لشگر گرسنگان در خیابان‌های مونیخ

نشست سالانه سران گروه ۷ از دیروز با حضور سران کشورهای ثروتمند جهان به میزبانی آلمان در حالی کلید خورد که هزاران نفر در اعتراض به عملکرد اعضای این نشست در بحبوحه بحران اوکراین و معضلات فزاینده آب‌وهوایی و امنیتی و غذا در مونیخ به خیابان‌ها آمده بودند.

ادامه

اتحادیه اروپا, ارژانتین, اعتراضات اجتماعی, افریقای جنوبی, المان, امپریالیسم, امریکا, انگلستان, اوکراین, ایتالیا, جهان, چین, حقوق بشر, روسیه, ژاپن, شرق اروپا, صلح, فرانسه, فقر, کانادا, گروه ۷, گزارش, محیط زیست, هندوستان

شعارهای اعتراضی هزاران فعال محیط زیستی درآستانه برگزاری نشست گروه هفت در مونیخ

هزاران معترض که اغلب آنها را فعالان محیط زیست و کنشگران تغییرات اقلیمی تشکیل می‌دادند یک روز پیش از برپایی نشست رهبران هفت کشور صنعتی جهان در مونیخ دست به تظاهرات زدند.

ادامه

المان, امریکا, انگلستان, ایتالیا, جهان, ژاپن, سرمایه‌داری, صلح, فرانسه, کانادا, گروه ۷, محیط زیست, هندوستان

تعطیل عمومی تهران؛ آلودگی هوا یا اعتصاب رانندگان اتوبوسرانی؟

استانداری تهران از تعطیلی کلیه ادارات، دانشگاه‌ها و مدارس استان تهران در روز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت خبر داد. علت، آلودگی هوا ذکر شده است. یک فعال سیاسی می‌گوید این تعطیلی با اعتصاب رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی مرتبط است.

 

به گزارش خبرگزاری آلمان؛ معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران اعلام کرد که امروز سه‌شنبه (۲۷ اردیبهشت) به علت آلودگی هوا، تمامی ادارات، دانشگاه‌ها و مدارس استان تهران در کلیه مقاطع تحصیلی تعطیل خواهد بود.

 

عابد ملکی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: «کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران لحظاتی پیش تشکیل جلسه داد و با توجه به این‌که شاخص کیفیت هوا عدد ۲۶۳ را نشان می‌دهد و در شرایط بسیار ناسالم قرار گرفته است، بر همین اساس برای امروز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت‌ماه کلیه ادارات، دانشگاه‌ها و مدارس استان تهران در کلیه مقاطع تعطیل خواهند بود.»

 

همچنین اعلام شد که نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نیز به دلیل آلودگی هوا در روز سه‌شنبه تعطیل خواهد بود.

 

حسین رزاق، فعال سیاسی اما معتقد است که تعطیلی ادارات و مدارس و دانشگاه‌های تهران بدلیل آلودگی هوا نیست.

 

او در توییتر نوشت: «سال ۸۴ که رانندگان شرکت واحد اعتصاب کردند، بعداز چند ساعت از نهادهای نظامی جایگزین آنها رسید. اما اینبار آنقدر نیرو به شهرهای دیگر گسیل شده که همه چیز بهم ریخته. حالا تهرانی که با شاخص ۴۹۸ تعطیل نشد را با شاخص ۱۳۹ تعطیل کردند! هوا پس است، خیلی پس!»

 

رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، از روز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت (۱۶ مه) در اعتراض به خلف وعده مسئولان و نادیده گرفتن معضلات معیشتی این صنف، در خطوط خاوران، علم و صنعت، بیهقی (میدان آرژانتین) و پایانه آزادی، دست به اعتصاب زده و ارائه خدمات به مسافران را متوقف کردند.

 

این رانندگان نسبت به عدم پرداخت چهار درصد حق بیمه مشاغل سخت و زیان‌آور و نیز عدم اجرای مصوبه مزد شورای عالی کار و عدم اعمال افزایش ده درصدی حقوق کارگران شرکت واحد اعتراض دارند.

 

علیرضا زاکانی، شهردار تهران با آغاز این اعتصاب در جلسه رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران حاضر شد.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، زاکانی که قرار بود در نشست نخبگان منطقه یک تهران حاضر شود پس از اعتصاب رانندگان اتوبوس شرکت واحد به جلسه با آنها رفت و با نماینده این رانندگان گفتگو کرد.

توافق جنبش «فرانسهٔ نافرمان» و حزب کمونیست فرانسه برای همکاری در انتخابات پارلمانی

بر اساس بیانیهٔ مطبوعاتی جنبش “فرانسهٔ نافرمان” و حزب کمونیست فرانسه، این دو سازمان چپ در روز سه‌شنبه ۳ مه/۱۳ اردیبهشت برای تدارک انتخابات پیش روی مجلس قانون‌گذاری و همکاری با یکدیگر در آن انتخابات، دیدار و گفت‌وگو کردند.

ادامه

اروپا, جهان, حقوق بشر, سیاسی, عدالت اجتماعی, غرب اروپا, فرانسه, فقر, کارگری, محیط زیست, مقاله