روسیه؛ سرویس‌های جاسوسی انگلیس برای کی‌یف مزدور استخدام می‌کنند

وزارت امورخارجه روسیه، سرویس‌های جاسوسی انگلیس را مسئول اصلی استخدام مزدورهای خارجی برای جنگ در اوکراین مقابل این کشور دانست. به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا به نقل از اسپوتنیک، وزارت امورخارجه روسیه اعلام کرده است که سرویس‌های جاسوسی انگلیس پشت صحنه بکارگیری مزدوران در جنگ اوکراین با روسیه قرار دارند. پیش از این، وزارت دفاع ... روسیه؛ سرویس‌های جاسوسی انگلیس برای کی‌یف مزدور استخدام می‌کنند

ادامه

انگلستان, اوکراین, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, شرق اروپا, شمال افریقا

واشنگتن پست: آمریکا در سودان شکست خورده است

روزنامه «واشنگتن پست» در گزارشی ضمن اشاره به عدم توانایی آمریکا در تخلیه اتباعش از سودان، نوشت سیاست‌های واشنگتن در این کشور آفریقایی با شکست روبه‌رو شده است. به گزارش خبرگزاری فارس، «جاش روگین»، ستون‌نویس روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست»، در گزارشی با عنوان «تخلیه ناموفق شهروندان، نشانی از شکست ایالات متحده در سودان» نوشت که ... واشنگتن پست: آمریکا در سودان شکست خورده است

ادامه

آمریکا, تحلیل, خاورمیانه, خبر, سودان, شمال افریقا, شمال شرق آفریقا

کاخ‌ سفید: دومین آمریکایی در سودان کشته شد

رسانه‌ها به‌نقل از کاخ سفید از کشته شدن دومین آمریکایی در سودان خبر می‌دهند. به گزارش مهر به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، کاخ سفید امروز چهارشنبه از کشته شدن دومین آمریکایی در جریان درگیری‌ های سودان میان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع خبر داد. بر اساس اعلام این رسانه، تا کنون اطلاعات بیشتری در ... کاخ‌ سفید: دومین آمریکایی در سودان کشته شد

ادامه

آفریقا, آمریکا, آمریکای شمالی, جهان, خبر, سودان, شمال افریقا

بیانیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست سودان: خطاب به مردم سودان!

درگیری مسلحانهٔ شدید و خشونت‌آمیز نظامی بین فرماندهان ارشد کمیتهٔ امنیتی“رژیم نظامی حاکم” و نیروهای وابسته به آن مردم ما را با خطر دم‌افزونی روبرو ساخته و در معرض فزون‌خواهی نیروهای ضد انقلاب و خون‌ریزی‌ای هرچه بیشتر قرار می‌دهد. این درگیری نتیجهٔ انحراف نیروهای نظامی و غیرنظامی متحد “رژیم نظامی حاکم” است که از ابتدای ... بیانیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست سودان: خطاب به مردم سودان!

ادامه

امنیتی, بیانیه, جهان, سودان, شمال افریقا, صلح, عدالت اجتماعی, کمونیسم, همبستگی

بدنبال حمله به کاروان سفارت آمریکا، دیپلمات‌های این کشور از سودان گریختند

علی‌رغم ادعای کاخ سفید مبنی برعدم خروج دیپلمات‌های خود از خارطوم با توجه به ادامه درگیری‌ها در سودان دیپلمات‌های آمریکایی این کشور را ترک و سفارت آمریکا پرسنل خود را از خارطوم خارج کرد. به گزارش روز یکشنبه ایرنا، شبکه خبری سی ان ان با انتشار این خبر افزود: دیپلمات های آمریکایی از سودان خارج ... بدنبال حمله به کاروان سفارت آمریکا، دیپلمات‌های این کشور از سودان گریختند

ادامه

آمریکا, جهان, خبر, سودان, شمال افریقا

فتحی پاشاغا: با آغاز به کار کابینه لیبی رفتن به طرابلس فوریت ندارد

نخست‌وزیر جدید لیبی، الدبیبه را به چپاول منابع نفتی برای تامین مالی نیروهای شبه‌نظامی طرفدار خود متهم کرد

 

به گزارش العربیه: فتحی پاشاغا، رئیس دولت «ثبات» منصوب شده از سوی پارلمان لیبی، با اعلام این که آغاز به کار دولت او «تصمیمی برگشت‌ناپذیر است»، در اشاره ضمنی به عبدالحمید الدبیبه، نخست‌وزیر کنونی این کشور که از کنار رفتن از قدرت اجتناب می‌کند، تاکید کرد که لیبی «ملک غنیمتی نیست که زمانی توسط فردی خاص، دولتی خاص، یا خاندانی کنترل شود که معتقد باشند می‌توانند کشور را مصادره کنند.»

 

این موضع پاشاغا، پنج‌شنبه ۲۱ آوریل، در جریان ریاست او بر اولین جلسه هیئت دولت لیبی که در شهر سبها در جنوب این کشور برگزار شد، مطرح شده است.

 

نخست‌وزیر جدید لیبی که در پی اصرار عبدالحمید الدبیبه بر ماندن در مسند قدرت، نتوانسته وارد طرابلس، پایتخت این کشور شود، یک ماه پس از منصوب شدن به سمت نخست‌وزیری و ادای سوگند قانون اساسی، اولین جلسه کابینه خود را در شهر سبها به بحث درباره برنامه دولت برای آینده و پیش‌نویس طرح بودجه اختصاص داد.

 

به‌رغم به دست گرفتن کنترل مراکز دولتی در شرق و جنوب لیبی، تلاش‌های پاشاغا از ماه گذشته تاکنون برای ورود به پایتخت و گرفتن زمام امور جهت انجام وظایف از مقرهای اصلی دولت در طرابلس به علت پرهیز از رویارویی همچنان ناموفق بوده است.

 

ورود به طرابلس فوریت ندارد

 

در همین زمینه، عثمان عبدالجلیل، سخنگوی دولت در کنفرانسی مطبوعاتی پس از این دیدار توضیح داد که ورود به طرابلس «در حال حاضر یک هدف فوری نیست و دولت از بروز برخورد اجتناب کرده و بر ورود خالی از اشکال و مسالمت‌آمیز متمرکز است.»

 

او ادامه داد: «دولت با شروع بررسی بودجه سال ۲۰۲۲، به انجام وظایف خود در اقصی نقاط کشور ادامه خواهد داد و اصراری بر محل کار خود نخواهد داشت، زیرا هدف اصلی دولت، ادامه کار و تشکیل جلسات است که می‌تواند در هر شهری برگزار شود.»

 

دولت پاشاغا، عبدالحمید الدبیبه، نخست وزیر کنونی را به توزیع درآمدهای نفتی میان شبه‌نظامیان مسلح و تروریست‌ها برای ماندن در قدرت متهم کرده و یکی از دلایل بسته شدن برخی از میادین و بنادر نفتی را همین موضوع دانست.

 

پاشاغا پس از پایان جلسه امروز دولت گفت: «لیبی اگر جنوب آن امن نباشد، هرگز روی امنیت را نخواهد دید… از بسته شدن نفت متاسفیم، اما برخی پس از ته کشیدن منابع مالی خود برای حمایت از شبه‌نظامیان، متوسل به استفاده از منابع نفتی شدند.»

 

نخستین نشست هیئت دولت

 

دولت لیبی به ریاست پاشاغا، پنج‌شنبه، نخستین نشست خود را از زمان گرفتن رای اعتماد پارلمان در آغاز ماه گذشته، برگزار کرد، آن‌هم در حالی که عبدالحمید الدبیبه، نخست‌وزیر دولت وحدت ملی، همچنان بر ماندن در قدرت اصرار دارد.

 

امتناع از واگذاری قدرت

 

تاکنون الدبیبه از واگذاری قدرت به پاشاغا امتناع کرده و اصرار دارد که تا زمان برگزاری انتخابات در کشور، در سمت خود باقی خواهد ماند و سخن گفتن درباره واگذاری وظایف به حکومتی دیگر را کاری «بیهوده، اتلاف‌وقت و فریبکارانه» دانست.

 

به‌دنبال این اختلافات و پس از دخالت سران قبایل در مرکز و جنوب لیبی و اعتراض آنها به ادامه کار الدبیبه و عدم واگذاری قدرت به دولت پاشاغا، میادین و بنادر عمده نفت لیبی بسته شده و این تحول منجر به فروپاشی تولید نفت لیبی شد.

مردم کردستان عراق خواهان مقابله جدی با حملات ترکیه شدند

برخی از مقامات کرد عراقی در واکنش به حملات جنگنده‌های ترکیه‌ای به شمال اقلیم کردستان به بهانه مبارزه با پ ک ک خواستار مقابله با این تجاوز شدند.

ادامه

ترکیه, تروریسم, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, شمال افریقا, عراق, لیبی

توقف فعالیت میادین نفتی لیبی در اعتراض به واریز درآمدها به حساب دولت موقت

نخست وزیر مکلف لیبی اقدام شرکت نفت این کشور در واریز درآمدهای حاصل از فروش نفت به کابینه وحدت ملی را محکوم کرد. میدان‌های نفتی مهم جنوب و مرکز لیبی نیز در واکنش به این اقدام تولید و صادرات نفت را متوقف کردند.

ادامه

اقتصادی, جهان, خبر, سیاسی, شمال افریقا, لیبی