واشنگتن پست: آمریکا در سودان شکست خورده است

روزنامه «واشنگتن پست» در گزارشی ضمن اشاره به عدم توانایی آمریکا در تخلیه اتباعش از سودان، نوشت سیاست‌های واشنگتن در این کشور آفریقایی با شکست روبه‌رو شده است. به گزارش خبرگزاری فارس، «جاش روگین»، ستون‌نویس روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست»، در گزارشی با عنوان «تخلیه ناموفق شهروندان، نشانی از شکست ایالات متحده در سودان» نوشت که ... واشنگتن پست: آمریکا در سودان شکست خورده است

ادامه

آمریکا, تحلیل, خاورمیانه, خبر, سودان, شمال افریقا, شمال شرق آفریقا

کاخ‌ سفید: دومین آمریکایی در سودان کشته شد

رسانه‌ها به‌نقل از کاخ سفید از کشته شدن دومین آمریکایی در سودان خبر می‌دهند. به گزارش مهر به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، کاخ سفید امروز چهارشنبه از کشته شدن دومین آمریکایی در جریان درگیری‌ های سودان میان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع خبر داد. بر اساس اعلام این رسانه، تا کنون اطلاعات بیشتری در ... کاخ‌ سفید: دومین آمریکایی در سودان کشته شد

ادامه

آفریقا, آمریکا, آمریکای شمالی, جهان, خبر, سودان, شمال افریقا

بیانیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست سودان: خطاب به مردم سودان!

درگیری مسلحانهٔ شدید و خشونت‌آمیز نظامی بین فرماندهان ارشد کمیتهٔ امنیتی“رژیم نظامی حاکم” و نیروهای وابسته به آن مردم ما را با خطر دم‌افزونی روبرو ساخته و در معرض فزون‌خواهی نیروهای ضد انقلاب و خون‌ریزی‌ای هرچه بیشتر قرار می‌دهد. این درگیری نتیجهٔ انحراف نیروهای نظامی و غیرنظامی متحد “رژیم نظامی حاکم” است که از ابتدای ... بیانیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست سودان: خطاب به مردم سودان!

ادامه

امنیتی, بیانیه, جهان, سودان, شمال افریقا, صلح, عدالت اجتماعی, کمونیسم, همبستگی

بدنبال حمله به کاروان سفارت آمریکا، دیپلمات‌های این کشور از سودان گریختند

علی‌رغم ادعای کاخ سفید مبنی برعدم خروج دیپلمات‌های خود از خارطوم با توجه به ادامه درگیری‌ها در سودان دیپلمات‌های آمریکایی این کشور را ترک و سفارت آمریکا پرسنل خود را از خارطوم خارج کرد. به گزارش روز یکشنبه ایرنا، شبکه خبری سی ان ان با انتشار این خبر افزود: دیپلمات های آمریکایی از سودان خارج ... بدنبال حمله به کاروان سفارت آمریکا، دیپلمات‌های این کشور از سودان گریختند

ادامه

آمریکا, جهان, خبر, سودان, شمال افریقا

بلینکن: کاروان سفارت آمریکا در سودان هدف قرار گرفت

وزیر امور خارجه آمریکا امروز از حمله به کاروان سفارت این کشور در شهر خارطوم واقع در سودان خبر داد. به گزارش مهر به نقل از شبکه تلویزیونی یورو نیوز، «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا امروز سه‌شنبه اعلام کرد که کاروان سفارت این کشور در شهر خارطوم واقع در سودان هدف حمله قرار گرفته ... بلینکن: کاروان سفارت آمریکا در سودان هدف قرار گرفت

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, جهان, خبر, سازمان ملل, سودان, شمال افریقا

توقف فعالیت میادین نفتی لیبی در اعتراض به واریز درآمدها به حساب دولت موقت

نخست وزیر مکلف لیبی اقدام شرکت نفت این کشور در واریز درآمدهای حاصل از فروش نفت به کابینه وحدت ملی را محکوم کرد. میدان‌های نفتی مهم جنوب و مرکز لیبی نیز در واکنش به این اقدام تولید و صادرات نفت را متوقف کردند.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، فتحی پاشاغا، نخست وزیر مکلف لیبی که از سوی پارلمان تعیین شده است، اقدام شرکت نفت این کشور در واریز درآمدهای حاصل از فروش نفت به کابینه وحدت ملی لیبی به ریاست الدبیبه را محکوم کرد.

 

کابینه الدبیبه روز پنج‌شنبه اعلام کرد که شرکت نفت این کشور مبلغ شش میلیارد دلار را در دو مرحله به حساب وزارت دارایی در بانک مرکزی لیبی واریز کرده است.

 

پاشاغا در واکنش به این اقدام شرکت نفت لیبی توییت کرد: ما به شدت هدر دادن اموال عمومی و استفاده از منابع لیبی برای یک کابینه غیرقانونی (کابینه الدبیبه) را که با دامن زدن به اختلافات و گسترش آشوب برای ماندن در قدرت تلاش می‌کند، محکوم می‌کنیم و با این انحراف از راه‌های سیاسی با جدیت مقابله خواهیم کرد.

 

یک روز پیش از اظهارات پاشاغا، گروهی از بزرگان جنوب لیبی در ویدیویی در مقابل میدان نفتی الفیل (در جنوب این کشور) اعلام کردند تا زمانی که کابینه الدبیبه قدرت را به دولت مکلف به ریاست فتحی پاشاغا تحویل ندهد، تولید و صادرات نفت از میدان‌های نفتی مناطقشان متوقف می‌شود.

 

بزرگان و ساکنان منطقه الزویتینه (در مرکز لیبی) نیز بیانیه مشابهی صادر کرده و اعلام کردند که به همان دلایل تولید و صادرات نفت از بندر نفتی الزویتینه (مهمترین بندر این کشور) و میدان‌های وابسته به آن به شکل کامل متوقف می‌شود.

 

چند ساعت پس از توقف کار در میدان نفتی الفیل و نیز توقف صادرات نفت از بندر الزویتینه و میدان‌های وابسته به آن، رهبران قبایل مرکز و جنوب لیبی نیز اعلام کردند که تولید و صادرات نفت از میدان نفتی شراره، بزرگترین میدان نفتی این کشور متوقف شد.

 

مخالفان دولت الدبیبه خواستار تضمین تقسیم عادلانه و برابر منابع نفتی میان تمامی مناطق لیبی، حمایت مسؤولان مربوطه از انتخابات آتی، برکناری مصطفی صنع الله، رئیس شرکت ملی نفت و اصلاح وضعیت حقوقی هیات مدیره این شرکت به دور از کشمکش‌های سیاسی هستند.

مردم کردستان عراق خواهان مقابله جدی با حملات ترکیه شدند

برخی از مقامات کرد عراقی در واکنش به حملات جنگنده‌های ترکیه‌ای به شمال اقلیم کردستان به بهانه مبارزه با پ ک ک خواستار مقابله با این تجاوز شدند.

ادامه

ترکیه, تروریسم, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, شمال افریقا, عراق, لیبی