روسیه؛ سرویس‌های جاسوسی انگلیس برای کی‌یف مزدور استخدام می‌کنند

وزارت امورخارجه روسیه، سرویس‌های جاسوسی انگلیس را مسئول اصلی استخدام مزدورهای خارجی برای جنگ در اوکراین مقابل این کشور دانست. به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا به نقل از اسپوتنیک، وزارت امورخارجه روسیه اعلام کرده است که سرویس‌های جاسوسی انگلیس پشت صحنه بکارگیری مزدوران در جنگ اوکراین با روسیه قرار دارند. پیش از این، وزارت دفاع ... روسیه؛ سرویس‌های جاسوسی انگلیس برای کی‌یف مزدور استخدام می‌کنند

ادامه

انگلستان, اوکراین, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, شرق اروپا, شمال افریقا

واشنگتن پست: آمریکا در سودان شکست خورده است

روزنامه «واشنگتن پست» در گزارشی ضمن اشاره به عدم توانایی آمریکا در تخلیه اتباعش از سودان، نوشت سیاست‌های واشنگتن در این کشور آفریقایی با شکست روبه‌رو شده است. به گزارش خبرگزاری فارس، «جاش روگین»، ستون‌نویس روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست»، در گزارشی با عنوان «تخلیه ناموفق شهروندان، نشانی از شکست ایالات متحده در سودان» نوشت که ... واشنگتن پست: آمریکا در سودان شکست خورده است

ادامه

آمریکا, تحلیل, خاورمیانه, خبر, سودان, شمال افریقا, شمال شرق آفریقا

کاخ‌ سفید: دومین آمریکایی در سودان کشته شد

رسانه‌ها به‌نقل از کاخ سفید از کشته شدن دومین آمریکایی در سودان خبر می‌دهند. به گزارش مهر به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، کاخ سفید امروز چهارشنبه از کشته شدن دومین آمریکایی در جریان درگیری‌ های سودان میان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع خبر داد. بر اساس اعلام این رسانه، تا کنون اطلاعات بیشتری در ... کاخ‌ سفید: دومین آمریکایی در سودان کشته شد

ادامه

آفریقا, آمریکا, آمریکای شمالی, جهان, خبر, سودان, شمال افریقا

بیانیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست سودان: خطاب به مردم سودان!

درگیری مسلحانهٔ شدید و خشونت‌آمیز نظامی بین فرماندهان ارشد کمیتهٔ امنیتی“رژیم نظامی حاکم” و نیروهای وابسته به آن مردم ما را با خطر دم‌افزونی روبرو ساخته و در معرض فزون‌خواهی نیروهای ضد انقلاب و خون‌ریزی‌ای هرچه بیشتر قرار می‌دهد. این درگیری نتیجهٔ انحراف نیروهای نظامی و غیرنظامی متحد “رژیم نظامی حاکم” است که از ابتدای ... بیانیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست سودان: خطاب به مردم سودان!

ادامه

امنیتی, بیانیه, جهان, سودان, شمال افریقا, صلح, عدالت اجتماعی, کمونیسم, همبستگی

بدنبال حمله به کاروان سفارت آمریکا، دیپلمات‌های این کشور از سودان گریختند

علی‌رغم ادعای کاخ سفید مبنی برعدم خروج دیپلمات‌های خود از خارطوم با توجه به ادامه درگیری‌ها در سودان دیپلمات‌های آمریکایی این کشور را ترک و سفارت آمریکا پرسنل خود را از خارطوم خارج کرد. به گزارش روز یکشنبه ایرنا، شبکه خبری سی ان ان با انتشار این خبر افزود: دیپلمات های آمریکایی از سودان خارج ... بدنبال حمله به کاروان سفارت آمریکا، دیپلمات‌های این کشور از سودان گریختند

ادامه

آمریکا, جهان, خبر, سودان, شمال افریقا

کمیته نظامی مشترک لیبی ۵+۵ فعالیت خود را در اعتراض به دولت الدبیبه تعلیق کرد

اعضای فرماندهی کل کمیته نظامی مشترک لیبی (۵+۵) خواستار عدم مانع تراشی عبدالحمید الدبیبه در خروج مزدوران و نیروهای خارجی و قطع دستمزدها، خواستار توقف پمپاژ نفت، بستن مسیر ساحلی و تعلیق پروازها هستند.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه خبری روسیا الیوم، اعضای فرماندهی کل کمیته نظامی مشترک لیبی (۵+۵) با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که آنها در واکنش به اقدامات عبدالحمید الدبیبه، نخست وزیر دولت وحدت ملی این کشور و مانع تراشی او در خروج مزدوران و نیروهای خارجی و قطع دستمزدها، خواستار توقف پمپاژ نفت، بستن مسیر ساحلی و تعلیق پروازها هستند.

 

آنها همچنین اعلام کردند که فعالیت کمیته ۵+۵ تا زمان رسیدگی به خواسته‌های این کمیته تعلیق خواهد شد.

 

از سوی دیگر، فتحی باشاغا، نخست وزیر لیبی، عبدالحمید الدبیبه را به تشدید اختلاف و دودستگی در این کشور متهم کرد.

 

باشاغا، الدبیبه را مسئول هرج و مرج امنیتی و سیاسی دانست و دولت وی را “غاصب قدرت و بدون هیچگونه مشروعیت قانونی” توصیف کرد.

 

وی در بیانیه‌ای دولت الدبیبه را همچنین به هدر دادن اموال عمومی به صورت عامدانه و استفاده از آن برای منافع شخصی و سیاسی و سوء استفاده از درآمدهای نفتی در زمینه فساد به صورت آشکار، تهدید موقعیت مالی دولت و تضییع حقوق ملت لیبی در قبال توانمندی‌ها و منابع خود متهم کرد.

 

نخست وزیر لیبی  خواستار خویشتنداری و عدم عقب‌نشینی از تنش‌های سیاسی و نظامی به صورت عامدانه توسط دولت موقت شد.

 

فتحی باشاغا خاطرنشان کرد، تمامی راه‌ها تنگ شده است بنابراین او به دنبال اتخاذ سیاست‌های تحریک‌آمیز با هدف توقف تولید نفت و قطع مسیرها و ارتباطات زمینی و هوایی بین شرق، غرب و جنوب است.

 

وی همچنین بر لزوم دور کردن موسسه ملی نفت، بانک مرکزی و موسسه سرمایه گذاری از بهره برداری سیاسی لیبی تاکید کرد و دولت الدبیبه را مسئول تمامی پیامدها و عواقب ناشی از مداخله‌ها در امور این مؤسسات دانست که نماینده قدرت لیبیایی‌ها و منبع ثروت آنها هستند.

 

باشاغا در پایان تاکید کرد، دولت به برعهده گرفتن وظایف خود در طرابلس با روش‌های مسالمت آمیز و پایان دادن به هرج و مرج امنیتی و فساد مالی نزدیک است.

 

بسیج نظامی به وضوح بین شبه نظامیان مسلح رقیب، در داخل و اطراف پایتخت، در بحبوحه ترس از وقوع درگیری‌های جدید، تشدید یافته است.

دیدار وزرای خارجه کشورهای عربی با لاوروف

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز گذشته (دوشنبه) در مسکو، میزبان وزرای امور خارجه کشورهای عربی بوده و درباره تحولات بحران اوکراین با آن‌ها گفت‌وگو کرده است.

ادامه

اتحادیه عرب, اوکراین, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه, شمال افریقا, فلسطین, لیبی, یمن

انحلال پارلمان تونس، حمله‌ای کشنده به مهمترین کانون نفوذ ترکیه در تونس

اظهارات اردوغان در مورد تصمیمات سیاسی رئیس جمهور تونس، واکنش و اعتراض دستگاه دیپلماسی این کشور عربی – آفریقایی را به دنبال آورد.

ادامه

استرالیا, امارات, ترکیه, تونس, جهان, خاورمیانه, شمال افریقا, عربستان سعودی, لیبی, مصر