هزاران تونسی به خیابان‌ها آمدند

شهروندان تونسی در اعتراض به وضعیت وخیم اقتصادی در این کشور به خیابان‌ها آمدند. به گزارش خبرگزاری فارس، هزاران تونسی روز شنبه در اعتراض به وخامت اوضاع اقتصادی در این کشور واقع در شمال آفریقا تظاهرات کردند. به گزارش خبرگزاری «آناتولی» در پی فراخوان گسترده‌ توسط اتحادیه کارگری قدرتمند «یوجی تی تی» و در بحبوحه ... هزاران تونسی به خیابان‌ها آمدند

ادامه

اعتراضات اجتماعی, تونس, جهان, حقوق بشر, خبر, شمال افریقا, کارگری

اعتصاب کارگران مراکشی در اعتراض به خصوصی‌سازی

کارگران معترض مراکشی در اعتراض به پیمانکاران بخش خصوصی، فراخوان اعتصاب و تظاهرات سراسری دادند. به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از خبرگزاری گرادا، کارگران اتحادیه دفتر ملی برق و آب (ONEE) قصد دارند اعتصاب سراسری خود را روزهای ۱۵ تا ۱۶ مارس برگزار کنند. هدف از این اقدام محکوم کردن قوانین جدیدی است که ... اعتصاب کارگران مراکشی در اعتراض به خصوصی‌سازی

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, حقوق بشر, خصوصی‌سازی, شمال افریقا, عدالت اجتماعی, کارگری, مراکش

رئیس‌جمهور اریتره: واشنگتن «جبهه تیگرای» را به جنگ در اتیوپی سوق داد

رئیس‌جمهور اریتره، ایالات متحده را متهم کرد که پشت جنگ جبهه آزادی بخش تیگرای و دولت اتیوپی در نوامبر۲۰۲۰ بوده است. به گزارش ایسنا، ایسایاس آفورکی رئیس‌جمهور اریتره در گفت‌وگو با تلویزیون اریتره گفت: توافق صلح اتیوپی و اریتره در سال ۲۰۱۸ باعث امیدواری و خوش‌بینی در منطقه شد اما این ایالات متحده را نگران ... رئیس‌جمهور اریتره: واشنگتن «جبهه تیگرای» را به جنگ در اتیوپی سوق داد

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, اتیوپی, اریتره, تحلیل, جهان, صلح

پکن: آمریکا به جای ژست سیاسی، تحریم‌های سوریه را به طور کامل لغو کند

سخنگوی وزارت خارجه چین از واشنگتن خواست تا با کنار گذاشتن “محاسبات ژئوپلیتیک”، تمامی تحریم‌های غیرقانونی یکجانبه علیه سوریه را فورا لغو کند. به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، وزارت خزانه داری ایالات متحده اعلام کرد که چند ماه کاهش تحریم‌ها را برای سوریه فراهم می کند تا امکان انجام برخی معاملات برای تلاش ... پکن: آمریکا به جای ژست سیاسی، تحریم‌های سوریه را به طور کامل لغو کند

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, تحریم, چین, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, سازمان ملل, سوریه, شرق آسیا, شمال افریقا

لاوروف: غرب اصول دموکراسی را با تلاش برای نفوذ در کشورها زیرپا گذاشته است

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه امروز پنجشنبه اعلام کرد که کشورهای غربی با تلاش برای نفوذ در کشورهای در حال توسعه اصول دموکراتیک را زیر پا می‌گذارند. به گزارش ایرنا از خبرگزاری تاس، لاوروف در جریان یک کنفرانس خبری مشترک با علی الصدیق وزیر خارجه سودان گفت: اینکه کشورهای غربی دور دنیا می‌چرخند و تلاش ... لاوروف: غرب اصول دموکراسی را با تلاش برای نفوذ در کشورها زیرپا گذاشته است

ادامه

آفریقا, آمریکا, اوکراین, جنگ سرد, روسیه, سازمان ملل, سودان, شمال افریقا

غرب مسئول هرج و مرج وحملات تروریستی در خاورمیانه و شمال آفریقاست

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در جریان سفر به قاهره تاکید کرد کشورهای غربی که از تغییر رژیم‌ها حمایت می‌کنند و شبه نظامیان در خاورمیانه به ویژه لیبی را تامین مالی می‌کنند مسوول هرج و مرجی هستند که در این منطقه در گرفته است.

 

به گزارش راشا تودی، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه و سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه که به قاهره سفر کرده‌اند نشست مشترکی با همتاهای مصری خود برگزار کردند که مبارزه با تروریسم در راس برنامه این نشست قرار داشت.

 

لاوروف در جریان کنفرانس خبری مشترک با سامح الشکری، همتای مصری‌اش گفت: هر دو طرف تاکید کردند که اگر می‌خواهیم تلاش‌ها برای مبارزه با تروریسم نتیجه‌بخش باشد باید مبارزات با این تهدید جهانی به صورت مشترک صورت گیرد.

 

وی افزود: حمله اخیر به مسیحیان قبطی بار دیگر بر لزوم احتیاط تاکید کرد. ما در تلاش‌هایمان برای تقویت مبارزات ضدتروریستی در سراسر جهان پایبند هستیم. بحران کنونی لیبی یک تهدید امنیتی برای کشورهای همسایه از جمله مصر محسوب می‌شود. این مساله بار دیگر این حقیقت را نشان می‌دهد که غرب در بحران این کشور شمال آفریقا که تنها به برچیده شدن دولت و نهایتا تبدیل شدن این کشور به حیاط خلوتی برای تروریست‌ها منتهی شد، دست داشته است.

 

لاوروف در ادامه گفت: لیبی بمباران شد و دولتش به طور وحشیانه سرنگون شد. لیبی به حیاط خلوتی برای تروریست‌ها و جنایتکاران تبدیل شده است. این رژیم با کمک شبه نظامیانی که از اروپا آمده بودند تغییر کرد. آنها آزاد بودند کشورشان را ترک کنند چراکه همگان می‌دانستند که این شبه نظامیان به کجا می‌روند و چرا به آنجا سفر می‌کنند اما پس از انجام اقداماتشان آنها آزادانه به کشورهای خود بازگشتند.

 

وزیر امور خارجه روسیه اذعان کرد: در حال حاضر تنها شاهد پیامدهای این سیاست‌های غیرمسوولانه هستیم. کشورهای غربی باید مسوولیت ناآرامی‌هایی که نتیجه اقداماتشان است را بپذیرند.
وزیر خارجه روسیه تأکید کرد که قتل معمر قذافی به دست افرادی از خارج لیبی صورت گرفته و این افراد به اروپا بازگشته و به تابعیت‌های اروپایی دست یافتند.

 

وی تأکید کرد که انگلیس همکاری با روسیه در زمینه مبارزه با تروریسم را متوقف کرده است.

 

وی همچنین خواهان مقابله با فجایعی شد که به عراق و کشورهای منطقه ضربه زده است.

 

لاوروف تأکید کرد که در سفرش به مصر با عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور این کشور نیز دیدار و درباره روابط میان دو کشور گفتگو کرده است.

 

لاوروف گفت: جدا کردن مخالفان در سوریه از تروریست‌های النصره ممکن است. مصر از مذاکرات آستانه و راهکار سیاسی بحران سوریه حمایت می‌کند. روسیه و مصر همچنین از راهکار تشکیل دو کشور فلسطین و اسرائیل حمایت می‌کنند.

 

وی تأکید کرد که مسکو از تلاش‌های مصر و امارات برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها در لیبی حمایت می‌کند.

 

سامح الشکری نیز گفت: پادگان‌های تندروها در لیبی تهدید مستقیمی برای امنیت ملی کشورمان است.

 

وی تأکید کرد: تازه‌ترین حمله تروریستی در مصر دلیلی بر توانایی این گروه‌ها و پافشاری‌شان برای ارتکاب چنین جنایت‌هایی جهت برهم زدن ثبات مصر است در نتیجه قاهره باید براساس قوانین بین المللی از خود دفاع کند.

 

الشکری گفت: مصر پایگاه‌های این گروه‌ها را هدف قرار داد تا توانایی‌شان را برای تهدید کردن امنیت ملی از بین ببرد. حملات ما با هماهنگی ارتش ملی لیبی و طرف‌های سیاسی صورت گرفت.

 

وزیر خارجه روسیه نیز ایجاد شروط جدید برای ازسرگیری پروازها با مصر را بعید دانست و به حمایت مسکو از تحرکات مصر و امارات درباره لیبی اشاره کرد.
لاوروف در نهایت گفت: البته که ما خواهان حل بحران لیبی هستیم اما اگر قرار باشد بعد از عراق و لیبی نوبت ویرانی دولت سوریه باشد، این به آن معنا خواهد بود که سیاستمداران و دیپلمات ها ۱۰ سنت هم نمی ارزند چرا که در آزمون دروس ابتدایی که به واسطه بحران های منطقه یاد گرفته اند، مردود شده اند.

 

لاوروف گفت که کشورش برای خالی کردن خاورمیانه از سلاح کشتار دسته‌جمعی تلاش و از راهکار تشکیل دو کشور درباره مسئله فلسطین حمایت می کند.

 

شویگو نیز در دیدار با همتای مصری‌اش به مساله مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی پرداخت. هر دو طرف با ادامه تشریک اطلاعات و انجام اقدامات مشترک و آموزش‌های نظامی موافقت کردند.
به گزارش RNS،‌ سرگی شایگو، وزیر دفاع روسیه گفت: روسیه آماده است تا در تمامی پروژه‌های نظامی و فنی مشترک با مصر همکاری کند.

 

وی افزود: بسیار خرسند هستیم که مصر برای تجهیز نیروهای مسلح ملی خود از سلاح‌ها و تجهیزات پیشرفته تولید روسیه استفاده می‌کند.

 

وزیر دفاع روسیه تاکید کرد، پویایی بسیار مثبتی در توسعه همکاری‌های نظامی روسیه با مصر دیده می‌شود.

 

این مقام روس خاطرنشان کرد، مصر مهمترین شریک استراتژیک روسیه در شمال آفریقا و خاورمیانه است و ما علاقه مند به نقش مثبت و سازنده مصر در امنیت و ثبات منطقه هستیم.
ایسنا ، مهر

اعلام انحلال رسمی«انصار الشریعه»، شاخه داعش در لیبی

گروه تروریستی «انصار الشریعه» شاخه داعش در لیبی در بیانیه بامداد یکشنبه خود ضمن اعتراف به شکست در برابر ارتش لیبی، اعلام کرد، این گروه به صورت رسمی منحل شده است.   به گزارش خبرگزاری فرانسه از طرابلس، این گروه که از سوی آمریکا و سازمان ملل متحد به عنوان یک گروه تروریستی به شمار ... اعلام انحلال رسمی«انصار الشریعه»، شاخه داعش در لیبی

ادامه

تروریسم, جهان, خبر, لیبی

جبهه خلق برای آزادی فلسطین: تروریست‌ها به دنبال فروپاشی جامعه مصر هستند

به گزارش العهد، جبهه خلق برای آزادی فلسطین در بیانیه ای حمله تروریستی در المنیا مصر را محکوم کرد. در این بیانیه آمده است: تروریسم سیاه در مصر که اخیرا قبطی های این کشور و اماکن مقدس آنها را هدف قرار داده است به دنبال ایجاد فتنه طائفه ای با هدف فروپاشی جامعه مصر است، ... جبهه خلق برای آزادی فلسطین: تروریست‌ها به دنبال فروپاشی جامعه مصر هستند

ادامه

جهان, خبر, فلسطین, مصر

سیسی: تروریست‌ها سوریه را نابود کردند و به سمت ما خواهند آمد

به گزارش سایت خبری روسیه الیوم، عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر در سخنان خود بعد از نشست با مسئولان امنیتی و نظامی این کشور در خصوص حمله المنیا عنوان داشت که مصر در حال حاضر در جنگ علیه تروریسم به سر می برد و ما حملات قدرتمندی را علیه مواضع تروریستها انجام می دهیم.   ... سیسی: تروریست‌ها سوریه را نابود کردند و به سمت ما خواهند آمد

ادامه

جهان, خبر, لیبی, مصر

ساندی تایمز فاش کرد: حمایت دولت مورد حمایت غرب در لیبی از داعش

به گزارش روزنامه ساندی تایمز در شماره امروز خود با عنوان “دولت لیبی شبه نظامیان هم پیمان داعش را مسلح می کند”، نوشت: دولت لیبی به ریاست فایز سراج که غرب آن را به رسمیت شناخته است، به نظر می رسد که در مسلح کردن شبه نظامیان هم پیمان با داعش دست دارد که دیپلمات ... ساندی تایمز فاش کرد: حمایت دولت مورد حمایت غرب در لیبی از داعش

ادامه

تروریسم, جهان, خبر, لیبی