فراخوانی اتحادیه‌های کارکنان فرانسه برای اعتصاب سراسری

اتحادیه‌های فرانسه در اعتراض به اصلاحات حقوق بازنشستگی و بحران هزینه‌های زندگی روز پنجشنبه اصناف و اقشار مختلف را به اعتصاب سراسری فراخواندند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, جهان, حقوق بشر, خبر, راننده, غرب اروپا, فرانسه, کارگری, معلمان

اسرار فاش شده از درون حزب کارگر انگلیس، حکایت از تخریب سیستماتیک جرمی کوربین و هوادارانش دارد

شبکه الجزیره اعلام کرد به ۵۰۰ گیگابایت اطلاعات از فعل‌وانفعالات درونی حزب کارگر انگلیس دست یافته که حقایقی را درباره این حزب و فضای سیاسی انگلیس، فاش می‌کنند.

ادامه

انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, سوسیالیسم, سیاسی, غرب اروپا, کارگری

تضاد اصل سلطنت در انگلیس با اصول جوامع دموکراتیک

یک رسانه اروپایی با توجه به سیستم سلطنتی بریتانیا می‌نویسد: نباید این مسئله فراموش شود که سلطنت، یک اصل اساسی جوامع دموکراتیک یعنی حقوق برابر برای همه را نقض می‌کند

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم، ان تی وی آلمان در مطلبی به مناسبت مرگ ملکه انگلیس نوشت: مخصوصاً این روزها باید این مسئله یادآوری شود که اصول سلطنت با همه آنچه جوامع دموکراتیک مطرح می کنند در تضاد است.

 

در اینجا مسئله سلطنت مطرح است، یک شکل باستانی حکومت که هیچ کس در جوامع دموکراتیک به طور معمول آن را جدی نمی‌گیرد، و با این حال، پس از مرگ الیزابت، نه تنها در بریتانیا، بلکه در آلمان، از خانواده سلطنتی بریتانیا و خود سلطنت با احترام غیرعادی صحبت می‌شود.

 

نباید این مسئله فراموش شود که سلطنت، یک اصل اساسی جوامع دموکراتیک یعنی حقوق برابر برای همه را نقض می کند. البته، حتی در کشورهای دموکراتیک، فرزندان اساتید، پزشکان و کارآفرینان بزرگ شانس بیشتری نسبت به پسران و دختران مربیان، پرستاران و کارمندان کوچک دارند. در مورد اینکه آیا و تا چه حد دولت و جامعه باید در این موضوع فعال شوند، نظرات متفاوت است. اما برای بیشتر افراد روشن است که در اینجا نابرابری فرصت ها و همچنین بی عدالتی وجود دارد. در هر صورت، این اصل صادق است که تولد نباید امتیاز ایجاد کند.

 

علاوه بر این، با وجود تمام شیفتگی به شکوه و جلال سلطنت، بدیهی است که ایده سلطنت موروثی مبتنی بر اسطوره‌ها و افسانه‌ها است. لیز تراس نخست وزیر بریتانیا پس از مرگ ملکه گفت: امروز، مانند بیش از هزار سال، تاج به پادشاه جدید ما و رئیس دولت جدید ما می‌رسد.

 

نویسنده در ادامه این پرسش را مطرح کرد که چرا؟ چه چیزی چارلز را برای پادشاه شدن واجد شرایط می‌کند؟ این را نمی‌توان عقلاً توضیح داد، حتی اگر هر کودکی پاسخ را بداند که تولد او این حق را برایش ایجاد کرده و نه چیز دیگری. نه مردم یا مجلس، بلکه خدا (با تولد یک فرد) تصمیم می گیرد که چه کسی ملت انگلیس را رهبری کند. و به این ترتیب پادشاه یا ملکه بریتانیا همچنین رئیس کلیسای انگلستان هم است.

 

ماکس نورداو، روزنامه‌نگار، در کتاب خود با عنوان «دروغ‌های متعارف بشر متمدن» که در سال ۱۸۸۳ منتشر شد، نوشت: پادشاهی با مذهب پیوند ناگسستنی دارد. سلطنت نیاز به مشروعیت مذهبی دارد. در جامعه سکولار مانند بریتانیا، سلطنت احمقانه تر به نظر می‌رسد. امروزه، فقط نژادپرستان معتقدند که ارزش یک فرد به دلیل تولدش باید بیشتر از دیگری باشد – حتی سلطنت طلبان نیز احتمالا چنین فکری را رد می‌کنند. با این وجود، سلطنت در انگلیس دقیقاً بر این فرض استوار است.

مدارس انگلیس زیر فشار تورم بی‌سابقه/ پیش‌بینی تورم ۲۲ درصدی تا اوایل سال آینده میلادی

افزایش بی‌سابقه شاخص تورم و جهش افسارگسیخته هزینه‌ها در انگلیس مدارس این کشور را به حدی تحت شعاع قرار داده که برخی در ارائه خدمات اصلی با مشکل جدی مواجه هستند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, انگلستان, جهان, حقوق بشر, غرب اروپا, گزارش

سرمازدگی یا گرسنگی؟ تحریم روسیه، مردم آلمان را در مقابل این انتخاب در زمستان امسال خواهد گذاشت

برلین- گونتر پوهل، شیشه‌گر ساکن شهر اسپروکهول در منطقه صنعتی روهر آلمان، می‌گوید: “این انتخابی خواهد بود که بسیاری از ما در زمستان با آن روبرو خواهیم شد: یخ زدن یا گرسنگی. تحریم‌ها ظاهراً روسیه را هدف قرار می‌دهند، ولی به ما بیش از روسیه ضربه خواهند زد.”

ادامه

اروپا, اقتصادی, المان, امریکا, اوکراین, تحریم, جنگ سرد, چین, حقوق بشر, روسیه, شرق اروپا, صلح, کارگری, مقاله

آلمان تاسیسات شرکت روسی روسنفت را مصادره کرد

دولت برلین روز جمعه اعلام کرد که تاسیسات پالایشی متعلق به نمایندگی‌های شرکت بزرگ روسنفت روسیه را برای تضمین دستیابی آلمان به انرژی، مصادره می‌کند.

ادامه

اروپا, اقتصادی, المان, جنگ سرد, جهان, روسیه, شرق اروپا, غرب اروپا