عفو بین‌الملل؛ برخورد زن‌ستیزانه طالبان مصداق جنایت علیه بشریت است

عفو بین‌الملل در گزارش تازه‌ خود عملکرد طالبان در قبال زنان افغانستان را مصداق جنایت علیه بشریت و آزار جنسیتی مستقیم علیه زنان عنوان کرده است. به گزارش ایسنا، به نقل از ایندیپندنت، در گزارش تازه عفو بین‌الملل آمده است که از سال ۲۰۲۱ به این‌سو، برخلاف وعده‌های اولیه طالبان درمورد احترام به حقوق زنان، ... عفو بین‌الملل؛ برخورد زن‌ستیزانه طالبان مصداق جنایت علیه بشریت است

ادامه

آسیای میانه, افغانستان, تبعیض جنسیتی, جهان, حقوق بشر, خبر, زنان, سازمان ملل, گزارش

ماجرای حق آبه هیرمند چیست و چرا تا کنون محقق نشده است؟

مسئولان کشور افغانستان چه پیش از طالبان و چه بعد از به قدرت رسیدن طالبان، همواره با بهانه تراشی‌هایی از تحویل حق آبه ایران در هیرمند خودداری می کردند و کار به جایی رسید که با احداث سازه هایی، مسیر طبیعی روان آب ها به سمت ایران را نیز منحرف کردند. به گزارش طنین؛ بر ... ماجرای حق آبه هیرمند چیست و چرا تا کنون محقق نشده است؟

ادامه

آمریکا, افغانستان, انگلستان, ایران, جنوب آسیا, حقوق بشر, خاورمیانه, محیط زیست, مقاله

تشکیل «جوخه ویژه» برای بازداشت رهبران حزب عمران خان در پاکستان

رسانه‌های پاکستانی امروز (چهارشنبه) گزارش دادند، پلیس این کشور یک “جوخه ویژه” را برای دستگیر کردن مقام‌های ارشد حزب اپوزیسیون “تحریک انصاف” که به عمران خان تعلق دارد، تشکیل داده است. به گزارش ایسنا، شبکه تلویزیونی آری نیوز (ARY News) گزارش داد، این جوخه شامل “نیروهای ویژه” است اما جزئیات بیشتری در این زمینه ارائه ... تشکیل «جوخه ویژه» برای بازداشت رهبران حزب عمران خان در پاکستان

ادامه

پاکستان, جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, خبر

نشست اتحادیه اروپا و هند به دلیل اختلاف بر سر تحریم‌های انرژی روسیه، شکست خورد

نشست اتحادیه اروپا و هند که با موضوع فناوری‌های جدید در بروکسل در حال برگزاری بود، به دلیل اختلاف بر سر تحریم‌های انرژی روسیه، شکست خورد. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پولیتیکو، اجلاس سران اتحادیه اروپا و هند، روز سه شنبه قرار بود در مورد فناوری و تجارت باشد اما اولین نشست وزیران، تحت ... نشست اتحادیه اروپا و هند به دلیل اختلاف بر سر تحریم‌های انرژی روسیه، شکست خورد

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, اوکراین, بلژیک, تحریم, جنوب آسیا, جهان, خبر, روسیه, ژئوپلیتیک, گزارش, هندوستان

جناح مخالف پاکستان مردم را به کف خیابان ها فراخواند

تنها چند روز بعد از آزادی عمران خان رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان به عنوان اصلی ترین جناج مخالف در این کشور از بازداشت نیروهای پلیس، این حزب ساعتی پیش از همه مردم خواست تا ساعت ۵ عصر امروز (یکشنبه) در تمام شهرها و روستاهای سراسر کشور به خیابان‌ها بیایند. به گزارش ایرنا حزب تحریک ... جناح مخالف پاکستان مردم را به کف خیابان ها فراخواند

ادامه

اعتراضات اجتماعی, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, خبر, فساد

اولتیماتوم عمران‌خان به دولت پاکستان؛ یا انتخابات یا خروش میلیونی مردم

«عمران‌خان» نخست وزیر برکنار شده پاکستان بار دیگر مخالفت خود با دولت جدید کشور را اعلام کرد و هشدار داد: دولت فعلی ناشی از تبانی با توطئه خارجی است؛ لذا اگر انتخابات زودهنگام برگزار نشود، تظاهرات گسترده و خروش مردم معترض، سرنوشت پاکستان را مشخص خواهد کرد.

 

به گزارش پنجشنبه شب ایرنا از شبکه‌های خبری پاکستان، عمران‌خان با ایراد سخنرانی در اجتماع ده‌ها هزار نفر از طرفدارانش در شهر «لاهور» مدعی شد که دولت فعلی پاکستان در نتیجه توطئه خارجی و طراحان دسیسه تغییر حکومت، تشکیل شده اما حزب تحریک انصاف و هواداران آن به هیچ قیمتی این دولت را به رسمیت نخواهند شناخت.

 

وی با اشاره به دخالت‌های آمریکا در امور داخلی پاکستان به ویژه خشم واشنگتن نسبت به گسترش روابط اسلام‌آباد با پکن و مسکو، افزود؛ زمانی که وی به عنوان نخست وزیر پاکستان سفر رسمی به روسیه انجام داد صدای مخالفت از سوی قدرت‌های استکباری بلند شد.

 

نخست وزیر برکنار شده پاکستان اظهار کرد: ما به دنبال معامله نفتی و گندم با روسیه بودیم؛ مسکو با فروش نفت و گندم به پاکستان در مجموع با ۵۰ درصد زیر قیمت، در صدد گسترش تجارت با ما بود اما طراحان دسیسه “تغییر رژیم” علیه یک دولت منتخب در پاکستان برخاسته و با تبانی عناصر داخلی توطئه خود را عملی کردند.

 

وی، رفتار و نگاه مقامات آمریکایی را متکبرانه دانست و افزود: آنان پاکستان با ۲۲۰ میلیون نفر را تهدید کردند و سرانجام با همدستی با گماشتگان خود در داخل، طرح عدم اعتماد علیه نخست وزیر را به اجرا گذاشتند.

 

عمران خان از آنچه “توطئه‌ای جدید علیه خود و حزبش” پرده برداشت و مدعی شد؛ کمیسیون انتخابات پاکستان در پی طرح جدیدی برای سلب صلاحیت وی از حضور در انتخابات و ممنوعیت حزب “تحریک انصاف” است.

 

تکاپوی عمران‌خان برای گسیل تظاهرات گسترده به سوی پایتخت 

عمران‌خان با رد طرح نخست وزیر پاکستان برای تشکیل کمیسیون تحقیقاتی درباره نامه تهدیدآمیز آمریکا، از قوه قضائیه این کشور چنین مطالبه کرد که کمیته قضایی برای بررسی موضوع نامه تهدیدآمیز، تشکیل و دادرسی آن به صورت علنی و در حضور مردم و رسانه‌ها برگزار شود.

 

وی، راهبرد آتی خود را “تظاهرات میلیونی مردم” به سمت اسلام‌آباد اعلام کرد و خطاب به هوادارانش گفت که آنان منتظر فراخوان وی باشند و هر زمان که تاریخ نهایی را اعلام کرد، همه مردم از شهرهای بزرگ و کوچک بسیج شده و به سمت پایتخت پاکستان حرکت کنند.

 

پاکستان در چند ماه اخیر با چالش‌های سیاسی عمیقی روبرو بود و پس از کش و قوس‌های فراوان، برای نخستین بار در تاریخ این کشور، نخست وزیر هفته گذشته با رأی عدم اعتماد مجلس برکنار شد. عمران‌خان سومین نخست وزیر در پاکستان است که با طرح عدم اعتماد از سوی نمایندگان مجلس مواجه شده است.

 

هفته‌های اخیر سخنگوی ارتش پاکستان در کنفرانس مطبوعاتی، انتشار مطالب کذب و منفی علیه تشکیلات نظامی این کشور مبنی بر دست داشتن در تحولات سیاسی را بشدت محکوم کرد و افزود: ارتش پاکستان هیچ تمایلی برای ورود به مسائل سیاسی ندارد و احزاب نباید نهادهای امنیتی را وارد بازی‌های سیاسی خود کنند.

مبادلات هند با روسیه، استراتژی انرژی بایدن را «بی‌اثر» کرده است

وبگاه «اویل‌پرایس» در مقاله‌ای به بررسی استراتژی انرژی دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده در قبال روسیه بابت حمله این کشور به اوکراین پرداخته و متذکر شده است که «عدم همراهی هند» با آمریکا باعث بی‌اثر شدن راهبرد بایدن شده است.

ادامه

اسیا, اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, تحریم, جنگ سرد, جنوب آسیا, جهان, چین, حقوق بشر, خاورمیانه, روسیه, سازمان ملل, شرق آسیا, شرق اروپا, هندوستان

گفتگوی یکساعته مجازی با نخست وزیر هند برای بایدن نتیجه‌ای دربر نداشت

یک مقام ارشد دولت آمریکا اعلام کرد جو بایدن رئیس‌جمهوری این کشور روز دوشنبه در دیدار مجازی یک ساعته با نارندرا مودی نخست وزیر هند دیدگاه صریح خود را درباره موضع بی‌طرف هند در جنگ اوکراین مطرح کرد.

ادامه

اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, جنگ سرد, جنوب آسیا, چین, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, گزارش, هندوستان

تجمع حامیان عمران خان مقابل منزل نواز شریف در لندن

معترضان در لندن، در حمایت از عمران خان در مقابل منزل «نواز شریف» نخست‌وزیر و رهبر سابق پاکستان تجمع کردند و خواستار پایان دادن به “فساد دولتی” شدند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, پاکستان, جنگ سرد, جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, خبر, غرب اروپا, فساد

حامیان عمران‌خان در پاکستان علیه توطئه خارجی به خیابان‌ها آمدند

هزاران نفر از حامیان حزب تحریک انصاف در شهرهای مختلف پاکستان برای ابراز همبستگی با «عمران‌خان» نخست وزیر برکنار شده از سوی مجلس و محکومیت توطئه خارجی برای تغییر حکومت در این کشور در شهرهای مختلف پاکستان دست به تظاهرات زدند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, پاکستان, جنگ سرد, جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, خبر