شکایت نهادهای تونسی از دادستان دیوان کیفری بین‌المللی درخصوص پرونده غزه

نمایندگان انجمن‌ها و شخصیت‌های جامعه مدنی تونس علیه دادستان کل دیوان کیفری بین‌المللی به دلیل امتناعش از تحقیق درخصوص جنایت نسل‌کشی اسرائیل در نوار غزه در دادگاه‌های این کشور شکوائیه‌ای را ارائه دادند. به گزارش ایسنا، شخصیت‌های ملی تونس طی کنفرانسی مطبوعاتی امتناع دادستان دیوان کیفری بین‌المللی از رسیدگی به جنایت نسل‌کشی اسرائیل علیه ملت ... شکایت نهادهای تونسی از دادستان دیوان کیفری بین‌المللی درخصوص پرونده غزه

ادامه

آفریقای جنوبی, اسراییل, تونس, جهان, حقوق بشر, خبر, دیوان داوری لاهه, شمال افریقا, فلسطین, نسل کشی

ماهواره مصری از پایگاه فضایی چین به فضا پرتاپ شد

یک ماهواره سنجش از راه دور مصری از پایگاه فضایی جیو چوان در شمال غربی چین به فضا پرتاپ و با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری شینهوا، یک ماهواره سنجش از راه دور متعلق به دولت مصر با نام (MISRSAT-۲) امروز (دوشنبه ۱۳ آذر) به فضا پرتاب ... ماهواره مصری از پایگاه فضایی چین به فضا پرتاپ شد

ادامه

چین, خبر, شرق آسیا, کشاورزی, مصر

مجلس الجزایر با رای قاطع اجازه جنگ با اسرائیل را صادر کرد

مجلس الجزایر با اکثریت آرا به رئیس جمهور این کشور اجازه داد تا در صورت لزوم برای دفاع از مردم فلسطین وارد جنگ با اسرائیل شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ در ادامه اعتراض‌های مردم مناطق مختلف به جنایت‌های اسرائیل در نوار غزه، نمایندگان مجلس الجزایر با اکثریت آرا رسماً به رئیس‌ جمهور این کشور اجازه ... مجلس الجزایر با رای قاطع اجازه جنگ با اسرائیل را صادر کرد

ادامه

آمریکا, اروپا, اسراییل, الجزایر, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, شمال افریقا, فلسطین

پارلمان لیبی: سفرای کشورهای حامی اسرائیل کشور ما را ترک کنند

پارلمان لیبی در پی ادامه تجاوزات اسرائیل به غیرنظامیان در نوار غزه و حمایت کشورهای غربی از جنایات این رژیم، خواستار خروج سفرای کشورهای حامی این رژیم از این کشور شد. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از شبکه المسیره، پارلمان لیبی در بیانیه‌ای اعلام کرد: سفرای کشورهای حامی جنایات اسرائیل در غزه هرچه سریعتر خاک ... پارلمان لیبی: سفرای کشورهای حامی اسرائیل کشور ما را ترک کنند

ادامه

اسراییل, زنان, شمال افریقا, فلسطین, کودکان, گزارش, لیبی, نسل کشی

نشریه بیلد: آلمان برای عملیات نظامی در خاورمیانه آماده می‌شود

روزنامه بیلد آلمان به نقل از منابع امنیتی گزارش داد که دولت برلین تصمیم گرفته است تا برخی از واحدهای رده‌بالای نیروهای ویژه این کشور را در حالی که برای شرایط بحرانی احتمالی در اراضی اشغالی، غزه و «خاورمیانه» آماده می‌شود، در قبرس مستقر کند. به گزارش ایسنا، نشریه بیلد روز چهارشنبه گزارش داد که ... نشریه بیلد: آلمان برای عملیات نظامی در خاورمیانه آماده می‌شود

ادامه

آلمان, آمریکا, اسراییل, اشغالگری, شمال افریقا, صهیونیسم, فلسطین, قبرس, گزارش, لبنان

غرب مسئول هرج و مرج وحملات تروریستی در خاورمیانه و شمال آفریقاست

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در جریان سفر به قاهره تاکید کرد کشورهای غربی که از تغییر رژیم‌ها حمایت می‌کنند و شبه نظامیان در خاورمیانه به ویژه لیبی را تامین مالی می‌کنند مسوول هرج و مرجی هستند که در این منطقه در گرفته است.

 

به گزارش راشا تودی، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه و سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه که به قاهره سفر کرده‌اند نشست مشترکی با همتاهای مصری خود برگزار کردند که مبارزه با تروریسم در راس برنامه این نشست قرار داشت.

 

لاوروف در جریان کنفرانس خبری مشترک با سامح الشکری، همتای مصری‌اش گفت: هر دو طرف تاکید کردند که اگر می‌خواهیم تلاش‌ها برای مبارزه با تروریسم نتیجه‌بخش باشد باید مبارزات با این تهدید جهانی به صورت مشترک صورت گیرد.

 

وی افزود: حمله اخیر به مسیحیان قبطی بار دیگر بر لزوم احتیاط تاکید کرد. ما در تلاش‌هایمان برای تقویت مبارزات ضدتروریستی در سراسر جهان پایبند هستیم. بحران کنونی لیبی یک تهدید امنیتی برای کشورهای همسایه از جمله مصر محسوب می‌شود. این مساله بار دیگر این حقیقت را نشان می‌دهد که غرب در بحران این کشور شمال آفریقا که تنها به برچیده شدن دولت و نهایتا تبدیل شدن این کشور به حیاط خلوتی برای تروریست‌ها منتهی شد، دست داشته است.

 

لاوروف در ادامه گفت: لیبی بمباران شد و دولتش به طور وحشیانه سرنگون شد. لیبی به حیاط خلوتی برای تروریست‌ها و جنایتکاران تبدیل شده است. این رژیم با کمک شبه نظامیانی که از اروپا آمده بودند تغییر کرد. آنها آزاد بودند کشورشان را ترک کنند چراکه همگان می‌دانستند که این شبه نظامیان به کجا می‌روند و چرا به آنجا سفر می‌کنند اما پس از انجام اقداماتشان آنها آزادانه به کشورهای خود بازگشتند.

 

وزیر امور خارجه روسیه اذعان کرد: در حال حاضر تنها شاهد پیامدهای این سیاست‌های غیرمسوولانه هستیم. کشورهای غربی باید مسوولیت ناآرامی‌هایی که نتیجه اقداماتشان است را بپذیرند.
وزیر خارجه روسیه تأکید کرد که قتل معمر قذافی به دست افرادی از خارج لیبی صورت گرفته و این افراد به اروپا بازگشته و به تابعیت‌های اروپایی دست یافتند.

 

وی تأکید کرد که انگلیس همکاری با روسیه در زمینه مبارزه با تروریسم را متوقف کرده است.

 

وی همچنین خواهان مقابله با فجایعی شد که به عراق و کشورهای منطقه ضربه زده است.

 

لاوروف تأکید کرد که در سفرش به مصر با عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور این کشور نیز دیدار و درباره روابط میان دو کشور گفتگو کرده است.

 

لاوروف گفت: جدا کردن مخالفان در سوریه از تروریست‌های النصره ممکن است. مصر از مذاکرات آستانه و راهکار سیاسی بحران سوریه حمایت می‌کند. روسیه و مصر همچنین از راهکار تشکیل دو کشور فلسطین و اسرائیل حمایت می‌کنند.

 

وی تأکید کرد که مسکو از تلاش‌های مصر و امارات برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها در لیبی حمایت می‌کند.

 

سامح الشکری نیز گفت: پادگان‌های تندروها در لیبی تهدید مستقیمی برای امنیت ملی کشورمان است.

 

وی تأکید کرد: تازه‌ترین حمله تروریستی در مصر دلیلی بر توانایی این گروه‌ها و پافشاری‌شان برای ارتکاب چنین جنایت‌هایی جهت برهم زدن ثبات مصر است در نتیجه قاهره باید براساس قوانین بین المللی از خود دفاع کند.

 

الشکری گفت: مصر پایگاه‌های این گروه‌ها را هدف قرار داد تا توانایی‌شان را برای تهدید کردن امنیت ملی از بین ببرد. حملات ما با هماهنگی ارتش ملی لیبی و طرف‌های سیاسی صورت گرفت.

 

وزیر خارجه روسیه نیز ایجاد شروط جدید برای ازسرگیری پروازها با مصر را بعید دانست و به حمایت مسکو از تحرکات مصر و امارات درباره لیبی اشاره کرد.
لاوروف در نهایت گفت: البته که ما خواهان حل بحران لیبی هستیم اما اگر قرار باشد بعد از عراق و لیبی نوبت ویرانی دولت سوریه باشد، این به آن معنا خواهد بود که سیاستمداران و دیپلمات ها ۱۰ سنت هم نمی ارزند چرا که در آزمون دروس ابتدایی که به واسطه بحران های منطقه یاد گرفته اند، مردود شده اند.

 

لاوروف گفت که کشورش برای خالی کردن خاورمیانه از سلاح کشتار دسته‌جمعی تلاش و از راهکار تشکیل دو کشور درباره مسئله فلسطین حمایت می کند.

 

شویگو نیز در دیدار با همتای مصری‌اش به مساله مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی پرداخت. هر دو طرف با ادامه تشریک اطلاعات و انجام اقدامات مشترک و آموزش‌های نظامی موافقت کردند.
به گزارش RNS،‌ سرگی شایگو، وزیر دفاع روسیه گفت: روسیه آماده است تا در تمامی پروژه‌های نظامی و فنی مشترک با مصر همکاری کند.

 

وی افزود: بسیار خرسند هستیم که مصر برای تجهیز نیروهای مسلح ملی خود از سلاح‌ها و تجهیزات پیشرفته تولید روسیه استفاده می‌کند.

 

وزیر دفاع روسیه تاکید کرد، پویایی بسیار مثبتی در توسعه همکاری‌های نظامی روسیه با مصر دیده می‌شود.

 

این مقام روس خاطرنشان کرد، مصر مهمترین شریک استراتژیک روسیه در شمال آفریقا و خاورمیانه است و ما علاقه مند به نقش مثبت و سازنده مصر در امنیت و ثبات منطقه هستیم.
ایسنا ، مهر

اعلام انحلال رسمی«انصار الشریعه»، شاخه داعش در لیبی

گروه تروریستی «انصار الشریعه» شاخه داعش در لیبی در بیانیه بامداد یکشنبه خود ضمن اعتراف به شکست در برابر ارتش لیبی، اعلام کرد، این گروه به صورت رسمی منحل شده است.   به گزارش خبرگزاری فرانسه از طرابلس، این گروه که از سوی آمریکا و سازمان ملل متحد به عنوان یک گروه تروریستی به شمار ... اعلام انحلال رسمی«انصار الشریعه»، شاخه داعش در لیبی

ادامه

تروریسم, جهان, خبر, لیبی

جبهه خلق برای آزادی فلسطین: تروریست‌ها به دنبال فروپاشی جامعه مصر هستند

به گزارش العهد، جبهه خلق برای آزادی فلسطین در بیانیه ای حمله تروریستی در المنیا مصر را محکوم کرد. در این بیانیه آمده است: تروریسم سیاه در مصر که اخیرا قبطی های این کشور و اماکن مقدس آنها را هدف قرار داده است به دنبال ایجاد فتنه طائفه ای با هدف فروپاشی جامعه مصر است، ... جبهه خلق برای آزادی فلسطین: تروریست‌ها به دنبال فروپاشی جامعه مصر هستند

ادامه

جهان, خبر, فلسطین, مصر

سیسی: تروریست‌ها سوریه را نابود کردند و به سمت ما خواهند آمد

به گزارش سایت خبری روسیه الیوم، عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر در سخنان خود بعد از نشست با مسئولان امنیتی و نظامی این کشور در خصوص حمله المنیا عنوان داشت که مصر در حال حاضر در جنگ علیه تروریسم به سر می برد و ما حملات قدرتمندی را علیه مواضع تروریستها انجام می دهیم.   ... سیسی: تروریست‌ها سوریه را نابود کردند و به سمت ما خواهند آمد

ادامه

جهان, خبر, لیبی, مصر

ساندی تایمز فاش کرد: حمایت دولت مورد حمایت غرب در لیبی از داعش

به گزارش روزنامه ساندی تایمز در شماره امروز خود با عنوان “دولت لیبی شبه نظامیان هم پیمان داعش را مسلح می کند”، نوشت: دولت لیبی به ریاست فایز سراج که غرب آن را به رسمیت شناخته است، به نظر می رسد که در مسلح کردن شبه نظامیان هم پیمان با داعش دست دارد که دیپلمات ... ساندی تایمز فاش کرد: حمایت دولت مورد حمایت غرب در لیبی از داعش

ادامه

تروریسم, جهان, خبر, لیبی