هشدار روسیه به انگلیس: جلوی هرگونه تجاوز را خواهیم گرفت

به گزارش خبرگزاری فارس، وزارت دفاع روسیه سه‌شنبه شب به وقت تهران به انگلیس درباره پرواز برنامه‌ریزی شده هواپیمای جاسوسی این کشور بر فراز خاک روسیه هشدار داد.

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, انگلستان, اوکراین, تشنج‌ زایی, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, شرق اروپا, غرب اروپا

مانورهای متهورانه جنگنده‌های چین مقابل دیدگان ژنرال‌های آمریکا

ژنرال آمریکایی با ابراز نگرانی از رهگیری‌ها و مانورهای متهورانه خلبانان چینی گفت، افزایش مانور جنگنده‌های چین در منطقه نگران کننده است.

ادامه

استرالیا, اقیانوسیه, امریکا, امریکای شمالی, تایوان, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا, کانادا

حضور نظامی برلین درشرق؛ جت‌های جنگنده آلمان در رزمایش استرالیا

گزارش رسانه های بین المللی حاکی است آلمان در حال تغییر تمرکز خود به سوی اقیانوس هند و آرام است و حضور جت های جنگنده این کشور در رزمایش استرالیا یکی از مصادیق آن به شمار می‌آید.

ادامه

استرالیا, اقیانوسیه, المان, تایوان, تشنج‌ زایی, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

آغاز خاموشی‌های شبانه در آلمان

دولت آلمان در پی اعمال تحریم‌هایی بر واردات انرژی از روسیه، مجبور به آغاز خاموشی‌های شبانه در آلمان شد.

 

به علت بحران انرژی در آلمان در پی کاهش واردات گاز از روسیه، رئیس جمهور آلمان مجبور به خاموش کردن چراغ‌های کاخ خودش در برلین شد.

 

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، سنای آلمان هم، خاموشی چراغ‌های ۲۰۰ ساختمان و مکان عمومی در این کشور را که از جمله نماد‌های ملی محسوب می‌شود، تصویب کرد.

 

پیش از آغاز جنگ در اوکراین، آلمان برای تامین ۵۵ درصد از گاز مورد نیاز خودش به روسیه وابسته بود، اما این میزان هم اکنون به ۳۵ درصد کاهش یافته است.

 

اقتصاد آلمان بیشترین تاثیر را از جنگ روسیه در اوکراین متحمل شده است، زیرا ارتباط نزدیک با اقتصاد روسیه در زمینه واردات انرژی و دسترسی به بازار این کشور داشت. پیش از این جنگ، آلمان، نیمی از نیاز خودش به ذغال سنگ، یک سوم مصرف نفت و بیش از نیمی از نیاز خودش به گاز طبیعی را از روسیه وارد می‌کرد.

 

حجم تبادل تجاری بین آلمان و روسیه در سال ۲۰۲۱ به ۶۱ میلیارد دلار رسیده بود که در آن، روسیه ۳۳ میلیارد دلار از آلمان واردات داشت و میزان واردات آلمان از روسیه هم به حدود ۲۸ میلیارد دلار رسید، یعنی تراز تجاری دو کشور به نفع برلین بود. پیامد‌های جنگ اوکراین باعث شد این تراز تجاری به نفع روسیه تغییر کند.

 

همچنین بیش از ۲۵۰ هزار شغل در آلمان که به بخش صادرات به روسیه ارتباط داشت، تحت تاثیر قرار گرفت و شرکت‌های آلمانی دیگر نمی‌توانند خودرو‌های خودشان را در داخل روسیه تولید کنند و بفروشند. ۶۰ درصد از شرکت‌های آلمانی با افزایش قیمت‌ها مواجه شدند که نمی‌توانند این افزایش را به مشتریان خودشان تحمیل کنند. علاوه بر اینها، چرخه تولید در آلمان بر هم خورد و مواد اولیه وارداتی از روسیه و اوکراین هم کاهش یافت و شرکت‌های آلمانی نمی‌توانند محصولات خودشان را در زمان‌های تعیین شده تحویل مشتریان دهند.

 

در پی کاهش واردات گاز از روسیه، بهای برق در کشور‌های اروپایی به ویژه کشور‌هایی که وابستگی بیشتری به گاز روسیه داشتند، به صورت بی سابقه افزایش یافت.

 

کشور‌های عضو اتحادیه اروپا گام‌های خودشان را برای رسیدن به منابع جایگزین انرژی تسریع کرده اند، زیرا نگرانی درباره قطع برق در فصل زمستان بر این کشور‌ها سایه افکنده است.

 

در این شرایط، به نوشته روزنامه فایننشال تایمز، مقامات اروپایی از تصمیمی برای کاهش محدودیت بر خرید و فروش نفت روسیه به علت وحشت از تورم و کمبود انرژی خبر دادند.

در بحبوحه تنش‌ها در تنگه تایوان؛ چین «قاتل ناو هواپیمابر» را پرتاب کرد + فیلم

در حالی که تنش‌ها در تنگه تایوان در پی خبر سفر احتمالی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به این جزیره بالا گرفته، چین برای اولین بار ویدئویی را به نمایش گذاشت که به نظر پرتاب موشک مافوق صوت DF-۱۷ را نشان می‌دهد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, تایوان, جنگ سرد, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, دانش, شرق آسیا, فیلم

اسپکتیتور: ضعف بایدن در گفت‌و‌گو با همتای چینی درباره تایوان تاکید بر پایان جهان تک‌قطبی است

نشریه اسپکتیتور در مقاله‌ای رئیس‌جمهوری آمریکا در گفت‌و‌گو با همتای چینی خود درباره تایوان را ضعیف توصیف کرد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, تایوان, تحلیل, جنگ سرد, جهان, چین, شرق آسیا

نقش مخفی ناتو برای استخدام مزدوران خارجی در اوکراین

مقام وزارت خارجه روسیه گفت، چند عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نقش مخفیانه‌ای را  در حمایت از تلاش های کی‌یف برای استخدام مزدوران خارجی در درگیری با مسکو، ایفا می‌کنند.

ادامه

اروپا, امریکا, انگلستان, اوکراین, جنگ سرد, جهان, چین, حضور نظامی, حقوق بشر, روسیه, رومانی, شرق اروپا, غرب, کانادا, لهستان, ناتو

ناتو در نزدیکی مرز روسیه رزمایش برگزار می‌کند

علی‌رغم هشدارهای پی در پی روسیه، ناتو قصد دارد در نزدیکی مرز روسیه با حضور نیروهای هوایی سلطنتی و ارتش انگلیس رزمایش برگزار کند.

ادامه

استونی, امریکا, انگلستان, تشنج‌ زایی, جنگ سرد, جهان, حضور نظامی, خبر, روسیه, سوئد, شرق اروپا, فنلاند, ناتو