بحرانهای اقتصادی و خیزش‌های اجتماعی

بحران‌های فزایندهٔ کنونی کشور که از سیاست‌های رژیم ولایت فقیه سرچشمه می‌گیرند به‌اوج خود رسیده‌اند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, امپریالیسم, ایران, بازنشستگان, پرستاری, دهقانی, سرمایه‌داری, سیاسی, فقر, کارگری, مبارزه طبقاتی, مقاله, نئولیبرالیسم

منافع ملی و زحمتکشان، تحولات بین‌المللی و اولویت‌های نیروهای چپ و ملی کشور

پس از مدت‌ها سکوت در مورد مذاکرات وین، سرانجام ولی فقیه در روز یکشنبه هفتۀ گذشته به بهانۀ “سالگرد قیام تاریخی ۱۹ دی ۱۳۵۶ قم” و با شعار “حفظ وحدت و انسجام ملی” و ضرورت “استفاده از مشارکت‌های مردمی” وارد صحنه شد و در این باره صحبت کرد

ادامه

اتحاد شوروی, امپریالیسم, امریکا, اوکراین, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, رومانی, سرمایه‌داری, سوسیالیسم, سیاسی, عربستان سعودی, مذاکرات اتمی, مصر, نئولیبرالیسم

ضرورت سازمان‌دهی، همبستگی، و احیای حقوق سندیکایی در جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان

دور جدید اعتصاب و اعتراض گسترده و سراسری فرهنگیان در هفته‌های اخیر که می‌توان آن‌را گامی بسیار امیدوارکننده‌ در جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان به‌شمار آورد، ضرورت سازمان‌دهی و حق تشکل‌یابی مستقل زحمتکشان را به‌ بحثی جدی در مقطع زمانی کنونی تبدیل کرده ‌است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, امپریالیسم, ایران, حقوق بشر, خصوصی‌سازی, کارگری

مجلس؛ دولت روحانی به خیانت، نفوذ و وابستگی متهم شد /افزایش حقوق سال بعد صرفا ۳ درصد است

تخلف ۹۲ هزار میلیارد تومانی فولاد مبارکه در مجلس اثبات شد.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ در حالی که سایر نمایندگان درگیر بررسی دستور کارهای امروز مجلس بودند، ناصر لارگانی رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان در توئیتر نتیجه تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه را اعلام کرد و نوشت: گزارش نهایی تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه امروز در کمیسیون صنایع مجلس مصوب شد. علیرغم فشار‌های همه جانبه و تلاش برخی رسانه نما‌های حق العمل کار، بررسی فساد عظیم، تخلف مالی ۹۲ هزار میلیارد تومانی در این بنگاه بزرگ را اثبات کرد.

 

دولت برنامه‌ی اجرایی حذف ارز ترجیحی را ارائه نکرده است

 

در همین اثنا موسوی سخنگوی هیات رئیسه مجلس در جمع خبرنگاران حاضر شد و درباره برنامه دولت برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: دلیل پیگیری جدی دولت برای حذف ارز ترجیحی، کمبود منابع است نه مصوبه مجلس. واقعیت این است که دولت به دلیل محدودیت درآمد‌های ارزی قادر به تامین ارز ترجیحی نیست و می‌خواهد آن را حذف کند.دولت هنوز برنامه اجرایی مشخصی برای عملیاتی شدن این موضوع به نمایندگان ارائه نکرده است.

 

افزایش حقوق سال بعد صرفا ۳ درصد است

 

احسان ارکانی نماینده نیشابور و فیروزه در مجلس در تذکری در صحن علنی امروز مجلس گفته که سال آینده حقوق کارکنان دولت صرفاً ۳ درصد به اضافه ۵۳۰ هزار تومان افزایش می‌یابد که این ظلم به کارمندان دولت با تورم ۴۰ درصدی و به ویژه بعد از حذف ارز ترجیحی است.

 

محمدعلی محسنی بندپی سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی مجلس گفت که کشورهای خارجی آماده ارائه امتیازات مختلفی به جوانان ایرانی هستند تا نخبگان را جذب کنند. این نماینده کشورهایی همچون چین، کره جنوبی، سنگاپور، مالزی و حتی هنگ کنگ را آماده ارائه بورسیه به نخبگان ما اعلام کرد.

 

عملکرد دولت بوی خیانت و نفوذ مانند دولتِ روحانی ندارد

 

روز گذشته تحقیق و تفحص از نهاد ریاست جمهور در دو دوره ای که روحانی رئیس جمهور بود در مجلس تصویب شد و امروز هم مهدی سعادتی بیشه‌سری نماینده مردم بابل در مجلس پای روحانی را به مجلس کشید و درباره آن گفت: بر اساس رصدی که بر عملکرد دولت داریم خیالمان راحت است چرا که بوی خیانت، نفوذ و وابستگی مانند دولت قبلی و وزیر خارجه گذشته را شاهد نیستیم.

تأملی بر برخی درس‌های ارزشمندِ اعتراض‌های اخیر فرهنگیان

اعتصاب و تحصن معلمان و بازنشستگان آموزش و پرورش در روزهای ۲۰- ۲۱ آذر، و در ادامهٔ آن، تجمع اعتراضی سراسری فرهنگیان کشور و حامیان آنها در روز دوشنبه ۲۲ آذر با شعارهای مطالباتی مشخص در بیش از ۱۰۰ شهر، تحولات مهمی را به دنبال داشت.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اسلام سیاسی, امپریالیسم, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, خصوصی‌سازی, سیاسی, صندوق بین‌المللی پول, عدالت اجتماعی, معلمان, مقاله, نئولیبرالیسم