اعلامیۀ تشکیلات دموکراتیک زنان ایران: تشدید خفقان و اعمال فشار بر زنان نشانهٔ هراس رژیم ولایی از نیروی پُرتوان زنان است

تشکیلات دموکراتیک زنان ایران دستگیری‌های گستردهٔ اخیر، از جمله بازداشت عدهٔ زیادی از مادران دادخواه، و اعمال فشار بر زنان و تضییق حقوق انسانی آنها به بهانهٔ “حفظ عفاف و حجاب” را قاطعانه محکوم می‌کند.

ادامه

اسلام سیاسی, ایران, بازنشستگان, برابری اجتماعی, بیانیه, حقوق بشر, دهقانی, زنان, سیاسی, کارگری, معلمان, مقاله

معلمان حق‌التدریسی وغیررسمی خواستار همسان‌سازی حقوق ومزایای مزدی شدند

با توجه به ابلاغ شرایط و ضوابط رتبه‌بندی معلمان، نیروهای حق‌التدریس و آزاد، خواستار همسان‌سازی حقوق و مزایای مزدی شدند.

 

به گزارش خبرنگار ایلنا، درحالی آیین‌نامه اجرایی رتبه‌بندی معلمان ابلاغ و وزارت آموزش‌وپرورش در حال آماده‌سازی مقدمات اجرایی لازم است که طی دو سه هفته اخیر انتقادات و اشکالاتی بر آیین نامه مذکور از سوی فرهنگیان و نمایندگان مجلس وارد شده است تا جایی که رئیس مجلس شورای اسلامی ۲۶ تیرماه در صحن علنی مجلس و در پاسخ به تذکر یک نماینده مجلس در این باره گفت: «در هیئت تطبیق وظیفه داریم که حتماً مصوبات هیئت دولت را با قانون مطابقت دهیم. مصوبه دولت در خصوص قانون رتبه‌بندی معلمان به تازگی به هیئت تطبیق رسیده است. این مصوبه در مهلت قانونی هیئت تطبیق رسیدگی می‌شود و اگر مغایرت وجود داشته باشد، حتماً اعلام خواهیم کرد.»

 

اما علاوه بر ایرادات هیات تطبیق و فرهنگیان به آیین‌نامه‌ی اجرایی رتبه‌بندی، یک گروه دیگر نیز از اساس معترضند: معلمان شاغل در بخش خصوصی یا پیمانکاری یا به عبارتی معلمان آزاد و خرید خدمتی.

 

این معلمان که به هیچ وجه شامل رتبه‌بندی و امتیازات آن نمی‌شوند، خواستار همسان‌سازی حقوق و مزایای مزدی در بخش دولتی و سایر بخش‌های آموزش شدند.

 

یک معلم آزاد شاغل در استان سمنان می‌گوید: چرا ما با مدرک کارشناسی ارشد باید یک سوم یا یک‌چهارم همتایان خود در بخش دولتی حقوق بگیریم؛ چرا رتبه‌بندی به ما تعلق نمی‌گیرد؛ مگر کار یکسان- مزد یکسان الزام آور نیست؟ توقع داریم دولت بخش خصوصی را مجاب کند که به اندازه‌ی معلمان رسمی به ما حقوق و مزایا بدهند یا اینکه همه‌ی ما را به زیرمجموعه‌ی دولت منتقل کنند.

 

به گفته‌ی آن‌ها، سود سرشار آموزش بخش خصوصی، به جیب هیات امنا و صاحبان مدارس غیرانتفاعی می‌رود و معلمان بی‌نصیب می‌مانند؛ حالا رتبه‌بندی، این تبعیض و بی‌حقوقی را آشکارتر کرده است.

تداوم افزایش قیمت‌ها با حکم جراحی اقتصادی

با سپری شدن نزدیک به دو ماه از آغاز ارائهٔ بسته سیاست‌های اقتصادی جدید دولت سیزدهم که از آن با عنوان “جراحی اقتصادی” نام برده می‌شود، امروز می‌بینیم که نتیجهٔ این “جراحی” اقتصادی“ ، چیزی جز کاهش توان خرید زحمتکشان و تهی‌دستان جامعه نبوده است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اعتراضات اجتماعی, اقتصادی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, سیاسی, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری, معلمان, مقاله, نئولیبرالیسم

ابراز نگرانی چهار سندیکای کارگری فرانسه درباره وضعیت رضا شهابی و حسن سعیدی

چهار سندیکای کارگری فرانسه در بیانیه مشترک خود اعلام کردند علی‌رغم این که سازمان‌های بین‌المللی مختلف در چند هفته اخیر از سازمان جهانی کار و مقامات ایرانی خواستار آزادی اعضای سندیکاها و معلمان زندانی شده‌اند اما آن‌ها هنوز زندانی‌اند یا تحت پیگرد قرار دارند.

ادامه

ایران, جهان, حقوق بشر, فرانسه, کارگری, معلمان

نماینده مجلس؛ به بهانه‌های غیر قانونی جلوی اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان را گرفته‌اند

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس از عملکرد وزیر آموزش و پرورش در عدم اجرای طرح رتبه بندی و تعلل صورت گرفته با وجود تلاش‌های مجلس و تعیین بودجه، انتقاد کرد.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, تحلیل, حقوق بشر, کارگری, معلمان

تجمع اعتراضی معلمان در دەها شهر ایران + فیلم

علی‌رغم دستگیری ده‌ها معلم و فعال صنفی در پاسخ به فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان، معلمان ایرانی در ده‌ها شهر دست به برپایی تجمعات اعتراضی زدند و خواستار آزادی همکاران دربندشان شدند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, فیلم, کارگری, معلمان