دو گردان هوایی اف-۳۵ و دو ناوشکن آمریکایی در راه اروپا

جو بایدن امروز (چهارشنبه) اعلام کرد که با هدف تقویت امنیت منطقه‌ای پس از حمله روسیه به اوکراین، آرایش نظامی نیروهای خود در اروپا را بهبود می‌بخشد.

ادامه

اروپا, اسپانیا, المان, امریکا, انگلستان, اوکراین, ایتالیا, ترکیه, تشنج‌ زایی, جنگ سرد, جهان, روسیه, ژاپن, سوئد, شرق اروپا, غرب, فنلاند, کره جنوبی, گزارش, لهستان, ناتو

کشورهای آسیا واقیانوس آرام نباید به دیوار شکسته ناتو اعتماد کنند

نشست ناتو سه شنبه ۲۸ ژوئن (۷ تیر) در مادرید پایتخت اسپانیا برگزار شد. از چشم ناظران، این محصول جنگ سرد قدیم در حال گشودن فصلی جدید از یک «جنگ سرد جدید» است.

ادامه

اروپا, اسپانیا, استرالیا, اقیانوسیه, المان, امریکا, امنیتی, انگلستان, اوکراین, پرتغال, تحلیل, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, ژئوپلیتیک, ژاپن, شرق آسیا, کره جنوبی, ناتو, نیوزلند

لندن بی‌وقفه در‌پی دمیدن در آتش جنگ؛ وزیر‌خارجه انگلیس خواستار ارسال تسلیحات به‌تایوان شد

وزیر خارجه انگلیس پیشنهاد داده که این کشور باید کمک‌های نظامی به تایوان بفرستد؛ این وزیر خارجه در حالیکه دیروز شواهد و مدارکی را به کمیته مجلس عوام ارائه داد، این “اظهارات شوکه‌کننده” را ایراد کرد.

ادامه

انگلستان, اوکراین, تایوان, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا

لشکرکشی ناتو در اروپا و استقرار طولانی با ترفند‌های نوین

در تداوم تقابل آمریکا و ناتو با روسیه، مشاور امنیت ملی ایالات متحده از استقرار نظامی بلندمدت در سراسر قاره اروپا خبر داد.

ادامه

اروپا, اسپانیا, امریکا, اوکراین, بالکان, بلاروس, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, شرق اروپا, صلح, فرانسه, ناتو

دولت بایدن: اوکراین توانایی باز پس‌گیری اراضی خود را ندارد

مقامات دولت رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کردند که علی رغم تسلیح اوکراین به تجهیزات پیشرفته نظامی غربی، بعید به نظر می‌رسد که کی‌یف بتواند سرزمین های از دست رفته را بازپس بگیرد.

ادامه

اسپانیا, المان, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, روسیه, شرق اروپا, ناتو

پکن: ناتو تلاش برای آغاز جنگ سرد جدید را متوقف کند

سخنگوی وزارت خارجه چین با انتقاد از اظهارات تحریک‌آمیز و انتشار اطلاعات نادرست علیه پکن توسط ناتو، گفت این ائتلاف باید دست از تلاش برای آغاز یک جنگ سرد جدید را متوقف کند.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، اظهارات «ینس استولتنبرگ» دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) درباره تهدیدی که چین برای منافع و ارزش‌های غربی دارد، با واکنش تند پکن مواجه شد.

 

«وانگ ونبین» سخنگوی وزارت خارجه چین امروز (پنجشنبه) گفت که ناتو باید از انتشار اطلاعات نادرست و اظهارات تحریک‌آمیز درباره پکن دست بردارد.

 

به نوشته وبگاه «ریانووستی»، وانگ طی نشست خبری توضیح داد: «ما اصرار داریم که ناتو باید از ترسیم خطوط ایدئولوژیک، تحریک رویارویی، انتشار اطلاعات نادرست و اظهارات تحریک‌آمیز علیه چین دست بردارد و تلاش برای آغاز یک جنگ سرد جدید را متوقف کند».

 

وی با بیان اینکه ناتو ابزاری برای آمریکا است تا از طریق آن هژمونی خود را حفظ کند، اظهار داشت: «[آمریکا با ناتو] چشم‌انداز امنیتی اروپا را دستکاری می‌کند.ناتو همین الان هم در اروپا دچار از هم گسیختگی شده است».

 

بر اساس این گزارش، سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین افزود که منطقه آسیا و اقیانوسیه نیازی به گسستگی و فروپاشی کنونی اروپا که ناتو باعث آن شده، ندارد.

 

پیش از این، استولتنبرگ گفته بود که در مفهوم استراتژیک جدید ناتو از چین به عنوان قدرتی نوظهور یاد می‌شود که منافع، ارزش‌ها و امنیت ناتو را به چالش می‌کشد.

 

این در حالی است که «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا با بیان اینکه واشنگتن در پی ایجاد ناتوی آسیایی نیست، مدعی شده بود آمریکا به دنبال افزایش رویارویی در منطقه اقیانوس هند-آرام نیست بلکه به دنبال حفظ ثبات آن است.

فرمانده آلمانی: برای شکست روسیه به بازدارندگی اتمی نیاز داریم

فرمانده نیروی هوایی آلمان روز سه شنبه اظهار داشت که ناتو باید برای تهدیدات اتمی روسیه آماده باشد و بتواند ضربه بازدارنده به این کشور وارد کند.

ادامه

اتحاد شوروی, اروپا, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, اوکراین, بالکان, تحلیل, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, دخالت نظامی, روسیه, شرق اروپا, لهستان

کشته شدن بیش از ۵۰ ژنرال اوکراینی در حمله موشکی

وزارت دفاع روسیه بعد از ظهر شنبه از حمله موفق موشکی به مقر فرماندهان ارشد ارتش اوکراین و کشته شدن ژنرال‌های اوکراینی خبر داد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, امنیتی, اوکراین, جهان, حقوق بشر, خبر, دونتسک, روسیه, شرق اروپا, ناتو