«دموکراسی مردمی همه‌جانبه» در چین چیست؟

اخراج اخیر دو نمایندهٔ آمریکایی آفریقایی‌تبار از مجلس قانون‌گذاری ایالت تِنِسی [در آمریکا] تازه‌ترین نمونه از روندی است که به نظر می‌رسد رشته‌ای از حمله‌های مداوم و بی‌وقفه به دموکراسی در آمریکا باشد. تاکتیک‌های بی‌پایان مانع‌تراشی برای رأی‌دهندگان در انتخابات، مانند پاکسازی نژادپرستانهٔ فهرست رأی‌دهندگان، ممنوعیت رأی‌گیری پُستی، موانع محدودکننده در پذیرش برگهٔ شناسایی رأی‌دهندگان، ... «دموکراسی مردمی همه‌جانبه» در چین چیست؟

ادامه

آمریکا, انگلستان, جهان, چین, دیدگاه, شرق آسیا, صلح, کارگری, مقاله

سازمان‌دهی جنبش اعتصابی زحمتکشان: زمینه‌ها و اولویت‌ها

گسترش بحران همه‌جانبه و ناتوانی حکومت جمهوری ‌اسلامی برای برون‌رفت از این بحران به ‌وخیم‌تر شدن معیشت طبقه کارگر و زحمتکشان دامن می‌زند. از سویی ژرفش شکاف مزد و هزینه سفرهٔ خانوارهای کارگری را کوچک و کوچک‌تر می‌کند و از دیگرسو مخالفت با ترمیم مزد هم‌زمان با ارایهٔ طرح اصلاح قانون کار در بطن برنامهٔ ... سازمان‌دهی جنبش اعتصابی زحمتکشان: زمینه‌ها و اولویت‌ها

ادامه

اختلاف طبقاتی, امپریالیسم, بازنشستگان, عدالت اجتماعی, کارگری, معلمان, مقاله

نامه سرگشاده به بهانه اجلاس سالانه سازمان جهانی کار در ژنو

صدای ما را از پشت میله‌های زندان و کف خیابان‌ها بشنوید! ✍️علی نجاتی من یک کارگر بازنشسته هستم که عمری در رنج و کار و زحمت زیسته‌ام. زندگی و سرنوشت من به مانند میلیون ها کارگر دیگر با ستم و استثمار و فقر رقم خورده است. ان زمان که من بعنوان یک کارگر شاغل در ... نامه سرگشاده به بهانه اجلاس سالانه سازمان جهانی کار در ژنو

ادامه

استبداد, استثمار, ایران, بازنشستگان, جهان, حقوق بشر, سازمان بین‌المللی کار, کارگران, معلمان

اعتصاب کارکنان راه آهن انگلیس

حدود ۱۲۰۰۰ عضو اتحادیه ملی کارگران راه آهن انگلیس دست از کار کشیدند.  به گزارش سی سی تی وی، روز گذشته، حدود ۱۲۰۰۰ عضو اتحادیه ملی کارگران راه آهن انگلیس دست از کار کشیدند. اعتصاب آن‌ها سبب بروز اختلال در عملکرد شرکت‌های راه آهن انگلیس شد. فقط حدود ۴۰ درصد از قطار‌ها در حال ارائه ... اعتصاب کارکنان راه آهن انگلیس

ادامه

اختلاف طبقاتی, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, غرب اروپا, کارگران

بخش‌هایی از فراخوان حزب کمونیست ونزوئلا به طبقه کارگر ونزوئلا

بیش از شش سال است که رهبری دولت- PSUV در حال از بین بردن دستاوردهای فرآیند بولیواری و تنظیم پیمان نخبگان جدید بین مافیا و گروه‌های فاسدی است که به خزانۀ ملی حمله کرده‌اند و -خود را «بورژوازی انقلابی»- می‌نامند؛ و از سوی دیگر بورژوازی انگلی سنتی مرتبط با سرمایۀ فراملی به‌عنوان یک «راه برون‌رفت» ... بخش‌هایی از فراخوان حزب کمونیست ونزوئلا به طبقه کارگر ونزوئلا

ادامه

اروپا, استبداد, امپریالیسم, جهان, حقوق بشر, سرمایه‌داری, فساد, کارگران, کمونیسم, ونزوئلا

کارگران، قربانیِ زیاده‌خواهی‌های شرکت‌های پیمانکاری، خواستار حذف دست این واسطه‌ها هستند

یک فعال کارگری گفت: ادعای اینکه طرح ساماندهی بار مالیِ مضاعفی به دولت وارد می‌کند را به هیچ وجه نمی‌پذیریم بلکه معتقدیم با حذف دست واسطه‌ها نه تنها وضعیتِ کارگران بهتر می‌شود بلکه هزینه‌های اضافی‌ نیز حذف خواهد شد.

 

به گزارش خبرنگار ایلنا، فرزاد نداف فرد (فعال کارگری) در خصوص لزوم تصویب طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت گفت: این طرح امنیت شغلی بخش زیادی از کارگران را تامین و امید به زندگی را در دل کارگران و خانواده‌ی آن‌ها زنده می‌کند و از نابودی بیشتر سرمایه انسانی کشور جلوگیری می‌کند. ما منتظریم طرح ساماندهی هرچه زودتر به صحن علنی مجلس برسد.

 

وی گفت: ما از مجلس می‌خواهیم به هیچ وجه در مقابل مافیای پشت این قضیه سر خم نکند و همانطور که قرار بود انقلابی عمل کند و با تصویب این رأی در صحن علنیِ مجلس مشکل کارگران بسیاری را حل کند. کارگران از نمایندگان … کمترین حق اجتماعی خود را که همان امنیت شغلی است مطالبه می‌کنند.

 

نداف فرد با اشاره به اینکه شرکت‌های پیمانکاری برای رسیدن به بیشترین سود، قانون را به درستی در قبال کارگران رعایت نمی‌کنند، گفت: اگرچه امنیت شغلی کارگران به طور کلی به دلیل رواج قرادادهای موقت پایین است و تا کارگران قراداد دائم نشوند هیچ تضمینی برای امنیتِ شغلی آن‌ها وجود ندارد، اما بینِ کارگران، وضعیتِ کارگران پیمانکاری از همه بدتر است چراکه آن‌ها قربانیِ زیاده‌خواهی‌های شرکت پیمانکار می‌شوند.

 

این فعال کارگری در ادامه به وضعیتِ کارگران پیمانکاری شهرداری اشاره کرد و گفت: به طور مثال کارگران پیمانکاری خدمات شهری اصفهان مجبورند اضافه کار بایستند اما در قبال این کار اضافی هیچ مبلغی دریافت نمی‌کنند. در واقع پیمانکار ترجیح می‌دهد از همه‌ی ظرفیتِ نیروی کار موجود استفاده کند و کارگر دیگری به کار نگیرد تا سود بیشتری به جیبش برود. این فقط یک نمونه از بی‌عدالتی نسبت به نیروی کارِ پیمانکار است.

 

به گفته‌ی نداف؛ ادعای اینکه طرح ساماندهی بار مالیِ مضاعفی به دولت وارد می‌کند را به هیچ وجه نمی‌پذیریم بلکه معتقدیم با حذف دست واسطه‌ها نه تنها وضعیتِ کارگران بهتر می‌شود بلکه هزینه‌های اضافی‌ای که صرف دم و دستگاه شرکت‌های پیمانکاری می‌شود نیز حذف خواهد شد.

 

وی افزود: ما با نمایندگان مجلس برای تصویب این طرح در ارتباط هستیم و آن‌ها به ما این قول را داده‌اند که در صحن علنی مجلس این طرح را به تصویب برسانند. امیدواریم به قول خود وفادار بمانند. برای کارگران شریف ایران ذره‌ای تعلل در تصویب فوری و قاطعانه طرح ساماندهی کارکنان دولت که باعث ایجاد کرامت انسانی و امنیت شغلی و امنیت معیشتی وآرامش خانواده‌ی میلیونها کارگر مظلوم ایران می‌شود، غیر قابل قبول است.

 

این فعال کارگری گفت: کارگران شریف ایران با اعتماد به وعدهای وکلای خود مبنی بر حمایت از مظلومان به آن‌ها رای داده و بی‌صبرانه در انتظار عمل به وعده آن‌ها هستند. امیدواریم نمایندگان این فرصت را غنیمت شمارند و با این کار اعتماد آسیب دیده کارگران را ترمیم کند.

نیوزویک؛ تورم فزاینده شکاف طبقاتی را در آمریکا آشکارتر می‌کند

هفته نامه نیوزویک در مطلبی با عنوان آمریکا به سوی جنگ طبقاتی می‌رود، نوشت که هیچ پدیده‌ای در ایالات متحده بیشتر از تورم فزاینده و بهای اوج گیرنده بنزین، پدیده شکاف طبقاتی را در این کشور آشکار نمی‌کند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اروپا, امریکا, امریکای شمالی, جهان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

انتقاد انسیتوی اتحادیه‌های کارگری اروپا از شکاف جنسیتی مزد در این قاره

بنابر این گزارش، تحقیقات نشان می‌دهد که تحت عنوان «پرداخت نسبت به عملکرد» -که به طور فزاینده‌ای در سراسر اتحادیه اروپا رایج شده است- نابرابری پرداخت‌ها بین مردان و زنان افزایش قابل توجهی داشته است.

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, برابری اجتماعی, جهان, حقوق بشر, زنان, عدالت اجتماعی, کارگری