اروپا در عطش انرژی؛ اتریش خواستار مستثنی‌ شدن گاز از تحریم‌های روسیه شد

الکساندر شالنبرگ وزیر امور خارجه اتریش گفت که در بحران اوکراین، عرضه گاز طبیعی روسیه نباید مشمول تحریم های اتحادیه اروپا قرار گیرد.

ادامه

اتحادیه اروپا, اتریش, اروپا, اقتصادی, اوکراین, تحریم, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا

وال استریت ژورنال؛ سیاست فشارحداکثری آمریکا آن‌ها را مجبور به‌توافق با تهران کرده است

روزنامه وال‌استریت ژورنال در گزارشی به شرح تورم در آمریکا پرداخته و اعتراف کرده است، سیاست فشارحداکثری اکنون به کاخ سفید کمانه کرده و آنها را برای رسیدن به یک توافق با تهران مجبور ساخته است.

ادامه

اقتصادی, امریکا, ایران, خاورمیانه, مذاکرات اتمی

بحرانهای اقتصادی و خیزش‌های اجتماعی

بحران‌های فزایندهٔ کنونی کشور که از سیاست‌های رژیم ولایت فقیه سرچشمه می‌گیرند به‌اوج خود رسیده‌اند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, امپریالیسم, ایران, بازنشستگان, پرستاری, دهقانی, سرمایه‌داری, سیاسی, فقر, کارگری, مبارزه طبقاتی, مقاله, نئولیبرالیسم

با وجود تحریم؛ چین نخستین آمار رسمی واردات نفت از ایران را منتشر کرد

با وجود تحریم نفتی ایران از سوی آمریکا، چین به خرید نفت از ایران ادامه داده است. این کشور نخستین گزارش از واردات نفت از ایران را منتشر کرد.

ادامه

اقتصادی, امریکا, ایران, برزیل, تحریم, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, شرق آسیا

امضا ۲۰۰سند همکاری با ۱۴۷ کشور و سازمان بین‌المللی در خصوص ساخت مشترک «کمربند و جاده»

رئیس‌جمهور چین در مجمع جهانی اقتصاد علاوه بر دفاع از عملکرد دولت این کشور در توزیع واکسن کرونا در سطح جهانی، راهکارهای اقتصادی پکن برای کمک به کشورهای درحال توسعه را راه حلی اثرگذار برای کاهش اختلاف توسعه خواند.

ادامه

آ. سه. آن, افریقا, اقتصادی, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

ذخایر ارزی چین به بالاترین میزان طی شش سال گذشته رسید

ذخایر ارزی چین در پایان دسامبر سال ۲۰۲۱ میلادی به ۳.۲۵ تریلیون دلار رسید که نسبت به ماه پیش از آن ۲۷.۸ میلیارد دلار افزایش داشته و به بالاترین رقم طی شش سال گذشته رسیده است.

 

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از گلوبال تایمز، مقامات می‌گویند که افزایش ارزش‌گذاری پول چین همچنان عامل اصلی افزایش ذخایر ارزی چین در سال ۲۰۲۱ است.

 

“وانگ چونینگ”‌ یک سخنگوی اداره ارزی forex چین گفت که به علت افزایش موارد ویروس کرونا در ماههای و انتظار تغییرات سیاست پولی و مالی در برخی کشورهای بزرگ ، شاخص دلار آمریکا کاهش یافته که این امر موجب “افزایش ارزش‌گذاری” پول‌هایی غیر از دلار آمریکا شد و به بالا رفتن ذخایر ارزی چین کمک کرد.

 

“شی جونیانگ”‌استاد اقتصاد دانشگاه شانگهای نیز گفت: در نتیجه فعالیت قوی‌تر از حد انتظار در بخش تولیدی به لطف تدابیر موثر دولت برای جلوگیری و مبارزه با پاندمی (کرونا) ، صادرات چین افزایش یافته است که این مساله به رشد ذخایر ارزی کشور کمک می‌کند.

 

در حالی که داده‌های تجاری ماه دسامبر چین قرار است روز جمعه منتشر شود، بازار تا حد زیادی انتظار دارد که صادرات چین به مسیر افزایشی خود ادامه دهد.

 

عوامل بنیادین اقتصاد چین و افزایش ذخایر ارزی موجب حمایت از ارزش یوان چین در سال ۲۰۲۲ خواهد شد و باید توجه داشت که یوان در سال ۲۰۲۱ نیز در برابر پول‌های مختلف خارجی و بخصوص دلار آمریکا عملکرد نسبتا خوبی داشت.

 

با این حال به گفته کارشناسان، نرخ برابری تنها یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار بر صادرات است. صادرات چین در سال ۲۰۲۲ میلادی بستگی به عملکرد کلی اقتصاد چین و اقتصاد جهانی در دوره پسا پاندمی دارد.

آمریکا یا ایران؛ کدامیک پای شورای همکاری خلیج فارس را به پکن باز کرد؟

وزرای خارجه چهار کشور از عضو شورای همکاری خلیج‌فارس و دبیر کل این شورا از روز دوشنبه به پکن رفته‌اند و قرار است تا روز جمعه در پکن با مقام‌های دولت چین دیدار و گفت‌وگو کنند.

ادامه

اقتصادی, امریکا, ایران, بحرین, جنگ سرد, جهان, چین, خاورمیانه, شرق آسیا, شورای همکاری خلیج فارس, عربستان سعودی, عمان, کویت, مقاله

سرمایه‌گذاری‌های بین قاره‌ای چین در اجرایی‌کردن طرح «یک کمربند-یک جاده»

در طول دو دهه گذشته، چین برای اجرایی کردن طرح بزرگ «یک کمربند – یک جاده» در پروژه های مختلفی سرمایه گذاری کرده است و به عنوان سرمایه گذار اولیه در بسیاری از کشورهای با درآمد پایین و متوسط به شمار می‌آید و به برخی نیز وام اعطا کرده است.

ادامه

اروپا, اسیا, اسیای مرکزی, افریقا, اقتصادی, امریکا, اندونزی, روسیه, سوئیس, قزاقستان, گزارش, هلند

خروج ونزوئلا از چرخه ابَرتورم با وجود تحریم های آمریکا

بانک مرکزی ونزوئلا اعلام کرد این کشور از چرخه ابَرتورم که از سال ۲۰۱۷ شروع شده بود، خارج شده و نرخ تورم ماهانه این کشور در ماه دسامبر به ۷.۶ درصد رسیده است.

ادامه

اقتصادی, امریکا, امریکای لاتین, تحریم, جهان, خبر, ونزوئلا