مرکز آمار ایران؛ تورم خردادماه برای فقیرترین دهک دو برابر ثروتمندترین دهک است

محاسبات مرکز آمار بیانگر این است که تورم نقطه به نقطه هم برای دهک‌های فقیر جامعه بالاتر از دهک‌های ثروتمند بالایی است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, خبر, دهقانی, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری

از مبارزۀ دلیرانه بازنشستگان و مستمری‌بگیران حمایت کنیم!

نمایش سالانه شورای عالی کار در اسفندماه ۱۴۰۰ و پس از کش‌وقوس دادن‌ها و امروز و فردا کردن‌ها سرآخر، افزایشی ۵۷٫۴ درصدی دستمزد برای کارگران زیر پوشش سازمان تأمین اجتماعی، شرکت‌ها و کارگاه‌های خصوصی و افزایشی ۱۰ درصدی دستمزد برای کارمندان دولت و بازنشستگان به‌همراه داشت.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, مقاله, نئولیبرالیسم

«کاراجباری درشین جیانگ»؛ دروغ شاخدار آمریکا، بهانه‌ای برای مهار چین

«شو گوی‌شیانگ» یکی از سخنگویان دولت منطقه خودمختار اویغور شین جیانگ ۲۴ ژوئن در کنفرانس خبری آنلاین گفت: شین جیانگ به‌شدت «قانون جلوگیری از کار اجبار اویغورِ» ایالات متحده را محکوم و شدیدا با آن مخالفت می‌کند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جنگ سرد, جهان, چین, شرق آسیا, کارگری, گزارش

نگاه ابزاریِ پیمانکاران به‌کارگران/ نگرانی از تخریب طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی پالایشگاه چهارمِ مجتمع گازی پارس جنوبی گفت نیروهای پیمانکاری امنیت شغلی ندارند. با حذف پیمانکاران بخشی از مشکلات کارگران از بین می‌رود. 

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

مبارزه نظری کارگران فرانسه برای اقزایش دستمزد با لیبرال‌ها

برای ساختارشکنی درباره ایده‌های سنتی مربوط به دستمزد، کنفدراسیون سراسری کارگران فرانسه (CGT) هر هفته مطالب راهنمایی را در اختیار فعالان صنفی قرار می‌دهد.

 

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از پایگاه کنفدراسیون سراسری کارگران فرانسه (س.ژ.ت)، کارگران این کشور با مخالفان افزایش دستمزد منازعات نظری و فکری متعددی داشته‌اند که در سال‌های اخیر این منازعه مانند سایر مسائلی چون (افزایش حقوق مطابق با تورم، کاهش سن بازنشستگی بالا در فرانسه و پرداخت بن کالاها) ادامه دارد.

 

طبق این گزارش، برای ساختارشکنی درباره ایده‌های سنتی مربوط به دستمزد، کنفدراسیون سراسری کارگران فرانسه (CGT) هر هفته مطالبی را جهت راهنمایی را در اختیار فعالان صنفی قرار می‌دهد تا توازن قوا را در مورد بحث افزایش دستمزد افزایش دهند. زیرا از نظر این تشکیلات امکان افزایش مزد وجود دارد!

 

تشکل‌های کارفرمایی، مسئولان و اقتصاددانان و کارشناسان راست‌گرا، لیبرال و مدافع سیاست‌های ریاضتی درباره روند افزایش دستمزد می‌گویند: “این روند بهبود اقتصاد و رشد درآمدی را کاهش می‌دهد، رقابت پذیری اقتصاد با رشد دستمزد از بین می‌رود و ایجاد شغل در آینده عملا با افزایش دستمزد نا ممکن می‌شود”. این افراد مطالبی مانند آنچه گفته شد را به‌طوری خستگی ناپذیر تکرار می‌کنند و کارشناسان آن‌ها، با ارقامی “ظاهرا غیرقابل انکار” سعی می‌کنند تا نشان دهند کارگران نیاز به هیچ بهبودی ندارند.

 

نبرد ایدئولوژیک در قالب جلسات مطالعاتی

 

نبرد قدرتمند ایدئولوژیک لیبرال‌ها و آزادیخواهان اقتصادی برای مهار مطالبات دستمزدی با سیاست فردی کردن دستمزدها، توافقی کرد مزد، ایجاد پاداش‌های مختلف برای تبدیل کار به فرآیند “مزد به ازای هر واحد کار”، همراه است. علاوه بر این، تجدید ساختار بازار کار بر این اساس بوده که فضای کار تا جای ممکن از مراکز تصمیم‌گیری در شهر دور باشند، از روش‌هایی است که این دسته تلاش دارند به وسیله آن مقابل جنبش افزایش دستمزد عادلانه از آن به‌عنوان ترمز استفاده کنند.

 

“س.ژ.ت” برای زنده نگه داشتن مبارزه بر سر موضوع دستمزد، باوجود بیماری کرونا از سال گذشته میلادی تاکنون بیش از سی جلسه حضوری را با کارگران برای توجیه علمی مبانی افزایش دستمزد براگزار کرده است که بیشتر در قالب جلسات مطالعاتی با کارگران فعال بوده است.

 

براساس این گزارش، طی هفته‌های گذشته در آستانه کارزارهای انتخاباتی پارلمانی فرانسه، تشکل‌های کارگری برای گسترش مبادلات علمی و سطح آگاهی، مطالبی به‌عنوان ابزار مبارزه فکری در اختیار فعالان قرار دادند تا کلیشه‌های فکری طرفداران نظریه اقتصاد بازار آزاد و لیبرالیسم را در مورد دستمزدها را تخریب کنند. هر شیت به نمودار پرسش-پاسخ تقسیم می‌شود که به عنوان یادآوری طراحی شده است تا در دفاتر اتحادیه نمایش داده شود. این مطالب هر هفته پخش می‌شوند و در نهایت به‌عنوان یک پرونده جمع آوری می‌شوند. هدف این رویکرد تشکل‌ها و اتحادیه‌ها از این اقدام، ایجاد این ایده علمی است که افزایش دستمزد بیش از تورم نه تنها موجب افول رشد اقتصادی و افزایش بحران نمی‌شود،‌ که عامل کنترل بهتر بحران نیز خواهد بود.

 

علاوه بر این، با بسیج فعالان صنفی برای مسائل دستمزدی –آن هم در ماه‌های اخیر که به دلیل بحران تورمی ناشی از جنگ اوکراین و نزدیکی انتخابات فرانسه تشدید شده است- امکان پیشرفت در عرصه مبارزه برای دستمزد فراهم‌تر شده است. اتحادیه‌های کارگری امیدوارند با استفاده از این ابزارها، شرایط لازم برای ملاقات با مسئولان نامزد شده و استفاده از فضا و ظرفیت آن‌ها برای تبلیغ و ایجاد بیشتر شناخت از مسائل حقوق کار را برای همه مهیاتر از قبل کنند.

رشد نرخ بیکاری، کاهشِ قدرت خرید کارگران

اعتراض‌های روزانه و اعتصاب‌های کارگری علیه جراحی اقتصادی و گرانی بی‌سابقه، علیه نسخه‌های نولیبرالی سرمایه‌داری و همچنین علیه فساد و بیکاری کارگران و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، و علیه بهره‌کشی وحشیانه از نیروی کار در تمامی عرصه‌های تولید ادامه‌ دارد.   دستگاه‌های مختلف امنیتی رژیم بقای نظام خود را در مقابله با این اعتراض‌ها، اعتصاب‌ها، و جنبش

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, خصوصی‌سازی, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری

تشکل‌های کارگری رژیم ولایی با بدنه‌ی کارفرمایی؛ به نام کارگر به کام سرمایه‌دار

پروسه‌ی ایجادِ تشکل‌ها معمولا زمان‌بر و البته خیلی اوقات ناموفق است. بسیاری از واحدهای بزرگ و اسم‌ورسم‌دار هنوز صاحبِ این تشکل‌های قانونی نیستند و آن‌ها هم که موفق به ایجادِ یکی از این تشکل‌ها شده‌اند، برای تداومِ فعالیتِ خود مشکلاتی دارند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

تجمع اعتراضی معلمان در دەها شهر ایران + فیلم

علی‌رغم دستگیری ده‌ها معلم و فعال صنفی در پاسخ به فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان، معلمان ایرانی در ده‌ها شهر دست به برپایی تجمعات اعتراضی زدند و خواستار آزادی همکاران دربندشان شدند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, فیلم, کارگری, معلمان

طرح ابتکاری «کمربند سبز و جاده» دنیا را به سوی اقتصاد کم کربن سوق می‌دهد

به گفته جائو یینگمین، معاون وزارت بوم شناسی و محیط زیست، چین تلاش‌های مداوم خود را برای استفاده از پتانسیل طرح ابتکاری «کمربند سبز و جاده» (BRI) در راستای کمک به حرکت به سوی یک اقتصاد جهانی کم کربن افزایش خواهد داد.

ادامه

اقتصادی, جهان, چین, حقوق بشر, شرق آسیا, گزارش, محیط زیست