هشدار غول بانکی-مالی آمریکا: نشانه‌های دلارزدایی درحال ظهور است

استراتژیست های یکی از بزرگترین شرکت های خدمات مالی و بانکداری آمریکایی موسوم به جی پی مورگان روز دوشنبه هشدار دادند نشانه های از روند ظهور دلار زدایی و افول عصر دلار در اقتصاد جهانی در حال ظهور است. به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، تاثیرات اقتصادی ناشی از افزایش شدید ... هشدار غول بانکی-مالی آمریکا: نشانه‌های دلارزدایی درحال ظهور است

ادامه

آفریقای جنوبی, آمریکا, اقتصادی, برزیل, بریکس, جهان, چین, خبر, روسیه, گزارش, هندوستان

«اوپک پلاس» تصمیم به کاهش تولید نفت گرفت

وزیران نفت کشورهای اوپک پلاس در نشست امروز خود توافق کردند که تولید خود را از ابتدای سال آینده میلادی به میزان ۱.۴ میلیون بشکه در روز به مدت یک سال(تا پایان سال ۲۰۲۴) کاهش دهند. عربستان، روسیه و عمان نیز اعلام کردند که بطور داوطلبانه تولید نفت خود را کاهش خواهند داد. به گزارش ... «اوپک پلاس» تصمیم به کاهش تولید نفت گرفت

ادامه

آفریقا, اقتصادی, امارات, جهان, خبر, روسیه, عراق, عربستان سعودی, عمان

«ایلان ماسک» در پکن بدنبال چیست؟

ایلان ماسک، شهروند آمریکایی و ثروتمندترین مرد جهان که کارخانه خودروهای پیشرفته تسلا یکی از دارایی‌های اوست، سفری خبرساز را به چین آغاز کرده است؛ سفری که پیام‌های زیادی در عرصه سیاست و اقتصاد جهانی بدنبال دارد و اینکه فشارهای آمریکا برای مهار غول بزرگ صنعت و اقتصادی جهان ناکام مانده است. به گزارش روز ... «ایلان ماسک» در پکن بدنبال چیست؟

ادامه

آمریکا, اقتصادی, جهان, چین, شرق آسیا, گزارش

رئیس‌جمهوری کوبا؛ بریکس جایگزین هژمونی آمریکا در نظم اقتصادی بین‌المللی است

رئیس‌جمهوری کوبا، «بریکس» (ائتلاف اقتصادهای نوظهور جهان/ برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) را جایگزین مهمی برای نظم اقتصادی بین‌المللی «کاملا ناعادلانه» ایالات متحده و سیاست هژمونیک واشنگتن در کنترل کامل اقتصاد جهانی دانست. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، میگل دیاز کانل (Miguel Díaz-Canel) رئیس جمهور کوبا در مصاحبه با بخش اسپانیایی‌زبان شبکه آرتی ... رئیس‌جمهوری کوبا؛ بریکس جایگزین هژمونی آمریکا در نظم اقتصادی بین‌المللی است

ادامه

آفریقا, آفریقای جنوبی, آمریکا, اقتصادی, بانک جهانی, برزیل, بریکس, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, روسیه, صندوق بین‌المللی پول, کوبا, گزارش, هندوستان

چامسکی: اروپا اگر در نظام سلطه آمریکا باقی بماند احتمالاً با زوال یا حتی به گفته برخی صنعتی‌زدایی روبرو خواهد شد

نوام چامسکی معتقد است آمریکا تا روزی که اوکراین در مذاکرات در موضعی قدرتمند ظاهر شود، به ارسال سلاح به این کشور ادامه می‌دهد؛ اما این یک قماری خطرناک بر سر سرنوشت مردم اوکراین است. به گزارش ایسنا،‌ نوام چامسکی، نظریه پرداز مشهور آمریکایی در گفتگو با اسپوتنیک درباره لفاظی‌های واشنگتن و مسکو درباره اوکراین، ... چامسکی: اروپا اگر در نظام سلطه آمریکا باقی بماند احتمالاً با زوال یا حتی به گفته برخی صنعتی‌زدایی روبرو خواهد شد

ادامه

آفریقای جنوبی, آمریکا, آمریکای شمالی, اروپا, اقتصادی, اورآسیا, اوکراین, بلاروس, جهان, روسیه, سازمان ملل, شانگ‌های, صلح, عربستان سعودی, ناتو

سی ان ان: آمریکا شاید بزرگترین سلاح خود را از دست بدهد

شبکه خبری سی ان ان در یک تحلیل اقتصادی گزارش داد که دلار آمریکا به عنوان بزرگترین سلاح این کشور پس از ۸۰ سال سلطه در بازار ارز جهانی، ممکن است وضعیت ارز ذخیره جهانی خود را از دست بدهد.

 

به گزارش ایرنا، سی ان ان در گزارشی با ذکر مقدمه‌ای از وضعیت تسلط دلار در بازار جهانی ارز نوشت: ایالات متحده ممکن است قدرتمندترین ارتش جهان را داشته باشد، اما دلار بزرگترین سلاح آن است. اکنون پس از نزدیک به ۸۰ سال تسلط دلار در بازار ارز، واشنگتن ممکن است در خطر از دست دادن وضعیت ارز ذخیره جهانی خود باشد.

 

به نوشته تارنمای این شبکه آمریکایی، حدود ۶۰ درصد از ۱۲.۸ تریلیون دلار ذخایر ارزی جهانی در حال حاضر به دلار نگهداری می شود. از آنجایی که بدهی دولت آمریکا با پشتیبانی واحد پولی این کشور همراه است، نرخ بهره برای آنها پایین تر حساب می شود. ایالات متحده می‌تواند از کشورهای دیگر به واحد پول خود وام بگیرد و همچنین کسب‌وکارهای آمریکایی می‌توانند بدون نیاز به پرداخت هزینه تبدیل ارز، معاملات بین‌المللی را به دلار انجام دهند.

 

مهم‌تر از همه اینکه در شرایط پیچیده واشنگتن می‌تواند دسترسی دلار به بانک‌های مرکزی در سراسر جهان را قطع کند و اقتصاد آن‌ها را منزوی کند. راغورام راجان رییس سابق بانک مرکزی هند این قدرت را یک نوع “سلاح اقتصادی کشتار جمعی” می نامد. آمریکا در ماه فوریه پس از حمله روسیه به اوکراین با مسدود کردن ۶۳۰ میلیارد دلار ذخایر ارزی مسکو که متعاقبا کاهش ارزش روبل را در پی داشت، از این سلاح علیه مسکو استفاده کرد.

 

سی ان ان در نتیجه گیری از استفاده دلار به عنوان یک سلاح نوشت: وقتی از سلاح کشتار جمعی، حتی از نوع اقتصادی آن استفاده می‌شود، مردم دچار وحشت می‌شوند. سایر کشورها برای جلوگیری از ابتلا به سرنوشتی همانند روسیه، سرمایه گذاری های خود را از دلار آمریکا به ارزهای دیگر تنوع می بخشند و در اینجاست که وضعیت ذخیره ارزی آمریکا ممکن است با مشکل مواجه شود.

 

مایکل هارتنت استراتژیست بانکی آمریکا گفت که تبدیل کردن دلار به یک سلاح می تواند منجر به تنزل جایگاه دلار شود. او افزود که “بالکانیزه شدن سیستم های مالی جهانی” نقش آمریکا به عنوان ارز ذخیره را از بین می‌برد.

 

یک مقاله تحقیقاتی جدید توسط صندوق بین‌المللی پول نشان می دهد که تقریباً همزمان با آغاز مبارزه ایالات متحده با تروریسم و تحریم‌های ضد تروریسم، سهم دلار از ذخایر بین‌المللی در دو دهه گذشته کاهش یافته است. از آن زمان یک چهارم ذخایر از دلار به یوان چین تغییر کرده و سه چهارم دیگر به ارزهای کشورهای کوچکتر انتقال یافته است.

 

سرکان ارسلانالپ و چیما سیمپسون-بل هر دو از صندوق بین‌المللی پول و بری آیچنگرین از دانشگاه کالیفرنیا برکلی هشدار دادند که این مشاهدات نشانه‌هایی از چگونگی تکامل نظام بین‌الملل در آینده ارائه می‌دهند. روسیه و چین نیز امیدوارند که مدیریت تکامل نظام بین المللی را در دست بگیرند.

 

ولادیمیر پوتین رییس‌جمهوری روسیه روز پنجشنبه تهدید کرد که صادرات گاز به کشورهایی که در بانک‌های روسی حساب باز نمی‌کنند یا هزینه را به روبل پرداخت نمی‌کنند، پایان خواهد داد. اتحادیه اروپا حدود ۴۰ درصد گاز و ۳۰ درصد نفت خود را بدون داشتن جایگزین از روسیه تامین می کند. در همین حال، عربستان سعودی در حال مذاکره با پکن برای پذیرش یوان به جای دلار برای فروش نفت به چین است.

 

شبکه خبری سی ان ان با طرح این سوال که آیا دلار در شرف سقوط است؟ نوشت: اگر دو سال گذشته چیزی به ما آموخته باشد این است که هیچ چیزی غیرممکن نیست. با اینحال احتمال از دست دادن این امتیاز گزاف از چنگ ایالات متحده بعید به نظر می رسد. چین سال‌هاست یوان را مورد استفاده قرار داده اما تنها حدود ۳ درصد (در ماه دسامبر  ۲/ ۳ درصد) از معاملات جهانی با این ارز انجام می‌شود که در مقایسه با ۴۰ درصد ( از ۵/ ۴۰ درصدی که در ماه دسامبر ثبت شده بود در ماه ژانویه به ۹/ ۳۹ درصد کاهش یافت) برای دلار اندک است (طبق گزارش‌ها، معاملات انجام شده به یوآن طی سه ماه گذشته افزایش یافته، چرا که صندوق‌های بین‌المللی دارایی‌‌های اوراق قرضه دولتی چین را افزایش داده است و سهم آنها را به بالاترین رقم رسانده‌‌اند. علاوه بر این، شرکت گازپروم نفت، تولیدکننده گاز روسیه نیز اعلام کرد که قصد دارد یوآن را به جای دلار آمریکا به عنوان روش پرداخت سوخت هواپیماهای روسی در فرودگاه‌های چین بپذیرد که این امر ارزش پول چین را تقویت کرد) .

 

با اینحال یک کارشناس اقتصادی آمریکایی به شبکه سی ان ان گفت که ایالات متحده در حال حاضر با مشکل تورمی دست و پنجه نرم می‌کند که مانند آن در ۴۰ سال گذشته بی سابقه بوده، بنابراین زمان آن رسیده است که به دارایی های واقعی به عنوان پوششی بر روی تورم نگاه کنیم. این به معنای سرمایه گذاری در کالاها، املاک، زمین، تجهیزات و منابع طبیعی است.

 

در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ شاخص های اصلی سهام بدترین عملکرد خود را در دو سال اخیر نشان دادند. تورم فزاینده، حمله روسیه به اوکراین و سرعت بخشیدن به طرح افزایش نرخ ذخیره فدرال، یک سری چالش‌های منحصر به فرد را برای سرمایه گذاران ایجاد کرده است. تهاجم روسیه به اوکراین بازارهای سراسر جهان را شوکه کرده است و از طرفی ناآرامی های ژئوپلیتیکی در بازارهای انرژی و حتی مسائل مربوط به امنیت غذایی موج می زند.

گاردین؛ عربستان و امارات، بایدن را نادیده می‌گیرند

“هم زمان با اینکه جو بایدن برای باز کردن ذخایر استراتژیک نفت ایالات متحده اقداماتی انجام داد، دو تن از متحدان بزرگ او در حوزه تولید نفت، مخازن خود را بسته نگه‌ داشته‌اند.

ادامه

اسراییل, اقتصادی, امارات, امریکا, انگلستان, ایران, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, عربستان سعودی

چین؛ با تجارت عادی با روسیه، به اقتصاد جهانی کمک می‌کنیم

یک روز پس از آنکه اتحادیه اروپا، چین را از کمک به روسیه در فرار از تحریم‌ها بر حذر داشت، امروز (شنبه) یک دیپلمات ارشد چینی گفت، پکن تعمدا تلاش نمی‌کند تا در دور زدن تحریم‌ها به روسیه کمک کند.

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, اوکراین, ایران, بلژیک, تحریم, تحلیل, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا