روسیه؛ سرویس‌های جاسوسی انگلیس برای کی‌یف مزدور استخدام می‌کنند

وزارت امورخارجه روسیه، سرویس‌های جاسوسی انگلیس را مسئول اصلی استخدام مزدورهای خارجی برای جنگ در اوکراین مقابل این کشور دانست. به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا به نقل از اسپوتنیک، وزارت امورخارجه روسیه اعلام کرده است که سرویس‌های جاسوسی انگلیس پشت صحنه بکارگیری مزدوران در جنگ اوکراین با روسیه قرار دارند. پیش از این، وزارت دفاع ... روسیه؛ سرویس‌های جاسوسی انگلیس برای کی‌یف مزدور استخدام می‌کنند

ادامه

انگلستان, اوکراین, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, شرق اروپا, شمال افریقا

واشنگتن پست: آمریکا در سودان شکست خورده است

روزنامه «واشنگتن پست» در گزارشی ضمن اشاره به عدم توانایی آمریکا در تخلیه اتباعش از سودان، نوشت سیاست‌های واشنگتن در این کشور آفریقایی با شکست روبه‌رو شده است. به گزارش خبرگزاری فارس، «جاش روگین»، ستون‌نویس روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست»، در گزارشی با عنوان «تخلیه ناموفق شهروندان، نشانی از شکست ایالات متحده در سودان» نوشت که ... واشنگتن پست: آمریکا در سودان شکست خورده است

ادامه

آمریکا, تحلیل, خاورمیانه, خبر, سودان, شمال افریقا, شمال شرق آفریقا

کاخ‌ سفید: دومین آمریکایی در سودان کشته شد

رسانه‌ها به‌نقل از کاخ سفید از کشته شدن دومین آمریکایی در سودان خبر می‌دهند. به گزارش مهر به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، کاخ سفید امروز چهارشنبه از کشته شدن دومین آمریکایی در جریان درگیری‌ های سودان میان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع خبر داد. بر اساس اعلام این رسانه، تا کنون اطلاعات بیشتری در ... کاخ‌ سفید: دومین آمریکایی در سودان کشته شد

ادامه

آفریقا, آمریکا, آمریکای شمالی, جهان, خبر, سودان, شمال افریقا

بیانیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست سودان: خطاب به مردم سودان!

درگیری مسلحانهٔ شدید و خشونت‌آمیز نظامی بین فرماندهان ارشد کمیتهٔ امنیتی“رژیم نظامی حاکم” و نیروهای وابسته به آن مردم ما را با خطر دم‌افزونی روبرو ساخته و در معرض فزون‌خواهی نیروهای ضد انقلاب و خون‌ریزی‌ای هرچه بیشتر قرار می‌دهد. این درگیری نتیجهٔ انحراف نیروهای نظامی و غیرنظامی متحد “رژیم نظامی حاکم” است که از ابتدای ... بیانیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست سودان: خطاب به مردم سودان!

ادامه

امنیتی, بیانیه, جهان, سودان, شمال افریقا, صلح, عدالت اجتماعی, کمونیسم, همبستگی

بدنبال حمله به کاروان سفارت آمریکا، دیپلمات‌های این کشور از سودان گریختند

علی‌رغم ادعای کاخ سفید مبنی برعدم خروج دیپلمات‌های خود از خارطوم با توجه به ادامه درگیری‌ها در سودان دیپلمات‌های آمریکایی این کشور را ترک و سفارت آمریکا پرسنل خود را از خارطوم خارج کرد. به گزارش روز یکشنبه ایرنا، شبکه خبری سی ان ان با انتشار این خبر افزود: دیپلمات های آمریکایی از سودان خارج ... بدنبال حمله به کاروان سفارت آمریکا، دیپلمات‌های این کشور از سودان گریختند

ادامه

آمریکا, جهان, خبر, سودان, شمال افریقا

تونس به خانواده‌های قربانیان انقلاب‌ِ موسوم به بهار عربی این کشور غرامت می‌دهد

رئیس جمهور تونس با صدور فرمانی حق دریافت غرامت برای خانواده کشته‌ها و مجروحان انقلاب این کشور را به رسمیت شناخت.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، قیس سعید، رئیس جمهور تونس، یکشنبه با صدور فرمانی به خانواده کشته‌ها و قربانیان انقلاب تونس حقوق آن‌ها را به رسمیت شناخت و پس از سال‌ها با پرداخت غرامت مالی به این افراد موافقت کرد.

 

در این فرمان همچنین غرامت به خانواده‌های کشته‌ها و مجروحان نیروهای امنیتی و ارتش و ده‌ها تن از نیروهای پلیس که در درگیری با گروه‌های افراطی جان خود را از دست دادند، تصویب شد.

 

ده‌ها تن پایان ۲۰۱۰ و اوایل سال ۲۰۱۱ در جریان تظاهرات علیه حکومت زین العابدین بن علی، رئیس جمهور سابق که جرقه انقلاب‌های بهار عربی شد، کشته و صدها تن زخمی شدند.

 

ده‌ها تن از قربانیان انقلاب و خانواده‌های شهدا در ماه گذشته دست به تحصن زدند و خواستار به رسمیت شناختن حقوق آن‌ها، دریافت غرامت و فرصت‌های شغلی شدند و گفتند که برای آزادی که تونسی‌ها به دست آورده‌اند، بهای سنگینی پرداخته‌اند.

 

بهار عربی به اعتراضات و حیزش‌های مردمی در یک سلسله کشورهای واقع در شمال آفریقا و خاورمیانه گفته می‌شود که اگرچه برپایه تضادهای اجتماعی شکل گرفت ولی از آنجا که زحمتکشان فاقد انسجام و تشکیلات لازم برای رهبری این گونه خیزش‌ها و به سرانجام رساندن آن بودند، توسط نیروهای فاسد و وابسته به غرب مهار و به شکست کشانده شد.

کمیته نظامی مشترک لیبی ۵+۵ فعالیت خود را در اعتراض به دولت الدبیبه تعلیق کرد

اعضای فرماندهی کل کمیته نظامی مشترک لیبی (۵+۵) خواستار عدم مانع تراشی عبدالحمید الدبیبه در خروج مزدوران و نیروهای خارجی و قطع دستمزدها، خواستار توقف پمپاژ نفت، بستن مسیر ساحلی و تعلیق پروازها هستند.

ادامه

جهان, خبر, شمال افریقا, لیبی

دیدار وزرای خارجه کشورهای عربی با لاوروف

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز گذشته (دوشنبه) در مسکو، میزبان وزرای امور خارجه کشورهای عربی بوده و درباره تحولات بحران اوکراین با آن‌ها گفت‌وگو کرده است.

ادامه

اتحادیه عرب, اوکراین, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه, شمال افریقا, فلسطین, لیبی, یمن

انحلال پارلمان تونس، حمله‌ای کشنده به مهمترین کانون نفوذ ترکیه در تونس

اظهارات اردوغان در مورد تصمیمات سیاسی رئیس جمهور تونس، واکنش و اعتراض دستگاه دیپلماسی این کشور عربی – آفریقایی را به دنبال آورد.

ادامه

استرالیا, امارات, ترکیه, تونس, جهان, خاورمیانه, شمال افریقا, عربستان سعودی, لیبی, مصر