«شینهوا»؛ غارت و کشتار، از جمله جنایات متعدد آمریکا در خاورمیانه

“خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) اخیرا گزارش داد، ناوگانی متشکل از ۸۹ کشتی نفتکش روز شنبه نفت استخراج شده به صورت غیرقانونی را از سوریه به پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق منتقل کردند؛ این جدیدترین اقدام طرف آمریکایی برای سرقت منابع از این کشور جنگ‌زده محسوب می‌شود.”

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, ایران, تجاوز نظامی, تحریم, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, سوریه, عراق, گزارش

ارتش آمریکا ۵۰ مزدور خود را در سوریه به اتهام جاسوسی دستگیر کرد

 در اتفاقی بی سابقه، ارتش آمریکا اقدام به بازداشت ۵۰ نفر از مزدوران خود در سوریه به اتهام جاسوسی برای «طرف‌های خارجی» کرد و به گفته منابع سوری منظور از طرف‌های خارجی دولت سوریه است.

 

به گزارش فارس، خبرگزاری اسپوتنیک در این باره نوشت که این ۵۰ نفر متهم هستند که با دولت سوریه و دیگر طرف‌های هم پیمان با دمشق ارتباط برقرار کرده و درباره میزان نفت استخراجی از چاههای تحت اشغال آمریکا و تعداد نیروها و تجهیزات مستقر در پایگاههای نظامی اطراف آن اطلاعات داده‌اند.

 

بستگان بازداشت شدگان به اسپوتنیک گفتند که آن‌ها زمانی که در اطراف پایگاه نظامی میدان نفتی العمر در شمال شرق استان دیرالزور گشت می‌زدند، به دست شبه‌نظامیان کُرد و به دستور ارتش آمریکا بازداشت شده‌اند.

 

در این میان، بازداشت این افراد موجب تعجب و تمسخر اهالی شده است؛ به خصوص از آن جهت که یک ارتش اشغالگر شهروندان سوری را به اتهام همکاری با دولتشان بازداشت کرده و آن‌ها را به جاسوسی متهم می‌کند.

 

پس از بازداشت این افراد، اهالی و وابستگانشان در شهرک «الحریجیه» در شمال دیرالزور دست به تظاهرات زده و با آتش زدن تایر خودروها راهها را بستند. در این میان در حمله افراد ناشناس به مقر شبه‌نظامیان کُرد (قسد) در شهرک «ذبیان» در نزدیکی میدان نفتی العمر، یکی از اعضای قسد کشته شد.

 

اسپوتنیک در ادامه نوشت که نیروهای دموکراتیک سوریه همچنان به آزار و اذیت مردم و عشایر عرب در مناطق تحت کنترل خود ادامه داده و اقدام به بازداشت و جذب اجباری نیرو می‌کنند. اخیرا ارتش آمریکا نیز اقدام به تشکیل یک نیروی ویژه از میان مردم منطقه برای حفاظت از چاههای نفتی تحت اشغال خود کرده است. اقداماتی که هر از گاهی با تظاهرات و اعتراضات اهالی روبه‌رو می‌شود.

 

ب نوشته این خبرگزاری، ارتش آمریکا تمامی میادین نفت و گاز سوریه در استان‌های حسکه و دیرالزور را اشغال کرده و اخیرا ده‌ها حلقه چاه نفت جدید در شمال و شرق استان دیرالزور توسط تیم‌های مهندسی آمریکایی به بهره‌برداری رسیده است.

 

به گفته منابع سوری سرقت نفت سوریه از سوی ارتش آمریکا دو برابر شده است و نظامیان آمریکا اقدام به خارج کردن نفت دزده شده سوریه از طریق گذرگاههای غیر قانونی در شمال شرق سوریه از جمله گذرگاه «الولید» می‌کنند تا در بازار سیاه کردستان عراق به فروش برسد. بخشی از نفت دزدیده شده نیز به تروریست‌های جبهه النصره در استان ادلب فروخته می‌شود.

 

بر اساس آمار و ارقام جدید وزارت نفت سوریه، روزانه ۷۰ هزار بشکه نفت سوریه توسط نیروهای اشغالگر آمریکا و نیروهای مزدور آن در مناطق شرقی سرقت می‌شود. خبرگزاری اسپوتنیک مقدار نفت سرقتی از چاههای نفتی سوریه را سه میلیون بشکه در ماه ذکر کرده است.

 

آمریکا طی یک دهه از جنگ علیه سوریه به بهانه مقابله با تروریسم و داعش از شبه نظامیان جدایی طلب حمایت کرده و مناطق نفت‌خیز سوریه را اشغال کرده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ‌آمریکا به صراحت گفته بود که حضور نظامیان آمریکا در سوریه به خاطر چاه‌های نفت است.

 

علاوه بر نفت و گازوئیل، آمریکایی‌ها همچنین به طور هفتگی مقادیر هنگفتی از گندم و غلات سوریه را برای مصارف نظامیان خود در عراق قاچاق می‌کنند که بارها رسانه‌ها اقدام به انتشار خبر آن کرده‌اند.

درخواست‌ها برای انحلال پارلمان عراق، اصلاح قانون اساسی و برگزاری انتخابات

به دنبال بن‌بست سیاسی در عراق و ناآرامی‌های اخیر در بغداد، دو حزب عراقی خواستار انحلال پارلمان، اصلاح قانون اساسی و برگزاری انتخابات در این کشور شدند.

ادامه

اعتراضات اجتماعی, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر

اردن، عراق و لبنان همکاری تجاری و کشاورزی با سوریه را آغاز کردند

اردن، عراق، لبنان و سوریه در جدیدترین مظاهر عادی سازی روابط بین کشورهای عربی و نظام سوریه پس از گسستی که سال ها به طول انجامید تصمیم گرفتند همکاری و مشارکت جدیدی را در زمینه کشاورزی و تجاری آغاز کنند.

ادامه

اتحادیه عرب, اردن, امارات, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, سوریه, عراق, لبنان

اشغال پارلمان عراق دراعتراض به‌دولت مورد حمایت ایران/ حدود۶۰ مجروح

پیروان روحانی بانفوذ شیعه، مقتدی صدر برای دومین بار در یک هفته گذشته در اعتراض به تلاش‌های گروه‌های مورد حمایت ایران برای تشکیل دولت به پارلمان عراق حمله کردند. دولت الکاظمی خواستار حفاظت از جان معترضان شد.

ادامه

اعتراضات اجتماعی, ایران, خاورمیانه, خبر, سیاسی, عراق