دو گردان هوایی اف-۳۵ و دو ناوشکن آمریکایی در راه اروپا

جو بایدن امروز (چهارشنبه) اعلام کرد که با هدف تقویت امنیت منطقه‌ای پس از حمله روسیه به اوکراین، آرایش نظامی نیروهای خود در اروپا را بهبود می‌بخشد.

ادامه

اروپا, اسپانیا, المان, امریکا, انگلستان, اوکراین, ایتالیا, ترکیه, تشنج‌ زایی, جنگ سرد, جهان, روسیه, ژاپن, سوئد, شرق اروپا, غرب, فنلاند, کره جنوبی, گزارش, لهستان, ناتو

کشورهای آسیا واقیانوس آرام نباید به دیوار شکسته ناتو اعتماد کنند

نشست ناتو سه شنبه ۲۸ ژوئن (۷ تیر) در مادرید پایتخت اسپانیا برگزار شد. از چشم ناظران، این محصول جنگ سرد قدیم در حال گشودن فصلی جدید از یک «جنگ سرد جدید» است.

ادامه

اروپا, اسپانیا, استرالیا, اقیانوسیه, المان, امریکا, امنیتی, انگلستان, اوکراین, پرتغال, تحلیل, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, ژئوپلیتیک, ژاپن, شرق آسیا, کره جنوبی, ناتو, نیوزلند

لندن بی‌وقفه در‌پی دمیدن در آتش جنگ؛ وزیر‌خارجه انگلیس خواستار ارسال تسلیحات به‌تایوان شد

وزیر خارجه انگلیس پیشنهاد داده که این کشور باید کمک‌های نظامی به تایوان بفرستد؛ این وزیر خارجه در حالیکه دیروز شواهد و مدارکی را به کمیته مجلس عوام ارائه داد، این “اظهارات شوکه‌کننده” را ایراد کرد.

ادامه

انگلستان, اوکراین, تایوان, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا

لشکرکشی ناتو در اروپا و استقرار طولانی با ترفند‌های نوین

در تداوم تقابل آمریکا و ناتو با روسیه، مشاور امنیت ملی ایالات متحده از استقرار نظامی بلندمدت در سراسر قاره اروپا خبر داد.

ادامه

اروپا, اسپانیا, امریکا, اوکراین, بالکان, بلاروس, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, شرق اروپا, صلح, فرانسه, ناتو

دولت بایدن: اوکراین توانایی باز پس‌گیری اراضی خود را ندارد

مقامات دولت رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کردند که علی رغم تسلیح اوکراین به تجهیزات پیشرفته نظامی غربی، بعید به نظر می‌رسد که کی‌یف بتواند سرزمین های از دست رفته را بازپس بگیرد.

ادامه

اسپانیا, المان, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, روسیه, شرق اروپا, ناتو

نیویورک پست: آمریکا در مقابل چین ناتوان است/ ایالات متحده و موقعیت وحشتناک در آسیا

روزنامه آمریکایی نیویورک پست در گزارشی با اشاره به فعالیت های چین در منطقه هند- آرام برای تسلط بر این منطقه، نوشت که واشنگتن در مقابل پکن ناتوان است.

 

به گزارش ایرنا، این روزنامه امروز شنبه در تفسیر فعالیت های چین با این ادعا آغاز کرد که هدف سیاست خارجی حزب کمونیست چین نه تنها تسلط بر آب های هند- آرام برای تسخیر تایوان بلکه تغییر اقیانوس هند به دریاچه پکن است.

 

نیویورک پست با اشاره به اینکه جو بایدن رییس جمهوری آمریکا “فقدان کامل استراتژی” در آسیا دارد، به صورت کنایه آمیز نوشت که بایدن حتی این روزها نمی‌تواند آسیا را بر روی نقشه پیدا کند و چین به راحتی می تواند به اهداف خود دست یابد.

 

این رسانه آمریکایی در ادامه آورده است که از اواسط دهه ۱۹۹۰، پکن به آرامی اما به طور پیوسته تلاش کرده تا بر آب های اطراف تایوان، جنوب و حتی دریاهای چین شرقی تسلط یابد.

 

روزنامه نامبرده درباره قدرت دریایی روز افزون چین نوشت: چین در حال تقویت قدرت نظامی برای اعمال نفوذ در این مناطق است و به طور خاص، سومین ناو هواپیمابر آن شروع به کار کرده که دست کم دو تا سه ناو دیگر در آینده نزدیک عرضه خواهد شد. نیروی دریایی چین اکنون بزرگ‌ترین نیروی دریایی جهان است و از آمریکا پیشی می‌گیرد.

 

نیویورک پست همچنین در مورد پیشینه اقدامات آمریکا در تقابل با چین افزود: “یک دهه پیش آمریکا جلوی چین می‌ایستاد و بایدن بخشی از این تلاش بود. آن زمان وی معاون رییس جمهوری و به شدت درگیر سیاست موسوم به آسیا محوری بود. تفکر در آن زمان این بود که اروپا می‌تواند روسیه را مدیریت کند و آمریکا باید چین در حال ظهور را که تهدید بزرگ‌تری است مهار نماید.

 

چین هزینه‌های نظامی را به‌طور چشمگیری افزایش داد تا اطمینان حاصل کند که می‌تواند بر آسیا تسلط یابد. پکن دارای ناوگانی از جنگنده‌های رادارگریز جدید و موشک‌هایی است که می‌توانند کشتی‌های جنگی آمریکا را از فاصله ۲ هزار مایلی (۳ هزار و ۲۰۰ کیلومتری) غرق کنند. این کشور هواپیماهای بدون سرنشین پیشرفته دارد که می‌تواند به سرزمین آمریکا ضربه بزند.”

 

نیویورک پست در نتیجه گزارش خود نوشت: ایالات متحده خود را در موقعیت وحشتناکی در آسیا می‌بیند و چین به پیشرفت روزافزون تجهیزات نظامی ادامه می‌دهد. قدرت نظامی چین اکنون بزرگترین دشمنی است که آمریکا از زمان اتحاد جماهیر شوروی با آن روبرو بوده است.

یک تحلیلگر؛ سیاست واشنگتن در قبال پکن، خطر بروز بحران‌های جهانی را در پی دارد

اقدامات تنش‌زای آمریکا در قبال چین و سیاست مهار آن، با دامن‌زدن به تنش‌های جاری به بحرانی بزرگ بدل می‌شود که هزینه‌هایی نه تنها برای دو طرف بلکه برای کل جهان در پی دارد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, تایوان, تحلیل, تشنج‌ زایی, جنگ سرد, جهان, چین, حقوق بشر, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا

پکن: چین برخلاف آمریکا به دنبال صلح در اوکراین است

سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به انتقاد از موضع این کشور در قبال اوکراین گفت در حالی که واشنگتن به درگیری در اوکراین دامن می‌زند، پکن در حال ترویج صلح است.

ادامه

امریکا, انگلستان, اوکراین, تحریم, تحلیل, جنگ سرد, جهان, چین, حقوق بشر, دونتسک, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, صلح, لوگانسک, ناتو, هندوستان

مسکو: امکان بازگشت اوکراین به مرزهای سابق وجود ندارد

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت، مشهود است که دیگر امکان بازگشت اوکراین به مرزهای سابق وجود ندارد.

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, تحریم, جنگ سرد, جهان, خبر, دونتسک, روسیه, شرق اروپا, غرب, لوگانسک

هشدار وال استریت ژورنال درباره «درگیری مستقیم روسیه و آمریکا در سوریه»

پس از انتشار اخباری درباره حمله روسیه به تروریست‌ها در پایگاه «التنف» سوریه، یک روزنامه آمریکایی از احتمال درگیری مستقیم بین نظامیان روسیه و آمریکا خبر داد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, امنیتی, جنگ سرد, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه, شرق اروپا

بلاروس از استقرار ۱۰ واحد نظامی در مرز با لهستان خبر داد

رئیس جمهوری بلاروس ضمن هشدار درباره نفوذ عوامل خرابکار غربی به خاک این کشور در مرز لهستان، از استقرار ۱۰ واحد نظامی در این منطقه خبر داد.

ادامه

امنیتی, اوکراین, بلاروس, جنگ سرد, جهان, حضور نظامی, خبر, دونتسک, روسیه, شرق اروپا, غرب, لهستان, لوگانسک