مادر زندانی ۱۵ ساله: در سر و سینه و شکم امیرحسین ساچمه است

امیرحسین را به خانه‌ای می‌برند… در آن خانه یک کوکتل مولوتف وجود داشت که آن را در پرونده او قرار می‌دهند مادر امیرحسین رحیمی متهم ۱۵ساله‌ای که ۲ماه زندانی است در گفت‌وگو با «اعتماد» از مشکلات و مطالباتش می‌گوید: وکیل تسخیری با ما تند برخورد می‌کند |«خانم من نمی‌دانم درباره کدام پرونده صحبت می‌کنید؟ پرونده‌های ... مادر زندانی ۱۵ ساله: در سر و سینه و شکم امیرحسین ساچمه است

ادامه

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کودکان کار, گزارش

بیانیه کانون صنفی معلمان به مناسبت روز جهانی حقوق کودک

نمره صفر حکومت در طریق گفتگو و عقلانیت؛ از جای معلم زندان نیست تا؛ جای دانش آموز زندان نیست و کودکان را نکشید!!! روز جهانی کودک فرصتی است برای آگاهی‌بخشی به همه کسانی که در سراسر جهان در راستای صلح می کوشند و نیز کسانی که خشونت را در قالب سوءاستفاده، استثمار و تبعیض تجربه ... بیانیه کانون صنفی معلمان به مناسبت روز جهانی حقوق کودک

ادامه

اختلاف طبقاتی, استثمار, ایران, بیانیه, تحلیل, تروریسم, حقوق بشر, خاورمیانه, دانشجویی, زنان

پیش به‌سوی جامعه‌ای بدون کودکان کار! جنبش کارگری و مبارزه برای ممنوعیت کار کودکان

وجود کودکان کار در جامعه نشان از پوسیدگی و فساد سیستم سرمایه‌داری است، سیستمی که حتی کودکان را نیز به‌بردگی می‌کشاند و ما شاهدیم که عمق این پوسیدگی در حاکمیت جمهوری اسلامی افزون‌تر است. فاجعهٔ وجود کودکان کار در جامعه نشانگر ناتوانی و نداشتن ارادهٔ کافی حاکمیت برای رفع مشکلات پایه‌ای اقتصادی و معیشتی مردم ... پیش به‌سوی جامعه‌ای بدون کودکان کار! جنبش کارگری و مبارزه برای ممنوعیت کار کودکان

ادامه

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, سرمایه‌داری, کودکان کار

سازمان ملل: برده‌داری مدرن در حال گسترش است

بر اساس گزارش اخیر سازمان ملل متحد، از هر ۱۵۰ نفر در جهان یک نفر درگیر اشکال مختلف پدیده برده‌داری مدرن است

ادامه

امریکا, پناهجویی, جهان, حقوق بشر, زنان, سازمان بین‌المللی کار, سازمان ملل, عدالت اجتماعی, کارگری, کودکان کار, گزارش

کودکان کار خشمگین؛ پدیده‌ای غیرقابل انکار

در ایران شاهد بروز نسل جدیدی از کودکان کار هستیم؛ کودکان کار که خشمگین‌تر و طلبکارتر از گذشته هستند و این خود شروع همان راهی است که به سمت خشونت، بزهکاری و گنگ‌های خلافکاری و… می‌انجامد.

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, حقوق کودک, عدالت اجتماعی, کارگری, کودکان کار, گزارش

کودکان کار را فراموش نکنیم! کار کودکان باید ممنوع شود!

هنگامی که از روز جهانی کارگر و مبارزهٔ طبقه کارگر و زحمتکشان به‌ضد جبههٔ سرمایه سخن به‌میان می‌آید، بی‌درنگ از کودکان کار در چهارگوشهٔ جهان ازجمله در کشورمان ایران نیز باید یاد کرد و زندگی و سرنوشت آنان را به‌دست فراموشی نسپرد.

 

برخی برآوردها حاکی از آن‌اند میلیون ها کودک در میهن ما به ‌کار کردن آن‌هم در مشاغل سخت و مغایر با کرامت انسانی ناگزیرند. حکومت جمهوری اسلامی از ارایهٔ آمار دقیق و رسمی دربارهٔ تعداد کودکان کار شانه خالی می‌کند.

 

سازمان‌های مردم‌نهاد، فعالان سندیکایی و مدافع حقوق کودک در برخی از برآوردهای‌شان تخمین می‌زنند که فقط در محدودهٔ شهر تهران بیش از ۲۰ هزار کودک کار ازجمله ۴ هزار کودک زباله‌گرد وجود دارد. کار کودک و استثمار کودکان ذاتیِ نظام سرمایه‌داری است.

 

طبیعتاً روند داشتن مسکن، امکانات رفاهی و تفریحی ارزان قیمت و خدمات بهداشتی و درمانی مناسب، تأمین مالی خانواده، برخورداری از سامانه آموزشی‌ای پیشرفته و علمی می‌تواند مانع ورود کودکان به بازار کار شود، ولی این روند در کشور ما تا کنون معکوس بوده ‌است و بر اساس گزارش‌های رسمی از اوایل سال ۱۴۰۱ قیمت اجناس خوراکی، هزینه اجاره مسکن، درمان و بهداشت افزایش چشمگیری یافته ‌است یا به‌عبارتی شکاف طبقاتی بین تهیدستان که اکثریت قریب‌به‌اتفاق جامعه ما را تشکیل می‌دهند و ثروتمندان عمیق‌تر از گذشته شده ‌است. علت پیدایش و افزایش پدیدهٔ کودکان کار را باید دراین شکاف طبقاتی دید که عامل ایجاد آن حکومت جمهوری اسلامی و برنامه‌های ضدملی اقتصادی اجتماعی آن است. کودکان بسیاری در میهن ما اعم از مهاجر و یا غیرمهاجر از داشتن سرپناهی امن و بهداشتی محروم هستند. کودکان لایه‌های تهی‌دست، مهاجر و پناهنده در حاشیه شهرها و بدون هرگونه امکانات رفاهی در فقر و فلاکت روزگار را سپری می‌کنند. کودکان کار را می‌توان همه جا دید، در کف خیابان‌ها، در متروها، در کارگاه‌های زیر پله‌ای، در کوره‌های آجرپزی، در جمع‌آوری پسماندها که به‌دلیل مشکلات معیشتی افزایش یافته‌اند و غم‌انگیزتر، ازدواج‌های زودهنگام دختران به‌دلیل بازماندن از تحصیل و فقر خانواده.

 

بنیادهای انگلی و مؤسسه‌های خیریه مرتبط و وابسته به حکومت سررشتهٔ مافیای سوءِاستفاده از کار کودکان و کودکان کار هستند. در این زمینه در آستانه سال نو شاهد نمایش‌ها و ارائه راهکارهایی برای از میان بردن کار کودکان یا دلخوش کردن دل این کودکان بی‌پناه بوده‌ایم. در آستانه نوروز یک گروه خیریه در منطقه حاشیه‌نشین کوره‌های آجرپزی، جشن شادی برای کودکان کار تدارک دید و در تاریخ بیست و سوم فروردین‌ماه ۱۴۰۱ خبرگزاری ایرنا پرده از آمارهای پول‌شویی در خیریه‌ها برداشت و از پلمب شدن مراکز مساعدت کننده‌ای که کمک‌های دریافتی را هیچ‌گاه به‌دست نیازمندان نرسانده‌اند خبر داد. در ۲۹ اسفندماه ۱۴۰۰ معاون شهردار تهران گفت: “در ماه‌های گذشته چند مکان را در حوزه توانمندسازی، آموزش، فضاهای رفاهی و اجتماعی برای کودکان کار شناسایی کردیم که در آن آموزش‌های تخصصی به این کودکان داده می‌شود اما هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم که کدام مکان به‌عنوان نقطه اصلی کار انتخاب شود… مکان‌هایی که پیش‌بینی کرده‌ایم جدا از مدارس کودکان کار است. برخی از این کودکان نمی‌توانند به مدرسه بروند و نمی‌شود برای آنها ساعت آموزشی درنظر گرفت.” چنین موضع‌گیری‌هایی نشان‌ دهندهٔ ماهیت واپس‌گرا و ضد انسانی حاکمان کنونی ‌است. همچنین زاکانی، شهردار واپس‌گرا و دزد تهران، گفته ‌است که ۱۰ هزار متر سوله درنظر گرفته‌ شده تا کودکان کار به‌این سوله‌ها انتقال داده ‌شوند! در صورت اجرای این طرح ضد انسانی معلوم نیست سرنوشت این کودکان که از پدران و مادران و سرپرست‌های‌شان جدا و درنتیجهٔ آن درواقع آواره می‌شوند چه خواهد شد؟ سؤال این است: آیا این سوله‌ها استثمار هدفمند کودکان را دنبال نمی‌کنند؟ با توجه به ناهنجاری‌های اجتماعی و اخلاقی گسترده در سطح جامعه که مسبب اصلی آن‌ها رژیم قرون‌وسطایی حاکم بر میهن ما است، آسیب‌های بیشتری را بر روح ظریف و جسم اکثراً نحیف این کودکان را باید انتظار داشت.

 

کار کودک نقض آشکار حقوق انسان و کرامت انسانی است. براساس اعلامیهٔ جهانی حقوق بشر، منشور جهانی حقوق سندیکایی مصوبهٔ فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری، مقاوله‌نامه‌های سازمان بین‌المللی کار و پیمان‌نامهٔ حقوق کودک، کار کودکان ممنوع است!

 

با مبارزه مشترک در راه طرد رژیم ولایت فقیه و حذف قانون‌های ارتجاعی آن زیست‌بوم کارگران و زحمتکشان میهن‌مان را، آینده آنان و فرزندان‌شان را، آیندهٔ کودکان کار را باید از مصیبتی که این رژیم بر آنان و بر همهٔ آحاد مردم ما وارد آورده و می‌آورد نجات داد. پدیدهٔ کودکان کار جزو محصول‌های جهنمی واپس‌گرایی، فقر، بی‌عدالتی ناشی از برنامه‌های خصوصی‌سازی و آزادسازی اقتصادی در کشور ماست. استثمار کودکان کار منافع هنگفتی برای کلان‌سرمایه‌داری دلال ایران در خود دارد، و حکومت جمهوری اسلامی تکیه‌گاه این کلان سرمایه‌داری طفیلی دلال و درنده است.

ضمیمۀ کارگری «نامۀ مردم»

کار کودکان در آمریکا/ حکم‌های بالایِ زندان برای تامین نیروی کار در زندان‌های خصوصی

کمبود نیروی انسانی در ایالات‌متحده به چالشی بزرگ برای این کشور تبدیل شده است. کارفرمایان مدت‌هاست برای تامین کارگر مورد نیاز خود به استخدام نوجوانان و کودکان زیر سن قانونی روی آورده‌اند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جهان, حقوق بشر, کارگری, کودکان کار, مقاله

همه‌گیری کووید ۱۹ ثابت کرد، دنیای انسان‌ها، جهانِ نابرابری‌ها است …. دنیا چشمش را بر روی پدیده کار کودک بسته است

فعالان حقوق کودکان در سراسر جهان برای متوقف کردن پدیده کودکان کار تلاش کرده‌اند. این روزها، ویروس مرگبار کرونا زندگی کودکان کار را تحت تاثیر قرار داده و آنها را با چالش‌هایی روبرو کرده است. تاثیر ویروس کرونا بر زندگی کودکان کار به یکی از دغدغه‌های اصلی حامیان کودکان تبدیل شده است.

ادامه

اتحادیه اروپا, ارژانتین, جهان, حقوق کودک, سازمان بین‌المللی کار, فرانسه, فقر, کارگری, کودکان کار