براساس نتایج یک بررسی بین‌المللی، جایگاه جهانی آمریکا رو به افول است

براساس نتایج منتشر شده از شاخص ادراک دموکراسی (DPI)، جایگاه آمریکا به‌ویژه به‌دلیل حمایت بی‌دریغ از جنگ اسرائیل در غزه روبه افول است. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از نشریه پولیتیکو، آمارهای جدید نشان می‌دهد که اقبال عمومی در سطح جهان نسبت به آمریکا رو به کاهش است و این امر به ویژه در پی ... براساس نتایج یک بررسی بین‌المللی، جایگاه جهانی آمریکا رو به افول است

ادامه

آسیا, آفریقا, آلمان, آمریکا, آمریکای شمالی, آمریکای لاتین, اروپا, اسراییل, اوکراین, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, شمال افریقا, غرب اروپا, گزارش

دیدار و رایزنی مقام ارشد امنیتی روسیه با السیسی درباره تحولات منطقه

رئیس سازمان اطلاعات خارجی روسیه امروز سه‌شنبه، در سفری به مصر با رئیس جمهوری این کشور دیدار و در ارتباط با تحولات منطقه به ویژه بحران غزه گفت وگو کرد. به گزارش ایرنا به نقل از شبکه روسیاالیوم، «سرگئی ناریشکین» رئیس سازمان اطلاعات خارجی روسیه در سفری به قاهره با «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر ... دیدار و رایزنی مقام ارشد امنیتی روسیه با السیسی درباره تحولات منطقه

ادامه

افغانستان, امنیتی, اوکراین, تروریسم, خاورمیانه, خبر, روسیه, شمال افریقا, مصر

شکایت نهادهای تونسی از دادستان دیوان کیفری بین‌المللی درخصوص پرونده غزه

نمایندگان انجمن‌ها و شخصیت‌های جامعه مدنی تونس علیه دادستان کل دیوان کیفری بین‌المللی به دلیل امتناعش از تحقیق درخصوص جنایت نسل‌کشی اسرائیل در نوار غزه در دادگاه‌های این کشور شکوائیه‌ای را ارائه دادند. به گزارش ایسنا، شخصیت‌های ملی تونس طی کنفرانسی مطبوعاتی امتناع دادستان دیوان کیفری بین‌المللی از رسیدگی به جنایت نسل‌کشی اسرائیل علیه ملت ... شکایت نهادهای تونسی از دادستان دیوان کیفری بین‌المللی درخصوص پرونده غزه

ادامه

آفریقای جنوبی, اسراییل, تونس, جهان, حقوق بشر, خبر, دیوان داوری لاهه, شمال افریقا, فلسطین, نسل کشی

ماهواره مصری از پایگاه فضایی چین به فضا پرتاپ شد

یک ماهواره سنجش از راه دور مصری از پایگاه فضایی جیو چوان در شمال غربی چین به فضا پرتاپ و با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری شینهوا، یک ماهواره سنجش از راه دور متعلق به دولت مصر با نام (MISRSAT-۲) امروز (دوشنبه ۱۳ آذر) به فضا پرتاب ... ماهواره مصری از پایگاه فضایی چین به فضا پرتاپ شد

ادامه

چین, خبر, شرق آسیا, کشاورزی, مصر

مجلس الجزایر با رای قاطع اجازه جنگ با اسرائیل را صادر کرد

مجلس الجزایر با اکثریت آرا به رئیس جمهور این کشور اجازه داد تا در صورت لزوم برای دفاع از مردم فلسطین وارد جنگ با اسرائیل شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ در ادامه اعتراض‌های مردم مناطق مختلف به جنایت‌های اسرائیل در نوار غزه، نمایندگان مجلس الجزایر با اکثریت آرا رسماً به رئیس‌ جمهور این کشور اجازه ... مجلس الجزایر با رای قاطع اجازه جنگ با اسرائیل را صادر کرد

ادامه

آمریکا, اروپا, اسراییل, الجزایر, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, شمال افریقا, فلسطین

کمیته نظامی مشترک لیبی ۵+۵ فعالیت خود را در اعتراض به دولت الدبیبه تعلیق کرد

اعضای فرماندهی کل کمیته نظامی مشترک لیبی (۵+۵) خواستار عدم مانع تراشی عبدالحمید الدبیبه در خروج مزدوران و نیروهای خارجی و قطع دستمزدها، خواستار توقف پمپاژ نفت، بستن مسیر ساحلی و تعلیق پروازها هستند.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه خبری روسیا الیوم، اعضای فرماندهی کل کمیته نظامی مشترک لیبی (۵+۵) با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که آنها در واکنش به اقدامات عبدالحمید الدبیبه، نخست وزیر دولت وحدت ملی این کشور و مانع تراشی او در خروج مزدوران و نیروهای خارجی و قطع دستمزدها، خواستار توقف پمپاژ نفت، بستن مسیر ساحلی و تعلیق پروازها هستند.

 

آنها همچنین اعلام کردند که فعالیت کمیته ۵+۵ تا زمان رسیدگی به خواسته‌های این کمیته تعلیق خواهد شد.

 

از سوی دیگر، فتحی باشاغا، نخست وزیر لیبی، عبدالحمید الدبیبه را به تشدید اختلاف و دودستگی در این کشور متهم کرد.

 

باشاغا، الدبیبه را مسئول هرج و مرج امنیتی و سیاسی دانست و دولت وی را “غاصب قدرت و بدون هیچگونه مشروعیت قانونی” توصیف کرد.

 

وی در بیانیه‌ای دولت الدبیبه را همچنین به هدر دادن اموال عمومی به صورت عامدانه و استفاده از آن برای منافع شخصی و سیاسی و سوء استفاده از درآمدهای نفتی در زمینه فساد به صورت آشکار، تهدید موقعیت مالی دولت و تضییع حقوق ملت لیبی در قبال توانمندی‌ها و منابع خود متهم کرد.

 

نخست وزیر لیبی  خواستار خویشتنداری و عدم عقب‌نشینی از تنش‌های سیاسی و نظامی به صورت عامدانه توسط دولت موقت شد.

 

فتحی باشاغا خاطرنشان کرد، تمامی راه‌ها تنگ شده است بنابراین او به دنبال اتخاذ سیاست‌های تحریک‌آمیز با هدف توقف تولید نفت و قطع مسیرها و ارتباطات زمینی و هوایی بین شرق، غرب و جنوب است.

 

وی همچنین بر لزوم دور کردن موسسه ملی نفت، بانک مرکزی و موسسه سرمایه گذاری از بهره برداری سیاسی لیبی تاکید کرد و دولت الدبیبه را مسئول تمامی پیامدها و عواقب ناشی از مداخله‌ها در امور این مؤسسات دانست که نماینده قدرت لیبیایی‌ها و منبع ثروت آنها هستند.

 

باشاغا در پایان تاکید کرد، دولت به برعهده گرفتن وظایف خود در طرابلس با روش‌های مسالمت آمیز و پایان دادن به هرج و مرج امنیتی و فساد مالی نزدیک است.

 

بسیج نظامی به وضوح بین شبه نظامیان مسلح رقیب، در داخل و اطراف پایتخت، در بحبوحه ترس از وقوع درگیری‌های جدید، تشدید یافته است.

دیدار وزرای خارجه کشورهای عربی با لاوروف

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز گذشته (دوشنبه) در مسکو، میزبان وزرای امور خارجه کشورهای عربی بوده و درباره تحولات بحران اوکراین با آن‌ها گفت‌وگو کرده است.

ادامه

اتحادیه عرب, اوکراین, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه, شمال افریقا, فلسطین, لیبی, یمن

انحلال پارلمان تونس، حمله‌ای کشنده به مهمترین کانون نفوذ ترکیه در تونس

اظهارات اردوغان در مورد تصمیمات سیاسی رئیس جمهور تونس، واکنش و اعتراض دستگاه دیپلماسی این کشور عربی – آفریقایی را به دنبال آورد.

ادامه

استرالیا, امارات, ترکیه, تونس, جهان, خاورمیانه, شمال افریقا, عربستان سعودی, لیبی, مصر