اعتراض «بازنشستگان مس سرچشمه» در تهران؛ صندوق بازنشستگی نباید زیرمجموعه وزارت رفاه باشد

بازنشستگان مس سرچشمه به انتقال صندوق مس بدون رضایت سهامداران به زیرمجموعه وزارت رفاه انتقاد کردند. بازنشستگان مس سرچشمه در تماس با خبرنگار ایلنا، از اعتراض صنفی امروز خود خبر دادند. این بازنشستگان می‌گویند: امروز در تهران مقابل دفتر شرکت ملی صنایع مس ایران در خیابان ولیعصر جمع شدیم؛ در کرمان نیز بازنشستگان مقابل دفتر ... اعتراض «بازنشستگان مس سرچشمه» در تهران؛ صندوق بازنشستگی نباید زیرمجموعه وزارت رفاه باشد

ادامه

ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی

بالا بردن حقوق و دستمزد موجب گردش اقتصاد می‌شود

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی معتقد است از افزایش حقوق و دستمزد نباید هراس داشت بلکه باید از آن استقبال کرد زیرا بالا بردن حقوق و دستمزد گردش اقتصاد، رونق تولید داخلی و افزایش فرصت‌های شغلی را به دنبال دارد. فتح الله بیات در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به فرایند تعیین حداقل دستمزد ... بالا بردن حقوق و دستمزد موجب گردش اقتصاد می‌شود

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری

وحشت اقتصاددانان از فروش ۹۹۰ ملک و دارایی راکد دولت/ مولدسازی یا یک خصوصی سازی تکراری و شکست خورده!

برآورد‌های مراکز پژوهشی دولتی نشان می‌دهد ارزش دارایی‌های شمارش‌شده دولت در ایران تا پایان سال ۱۳۹۷ حدود ۵۰۰۰ هزار میلیارد تومان و ارزش کل دارایی‌های فهرست‌شده و نشده دولت حدود ۱۸۰۰۰ هزار میلیارد تومان است. اقتصاد۲۴- «در زندگی کاری‌ام مواقع بسیاری بوده است که حتی از شنیدن بعضی از تصمیمات اقتصادی، که توسط مقاماتی اتخاذ ... وحشت اقتصاددانان از فروش ۹۹۰ ملک و دارایی راکد دولت/ مولدسازی یا یک خصوصی سازی تکراری و شکست خورده!

ادامه

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, خصوصی‌سازی, فساد, گزارش, مقاله

واگذاری اموال دولتی به کدام بخشِ خصوصی؟ / از«مولدسازی» خواص بهره می‌برند

یک کارشناس مسائل اقتصادی در خصوص مصوبه‌ی مولدسازی گفت: فروش اموال دولتی به اسم کسب منابع برای دولت اتفاق می‌افتد اما در واقع پشت آن خواص و قدرتمندان نشسته‌اند تا اموال دولتی را از آنِ خود کنند. به گزارش خبرنگار ایلنا، «مولدسازی» مصوبه‌ای است که از جلسه‌ی شصت و هفتم شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران ... واگذاری اموال دولتی به کدام بخشِ خصوصی؟ / از«مولدسازی» خواص بهره می‌برند

ادامه

اقتصادی, ایران, تحلیل, خصوصی‌سازی, فساد

آیا بدون مبارزۀ سازمان یافته کارگری به ‌مزد عادلانه می‌توان دست یافت؟

افزایش عمومی سطح مزدها به کاهش نرخ عمومی سود منجر می‌شود، ولی به‌طورکلی، تأثیری بر قیمت کالاها نخواهد داشت۱.    کارل مارکس رژیم ولایی هم‌زمان با سرکوب خونین مبارزات مردمی، به دستمزد و امنیت شغلی کارگران با هدف ممانعت از پیوند مبارزهٔ طبقه کارگر با جنبش مردمی یورشی گسترده‌ سازمان داده ‌است. با تورم لگام‌گسیخته ... آیا بدون مبارزۀ سازمان یافته کارگری به ‌مزد عادلانه می‌توان دست یافت؟

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, سرمایه‌داری, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری, مقاله

معاون هلال‌احمر استان سمنان: آمار نهایی جان‌باختگان سانحه ریلی سمنان ۴۵ نفر است

معاون امداد و نجات هلال‌احمر استان سمنان با بیان اینکه آمار تلفات سانحه برخورد دو قطار در هفت‌خوان دامغان ۴۵ نفر بوده است، گفت: اجساد جان‌باختگان قابل‌شناسایی نبود.

 

علی یحیایی در گفت‌وگو با تسنیم در سمنان اظهار داشت: شب گذشته و در پایان امدادرسانی و جداسازی اجساد از واگن‌های سوخته ۴۵ جسد به سردخانه منتقل شد.

وی با اشاره به اینکه جسد یک مادر و کودک در یک کیسه گذاشته شده بود خاطرنشان کرد: برخی آمار این دو جسد را یک نفر حساب کرده و آمار فوتی‌ها را ۴۴ نفر اعلام کردند درصورتی که از همان دیشب تعداد قربانی‌ها ۴۵ نفر اعلام شده بود.

معاون امداد و نجات هلال‌احمر استان سمنان با بیان اینکه بیشتر اجساد کاملاً سوخته بودند تصریح کرد: اجساد قربانیانی که در واگن سوخته شده بود به‌شدت از بین رفته بودند به‌طوری‌که قابل‌شناسایی نبودند.

وی ادامه داد: اجساد سوخته فوتی‌ها عمدتاً برای انجام آزمایش‌های تخصصی و تشخیص هویت به سازمان پزشکی قانونی منتقل شدند.

معاون امداد و نجات هلال‌احمر استان سمنان با بیان اینکه امدادگران به‌سرعت و در همان ساعت اولیه سانحه در محل حضور یافتند خاطرنشان کرد: متأسفانه کسانی که در واگن گیر افتاده بودند؛ در همان دقایق اولیه سانحه جان باخته بودند.

وی با بیان اینکه همه گروه‌های امدادی و دستگاه‌های مسئول خود را به‌سرعت به محل سانحه رساندند، افزود: پرسنل راه‌آهن پیش از رسیدن امدادگران و به‌سرعت دیگر مسافران را راهی کرده بودند تا جلوی حوادث احتمالی بعد گرفته شود و فضا برای امدادرسانی و اطفای حریق فراهم شود.

یحیایی با تقدیر از امدادگران هلال‌احمر گفت: امدادگران ما از ۲ طریق زمینی و هوایی به محل حادثه اعزام شدند و نخستین امدادگران کمتر از نیم ساعت بعد از سانحه در محل حاضر شده بودند.

رئیس کمیته دفاعی پارلمان روسیه: روسیه احتمالا دوباره از پایگاه هوایی همدان استفاده خواهد کرد

رئیس کمیته دفاعی پارلمان روسیه اعلام کرد که اگر ناو هواپیمابر کوزنتسف از مرزهای سوریه دور شود، مسکو احتمالا بار دیگر از پایگاه هوایی همدان برای انجام حملات هوایی ضد تروریست‌ها استفاده خواهد کرد.   به گزارش تسنیم به نقل از اسپوتنیک، ویکتور اوزروف رئیس کمیته دفاعی پارلمان روسیه امروز شنبه در سخنانی تاکید کرد که ... رئیس کمیته دفاعی پارلمان روسیه: روسیه احتمالا دوباره از پایگاه هوایی همدان استفاده خواهد کرد

ادامه

ایران, خبر, روسیه, سوریه

انگلیس برای استعمار ابتدا استحمار می‌کند / روایت تلخ قحطی در ایران

ابوالقاسم طالبی با بیان اینکه انگلیسی ها برای استعمار هر کشوری ابتدا آن کشور را استحمار می کنند از دلایل ساخت فیلم سیاسی تاریخی «یتیم خانه ایران» سخن گفت.     خبرگراری مهر: ظلم، استعمار و اشغالگری، سوغات فرنگ است؛ سوغاتی که به جای آب از آتش گذشته است. آتشی از سر غرور، طمع و ... انگلیس برای استعمار ابتدا استحمار می‌کند / روایت تلخ قحطی در ایران

ادامه

ایران, درباره فیلم, فرهنگ, گفتگو

چکیده گزارش‌های کارگری، هفته اول آذر ماه

با همه توان علیه لایحۀ اصلاح قانون کار به سود کلان سرمایه‌داران مبارزه کنیم! با اتحاد عمل طرح اصلاح قانون کار و ارزان سازی نیروی کار را ناکام سازیم!   آزاد سازی اقتصادی٬ افزایش قیمت برق و نابودی امنیت شغلی طبقه کارگر  چهارم آذر ماه‌-با افزایش ۲۰ درصدی قیمت برق صنایع دولت تیر خلاص تعطیلی هرچه ... چکیده گزارش‌های کارگری، هفته اول آذر ماه

ادامه

ایران, خبر, کارگری

رویارویی «اقتصاد مقاومتی» با «اقتصاد تولیدی»

دولت روحانی به‌دلیل عملکرد منفی‌اش در حوزهٔ اقتصاد و با توجه به نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، به‌تناوب و با بزرگ‌نماییِ “دستاوردهای” اقتصادی دولتش، درصددِ کم‌اهمیت جلوه دادن نقاط ضعف دولت اعتدال در زمینهٔ اقتصاد است. روزنامهٔ آرمان، ۱۵ آبان‌ماه، متن گفت‌وگویی را با “فرشاد مؤمنی”، اقتصاددان، منتشر کرده است که در آن، ... رویارویی «اقتصاد مقاومتی» با «اقتصاد تولیدی»

ادامه

اقتصادی, ایران, مقاله