عفو بین‌الملل؛ برخورد زن‌ستیزانه طالبان مصداق جنایت علیه بشریت است

عفو بین‌الملل در گزارش تازه‌ خود عملکرد طالبان در قبال زنان افغانستان را مصداق جنایت علیه بشریت و آزار جنسیتی مستقیم علیه زنان عنوان کرده است. به گزارش ایسنا، به نقل از ایندیپندنت، در گزارش تازه عفو بین‌الملل آمده است که از سال ۲۰۲۱ به این‌سو، برخلاف وعده‌های اولیه طالبان درمورد احترام به حقوق زنان، ... عفو بین‌الملل؛ برخورد زن‌ستیزانه طالبان مصداق جنایت علیه بشریت است

ادامه

آسیای میانه, افغانستان, تبعیض جنسیتی, جهان, حقوق بشر, خبر, زنان, سازمان ملل, گزارش

ماجرای حق آبه هیرمند چیست و چرا تا کنون محقق نشده است؟

مسئولان کشور افغانستان چه پیش از طالبان و چه بعد از به قدرت رسیدن طالبان، همواره با بهانه تراشی‌هایی از تحویل حق آبه ایران در هیرمند خودداری می کردند و کار به جایی رسید که با احداث سازه هایی، مسیر طبیعی روان آب ها به سمت ایران را نیز منحرف کردند. به گزارش طنین؛ بر ... ماجرای حق آبه هیرمند چیست و چرا تا کنون محقق نشده است؟

ادامه

آمریکا, افغانستان, انگلستان, ایران, جنوب آسیا, حقوق بشر, خاورمیانه, محیط زیست, مقاله

تشکیل «جوخه ویژه» برای بازداشت رهبران حزب عمران خان در پاکستان

رسانه‌های پاکستانی امروز (چهارشنبه) گزارش دادند، پلیس این کشور یک “جوخه ویژه” را برای دستگیر کردن مقام‌های ارشد حزب اپوزیسیون “تحریک انصاف” که به عمران خان تعلق دارد، تشکیل داده است. به گزارش ایسنا، شبکه تلویزیونی آری نیوز (ARY News) گزارش داد، این جوخه شامل “نیروهای ویژه” است اما جزئیات بیشتری در این زمینه ارائه ... تشکیل «جوخه ویژه» برای بازداشت رهبران حزب عمران خان در پاکستان

ادامه

پاکستان, جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, خبر

نشست اتحادیه اروپا و هند به دلیل اختلاف بر سر تحریم‌های انرژی روسیه، شکست خورد

نشست اتحادیه اروپا و هند که با موضوع فناوری‌های جدید در بروکسل در حال برگزاری بود، به دلیل اختلاف بر سر تحریم‌های انرژی روسیه، شکست خورد. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پولیتیکو، اجلاس سران اتحادیه اروپا و هند، روز سه شنبه قرار بود در مورد فناوری و تجارت باشد اما اولین نشست وزیران، تحت ... نشست اتحادیه اروپا و هند به دلیل اختلاف بر سر تحریم‌های انرژی روسیه، شکست خورد

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, اوکراین, بلژیک, تحریم, جنوب آسیا, جهان, خبر, روسیه, ژئوپلیتیک, گزارش, هندوستان

جناح مخالف پاکستان مردم را به کف خیابان ها فراخواند

تنها چند روز بعد از آزادی عمران خان رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان به عنوان اصلی ترین جناج مخالف در این کشور از بازداشت نیروهای پلیس، این حزب ساعتی پیش از همه مردم خواست تا ساعت ۵ عصر امروز (یکشنبه) در تمام شهرها و روستاهای سراسر کشور به خیابان‌ها بیایند. به گزارش ایرنا حزب تحریک ... جناح مخالف پاکستان مردم را به کف خیابان ها فراخواند

ادامه

اعتراضات اجتماعی, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, خبر, فساد

عطوان: عمران خان به علت همراه نشدن با سیاست‌های آمریکا هدف توطئه قرار گرفت

تحلیلگر سرشناس عرب در گزارشی علل توطئه آمریکا علیه نخست وزیر پاکستان را همراهی نکردن او با سیاست‌ها و خواسته‌های واشنگتن عنوان کرد.

 

عبدالباری عطوان، تحلیلگر سرشناس عرب با اشاره به توطئه آمریکایی‌ها برای سرنگونی دولت عمران خان نخست وزیر پاکستان و علل تلاش‌های واشنگتن برای سرنگونی نوشت شاید عمران خان از این توطئه نجات یافته باشد، اما این توطئه متوقف نخواهد شد.

 

عطوان که سردبیر روزنامه اینترنتی رأی الیوم است در مطلبی نوشت شاید عمران خان نخست وزیر پاکستان از توطئه آمریکایی‌ها برای سرنگونی دولت وی با تحریک احزاب مخالف برای سلب رأی اعتماد پارلمان از طریق یک ضربه پیشدستانه و ائتلاف با عارف علوی رئیس جمهور پاکستان و متقاعد کردن وی برای انحلال کابینه و برگزاری انتخابات ظرف سه ماه آینده نجات یافته باشد، اما این توطئه آمریکا هرگز متوقف نخواهد شد و ممکن است تا اجرای یک کودتای نظامی گسترش یابد، زیرا ارتش پاکستان حاکم واقعی این کشور است و از زمان تأسیس این کشور، چهار کودتا انجام داده است که اگر نه همه آنها، اما بیشتر این کودتا‌ها با هماهنگی آمریکایی‌ها بوده است و برخی از ژنرال‌های طرفدار آمریکا در میان آن‌ها حضور دارند.

 

از نظر آمریکا و دولت این کشور اشتباهات بزرگی که عمران خان مرتکب شده و باعث سوق دادن واشنگتن برای توطئه علیه پاکستان با هدف سرنگونی دولت این کشور شده، در چند موضع و سیاست خلاصه می‌شود:

 

نخست: مخالفت کامل عمران خان با قطع حمایت‌های خود از جنبش طالبان و حمایت از همچنین موفقیت‌های این جنبش در تسریع شکست آمریکا و عقب نشینی خفت بار سال گذشته این کشور از افغانستان است.

 

دوم: طرفداری عمران خان از چین و الحاقش به ابتکار «کمربند و جاده» و امضای پیمان همکاری اقتصادی به ارزش اولیه ۶۲ میلیارد دلار که شامل همکاری‌های بزرگ اقتصادی است که این پیمان عمران خان را از آمریکا بی نیاز می‌کند.

 

سوم: حمایت عمران خان از حمله روسیه به اوکراین و سفر وی به مسکو در آغاز بحران و استقبال چشمگیر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از رئیس جمهور پاکستان.

 

چهارم: اقدام عمران خان به برقرای روابط راهبردی بسیار قوی با ایران و شکستن محاصره تحمیلی آمریکا به ایران و همچنین متهم کردن عمران خان به ارائه کمک‌هایی به ایران با هدف توسعه برنامه‌های هسته‌ای این کشور.

 

پنجم: حمایت کامل عمران خان از آرمان فلسطین و مخالفتش با پیوستن به روند عادی سازی و صلح آبراهام با اسرائیل و مقاومت با هر گونه فشار‌های آمریکایی و عربی در این زمینه.

 

ششم: مخالفت عمران خان با درخواست‌های متعدد آمریکا برای ایجاد پایگاه‌های نظامی در پاکستان – که دارای مرز‌های مشترک با چین است – و همچنین مخالفت با حضور نیرو‌های ارتش و سازمان‌های اطلاعاتی پاکستان تحت فرماندهی آمریکا برای مبارزه با طالبان و سوق دادن این جنبش به طرفداری از چین و جلوگیری از انجام دادن هر گونه اقدام تروریستی علیه این کشور.

 

عطوان در ادامه نوشت: دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا کمک‌های سالانه این کشور را به پاکستان که در حدود سه میلیارد دلار بود به عنوان یک اهرم فشار با هدف متوقف کردن آنچه حمایت از تروریسم در افغانستان خوانده می‌شد و همچنین پایبند نبودن پاکستان به توافقات آمریکا برای مبارزه با طالبان، مخالفت اسلام آباد با فرستادن نیرو به یمن در کنار ائتلاف سعودی اماراتی و قطع روابط با ایران؛ متوقف کرد.

 

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا نیز پس از به قدرت رسیدن همین روند را در پیش گرفت و هیچ تماسی با عمران خان نگرفت و شکاف میان آن‌ها در پی اقدام عمران خان به شادمانی از فروپاشی اشغالگری آمریکا در افغانستان و عقب نشینی هرج و مرج گونه از این کشور افزایش یافت.

 

عمران خان وقتی در پیامی به ملت پاکستان اعلام کرد آمریکا به علت مخالفت وی با احداث پایگاه‌های نظامی در خاک پاکستان می‌خواهد دولت وی را سرنگون کند، در حقیقت رازی را فاش نکرد، زیرا تصمیم سرنگونی وی در پی پیروزی فراکسیون عمران خان در انتخابات پارلمانی اخیر و موفقیت وی در سرنگونی دولت سابق پاکستان اتخاذ و پس از سفر عمران خان به مسکو و الحاق وی به ائتلاف چین، روسیه، ایران و کره شمالی علیه آمریکا و جنگ روسیه در اوکراین قطعی شد.

 

شاید مهمترین اشتباه عمران خان از نظر آمریکا، حمایت مطلق وی از آرمان فلسطین و انتقادات علنی وی از جهان اسلام باشد که در مقابله با توطئه نژادپرستانه صهیونیست‌ها و متوقف کردن جنایات آن‌ها و قتل عام ملت فلسطین شکست خورده است. عمران خان از زمانی که دانشجوی دانشگاه آکسفورد انگلیس و رئیس اتحادیه دانشجویان بود این موضع را در پیش گرفت و همسر اول و مادر فرزندانش جمایما خان نیز همین موضع را اتخاذ کرد و به دین اسلام گروید و مقالات متعددی در روزنامه‌های انگلیس علیه تجاوز اسرائیل به نوار غزه نوشت.

 

عمران خان علی رغم همه پیشنهاد‌های فریبنده کشور‌های حاشیه خلیج (فارس) برای ایستادن در برابر ایران، فرقه گرا نبود و در زندگی شخصی خود زاهد و سازده زیست است، زیرا از اقامت در کاخ نخست وزیری که شامل بیش از ۵۰۰ خدمتکار زن و مرد است امتناع کرد و در خانه ساده خود زندگی و از پول خود خرج کرد و از بودجه دولت برای خود هزینه نکرد، وی مالک کارخانه‌ها و هزاران هکتار زمین نبود و همچون نواز شریف نخست وزیر سابق پاکستان، نزدیکان خود را در پست‌های مهم دولتی منصوب نکرد.

 

این نگرانی وجود دارد که آمریکا ارتش پاکستان را به اجرای کودتا با هدف به دست گیری قدرت و اعلام حالت فوق العاده تحریک کند که در این صورت چه بسا ممکن است پاکستان در حالتی از هرج و مرج فرو رود.

فراخوان عمران خان برای تظاهرات حامیانش قبل از جلسه امروز پارلمان پاکستان

عمران خان، نخست وزیر پاکستان از هواداران خود خواست تا امروز یکشنبه و قبل از جلسه پارلمان به خیابان ها بیایند و اعتراض مسالمت آمیزی به آنچه که او “توطئه” از خارج از پاکستان برای برکناری خود نامیده، برگزار کنند.

ادامه

امریکا, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, خبر