پرونده فرار مالیاتی؛ صدر اعظم آلمان را زیر سوال برد

خبرگزاری رویترز نوشت: اولاف شولتس صدراعظم آلمان با سوالات نمایندگان پارلمان درباره نقش احتمالی‌ اش در فرار مالیاتی چند میلیارد یورویی مواجه است و تحقیقات در این زمینه در شرایطی که شولتس با بحران انرژی و تبعات جنگ اوکراین دست و پنجه نرم می‌کند، وی را در کانون توجهات قرار داده است.

ادامه

اقتصادی, المان, جهان, خبر, غرب اروپا, فساد

افزایش قیمت‌ها در انگلیس باعث شد میلیون‌ها نفر وعده‌های غذایی خود را کاهش دهند

نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که از زمان کمبود غذا در جهان و افزایش هزینه‌های انرژی و در نتیجه افزایش قیمت مواد غذایی در انگلیس، میلیون‌ها شهروند این کشور وعده‌های غذایی خود را کاهش داده‌اند تا در هزینه‌های خود صرفه جویی کنند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اروپا, اقتصادی, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, غرب اروپا

سبد حداقل معیشت سال گذشته ۲میلیون۳۵۰هزارتومان کمتر از هزینه متوسط خانوار شهری ۱۴۰۰

آمارهای مرکز آمار ایران نشان می‌دهد هزینه‌های متوسط خانوار شهری را ۹میلیون و ۲۵۰هزار تومان در سال ۱۴۰۰ حدود ۲میلیون ۳۵۰هزار تومان بیش از سبد حداقل معیشت اعلام شده آن سال (۶میلیون و ۹۰۰هزار تومان) است.

ادامه

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, گزارش

بیش از ۷۰ درصد شعارهای رئیسی اجرا نشده بلکه برعکس درآمده است

نماینده مردم مهاباد در مجلس گفت: بیشتر شعار‌های دولت محقق نشده است یعنی حرف‌ها و شعارهایی که آقای رئیسی در هنگام انتخابات، بعد از انتخاب شدن و هنگام معرفی کابینه مطرح کرد بیش از ۷۰ درصدش نه تنها اجرا نشد بلکه برعکس درآمده است.

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, تحلیل, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, فساد, فقر

بلومبرگ: تقویت روبل روسیه «سردرد» بانک‌های غربی شده است

یک نشریه آمریکایی اعلام کرد تقویت واحد پول روسیه در مقابل یورو باعث چالش برای بانک‌های غربی شده است.

 

نشریه آمریکایی بلومبرگ در گزارشی از تقویت روبل (واحد پول روسیه) در مقابل یورو خبر داد و اعلام کرد بانک‌های غربی که روسیه را ترک کرده‌اند با ضرر زیادی مواجه شدند.

 

رئیس بانک اتریشی «رایفیزن زندرال‌بانک» (بزرگترین شبکه بانکی مستقر در اروپای مرکزی و شرقی و سومین بانک بزرگ در کشور اتریش) در این باره گفت: «سود بانک ما در پس زمینه تقویت روبل رشد می‌کند، اما برای کسانی که تصمیم گرفتند تجارت خود را در روسیه منحل کنند، پول قوی روسیه تبدیل به یک «سردرد» شده است.»

 

بلومبرگ همچنین می‌گوید بانک‌های اروپایی در حال حاضر میلیارد‌ها یورو ضرر کرده‌اند. این نشریه ضرر کلی را حدود ۷ میلیارد دلار تخمین زد و نوشت: «بانک سوسیته ژنرال ۳.۳ میلیارد یورو و یونی کردیت ۲ میلیارد دلار ضرر کرده است.»

 

اما در همین زمان که در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ نرخ برابری روبل در برابر دلار و یورو ۴۰ درصد افزایش یافت، رایفیزن زندرال‌بانک توانست سود خود را ۶۳۰ میلیون یورو افزایش دهد.

 

این در حالیست که به تازگی «کریستین لاگارد» رییس بانک مرکزی اروپا، اعلام کرد به دلیل ادامه جنگ در اوکراین و تورم که تا مدت‌ها در سطح نامطلوبی باقی خواهد ماند، افق اقتصادی در منطقه یورو تاریک می‌شود.

 

در حال حاضر به دلیل حمله روسیه به اوکراین کشور‌های اروپایی و آمریکا دست به اعمال فشار علیه روسیه و وضع انواع تحریم‌ها علیه این کشور زده‌اند. اما بار‌ها مقام‌ها و نشریه‌های وابسته به این کشور‌ها اعلام کرده‌اند که ضرر اصلی این تحریم‌ها بر خود اروپا وارد شده است و با افزایش بهای سوخت، منطقه یورو هم اینک با تورمی بی‌سابقه مواجه است.

 

ماه گذشته بانک مرکزی اروپا برای اولین بار از سال ۲۰۱۱ نرخ بهره را به نصف واحد افزایش داد و در همان زمان رئیس این بانک تاکید کرد افزایش نرخ بهره برای مقابله با تورم و حفظ ثبات قیمت‌هاست.

راشاتودی: بحران گندم، جهان را به سمت گرسنگی سوق می‌دهد

تارنمای راشاتودی گزارش داد: برداشت محصول گندم در روسیه در خطر است و این امر می تواند جهان را به سمت گرسنگی سوق دهد.

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, افریقا, اقتصادی, امریکا, انگلستان, اوکراین, جهان, حقوق بشر, روسیه, سازمان ملل, سریلانکا, شرق اروپا, غرب, قزاقستان, هندوستان

مردم آمریکا برای گذران زندگی به‌قرض گرفتن افتادند/ رکورد بدهی۱۶تریلیون دلاری خانوارهای آمریکایی

در حالی که تورم و بیکاری در آمریکا رو به افزایش دارد، مردم برای تامین نیازهای روزمره خود مجبور شده‌اند بیش از گذشته به استفاده از کارت‌های اعتباری روی بیاورند.

ادامه

اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, جهان, حقوق بشر, خبر, فقر

دبیر کل سازمان ملل متحد «طمع لجام‌گسیخته» غول‌های نفتی را به باد انتقاد گرفت

دبیر کل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه از آنچه وی آن ار «حرص و طمع مضحک و لجام گسیخته» شرکت‌های بزرگ نفت و گاز خواند به شدت انتقاد کرد.

ادامه

اقتصادی, اوکراین, تحلیل, ترکیه, جهان, حقوق بشر, روسیه, سازمان ملل, فقر

قول‌های جذاب چین به آفریقا؛ ۱ میلیارد دوز واکسن کرونا و ۱۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در زیرساخت‌ها

رئیس جمهوری چین از سرمایه گذاری چند میلیارد دلاری این کشور در آفریقا و همچنین ارسال صدها میلیون دوز واکسن کرونا به قاره سیاه خبر داد.

ادامه

افریقا, اقتصادی, جهان, چین, خبر, شرق آسیا