مرکز آمار ایران؛ تورم خردادماه برای فقیرترین دهک دو برابر ثروتمندترین دهک است

محاسبات مرکز آمار بیانگر این است که تورم نقطه به نقطه هم برای دهک‌های فقیر جامعه بالاتر از دهک‌های ثروتمند بالایی است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, خبر, دهقانی, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری

از مبارزۀ دلیرانه بازنشستگان و مستمری‌بگیران حمایت کنیم!

نمایش سالانه شورای عالی کار در اسفندماه ۱۴۰۰ و پس از کش‌وقوس دادن‌ها و امروز و فردا کردن‌ها سرآخر، افزایشی ۵۷٫۴ درصدی دستمزد برای کارگران زیر پوشش سازمان تأمین اجتماعی، شرکت‌ها و کارگاه‌های خصوصی و افزایشی ۱۰ درصدی دستمزد برای کارمندان دولت و بازنشستگان به‌همراه داشت.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, مقاله, نئولیبرالیسم

«کاراجباری درشین جیانگ»؛ دروغ شاخدار آمریکا، بهانه‌ای برای مهار چین

«شو گوی‌شیانگ» یکی از سخنگویان دولت منطقه خودمختار اویغور شین جیانگ ۲۴ ژوئن در کنفرانس خبری آنلاین گفت: شین جیانگ به‌شدت «قانون جلوگیری از کار اجبار اویغورِ» ایالات متحده را محکوم و شدیدا با آن مخالفت می‌کند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جنگ سرد, جهان, چین, شرق آسیا, کارگری, گزارش

نگاه ابزاریِ پیمانکاران به‌کارگران/ نگرانی از تخریب طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی پالایشگاه چهارمِ مجتمع گازی پارس جنوبی گفت نیروهای پیمانکاری امنیت شغلی ندارند. با حذف پیمانکاران بخشی از مشکلات کارگران از بین می‌رود. 

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

بازداشت ۱۲ تن از رانندگان و کارگران اتوبوسرانی تهران در سومین روز اعتصاب

اعتصاب رانندگان و کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی واحد و خطوط بی‌آر‌تی تهران روز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت وارد سومین روز خود شد. نیروهای پلیس چند تن را روز گذشته بازداشت کرده‌اند که هنوز آزاد نشده‌اند.

 

رانندگان و کارگران شرکت اتوبوسرانی واحد از روز یکشنبه ۲۵ اردیبهشت برای مطالبات صنفی خود دست به اعتصاب زدند. این اعتصاب در روز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت (۱۷ مه) نیز ادامه یافته است.

 

کانال تلگرامی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه خبر داد، با وجود اینکه تمامی مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات در روز سه‌شنبه تعطیل شده‌اند، تاثیر اعتصاب رانندگان شرکت واحد در سطح شهر تهران کاملا مشهود است.

 

در روزهای یکشنبه و دوشنبه نیز گروهی از رانندگان اتوبوس‌های بی‌آرتی تهران در اعتراض به مشکلات معیشتی و اجرا نشدن مصوبه افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارگران در شهرداری دست به اعتصاب زدند.

 

بنا بر مصوبه شورای عالی کار، حقوق کارگران در سال ۱۴۰۱ باید دست‌کم ۵۷ درصد افزایش پیدا کند. فعالان کارگری می‌گویند با توجه به موج گرانی‌ها در ماه‌های اخیر، افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارگران هم در قدرت خرید آنان تاثیر چندانی ندارد؛ با این حال کم نیستند کارگرانی که یا اصلا حقوق‌شان افزایش نیافته یا مبلغ ناچیزی به آن‌افزوده شده است. رانندگان‌اتوبوس‌های تهران می‌گویند شهرداری در سال جدید حقوق آنان را فقط ۱۰ درصد افزایش داده است.

 

رانندگان معترض روز دوشنبه در جریان برگزاری تجمع اعتراضی خود مقابل ساختمان شرکت واحد اتوبوسرانی، شعارهایی همچون «شهردار بی‌لیاقت، استعفا، استعفا» سر دادند.

 

به دنبال درخواست رانندگان، علیرضا زاکانی، شهردار تهران، میان معترضان رفت اما آب پاکی را روی دست آنان ریخت و گفت که مصوبه ۵۷ درصدی افزایش حقوق مربوط به کارکنان دولت است و کارگران دیگر نهادها مشمول آن نمی‌شوند. او از برگزاری تجمع اعتراضی رانندگان اتوبوس ابراز تعجب کرد و از آنان خواست «خدمات‌دهی» را متوقف نکنند.

 

پس از حضور زاکانی در میان معترضان، خبرگزاری‌دولتی ایرنا و روزنامه همشهری وابسته به شهرداری تهران در گزارش‌های جداگانه‌ای ادعا کردند رانندگان فعالیت خود را از سر گرفته‌اند اما گزارش‌های میدانی از سطح شهر تهران و ازدحام مسافران در ایستگاه‌های اتوبوس خلاف این ادعا را اثبات می‌کند. همچنین به گفته فعالان صنفی، تعدادی از رانندگان معترض پس از حضور شهردار تهران، دستگیر شده‌اند.

 

عبدالمطهر محمدخانی، سخنگوی شهرداری تهران روز سه‌شنبه ضمن اشاره به دیدار بی‌نتیجه علیرضا زاکانی، شهردار تهران با نمایندگان معترضان گفته است: «نگاه ما به اعتراضات صنفی، سیاسی و امنیتی نیست و در تمام دنیا گره‌های صنفی با گفتگو و تعامل برطرف می‌شود.»

 

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه روز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت با انتشار اطلاعیه‌ای در کانال تلگرامی این نهاد گفت که صبح امروز ۱۲ تن از رانندگان سامانه ۶ بازداشت شدند و محمد رمضانی در میان بازداشت‌شدگان بوده است. روز دوشنبه پلیس حین متفرق کردن کارگران از مقابل اداره مرکزی، وحید فریدونی و خانم اسدی و چند تن دیگر از کارگران را بازداشت کرده است.

 

گفته می‌شود رانندگان توقفگاه غرب و سامانه دو، چهار و پنج نیز حاضر به رفتن به خط نشده و با فشار پلیس مجبور به ترک توقفگاه شده‌اند.

 

این اطلاعیه می‌افزاید، پلیس همچنان با ایجاد رعب و وحشت و بعضا دستگیری و تحت تعقیب قرار دادن کارگران تلاش می‌کند اعتصاب را بشکند.

 

گفته می‌شود، تصمیم شهرداری عوض نشده و حاضر نیست حقوق کارگران را مطابق مصوبه شورایعالی کار افزایش دهد.

 

از سوی دیگر رانندگان و کارگران بازداشتی روز دوشنبه، هنوز آزاد نشده‌اند و عوامل پلیس در سطح توقفگاه‌ها در حال آمد و رفت هستند.

یک اقتصاددان؛ سیاست حذف یارانه‌ها و ارز ترجیحی یک اراده فرا دولتی است

بسیاری از کشور‌های پیشرفته و در حال توسعه با استفاده از یک سیستم مالیاتی دقیق و به‌روز تمام خرج‌های عمومی کشور را از این طریق تامین می‌کنند، اما در کشورمان با توجه به اینکه بخش اعظمی از اقتصاد کشور در بخش غیر مولد حضور دارد، مالیاتی نمی‌دهد و بخش رسمی نیز با فرار مالیاتی گسترده‌ای

ادامه

اقتصادی, ایران, تحلیل, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, فقر, نئولیبرالیسم

فعال اجتماعی؛ تحققِ «نه به کار کودک» با رفع فقر در خانواده‌ها/ کودکان به اجبار راهی «کار و خیابان» می‌شوند

به گفته‌ی حاج یوسیفی برای تحققِ «نه به کار کودک» باید فقر در خانواده‌های کودکان کار کاهش یابد چراکه اکثر این کودکان علیرغم میل باطنی خانواده به دلیل فقر به کار مجبور می‌شوند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق کودک, عدالت اجتماعی, کارگری, کودکان کار, گزارش

نقش جنبش کارگری و نیروهای چپ در شکل‌گیری بدیل مترقی و دموکرات در برابر دیکتاتوری ولایی

به‌رغم وجود منابع طبیعی فراوان و سرمایه‌های انسانی چشمگیر و کارآ در ایران، مردم کشور ما به دلیل سیاست‌های ضدملی جمهوری اسلامی ایران روز به روز با معضل‌ها و چالش‌های بیشتری برای گذران زندگی و تأمین معاش روبه‌رو می‌شوند.

ادامه

اجتماعی, اقتصادی, ایران, جهان, چین, روسیه, سرمایه‌داری, فساد, کارگری, محیط زیست, مقاله, نئولیبرالیسم

به‌دنبال طبقه کارگر، آزادسازی‌ها قشرهای میانه جامعه را نیز به زیر خط فقر می‌کشد/ تنها ۵ درصد ایرانی‌ها توان خرید برنج ایرانی را دارند

آیا واقعاً سایر کالاهای اساسی گران نمی‌شوند؛ درست است که مجوز رسمی در کار نیست یعنی فعلاً در کار نیست اما بازار به هم‌پیوسته‌ای اقتصاد چه حکمی صادر می‌کند؟

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری