مردم زلزله‌زده افغانستان اکنون به‌پول سرقت‌شده خود توسط آمریکا نیاز دارند

حکومت موقت افغانستان اعلام کرده شمار تلفات زلزله هفته گذشته که در ۲۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده، به ۱۵۰۰ نفر رسیده است.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, جهان, چین, حقوق بشر, شرق آسیا, فساد

کشورهای آسیا واقیانوس آرام نباید به دیوار شکسته ناتو اعتماد کنند

نشست ناتو سه شنبه ۲۸ ژوئن (۷ تیر) در مادرید پایتخت اسپانیا برگزار شد. از چشم ناظران، این محصول جنگ سرد قدیم در حال گشودن فصلی جدید از یک «جنگ سرد جدید» است.

ادامه

اروپا, اسپانیا, استرالیا, اقیانوسیه, المان, امریکا, امنیتی, انگلستان, اوکراین, پرتغال, تحلیل, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, ژئوپلیتیک, ژاپن, شرق آسیا, کره جنوبی, ناتو, نیوزلند

لشکرکشی ناتو در اروپا و استقرار طولانی با ترفند‌های نوین

در تداوم تقابل آمریکا و ناتو با روسیه، مشاور امنیت ملی ایالات متحده از استقرار نظامی بلندمدت در سراسر قاره اروپا خبر داد.

ادامه

اروپا, اسپانیا, امریکا, اوکراین, بالکان, بلاروس, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, شرق اروپا, صلح, فرانسه, ناتو

دولت بایدن: اوکراین توانایی باز پس‌گیری اراضی خود را ندارد

مقامات دولت رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کردند که علی رغم تسلیح اوکراین به تجهیزات پیشرفته نظامی غربی، بعید به نظر می‌رسد که کی‌یف بتواند سرزمین های از دست رفته را بازپس بگیرد.

ادامه

اسپانیا, المان, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, روسیه, شرق اروپا, ناتو

نیوزویک؛ عربستان بایدن را به زانو درآورده است

یک نشریه آمریکایی با اشاره به قصد رئیس‌جمهور آمریکا برای سفر به عربستان نوشته ریاض توانسته است جو بایدن را به زانو درآورد.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، یک نشریه آمریکایی در تحلیلی به شدت از قصد جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا برای سفر به عربستان و دیدار با محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی‌ها انتقاد کرده است.

 

نشریه نیوزویک در آغاز این تحلیل نوشته است: «به نظر می‌رسد جو بایدن بعد از وعده‌های نویدبخش خود برای رفتار با عربستان سعودی ماند دولت مطرود در جریان تبلیغات انتخاباتی، اکنون همانند همه روسای جمهور ماقبل خود به دلیل ولع آمریکا برای به دست آوردن نفت ارزان به زانو درآمده است.»

 

دولت ترامپ روز سه‌شنبه اعلام کرد که جو بایدن اواسط ماه جولای برای دیدار با سران عربستان سعودی به این کشور سفر خواهد کرد.

 

نیوزویک نوشته با آنکه دستور کار بایدن شلوع است اما تنها یک دلیل برای این سفر وجود دارد و آن هم تلاش آمریکا برای متقاعد کردن ریاض به افزایش تولید نفت خود است تا آمریکا از این طریق بتواند قیمت بی‌سابقه سوخت در این کشور را کاهش دهد.

 

نیوزویک نوشته است: «این اشتباه وحشتناکی است، آن هم زمانی که می‌توان با اجابت شرایط ایران برای یک توافق هسته‌ای جدید مقادیر مشابه اگر نگوییم مقادیر بیشتری نفت را آزادسازی کرد.»

 

در ادامه آمده است: «تعامل عمیق‌تر با سعودی‌ها و امتناع از پرداختن به دلایل زیربنایی وابستگی آمریکا به نفت تنها موجب خواهد شد هزینه‌های پیگیری سیاست‌های معقولانه‌تر بیشتر شود.»

 

نیوزویک تصریح کرده است: «هزینه‌های ترمیم روابط با سعودی‌ها بالا خواهد بود. عربستان سعودی یکی از مستبدترین کشورهای دنیا است که صادرات ایدئولوژی سلفی‌اش اصلی‌ترین(اکنون قطر متحد امریکا است) عامل پیش‌برنده رادیکالیسم خشونت‌آمیز در منطقه و فراسوی آن است.»

 

دیدار با بن‌سلمان از آن جهت حائز اهمیت است که جو بایدن بعد از ترور «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی توسط عربستان سعودی، با گرفتن ژست‌های حقوق بشری انتقادهای تندی را علیه ریاض مطرح کرده بود و سعی داشت اینطور وانمود کند که آمریکا به عنوان پلیس حقوق بشر دنیا حاضر نیست برای پیشبرد تجارت و منافع اقتصادی، رفتارهای ناقض حقوق بشری دیگر کشورها و حتی متحدانش را نادیده بگیرد.

 

دولت بایدن فوریه ۲۰۲۱ در گزارشی اطلاعاتی تایید کرد که قتل فجیع جمال خاشقچی روزنامه‌نگار مخالف سعودی و ستون‌نویس روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در سال ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان سعودی در ترکیه با تایید ولی‌عهد انجام شد. با این وجود، واشنگتن از تحریم بن سلمان طبق «قانون پاسخگویی حقوق بشری جهانی ماگنیتسکی» ایالات متحده به دلیل دخالت مستقیم او در «نقض فاحش حقوق بشر» خودداری کرد و در نهایت هیچ پاسخگویی معناداری برای این ترور که دنیا را تکان داد، دیده نشد.

 

پیش‌ از قطعی شدن این سفر شبکه «سی‌ان‌ان» به نقل از چند مقام آمریکایی بلندپایه گزارش داده بود که واشنگتن آماده «بازسازی روابط خود» با عربستان سعودی و عبور از پرونده جمال خاشقچی است.

 

صحبت درباره آشتی‌جویی بایدن با سعودی‌ها در شرایطی مطرح می‌شود که قیمت سوخت هنوز در آمریکا رو به افزایش است و بایدن برای مهار مشکل روی کمک عربستان سعودی به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت خام حساب باز کرده است.

 

«برت مک‌گورک»، هماهنگ‌کننده امور خاورمیانه در شورای امنیت ملی آمریکا و «آموس هاچستاین»، مشاور ارشد وزرات خارجه آمریکا در امنیت انرژی دو چهره‌ای هستند که در ماه‌های گذشته تلاش‌های پشت‌پرده‌ای را برای ترمیم رابط عربستان سعودی و آمریکا پیش برده‌اند.

 

بایدن در دوران ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا از او به دلیل داشتن رابطه با دیکتاتورهایی نظیر محمد بن سلمان انتقاد کرده  بود.

 

مقام‌های آمریکایی مدعی شده‌اند بایدن به دلیل نقشی که بن‌سلمان در قتل خاشقچی داشته مایل به دیدار با او نبود. تنها سه ماه بعد از روی کار آمدن بایدن، دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا در گزارشی فاش کردند که محمد بن‌سلمان مسئول قتل خاشقچی بوده است.

پکن: چین برخلاف آمریکا به دنبال صلح در اوکراین است

سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به انتقاد از موضع این کشور در قبال اوکراین گفت در حالی که واشنگتن به درگیری در اوکراین دامن می‌زند، پکن در حال ترویج صلح است.

ادامه

امریکا, انگلستان, اوکراین, تحریم, تحلیل, جنگ سرد, جهان, چین, حقوق بشر, دونتسک, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, صلح, لوگانسک, ناتو, هندوستان

مسکو: امکان بازگشت اوکراین به مرزهای سابق وجود ندارد

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت، مشهود است که دیگر امکان بازگشت اوکراین به مرزهای سابق وجود ندارد.

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, تحریم, جنگ سرد, جهان, خبر, دونتسک, روسیه, شرق اروپا, غرب, لوگانسک

اسنودن؛ استرداد آسانژ نماد تکان دهنده‌ای از نادیده گرفتن تعهدات انگلیس و آمریکا به حقوق بشر است

ادوارد اسنودن پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا با انتقاد شدید از تصمیم انگلیس برای استرداد جولیان آسانژ بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس به آمریکا، آن را نماد تکان دهنده از بی‌توجهی به اصول حقوق بشر دانست.

ادامه

اروپا, استرالیا, اسنودن, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, تحلیل, جهان, حقوق بشر, رواندا, روزنامه نگاران, ویکی‌لیکس

هشدار وال استریت ژورنال درباره «درگیری مستقیم روسیه و آمریکا در سوریه»

پس از انتشار اخباری درباره حمله روسیه به تروریست‌ها در پایگاه «التنف» سوریه، یک روزنامه آمریکایی از احتمال درگیری مستقیم بین نظامیان روسیه و آمریکا خبر داد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, امنیتی, جنگ سرد, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه, شرق اروپا