واشنگتن: تقویت روابط چین با روسیه، امیدها به بهبود رابطه با آمریکا را زیر سوال می‌برد

آمریکا اعلام کرد که با توجه به تقویت روابط چین با روسیه، امکان بهبود روابط پکن-واشنگتن وجود ندارد. به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک،‌ آمریکا اعلام کرد که با توجه به تقویت روابط چین با روسیه، امکان بهبود روابط پکن-واشنگتن وجود ندارد. ایالات متحده روز گذشته -پنج‌شنبه- اعلام کرد که رئیس‌جمهوری چین نمی‌تواند روابط ... واشنگتن: تقویت روابط چین با روسیه، امیدها به بهبود رابطه با آمریکا را زیر سوال می‌برد

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, تحلیل, جنگ سرد, چین, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, غرب

بورل: اتحادیه اروپا، تایوان را به‌رسمیت نمی‌شناسد

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به مسئله «چین واحد» صراحتا عنوان کرد که این اتحادیه، جزیره خودگردان تایوان را به عنوان «کشور» به‌رسمیت نمی‌شناسد و نخواهد شناخت. به گزارش ایسنا، همزمان با اینکه دولت ایالات متحده روابط غیررسمی با تایوان دارد و به این جزیره تسلیحاتی را ارسال می‌کند، تنش‌ها میان آمریکا و ... بورل: اتحادیه اروپا، تایوان را به‌رسمیت نمی‌شناسد

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, تایوان, تحلیل, جنگ سرد, جهان, چین, شرق آسیا

پنتاگون: استقرار نیروهای ناتو در اوکراین اجتناب‌ناپذیر است

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اعلام کرد اعزام نیروهای ناتو برای آموزش دادن به سربازان اوکراین در خاک این کشور اجتناب‌ناپذیر است. به گزارش ایسنا، رسانه آمریکایی گزارش داد ممکن است ناتو در نهایت سربازان خود را در قالب یک ماموریت آموزشی به اوکراین اعزام کند. با تشدید وخامت اوضاع برای سربازان اوکراین، کی‌یف از ... پنتاگون: استقرار نیروهای ناتو در اوکراین اجتناب‌ناپذیر است

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, اوکراین, بلژیک, تحلیل, تنش‌زایی, جنگ سرد, جنگ نیابتی, دخالت نظامی, صلح, غرب, فرانسه, ناتو

تاکید چین بر «موضع مسئولانه» در قبال صادرات تجهیزات نظامی

وزارت امور خارجه چین تاکید کرد که پکن در قبال صادرات محصولات نظامی، از جمله صادرات پهپادهای غیرنظامی، جایگاهی مسئول دارد. در این میان ایالات متحده به اوکراین کمک نظامی می‌کند، اما از همکاری عادی میان روسیه و چین انتقاد می‌کند و این ریاکاری است. به گزارش ایسنا، «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت خارجه چین در ... تاکید چین بر «موضع مسئولانه» در قبال صادرات تجهیزات نظامی

ادامه

آمریکا, اوکراین, جنگ سرد, جنگ نیابتی, چین, روسیه, سازمان تجارت جهانی, شرق آسیا, شرق اروپا, صلح

روسیه موشک بالستیک بولاوا را در زیردریایی‌های خود مستقر کرد

در پی تشدید تهدیدهای غرب به سرکردگی آمریکا علیه روسیه که اخیرا پاریس، مسکو را با زرادخانه‌های اتمی خود تهدید کرد، مسکو پس از انجام آزمایش موفقیت‌آمیز موشک قاره پیما «بولاوا» (Bulava)، آنرا در ترکیب موشک‌های بالستیک در ناوگان زیردریایی خود جای داد. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، تارنمای نشریه آمریکایی نیوزویک با انتشار این ... روسیه موشک بالستیک بولاوا را در زیردریایی‌های خود مستقر کرد

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, اروپا, انگلیس, جنگ سرد, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا, فرانسه

ترکیه عبور ناوهای جنگی از تنگه‌های «بسفر» و «داردانل» را ممنوع کرد

آنکارا پیش‌تر در اقدامی دیگر ضمن هماهنگی با مسکو، حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای نظامی روسیه اعزامی به سوریه بسته اعلام کرد.

 

یه گزارش العربیه؛ ترکیه ضمن تاکید بر پایبندی به کنوانسیون «مونترو» اعلام کرد کشتی‌های جنگی اجازه عبور از تنگه بسفر و داردانل به آب‌های دریای سیاه را ندارند.

 

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه، دوشنبه ۲۵ آوریل، اعلام کرد که آنکارا به دنبال اجتناب از بروز «سوء‌تفاهم‌هایی» است که ممکن است توسط هم‌پیمانان ترکیه در ناتو، در این منطقه ایجاد شود.

 

او با بیان این که ورود نیروهای ناتو به دریای سیاه، «حساسیت بیشتری ایجاد خواهد کرد»، تاکید کرد که آنکارا برای حفظ ثبات در این منطقه، پیشنهادهایی دارد.

 

هشدار درباره انتشار اطلاعات نادرست

 

وزیر خارجه ترکیه همچنین در مصاحبه‌ای با روزنامه «حریت» که دوشنبه ۲۵ آوریل، منتشر شد، از کشورها خواست، واکنش نشان ندهند و تاکید کرد که انتشار اطلاعات نادرست، می‌تواند به بروز سوء‌تفاهم منجر شود.

 

آکار در پاسخ به این پرسش که آیا ناوهای جنگی کشورهایی خارج از حاشیه دریای سیاه، هم‌اکنون در این آب‌ها حضور دارند یا نه، خاطرنشان کرد: «آنکارا در تلاش است تا اصل مالکیت حوزه منطقه‌ای و حقوق مربوطه کشورهای ساحلی، نقض نشود.»

 

او همچنین تاکید کرد که خدشه‌دار کردن موازنه‌ها، می‌تواند رویدادها را از کنترل خارج کند.

 

توافق مونترو؛ مانع عبور ناوهای جنگی روسیه

 

با گسترش دامنه تهدیدها در شرق اروپا، ترکیه برای کاستن از تنش‌ها تلاش می‌کند از طریق کنوانسیون مونترو، مانع از ورود ناو‌های جنگی به دریای سیاه شود.

 

تاریخچه این توافق به سال ۱۹۳۶ باز می‌گردد، زمانی که ترکیه به همراه اتحاد جماهیر شوروی سابق، بریتانیا و شش کشور دیگر، یکی از طرف‌های اصلی آن بود.

 

بر اساس این توافق، آنکارا دسترسی به دریای سیاه را در کنترل خود دارد، به شکلی که آزادی دریانوردی کشتی‌های تجاری را در زمان صلح تضمین کند. ترکیه همچنین از حق جلوگیری از عبور کشتی‌های جنگی از تنگه‌های بسفر و داردانل در صورت وقوع درگیری، به‌ویژه اگر این کشور در معرض تهدید باشد یا این کشتی‌ها در حال بازگشت به پایگاه‌های خود بودند، برخوردار است.

 

بدین ترتیب روسیه نخواهد توانست به راحتی، زیان‌ خود را پس از غرق شدن رزمناو «مسکوا» در چند روز پیش، جبران کند، زیرا دو کشتی دیگر از همین رسته، به نام‌های «مارشال اوستینوف» و «واریاگ» به ترتیب در ناوگان شمالی و ناوگان اقیانوس آرام، مشغول به خدمت هستند.

 

لذا با توجه به این که ترکیه، تردد در دریای سیاه را کنترل می‌کند، به این دو کشتی، در زمان جنگ اجازه عبور از تنگه بسفر را نخواهد داد.

 

در اقدامی دیگر ترکیه ضمن هماهنگی با مسکو، حریم هوایی خود را نیز به روی هواپیماهای نظامی روسیه اعزامی به سوریه بسته اعلام کرد.

سایه سنگین ناتو بر فنلاند، همزمان با تصمیم گیری این کشور درباره عضویت در ناتو

ورود کشتی‌های جنگی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) به یکی از بنادر فنلاند، در شرایطی که این کشور درباره  عضویت در ناتو تصمیم خواهد گرفت.

ادامه

اوکراین, جنگ سرد, جهان, حضور نظامی, خبر, سوئد, شمال اروپا, فنلاند, ناتو

چین؛ «تحریم‌ها زندگی مردم کشورهای در حال توسعه را سخت کرده‌اند»

چین درخواست برای لغو تحریم‌های یکجانبه را تشدید کرده و تلاش برای ترویج یک طرح ابتکاری امنیت جهانی را که می‌گوید از تئوری‌های غربی بهتر است، افزایش داده است.

ادامه

استرالیا, اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, امنیتی, اوکراین, تحریم, تحلیل, جنگ سرد, جهان, چین, حقوق بشر, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, صلح

گاردین؛ هدف امریکا گرفتن توان نظامی روسیه است

اظهارات اخیر مقامات آمریکا درباره هدف جنگ نیابتی این کشور در مناقشه اوکراین، حاکی از آن است که واشنگتن و ناتو می‌خواهند قوای نظامی روسیه را تضعیف کنند.

ادامه

اروپا, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, تحریم, جنگ سرد, جهان, حضور نظامی, روسیه, شرق اروپا, لهستان, مقاله, ناتو

لاوروف: جنگ هسته‌ای برای روسیه غیرقابل قبول است

وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به فقدان وجود یک کانال ارتباطی قابل اعتماد بین مسکو و واشنگتن، گفت: آمریکا و ناتو که علناً خود را «مهره اصلی» در عرصه جهانی می‌دانند، سعی دارند خط دفاعی” پیمان آتلانتیک شمالی را به منطقه دریای چین جنوبی انتقال دهند.

ادامه

اتحاد شوروی, اتحادیه اروپا, اروپا, امریکا, امریکای شمالی, امنیتی, انگلستان, اوکراین, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, شرق اروپا, ناتو