شدن نتیجه برگزیت و رای ۵۲ درصدی انگلیسی ها به خروج از اتحادیه، استرجن به عنوان رییس دولت اسکاتلند اظهار کرد که این نتیجه او را بیش از پیش متقاعد کرده است تا طی سه سال آینده یک همه پرسی برای استقلال از انگلیس برگزار کند. به گفته استرجن بیشتر مردم و شماری از مقام های محلی اسکاتلند هزینه جدایی از انگلیس را به خاطر فرصت های ناشی از ماندن در اتحادیه می پذیرند. در همین ارتباط رییس دولت اسکاتلند قبل از شروع به کار کنگره حزب اظهار کرد که او می خواهد اسکاتلند در اتحادیه اروپا باقی بماند حتی در صورتی که بریتانیا از این اتحادیه خارج شود.

 

پیش از این، نخستین همه پرسی برای استقلال اسکاتلند از انگلیس در سپتامبر ۲۰۱۴ رقم خورد. در این همه پرسی ۵۵ درصد از رای دهندگان خواستار ماندن در پادشاهی بریتانیا شدند. نتیجه این همه پرسی باعث کناره گیری «الکس سالموند» رهبر وقت حزب ملی اسکاتلند و جایگزینی استرجن شد.

 

*** همه پرسی احتمالی در فضایی متفاوت از ۲۰۱۴

 

پس از جدایی انگلیس از اتحادیه، اینک نمی توان انتظار داشت که همان نتیجه همه پرسی سال ۲۰۱۴ دیگر بار تکرار شود. در جریان همه پرسی سپتامبر آن سال، استقلال طلبان ناکام ماندند. پیش از این همه پرسی، «دیوید کامرون» نخست وزیر وقت انگلیس، استقلال اسکاتلند را تضعیف کننده این عضو و نیز بریتانیا دانست و وعده اعطای اختیارات بیشتر به دولت محلی اسکاتلند را در صورت رای منفی به استقلال داد.

 

در سال بعد (۲۰۱۵) اما دگرگونی هایی در عرصه سیاسی اسکاتلند به وجود آمد و آن پیروزی چشمگیر حزب ملی اسکاتلند (حزب حاکم) در انتخابات پارلمانی انگلیس بود.

 

حزب ملی اسکاتلند به عنوان جناحی استقلال طلب موفق شد از ۵۹ صندلی اسکاتلند در پارلمان انگلیس، ۵۶ صندلی را به دست آورد و با پشت سر گذاشتن حزب کارگر، به سومین حزب پرقدرت انگلیس در پارلمان تبدیل شود. در شرایطی که این حزب بیشتر صندلی های اسکاتلندی پارلمان را به دست آورده است، انتظار می رود که با نفوذ و ابزارهای خود بر شمار استقلال طلبان بیافزاید.

 

افزون بر آن، ۲ سال پیش که همه پرسی برای استقلال اسکاتلند برگزار شد، انگلیس عضوی از اتحادیه اروپا به شمار می رفت اما امروز با خروج این کشور از اتحادیه، شرایط دگرگون شده است. در این فضا مردم اسکاتلند ترجیح می دهند به جای ماندن در کنار لندن، عضوی مستقل در اتحادیه باشند. این موضوع را می توان از نتیجه همه پرسی اعضای پادشاهی بریتانیا به خوبی دریافت. در جریان همه پرسی که تیرماه امسال برای خروج از اتحادیه برگزار شد، ۶۲ درصد مردم اسکاتلند به باقی ماندن در اتحادیه اروپا رای دادند، حال آن که مجموع آرای حامیان خروج از اتحادیه به ۵۲ درصد می رسید.

 

نتیجه انتشار یافته از همه پرسی تیرماه به خوبی گویای آن است که مردم اسکاتلند برخلاف انگلیسی ها، تمایل بیشتری به حضور در اتحادیه دارند. پس در شرایطی که انگلیس گام های جدایی از اتحادیه اروپا را بر می دارد، مقام های دولت محلی اسکاتلند تلاش خود را برای همه پرسی تازه به منظور کسب استقلال از سر گرفته اند.

همدستی انگلیس در جنایات عربستان / آموزش خلبان برای حمله به یمن

یک روزنامه غربی در مطلبی با اشاره به روابط گسترده نظامی انگلیس با عربستان سعودی، از آموزش خلبان های سعودی توسط لندن برای حمله به یمن خبر داد. به گزارش مهر، ایندیپندنت در گزارش خود می نویسد: به رغم آنکه عربستان با اتهام جنایات جنگی در یمن مواجه است اما خلبانان این کشور از سوی ... همدستی انگلیس در جنایات عربستان / آموزش خلبان برای حمله به یمن

ادامه

جنوب غرب آسیا, جهان, خبر

هشدار نسبت به جاسوسی شبکه ‘بی.بی.سی’ از کاربران اینترنتی

روزنامه دیلی تلگراف روز شنبه از هشدار یک دستگاه نظارتی در انگلیس درخصوص راهبرد جدید جاسوسی ‘بی.بی.سی’ از کاربران اینترنتی به بهانه شناسایی مخاطبینی که هزینه اشتراک این شبکه را نمی پردازند، خبر داد.   به گزارش ایرنا، شبکه ‘بی.بی.سی’ پیش از این، از طریق دستگاه های فرکانس یاب سیار، افرادی که به وسیله تلویزیون ... هشدار نسبت به جاسوسی شبکه ‘بی.بی.سی’ از کاربران اینترنتی

ادامه

انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, غرب اروپا