دمشق: فرانسه بداند که دوران قیمومیت به زباله‌دان تاریخ پیوست

وزارت امور خارجه سوریه در واکنش به ادعاهای وزارت خارجه فرانسه، تأکید کرد که پاریس، مسئولیت مهمی در کشتار مردم سوریه دارد.

ادامه

اروپا, استعمار, امریکا, تروریسم, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, سوریه, شرق آسیا, غرب, غرب اروپا, فرانسه

ترور شینزو آبه، نخست‌وزیر سابق راستگرا و میلیتاریست ژاپن

شینزو آبه، نخست‌وزیر سابق ژاپن، روز جمعه گذشته، هنگام ایراد یک سخنرانی انتخاباتی ترور شد. طرفداری از اقتصاد کلان سرمایه‌داری و میلیتاریسم راستگرایانه، از میراث‌های به‌یاد ماندنی او خواهند بود.

ادامه

اتحاد شوروی, استثمار, استرالیا, استعمار, المان, امپریالیسم, امریکا, امریکای شمالی, امنیتی, جهان, چین, ژاپن, سرمایه‌داری, شرق آسیا, عراق, کارگری, کمونیسم, مقاله, نئولیبرالیسم, ناتو, هندوستان

دوران فاجعه‌بار دیکتاتوری پهلوی‌ها در ایران و اثرات مخرب آن در روی کار آمدن حکومت ارتجاعی و ضد مردمی جمهوری اسلامی

شکست انقلاب بهمن ۵۷ و حاکم شدن رژیم استبدادی و ضد مردمی ولایت فقیه آن‌چنان فاجعه‌ای برای میهن ما بوده است که بازماندگان حکومت پهلوی که در حقیقت عامل‌هایی جدی در رشد روحانیت ارتجاعی در کشور ما بوده‌اند امروز با کمک مالی و تبلیغاتی دست‌راستی‌ترین نیروهای حاکمیت آمریکا، اسرائیل، و عربستان سعودی تلاش می‌کنند تا

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, استعمار, اقتصادی, امپریالیسم, امریکا, انگلستان, ایران, تاریخ, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, دیدگاه, سیاسی, فاشیسم, فقر, کمونیسم, مقاله

هشدار مالی به مکرون درباره رویکرد نئواستعماری فرانسه

مقامات مالی از رئیس‌جمهور فرانسه خواستند تا مداخله در امور داخلی این کشور را کنار بگذارد.

 

حکومت نظامی در مالی به «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهور فرانسه، هشدار داد تا رویکرد «نئواستعماری» خود را کنار بگذارد و در امور داخلی این کشور دخالت نکند.

 

به گزارش اوئست فرانس، مالی از مکرون خواست تا نگاه «نئو استعماری، قیم‌وار و قلدرمآبانه» خود را کنار بگذارد و  از انتقاد بیش از اندازه از ارتش مالی دست بکشد تا بفهمد هیچ فردی بیشتر از شهروندان مالی نمی‌تواند برای خودشان دلسوز باشد.

 

این در حالیست که گفته می‌شود نیرو‌های مسلح فرانسه قصد دارند مالی را ترک کنند.

 

حکومت نظامیِ مالی بر این باور است که مداخلات مکرون بخشی از سیاست «افزایش تنفر قومی» فرانسه در این کشور است. یک مقام نظامی مالی در این باره گفت: «این مهم است که مکرون بفهمد نقش فرانسه تا چه حد در نسل‌کشی رواندا و توتسی‌ها منفی بوده است.»

 

روابط میان فرانسه و مالی بیش از یک سال می‌شود که رو به وخامت رفته است و در حال حاضر مالی از ارتش فرانسه خواسته تا پس از ۹ سال حضور در این کشور، از مالی بیرون برود.

 

از طرفی روز گذشته شبکه المیادین اعلام کرد همزمان با کاهش نفوذ فرانسه در قاره آفریقا، نفوذ دو کشور چین و روسیه در این قاره در حال افزایش است.

سناتور استرالیایی، ملکه انگلیس را “استعمارگر” خواند

نماینده مردمان بومی استرالیا هنگام سوگند یاد کردن در مجلس سنای این کشور، ملکه انگلیس را – که رئیس کشور استرالیا محسوب می‌شود – «استعمارگر» خطاب کرد.

ادامه

استرالیا, استعمار, اقیانوسیه, انگلستان, جهان, غرب اروپا, گزارش

هشدار سازمان ملل؛ افزایش گرسنگان در جهان

سازمان ملل اعلام کردند که بیش از ۸۲۸ میلیون نفر یا نزدیک به ۱۰ درصد از جمعیت جهان در سال گذشته تحت تاثیر گرسنگی قرار گرفتند که این تعداد ۴۶ میلیون نفر بیشتر از سال ۲۰۲۰ و ۱۵۰ میلیون نفر بیشتر از سال ۲۰۱۹ است.

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, استثمار, استعمار, افریقا, اوکراین, تحریم, جهان, حقوق بشر, روسیه, سازمان ملل, سودان, سومالی, فقر, یمن

«دکترین مونرو» مجوز جنایات آمریکا در آمریکای لاتین

اصول دوگانه سیاست خارجه آمریکا در پیام رئیس‌­جمهور آمریکا در سال ۱۸۲۳ به کنگره اعلام شد. این دو اصل بر تشکیل مستعمرات جدید و دخالت سیاسی دولت­ های اروپایی در قاره آمریکا تاکید دارد. آمریکا تاکنون از این دکترین در توجیه اقدامات خشونت‌بار خود در بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین استفاده کرده است.

ادامه

اتریش, اسپانیا, استعمار, اکوادور, امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, برزیل, بولیوی, پاراگوئه, پاناما, جهان, حقوق بشر, دومینیکن, روسیه, کاستاریکا, کانادا, کوبا, گواتمالا, مکزیک, نیکاراگوئه, هندوراس, ونزوئلا

جرمی کوربین: تأسیس عربستان اختراع انگلیس بود

رئیس سابق حزب کارگر انگلیس اعلام کرد که عربستان و انگلیس روابط اقتصادی، سیاسی و نظامی بسیار مستحکمی دارند و مسئله به شکل مستقیم به تأسیس عربستان برمی‌گردد که در آغاز اختراع انگلیس بود.

ادامه

استعمار, امپریالیسم, انگلستان, تاریخ, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, عربستان سعودی, یمن