هشدار سازمان دیده‌بان حقوق بشر درباره سرکوب‌های اخیر در ایران + ویدئو

سازمان دیده‌بان حقوق بشر هشدار داده که حکومت ایران در دو هفته گذشته ده‌ها نفر از فعالان صنفی و مدنی را در این کشور بازداشت کرده و “با استفاده از خشونت و سلاح‌های مرگبار سعی می‌کند تا اعتراض‌های مردم ایران را سرکوب کند”.

ادامه

اجتماعی, اعتراضات اجتماعی, امنیتی, ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری, معلمان

کانون صنفی معلمان گزارش صداوسیما را “لجن‌پراکنی” خواند

کانون صنفی معلمان ایران، در بیانیه‌ای گفت گزارش صداوسیما درباره بازداشت دو شهروند فرانسوی به اتهام “ارتباط‌گیری” با کنش‌گران صنفی، با هدف “فریب افکار عمومی” و سرکوب جنبش دادخواهی معلمان تهیه شده است.

ادامه

ایران, بیانیه, تحلیل, حقوق بشر, فرانسه, معلمان

مبارزۀ دلیرانه معلمان، بازنشستگان، کارگران ومردم بر ضد رژیم ظلم وجنایت

مبارزۀ دلیرانۀ معلمان، فرهنگیان، بازنشستگان، کارگران کشور و مردم جان به لب رسیده بر ضد ظلم و ستم رژیم ضد مردمی ولایت فقیه، با وجود سرکوب شدید و خونین نیروهای امنیتی، همچنان ادامه دارد.

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, سرمایه‌داری, سیاسی, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری, معلمان, مقاله

افزایش فشار بر زندانیان سیاسی- عقیدتی و دو برابر شدن اعدام‌ها در دولت سیزدهم

بنا به گزارش‌های برخی نهادهای حقوق‌بشری دربارهٔ رعایت حقوق زندانیان، این روزها جنایت‌هایی هولناک در درون زندان‌های جمهوری اسلامی ایران می‌گذرد، و شمار اعدام‌ها در شش ماه اخیر “دو برابر شده است.”

ادامه

ایران, حقوق بشر, دانشجویی, سیاسی, قضایی, محیط زیست, معلمان, مقاله

ضرب‌الاجل پنج‌روزه شورای هماهنگی فرهنگیان برای آزادی معلمان

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران برای آزادی معلمان زندانی ضرب‌الاجل پنج‌روزه تعیین کرد. در فراخوان شورا گفته شده است، در صورت آزاد نشدن معلمان تجمع سراسری برگزار خواهد شد.

 

در این بیانیه که در روز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت (۸ مه) در کانال شورا قرار گرفت زمان برگزاری این تجمع روز پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت (۱۲ مه) اعلام شده است.

 

در فراخوان معلمان بر لزوم “برقراری عدالت و برابری” و این که “جای معلم زندان نیست” تأکید شده است.

 

معلمان ایرانی در ماه‌های اخیر بارها در اعتراض به شرایط و همچنین دستگیری همکاران خود به خیابان‌ها آمده‌ و تجمعات اعتراضی برگزار کرده‌اند. مهم‌ترین درخواست آنان “همسان‌سازی حقوق همه مشاغل” و “آزادی معلمان زندانی” بوده است.

 

مقامات اما به جای پاسخگویی به این خواسته‌ها، آنان را دستگیر و محاکمه کرده‌اند. رهبران تشکل‌‌های صنفی و معلمان فعال دستگیر و محاکمه شده‌اند و با وجود این معلمان دست از تحصن و اعتراض نکشیده‌اند.

 

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای خواستار آزادی معلمان بازداشتی شده و گفته است، مقامات ایرانی تا اول ماه مه ۳۸ معلم را بازداشت کرده‌اند. به گفته این نهاد بین‌المللی، حداقل ۱۷ نفر از آنها، از جمله محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

 

ولی برخی منابع می‌گویند که شمار معلمان بازداشتی تا ۷۰ نفر افزایش یافته است.

 

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در بیانیه‌ خود گفته است حاکمیت، در سراسر کشور، با احضار و پرونده‌سازی علیه فعالان صنفی معلمان نشان داده که اهمیت مقام معلم برای آنان “سراب و فریبی” بیش نبوده است.

 

در این بیانیه همچنین آمده است: «از صبح روز دهم اردیبهشت، عوامل حاکمیت با یورش قرون وسطایی به منازل چهار نفر از جامعه معلمان، رسول بداقی، محمد حبیبی، جعفر ابراهیمی و علی‌اکبر باغانی، آن‌ها را دستگیر و به زندان اوین منتقل کردند.»

 

این بیانیه می‌افزاید “پروژه سرکوب علیه کنشگران”، به همین‌جا ختم نشد و بسیاری از معلمان در شهرهای مختلف کشور را تهدید، احضار و بازداشت کردند.

 

در ادامه گفته شده است: «صبح روز یازدهم اردیبهشت، پیش و پس از تجمع، بسیاری از کنشگران صنفی دستگیر شدند که از آن جمع، آقایان: اسکندر لطفی، مسعود نیکخواه، محسن عمرانی، محمود ملاکی، اصغر حاجب، رضا امانی‌فر و هادی صادق زاده هنوز در زندان به سر می‌برند.»

 

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در ادامه با اشاره به بند هفتم اصل سوم قانون اساسی درباره “تامین آزادی‌های سیاسی و اجتماعی” و اصل ۳۹ در ارتباط با “ممنوعیت هتک حرمت دستگیرشدگان” پرسیده است: «آیا روسای قوای سه‌گانه به قانون اساسی التزام عملی ندارند که بنا بر مصلحت، چشم بر “معلم‌ربایی‌های اخیر و اقدامات قانون‌شکنانه و غیردمکراتیک” حوزه قضایی و ضابطان آن بسته‌اند؟»

 

طبق گزارش‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی انتشار یافته تحصن معلمان در روز یکشنبه ۱۸ اردیبهشت (چهار روز پیش از ضرب‌الاجل تعیین شده) “در حمایت از معلمان بازداشتی و اعتراض به هتک حرمت معلمان” در برخی نقاط کشور آغاز شده است.

 

در شبکه‌های اجتماعی تصاویر و ویدئوهایی از معلمان استان کردستان منتشر شده که برای آزادی همکاران خود از زندان تحصن کرده‌اند

خبر فوری: اخباری از معلمان در بند

بنا بر جدیدترین اخبار واصله اسماعیل عبدی هم اکنون در قرنطینه زندان کچویی سالن ۲ زندانی است. هنوز مشخص نیست تا چه زمانی قرار است عبدی در این زندان نگهداری شود. راه ارتباطی او همچنان با خانواده قطع است.

ادامه

ایران, بیانیه, حقوق بشر, خبر, معلمان

تجمع سراسری اعتراضی فرهنگیان در روز جهانی کارگر با خواست آزادی بازداشت‌شدگان، اجرای همسانسازی حقوق، رتبه بندی …

جمعی از معلمان در شهرهای مختلف از جمله شیراز، مشهد، اصفهان، اهواز ، کرمانشاه، کرج و اردبیل امروز یکشنبه – یازدهم اردیبهشت – با تجمع در مقابل ادارات کل آموزش و پرورش استانها خواستار رسیدگی به مطالبات صنفی و معیشتی خود شدند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری, معلمان, ویدیو

پیش به‌ سوی سازمان‌دهی سراسری و منسجم اعتراض‌های کارگری و زحمتکشان جامعه بر ضد رژیم استبدادی حاکم

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران، به‌مناسبت اول ماه مه، روز جهانی کارگر! پیش به‌سوی سازمان‌دهی سراسری و منسجم اعتراض‌های کارگری و زحمتکشان جامعه بر ضد رژیم استبدادی حاکم

ادامه

اختلاف طبقاتی, اروپا, اقتصادی, ایران, بازنشستگان, پرستاری, سرمایه‌داری, سیاسی, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری, مبارزه طبقاتی, معلمان, یادنامه