خیزش توده‌های محروم در شهرهای مختلف در اعتراض به‌ سیاست‌های ضدمردمی حکومت جمهوری اسلامی: «مرگ بر گرانی»، «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر رئیسی»

اطلاعیۀ حزب تودۀ ایران در باره خیزش توده‌های محروم در شهرهای مختلف در اعتراض به سیاست های ضدمردمی حکومت جمهوری اسلامی: «مرگ بر گرانی»، «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر رئیسی»

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, اطلاعیه, اعتراضات اجتماعی, اقتصادی, ایران, حقوق بشر, سیاسی, عدالت اجتماعی, فقر

ابراز ناتوانی مقامات انگلیسی برای متوقف کردن تورم

در کنار اذعان رئیس بانک مرکزی انگلیس به ناتوانی در کنترل تورم، ریاست خزانه داری این کشور نیز گفت: دولت هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد تا از افزایش تورم و تاثیر آن بر خانواده های انگلیسی جلوگیری کند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, انگلستان, جهان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, غرب اروپا, فقر, گزارش

ادامه اعتراضات در شهرهای ایران به‌رغم جو شدید امنیتی + ویدیو

رسانه‌های حقوق بشری و شبکه‌های اجتماعی از ادامه اعتراضات در شهرهای مختلف ایران گزارش داده‌اند. فضای بسیاری از شهرها امنیتی است و اینترنت آنها قطع است. مردم در گلپایگان و اصفهان با شعارهایی علیه حکومت به خیابان آمدند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اعتراضات اجتماعی, اقتصادی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی

یک اقتصاددان؛ سیاست حذف یارانه‌ها و ارز ترجیحی یک اراده فرا دولتی است

بسیاری از کشور‌های پیشرفته و در حال توسعه با استفاده از یک سیستم مالیاتی دقیق و به‌روز تمام خرج‌های عمومی کشور را از این طریق تامین می‌کنند، اما در کشورمان با توجه به اینکه بخش اعظمی از اقتصاد کشور در بخش غیر مولد حضور دارد، مالیاتی نمی‌دهد و بخش رسمی نیز با فرار مالیاتی گسترده‌ای

ادامه

اقتصادی, ایران, تحلیل, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, فقر, نئولیبرالیسم

تولد در اوج محرومیت؛ عبور مادر و نوزادش از دره مرگ + فیلم

یک مادر جوان از عشایر بختیاری پس از وضع حمل برای بازگشت به روستا به همراه نوزاد چند روزه‌اش در میان استقبال گرم خانواده با طناب از دره مرگ گذشت.

 

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، تصاویر روشن است. داستانی از شجاعت و فقر که در یک قاب به هم تنیده شده‌اند.

 

مهم نیست تصاویر در کدام نقطه از خوزستان یا کهگیلویه و بویراحمد و یا چهارمحال و بختیاری اتفاق افتاده باشد. او فرزند کوهستان است. حالا این کوهستان در بخش سوسن شهرستان ایذه باشد، چلو در‌اندیکا، سرصحرا خواجه انور در دزپارت یا بازفت در چهارمحال و بختیاری.

 

مهم‌ترین نکته‌ای که در این فیلم آدمی را درگیر می‌کند شجاعت زنی است که هنوز چند روزی از دوران زایمان خود را سپری نکرده، باید دوباره با طبیعت سخت و بی‌رحم زادگاهش دست و پنجه نرم کند. طبیعتی که باید در برابر زنانگی او سر تعظیم فرود آورد.

 

مادری که برای پیش و پس از زایمانش هیچ تدارکی دیده نشده است . نه وسیله نقلیه‌ای، نه اسنپی و نه پروازی تا او و نوزادش را تا دم در خانه‌اش منتقل کند.

 

یک پژوهشگر؛ موفقیت طرح‌ها و برنامه‌های مدیریت بحران آب با مدیریت توسعه فقر و فساد و فلاکت در کشور گره خورده است

یک پژوهشگر حوزه آب و محیط زیست گفت: اگر آیین‌نامه اجرایی «صیانت از آبخوان‌های کشور» در اواخر دهه هفتاد و یا حتی در اوایل دهه هشتاد به تصویب می‌رسید و مورد اجرا قرار می‌گرفت، بطور قطع و یقین وضعیت آب‌های زیرزمینی کشور تا این اندازه وخیم نمی‌شد و مصوبه‌ای بسیار مفید بود.

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, ایران, فساد, فقر, گزارش, محیط زیست

وضعیت فاجعه‌بار کمبود دارو و بهداشت در میهن ما

صنعت داروسازی در میهن ما به‌شدت دچار کمبود نیروی انسانی کارآمد و دلسوز و دشواری در تهیهٔ مواد اولیه است. کمبود‌های همیشگی و مقطعی، گرانی و صف‌های طولانی مردم در برابر برخی داروخانه‌ها ازجمله نمود‌های بارز وخامت وضعیت دارو در سال‌های اخیر بوده است، امری که بیماران و خانواده‌های آن‌ها را پستوهای مغازه‌های فروش آزاد

ادامه

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, فقر, مقاله

وخامت وضعیت زندگی زحمتکشان و تشدید تضادهای طبقاتی

تشدید بحران ژرف اجتماعی‌اقتصادی و تضادهای طبقاتی در جامعه زائیدۀ خاستگاه طبقاتی و سیاست‌های خانمان‌سوز جمهوری اسلامی ایران است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری, نئولیبرالیسم

روند صعودی قیمت انرژی در اروپا، انگلیس را با بحران مواجه ساخته است

تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه که بزرگترین صادر کننده سوخت فسیلی جهان است، قیمت انرژی در اروپا را صعودی کرده و به بحران انگلیس دامن زده است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اروپا, اسراییل, اقتصادی, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, غرب اروپا, فقر