مرکز آمار ایران؛ تورم خردادماه برای فقیرترین دهک دو برابر ثروتمندترین دهک است

محاسبات مرکز آمار بیانگر این است که تورم نقطه به نقطه هم برای دهک‌های فقیر جامعه بالاتر از دهک‌های ثروتمند بالایی است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, خبر, دهقانی, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری

از مبارزۀ دلیرانه بازنشستگان و مستمری‌بگیران حمایت کنیم!

نمایش سالانه شورای عالی کار در اسفندماه ۱۴۰۰ و پس از کش‌وقوس دادن‌ها و امروز و فردا کردن‌ها سرآخر، افزایشی ۵۷٫۴ درصدی دستمزد برای کارگران زیر پوشش سازمان تأمین اجتماعی، شرکت‌ها و کارگاه‌های خصوصی و افزایشی ۱۰ درصدی دستمزد برای کارمندان دولت و بازنشستگان به‌همراه داشت.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, مقاله, نئولیبرالیسم

شعارهای اعتراضی هزاران فعال محیط زیستی درآستانه برگزاری نشست گروه هفت در مونیخ

هزاران معترض که اغلب آنها را فعالان محیط زیست و کنشگران تغییرات اقلیمی تشکیل می‌دادند یک روز پیش از برپایی نشست رهبران هفت کشور صنعتی جهان در مونیخ دست به تظاهرات زدند.

ادامه

المان, امریکا, انگلستان, ایتالیا, جهان, ژاپن, سرمایه‌داری, صلح, فرانسه, کانادا, گروه ۷, محیط زیست, هندوستان

شاغلان فقیر ، بحران نا کارآمدی رژیم

به استناد یکی از تحقیقات مرکز پژوهش‌های مجلس، حدود ۸۹ درصد از فقرای ایران کارگران و بازنشستگان هستند، به طوریکه طی این سال‌ها با پدیده‌ای به نام شاغلان فقیر مواجه بوده‌ایم.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, دهقانی, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری, گزارش

حاشیه‌ی امن رژیم ولایی برای تجاوز به بدیهی‌ترین حقوق کارگران

مرکز برنامه‌ریزی و اطلاعات راهبردی وزارت کار به تازگی آماری از بیشترین خواسته‌های مطرح شده در هیأت‌های تشخیص دعاوی کارِ مربوط به سال ۱۴۰۰ ارائه داده است که طبق این آمار امسال نیز همچون سال گذشته عمده شکایت کارگران در این دعاوی به حقوق، عیدی و سنوات خدمت مربوط می‌شود.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

تداوم اعتراض بازنشستگان؛ “مصوبه دولت باید اصلاح شود” + فیلم

اعتراضات بازنشستگان در چندین شهر استان‌های تهران، گیلان، زنجان، خوزستان و کرمانشاه ادامه یافت. آن‌ها خواستار اصلاح مصوبه دولت و افزایش مستمری‌ها هستند. بازاریان نیز در اعتراض به قوانین جدید مالیاتی بازار را تعطیل کردند.

 

بر اساس گزارش‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی انتشار یافته است، روز چهارشنبه ۲۵ خرداد (۱۵ ژوئن) برای چندمین روز متوالی بازنشستگان کارگری در استان‌های گیلان، زنجان، خوزستان و کرمانشاه به خیابان‌ها آمدند و خواستار اصلاح مصوبه افزایش مستمری‌ها شدند.

 

در اهواز شمار معترضانی که با شعار “می‌جنگیم، می‌میریم، حقمونو پس می‌گیریم” در برابر استانداری و فرمانداری تجمع کردند بیش از دو هزار نفر گزارش شده است.

 

آن‌ها تاکید کرده‌اند که تمام بازنشستگان کشور باید از افزایش مصوب شورایعالی کار بهره‌مند شوند.

 

در شهرستان درود بازنشستگان خطاب به ابراهیم رئیسی شعار می‌دادند: “شش کلاس بی‌سواد، گند زدی به اقتصاد”.

در تهران بازنشستگان در برابر صندوق بازنشستگی بانک‌ها در منطقه ونک با شعار “بی‌شرف، بی‌شرف” تجمع کردند.

 

بر اساس مصوبه هیأت وزیران میزان دریافتی حقوق بازنشستگان، از کار افتادگان و مجموع مستمری بازماندگان سازمان تأمین‌اجتماعی با افزایش ۵۷/۴ درصدی همراه خواهد بود، به نحوی که از ۵ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان کمتر نباشد.

 

همچنین با توجه به حکم قانون بودجه سال ۱۴۰۱ مبنی بر رشد ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان و در راستای هماهنگ سازی پرداخت حقوق در کلیه صندوق های بازنشستگی، برای این دسته از مشمولین که دارای دریافتی بیش از حداقل باشند، افزایش ۱۰ درصدی اعمال می‌شود. همچنین به منظور کمک به معیشت مستمری بگیران بالاتر از حداقل، علاوه بر ۱۰ درصد مذکور، مبلغ ۶۵۰ هزار تومان (تاسقف دریافتی ماهانه ده میلیون تومان) بصورت ماهانه پرداخت خواهد شد.

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در نامه‌ای به محمدباقر قالیباف رئیس قوه مقننه خواستار بررسی مصوبه دولت مبنی بر عدم اجرای افزایش حقوق سایر سطوح بازنشستگان تأمین اجتماعی در هیئت “تطبیق مصوبات دولت با قوانین مجلس” شد.

به گزارش تسنیم، محمدرضا پورابراهیمی در این نامه می‌گوید مصوبه اخیر دولت مغایر با قانون و مقررات از جمله ماده ۹۶ قانون تأمین اجتماعی کشور، قانون بودجه ۱۴۰۱ و نیز قوانین مرتبط با احکام برنامه ششم توسعه است.

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس می‌افزاید فارغ از مغایرت‌های مذکور با قوانین ذکر شده، سازمان تأمین اجتماعی یک نهاد عمومی غیردولتی است که باید تصمیمات مربوط به منابع و مصارف و تعهدات این سازمان در چارچوب اختیارات ذی‌نفعان سازمان مذکور که کارگران، کارفرمایان و بازنشستگان هستند انجام گیرد.

 

نقش تیم اقتصادی دولت در کاهش افزایش مستمری

 

علی خدایی، عضو کارگری شورایعالی کار در مورد وزیر مستعفی کار به اینا می‌گوید: «امروز اینکه آقای عبدالملکی عوض شد یا نشد، دغدغه‌ی منِ نماینده‌ی کارگر نیست؛ دغدغه‌ی من مطالباتی است که باید پیگیری شود. با عوض شدن وزیر، مطالبات پابرجاست؛ اگر آن‌طور که می‌گویند مسبب این اتفاقات اخیر آقای عبدالملکی است، باید جانشین ایشان به سرعت اوضاع را تغییر دهد، یعنی هم مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان ترمیم شود و هم حق مسکن را به همان ۶۵۰ هزار تومان شورایعالی کار برگرداند.»

 

این فعال کارگری می‌گوید وزیر کار در هیأت دولت تحت فشار تیم اقتصادی دولت قرار گرفته و کوتاه آمده است. او افزود: «آن چیزهایی که در هیات دولت تصویب شده و مورد اعتراض کارگران و بازنشستگان واقع شده، در حوزه‌ی اختیارات وزیر کار نبود؛ مثلاً ما امضای آقای عبدالملکی پای حق مسکن ۶۵۰ هزار تومانی را داریم؛ اگر این مصوبه می‌رود در هیات دولت و ۶۵۰ تبدیل به ۵۵۰ می‌شود، مشخص است که بدنه اقتصادی دولت مخالفت کرده‌اند. از آن سو، حقوق بازنشستگان در هیات مدیره تامین اجتماعی، مطابق مصوبه شورایعالی کار تعیین می‌شود، اما بعد می‌رود در هیات دولت دچار آسیب می‌شود؛ اینجا هم باز مشخص است که نظر وزیر کار این نبوده و تیم اقتصادی دولت مانع افزایش عادلانه مستمری شده‌اند.»

اعتراض و اعتصاب بازاریان

 

بازاریان ایلام روز چهارشنبه ۲۵ خرداد با شعار “مرگ بر رئیسی” به اعتراضات سراسری پیوستند. بازاریان به مالیات‌های سنگین و سیاست‌های مالیاتی که دولت اعلام کرده اعتراض دارند.

 

کسبه و بازاریان شهرستان فسا نیز روز چهارشنبه ۲۵ خرداد در اعتراض به وضع قوانین جدید مالیاتی بازار را تعطیل کردند.

تجمع اعتراضی بازنشستگان در تهران

 

بازنشستگان شبکه بانکی کشور

پورابراهیمی؛ دولت نمی‌تواند به جای سازمان تامین اجتماعی برای حقوق بازنشستگان این سازمان تصمیم بگیرد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دولت نمی‌تواند به جای سازمان تامین اجتماعی برای حقوق بازنشستگان این سازمان تصمیم بگیرد.

ادامه

اجتماعی, ایران, بازنشستگان, تحلیل, حقوق بشر, کارگری

تجمع سراسری بازنشستگان در بسیاری از شهر ایران با شعار علیه رئیسی برگزار شد + فیلم

هزاران تن از بازنشستگان در بیش از ۱۶ شهر ایران در اعتراض به اقدام ناگهانی دولت علیه مستمری‌بگیران به خیابان‌ها آمدند. تعدادی از بازنشستگان در تهران بازداشت شده‌اند.

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, ایران, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری

مبارزۀ دلیرانه معلمان، بازنشستگان، کارگران ومردم بر ضد رژیم ظلم وجنایت

مبارزۀ دلیرانۀ معلمان، فرهنگیان، بازنشستگان، کارگران کشور و مردم جان به لب رسیده بر ضد ظلم و ستم رژیم ضد مردمی ولایت فقیه، با وجود سرکوب شدید و خونین نیروهای امنیتی، همچنان ادامه دارد.

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, سرمایه‌داری, سیاسی, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری, معلمان, مقاله