تجمع اعتراضی اطراف پارلمان هند بر سر رسوایی جاسوس‌افزار

به دنبال آنکه قانونگذاران اپوزیسیون هند دولت نارندرا مودی را به استفاده از بدافزار جاسوسی پیشرفته برای نظارت بر مخالفان سیاسی، روزنامه‌نگاران و فعالان متهم کرد، معترضان در اطراف پارلمان این کشور تجمع کردند.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جلسه روز سه‌شنبه پارلمان هند با فریاد قانونگذاران اپوزیسیون که شعارهایی علیه دولت نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند سر داده و خواستار تحقیقات درباره بدافزار اسرائیلی پگاسوس شدند، مختل شد.

 

کاپیل سیبال، از مقام‌های حزب اپوزیسیون “کنگره” در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: این یک تهدید امنیت ملی است.

 

این اعتراضات به دنبال اعلام نتایج تحقیقات یک کنسرسیوم رسانه‌ای جهانی در روز یکشنبه برگزار شد. طبق داده‌های منتشر شده، از بدافزار ساخت شرکت ان.اس.او مستقر در اسرائیل برای نفوذ در تلفن‌های همراه متعلق به طیفی از افزاد شامل روزنامه‌نگار، فعال و مخالفان سیاسی در ۵۰ کشور استفاده شده است.

 

در هند، فهرست اهداف بالقوه جاسوسی شامل رائول گاندی، رهبر ارشد حزب کنگره، دست‌کم ۴۰ روزنامه‌نگار، یک استراتژیست انتخاباتی کهنه‌کار منتقد مودی و یک ویروس‌شناس ارشد می‌شود.

 

اشوانی وایشناو، وزیر فناوری‌ اطلاعات هند روز دوشنبه با رد این اتهامات، آنها را “تلاشی برای بدنام کردن دموکراسی هند” توصیف کرد.

 

دقایقی پس از سخنرانی این وزیر تازه منصوب در پارلمان، وب‌سایت وایر هند گزارش داد که نام او هم جزو اهداف جاسوسی بالقوه در سال ۲۰۱۷ بوده است. در آن زمان او عضو حزب بهاراتیا جاناتا متعلق به مودی نبود.

 

در هند، این تحقیقات با واکنش خشم‌آلود مقام‌ها مواجه شد. آمیت شاه، وزیر کشور هند این تحقیقات را تلاشی برای “منحرف کردن مسیر توسعه هند از طریق توطئه‌ها” خواند و گفت زمانبندی آن “برای ایجاد اختلال در کار پارلمان” بوده است.

 

حامیان حزب “کنگره” در تظاهرات روز سه‌شنبه دولت نارندرا مودی را به استفاده از این جاسوس‌افزار برای نظارت بر مخالفان سیاسی، روزنامه‌نگاران و فعالان در هند متهم کردند.

ششمین شب اعتراضات خوزستان؛ تیراندازی و شلیک گاز اشک‌آور

ایذه، سوسنگرد، شلنگ آباد، کوت عبدالله و آبادان صحنه تیراندازی و شلیک اشک‌آور بوده‌اند. شاهدان محلی از کشته شدن یک جوان ۱۶ساله در ایذه خبر دادند. وزارت دفاع چاره کار را در اعزام ده تانکر آب‌رسان به منطقه دیده است.

ادامه

اعتراضات اجتماعی, ایران, حضور نظامی, حقوق بشر, خبر, سیاسی, محیط زیست

چهارمین شب ناآرامی‌ها در خوزستان و گزارش‌ها از زخمی شدن یک نفر در سوسنگرد + ویدئو

«چهارمین شب ناآرامی‌ها در شهرهای استان خوزستان در شامگاه یکشنبه ۲۷ تیر در حالی روی داد که بحران بی‌آبی در این استان همچنان بیداد می‌کند.

ادامه

اعتراضات اجتماعی, ایران, حقوق بشر, خبر, محیط زیست, ویدیو

۸۸ کشته در آتش سوزی بیمارستان ذی‌قار/ اعلام عزای عمومی/ اعتراضات اهالی + ویدئو

نخست وزیر عراق دوشنبه شب جلسه اضطراری با تعدادی از وزرا و رهبران امنیتی عراق درباره علل و تبعات آتش سوزی در بیمارستان امام حسین در استان ذی‌قار تشکیل داد که منجر به کشته شدن دستکم ۸۸ تن شد.

ادامه

اعتراضات اجتماعی, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, عراق, ویدیو

مردم پرو در اعتراض به بلاتکلیفی نتیجه انتخابات، به خیابان‌ها آمدند

با گذشت دقیقا یک ماه از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پرو، هزاران نفر از شهروندان این کشور آمریکای لاتین در شهر لیما، پایتخت در اعتراض به عدم تایید و اعلام رسمی رئیس‌جمهوری منتخب به خیابان‌ها آمده و خواستار اعلام برنده نهایی شدند.

ادامه

ارژانتین, اعتراضات اجتماعی, امریکا, امریکای لاتین, برزیل, بولیوی, پرو, جهان, خبر