رییس بانک مرکزی روسیه: بریکس در رشد اقتصادی از گروه ۷ جلو زد

رییس بانک مرکزی روسیه در سخنانی از پیشی گرفتن سهم کشورهای عضو گروه بریکس از تولید ناخالص داخلی در جهان از مجموع کشورهای پیشرو با اقتصاد پیشرفته موسوم به گروه G7 خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، رییس بانک روسیه با انتشار آماری از رشد اقتصادی قدرت‌های نوظهور اقتصادی جهان موسوم به گروه بریکس (BRICS) ... رییس بانک مرکزی روسیه: بریکس در رشد اقتصادی از گروه ۷ جلو زد

ادامه

آفریقای جنوبی, آمریکا, اتیوپی, اقتصادی, امارات, انگلیس, ایتالیا, ایران, برزیل, بریکس, جهان, چین, روسیه, ژئوپلیتیک, عربستان سعودی, فرانسه, کانادا, مصر

اذعان آمریکا به سرقت روزانه ۶ هزار بشکه نفت ایران

آمار‌های وزارت انرژی آمریکا نشان می‌دهد این کشور در ۱۰ ماهه سال ۲۰۲۳ معادل ۶ هزار بشکه در روز نفت ایران را سرقت کرده است. اداره اطلاعات انرژی آمریکا در جدیدترین گزارش خود از واردات ۷۵۲ هزار بشکه نفت خام ایران توسط این کشور در دهمین ماه سال ۲۰۲۳ خبر داده است. این آمار مربوط ... اذعان آمریکا به سرقت روزانه ۶ هزار بشکه نفت ایران

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, اقتصادی, الجزایر, امارات, ایران, تحریم, عراق, عربستان سعودی, کویت, گابن, گزارش, نیجریه

مخالفت عربستان و مصر با اسرائیل برای کوچاندن اجباری مردم غزه

وزارت خارجه عربستان سعودی اظهارات دو وزیر اسرائیلی درباره کوچ اجباری مردم غزه را افراطی توصیف کرد. به گزارش ایلنا به نقل از آناتولی، عربستان سعودی شامگاه گذشته -چهارشنبه- اظهارات دو وزیر اسرائیلی درباره آوارگی ساکنان نوار غزه و اشغال این باریکه را محکوم و آن را افراطی توصیف کرد. در بیانیه وزارت خارجه عربستان ... مخالفت عربستان و مصر با اسرائیل برای کوچاندن اجباری مردم غزه

ادامه

اسراییل, تحلیل, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, عربستان سعودی, فلسطین, مصر

چین: بریکس نیروی فعال تثبیت‌کننده در عرصه بین‌الملل است

سخنگوی وزارت خارجه چین به نمایندگی از کشورش گروه بریکس را در جامعه بین‌المللی «تاثیرگذار» توصیف کرد و گفت که این گروه به یک نیروی فعال تثبیت‌کننده تبدیل شده است. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین اظهار داشت: به اعتقاد پکن گروه بریکس همچنان به توسعه خود ... چین: بریکس نیروی فعال تثبیت‌کننده در عرصه بین‌الملل است

ادامه

آفریقای جنوبی, اتیوپی, امارات, ایران, برزیل, بریکس, تحلیل, چین, روسیه, عربستان سعودی, مصر, هندوستان

ادعای نیویورک تایمز درباره تدارک آمریکا برای حمله به یمن

رسانه آمریکایی نزدیک به دولت دموکرات این کشور مدعی شد که پنتاگون برنامه‌هایی برای هدف قرار دادن سایت‌های موشکی و پهپادی یمن چیده است. به خبرگزاری فارس، به دنبال ورود ارتش آمریکا به درگیری مستقیم در دریای سرخ برای حفاظت از اسرائیل، نیویورک تایمز روز دوشنبه از برنامه‌ریزی پنتاگون برای انجام حملات به پایگاه‌های انصارالله ... ادعای نیویورک تایمز درباره تدارک آمریکا برای حمله به یمن

ادامه

آمریکا, اسراییل, ایران, تروریسم, خاورمیانه, سوریه, عراق, عربستان سعودی, فلسطین, گزارش, یمن

همدستی انگلیس در جنایات عربستان / آموزش خلبان برای حمله به یمن

یک روزنامه غربی در مطلبی با اشاره به روابط گسترده نظامی انگلیس با عربستان سعودی، از آموزش خلبان های سعودی توسط لندن برای حمله به یمن خبر داد.

به گزارش مهر، ایندیپندنت در گزارش خود می نویسد: به رغم آنکه عربستان با اتهام جنایات جنگی در یمن مواجه است اما خلبانان این کشور از سوی انگلیس برای حمله به یمن آموزش می بینند.

بر اساس آمارهای موجود، عربستان بزرگترین خریدار تسلیحات نظامی انگلیس است و این در حالی است که گروه های حقوق بشری فشار زیادی را بر دولت «ترزا می» نخست وزیر انگلیس، وارد می کنند تا لندن روابط نظامی خود با ریاض را کاهش دهد.

موضوع آموزش خبان های سعودی از سوی انگلیس توسط حزب لیبرال دموکرات افشا شده است. حزب لیبرال دموکرات انگلیس که انجام چنین آموزشی را فاش کرده‌ است، این اقدام لندن را شرم‌آور خواند.

«تام بریک» سخنگوی امور بین‌الملل حزب لیبرال دموکرات انگلیس، از وزارت دفاع این کشور خواست به آموزش خلبان‌های سعودی پایان دهد و کنترل سختگیرانه‌تری بر صادرات سلاح به این کشور عربی اعمال کند.

بریک گفت: شرم‌آور است که دولت بریتانیا نه تنها خلبانان سعودی را مسلح می‌کند، بلکه آن‌ها را نیز آموزش ‌می‌دهد. اکنون شواهد زیادی درباره بمباران بی‌هدف غیر نظامیان در یمن وجود دارد. دولت بریتانیا باید به شراکت در این جنایت پایان دهد. این اطلاعات، وزیر خارجه را موظف می‌کند تا شخصا فروش هر نوع سلاح به عربستان سعودی را متوقف کند.

«مایکل فالون» وزیر دفاع انگلیس در دفاع از این اقدام دولت گفت به نیروی هوایی عربستان سعودی کمک کرد تا فرآیند هدف‌گیری خود را بهبود ببخشند تا با قوانین بین‌المللی مطابقت بیشتری پیدا کنند.

در هفته گذشته و پس از آنکه عربستان، مسئولیت کشتار بیش از ۱۴۰ غیرنظامی یمنی را در یک مراسم ختم در صنعاء بر عهده گرفت، دولت انگلیس اعلام کرد در شرایط فروش تسلیحات به این کشور تجدید نظر خواهد کرد.

این وضعیت در حالی است که در ماه های گذشته گروه های حقوق بشری در انگلیس بارها از دولت این کشور خواسته بودند تا به واسطه جنایات عربستان در یمن فروش سلاح به ریاض را متوقف کند.

در همین رابطه چندی پیش موسسه مبارزه با تجارت اسلحه با انتشار نامه ای ۱۹ صفحه ای به دولت انگلیس هشدار داد که به دلیل فروش تسلیحات به عربستان، علیه آن اقدام حقوقی انجام می دهد.

بر اساس این گزارش، وکلای موسسه مبارزه با تجارت اسلحه، فرایندی حقوقی را علیه وزارت تجارت، نوآوری و مهارتهای انگلیس به دلیل تایید مجوز صادرات سلاح به عربستان آغاز کرده‌اند. آنها معتقدند این وزارتخانه برای جلوگیری از نقض حقوق بین الملل بشر دوستانه مرتکب قصور شده است.

انگلیس تنها در فاصله زمانی آوریل ۲۰۱۵ تا مارس ۲۰۱۶ یعنی در اولین سال از جنگ یمن، حدود ۳.۳ میلیارد پوند سلاح به عربستان سعودی فروخته است. اما با وجود انتشار گزارش‌های متعدد در مورد کشته شدن غیرنظامیان یمنی در حمله جنگنده‌های ائتلاف نظامی عربستان، دولت انگلیس تاکنون در برابر درخواست نهادهای بین‌المللی و نمایندگان مجلس خود برای توقف فروش سلاح به این کشور مقاومت کرده است.

تغییر اساسی در مصر؛ قاهره مخالف ریاض حرکت می‌کند

رأی الیوم تاکید می کند مصر در حال تغییر است و یک تحول اساسی در موضع حکام مصر ایجاد شده که موجب گشته قاهره در مسیری مخالف مسیر سعودی ها حرکت کند اما سعودی ها این تغییر را ملاحظه نمی کنند. به گزارش خبرگزاری مهر، پایگاه فرامنطقه ای و عرب زبان رأی الیوم در سرمقاله ... تغییر اساسی در مصر؛ قاهره مخالف ریاض حرکت می‌کند

ادامه

جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, شمال افریقا

رأی الیوم: رویکرد الجزایر در خصوص منطقه با عربستان متفاوت است

تارنمای ‘رأی الیوم’ نوشت: سیاست خارجه و مواضع الجزایر طی سه سال گذشته نشان داد که این کشور دارای رویکردی کاملا متفاوت با عربستان است. پایگاه اینترنتی روزنامه فرامنطقه ای رأی الیوم نوشت : عربستان در صدد مهار اختلاف های سیاسی خود با الجزایر است. رأی الیوم افزود : روابط میان ریاض و الجزیره طی ... رأی الیوم: رویکرد الجزایر در خصوص منطقه با عربستان متفاوت است

ادامه

الجزایر, جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, شمال افریقا

حزب تودهٔ ایران بالا گرفتن تشنج بین ایران و عربستان سعودی را به نفع مردم ایران و خلق‌های منطقه نمی‌داند!

در پی اعدام شیخ نمر باقر نمر، روحانی ناراضی شیعه، توسط حکّام عربستان سعودی، روابط سیاسی و دیپلماتیک این کشور با ایران، که در سال‌های اخیر رو به تیرگی نهاده بود، به‌شدّت بحرانی و امکان درگیری‌های خطرناک میان دو کشور تشدید شد. به دنبال اقدام کاملاً حساب‌شده و تحریک‌آمیز حکّام ارتجاعی عربستان سعودی در اعدام ... حزب تودهٔ ایران بالا گرفتن تشنج بین ایران و عربستان سعودی را به نفع مردم ایران و خلق‌های منطقه نمی‌داند!

ادامه

ایران, بیانیه, تشنج زدایی, عربستان سعودی