بُن‌بست سیاست‌های رژیم ولایت فقیه و تنگ‌تر شدن حلقۀ «خودی‌ترین خودی‌ها»

حدود یک سال پس از فروکش کردن تظاهرات و خیزش‌های مردمی سال گذشته با شعار اصلی “زن، زندگی، آزادی”، اکنون پیامدهای تعیین‌کنندۀ آن حرکت تاریخ‌ساز را در جامعه و به‌ویژه در شکاف وسیع و عمیق پُرنشدنی بین اکثر مردم و دیکتاتوری حاکم به‌روشنی می‌توان دید. در چند سال اخیر، به‌علت تحریم‌های وسیع انتخابات نمایشی و ... بُن‌بست سیاست‌های رژیم ولایت فقیه و تنگ‌تر شدن حلقۀ «خودی‌ترین خودی‌ها»

ادامه

آزادی, استبداد, اسراییل, اسلام سیاسی, بازنشستگان, تحریم, جهان, زنان, سرمایه‌داری, سوریه, سیاسی, فلسطین, کارگران, معلمان, مقاله, نئولیبرالیسم

آخرین فرصت آسانژ برای لغو حکم استرداد به آمریکا

آخرین جلسات استماع رسیدگی به پرونده جنجالی استرداد «جولیان آسانژ» بنیان‌گذار سایت افشاگر «ویکی‌لیکس» به آمریکا به جرم افشای اسناد محرمانه پنتاگون در مورد حمله به عراق و افغانستان، امروز (سه‌شنبه) در دادگاه عالی لندن آغاز شد. به گزارش ایرنا، این آخرین فرصت آسانژ ۵۲ ساله برای لغو حکم استرداد وی به ایالات متحده است. ... آخرین فرصت آسانژ برای لغو حکم استرداد به آمریکا

ادامه

آزادی, آمریکا, اروپا, انگلیس, جهان, حقوق بشر, خبر, وکلا, ویکی‌لیکس

گزارش‌هایی از پیکار و زندگی مردم

تداوم کاهش سطح زندگی توده‌های مردم مطابق گزارش مرکز آمار در دی‌ماه سال جاری تورم نقطه‌به‌نقطه خانوارهای کشور ۳۸٫۵ درصد بوده است، یعنی خانوارهای کشور به‌طور میانگین ۳۸ درصد بیشتر از دی‌ماه سال قبل – طی یک سال – هزینه پرداخت کرده‌اند. این درحالی ‌است که درآمدشان به‌هیچ‌وجه مطابق نرخ تورم نبوده است. نرخ رشد ... گزارش‌هایی از پیکار و زندگی مردم

ادامه

آزادی, آزادی‌های دموکراتیک, استثمار, اقتصادی, امنیت شغلی, ایران, بازنشستگان, پرستاری, حقوق بشر, روزنامه نگاران, زنان, سیاسی, عدالت اجتماعی, فساد, فقر, قضایی, کارگری, کودکان, کودکان کار, گزارش, مبارزه طبقاتی, معلمان, معیشت, نئولیبرالیسم, همبستگی

همسر آسانژ: اگر موسس ویکی‌لیکس به آمریکا مسترد شود، می‌میرد

همسر موسس ویکی لیکس گفت: وضعیت سلامت همسرم رو به افول است و اگر آسانژ به آمریکا مسترد شود حتما می‌میرد. به گزارش ایسنا، جولیان آسانژ موسس ویکی لیکس که اکنون در زندانی در انگلیس به سر می‌برد منتظر جلسه تجدیدنظر نهایی است که ۲۰ و ۲۱ فوریه سال جاری میلادی در دیوان عالی لندن ... همسر آسانژ: اگر موسس ویکی‌لیکس به آمریکا مسترد شود، می‌میرد

ادامه

آزادی, آمریکا, استرالیا, انگلیس, جهان, حقوق بشر, خبر, سوئیس, ویکی‌لیکس

تداوم مبارزه برای گذر از سدّ دیکتاتوری مذهبی، ۴۵ سال پس از انقلاب برضد دیکتاتوری سلطنتی

همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، سخنرانی‌های مزوّرانه و تهدیدآمیز علی خامنه‌ای در مورد انتخابات ۱۱ اسفند مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی و برگزاری انواع نمایش‌های تبلیغاتی برای پُراهمیت نشان دادن این انتخابات در هفته‌های گذشته ادامه یافت. هدف همهٔ این‌ها اثرگذاری بر افکار عمومی و جلب آن‌ها به شرکت در انتخابات است، گرچه شواهد حاکی ... تداوم مبارزه برای گذر از سدّ دیکتاتوری مذهبی، ۴۵ سال پس از انقلاب برضد دیکتاتوری سلطنتی

ادامه

آزادی, آمریکا, استبداد, استقلال, اسراییل, اسلام سیاسی, امپریالیسم, ایران, بازنشستگان, جهان, خاورمیانه, خصوصی‌سازی, عدالت اجتماعی, عراق, عمان, غارتگری, فقر, معلمان, نئولیبرالیسم

استعفای مهدی کروبی از ریاست حزب اعتمادملی؛ حزبی در آستانه گسست درونی

با بالا گرفتن اختلافات درونی حزب اعتماد ملی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، مهدی کروبی از دبیر کلی حزب استعفا داد. این استعفا که در ادامه یک سلسله کشمکش‌های درونی این حزب اصلاح طلب اتفاق افتاد هنوز از سوی شورای مرکزی پذیرفته نشده است و سخنگوی حزب این استعفا را «غافلگیر» کننده و موجب «ناخرسندی» همه اعضا خواند. پیش از این رسول منتجب نیا، قائم مقام حزب نیز ار سمت خود استعفا داده بود، که بنا به روایتی از سوی مهدی کروبی و بنابه گزارش دیگر از سوی شورای مرکزی پذیرفته شد.

 

کروبی در متن استعفای خود تاکید کرده است که با توجه به مشخص نبودن زمان پایان حصر غیرقانونی‌اش « امکان پیگیری امور» و مسائل حزبی را ندارد و بنابراین استعفا می‌دهد. او اما از اعضای حزب «مصرانه» خواسته است که از هرگونه «تشتت و اختلاف» که منجر به «حذف یا درگیری» اعضای حزب شود اجتناب کنند.

اسماعیل گرامی‌مقدم، سخن‌گوی حزب اعتماد ملی نیز بر این استدلال مهدی کروبی صحه گذاشته و می‌گوید: «اکنون برای آقای کروبی که در حصر هستند کانال‌های ارتباطی وجود ندارد از این رو ایشان تشخیص دادند که برای انسجام‌بخشی به حزب از سمت خود استعفا کند». وی همچنین از جلسه‌آینده شورای مرکزی حزب در روز جمعه دهم دی ماه با حضور اعضای شورای مرکزی خبر داد تا در آن دبیرکل را با «رای مخفی اعضای شورا» انتخاب کنند.

 
دلایل استعفای منتجب نیا

 
یکی از دلایل استعفای رسول منتجب‌نیا٬ اختلاف‌نظر وی با سایر اعضای شورای مرکزی بر سر نحوه ورود حزب به کارزار انتخابات ریاست جمهوری پیش رو بوده است. منتجب‌نیا خواستار استقلال حزب از «شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان» در فعالیت‌های انتخاباتی بود که این برخلاف نظر اکثریت شورای مرکزی حزب است.
بعد از بروز اختلاف بین منتجب‌نیا و شورای مرکزی، بیانیه‌ای از سوی روابط عمومی حزب اعتماد ملی منتشر شد و در آن تاکید شد که حزب «هیچ سخنگویی» ندارد. اسماعیل گرامی‌مقدم، در پاسخ به این بیانیه اعلام کرد که «تغییر یا برکناری» سخنگوی حزب از وظایف شورای مرکزی است و خود را «منتخب» مهدی کروبی خواند.
بعد از استعفای منتجب نیا، شورای مرکزی این حزب نیز در بیانیه‌ای که یکشنبه پنجم دی‌ماه منتشر کرد وجود اختلاف در حزب را نشانه «سرزندگی و پویایی» دانست و تاکید کرد که هنوز هیچ تصمیمی برای شیوه تعامل با شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان اتخاذ نشده است.
مهدی کروبی نیز در متن استعفا به موضوع مورد اختلاف اشاره کرده و تاکید کرد که «این حزب اصلاح‌طلب ضمن حفظ استقلال حزبی‌اش لازم است با دیگر گروه‌ها و شخصیت‌های اصلاح‌طلب تعامل و همکاری داشته باشد.» او همچنین بر این نکته نیز تاکید کرد که حزب ضمن تعامل و همکاری، مراقب باشد که در فضاهای تصنعی گروه‌ها گرفتار نشود که «مومن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌شود».

 
تنفس در فضای امنیتی

 

به غیر از اختلاف بر سر همراهی یا عدم‌همراهی با شورای عالی سیاست گذاری در تشریح اختلافات داخلی حزب از چیزی سخن به میان می‌آید که رضا علیجانی آن را «بلایی که اطلاعاتی ها بر سر حزب اعتماد ملی» آوردند، می‌خواند. در بیانیه حزب بعد از استعفای منتجب‌نیا نیز چنین به آن اشاره می‌شود که قائم مقام در اعتراض به « فشارهای بیرونی و دخالت در معرفی نمایندگان حزب از سوی کانون های خارج از حزب و زیر سوال رفتن هویت حزبی» پس از چند بار تذکر، استعفا داد.
همچنین یکی از اعضای حزب که نام وی ذکر نشد در مصاحبه با کیهان لندن دلیل اختلافات اخیر را «حزبی و امنیتی» عنوان می‌کند و می‌گوید یکی از بزرگترین اشتباهات منتجب‌نیا این بود که بدون اینکه با خانواده کروبی مشورت کند اقدام به انتقال مدیریت «سحام نیوز»، سایت رسمی حزب اعتماد ملی، به داخل کشور کرد و این یکی از خواسته‌های وزارت اطلاعات در چند سال اخیر بوده تا «سحام‌نیوز» را منفعل کنند.

 

انتخاب رحیم ابوالحسنی که گفته می‌شود رابطه خوبی با وزارت اطلاعات دارد نیز اختلافات را عمیق‌تر کرد و فضای اعتماد درون حزب را از بین برد. همچنین اعلام عزل سخنگوی حزب نیز از سوی ابوالحسنی انجام شد.
علیجانی با نگاهی به این اختلافات بر این عقیده است که «وقتی قواعد کار جمعی رعایت نشود و بزرگتر موثر و راهگشایی هم نباشد و دست‌های مشکوک نیز به میان آید هر تشکلی می‌تواند رو به تعطیلی و فروپاشی و بی‌اثری برود.» وی در کانال تلگرام خود به بازخوانی مقاله‌ای پرداخت که دو سال پیش در آن درباره چگونگی نفوذ اطلاعات به درون اپوزوسیون نوشته بود و نسبت به روند تغییرات حزب اعتماد ملی برای جایگرین کردن افرادی مانند مهدی کروبی با کسانی که «هشدارپذیری و کوتاه آمدن» بیشتری نسبت به «ماجراجویان امنیتی» دارند، اعلام خطر کرده بود.
حال در آستانه انتخابات ریاست جمهوری باید دید که شورای سیاست گذاری حزب اعتماد ملی که یکی از احزاب مدعی و تاثیر گذار در فضای اصلاح طلبی به طور خاص و در فضای کشور به طور عام است و نمایندگانی مانند مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش و جوانان و سید کامل تقوی رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در کابینه تدبیر و امید دارد، برای حفظ انسجام و تاثیرگذاری خود چه چاره‌ای خواهد اندیشید.
مهسا محمدی:
زیتون

نمایش امضای‌ «منشور حقوق شهروندی» در رژیم ضد مردمی و استبدادی ولایت فقیه!

موضوع سرکوب خشن حقوق و آزادی های دموکراتیک در ایران، در سی و هفت سال گذشته همواره یکی از مسایل مهم مبارزۀ مردم ما بر ضد حاکمیت استبداد بوده است. از تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی در سال ۱۳۵۸، به جز دوران بسیار کوتاهی که حاکمیت استبداد و ارتجاع هنوز نتوانسته بود استقرار کامل بیابد، ... نمایش امضای‌ «منشور حقوق شهروندی» در رژیم ضد مردمی و استبدادی ولایت فقیه!

ادامه

ایران, حقوق بشر, سیاسی, مقاله

عدم حمایت بالاترین رده اطلاعاتی آمریکا از گزارش سازمان سیا

بالاترین رده اطلاعاتی آمریکا گزارش سازمان سیا مبنی بر دخالت روسیه در پیروزی «دونالد ترامپ» را بی‌اساس خواند.     به نقل از رویترز، منابع آگاه که نخواستند نامشان فاش شود اعلام کردند «دفتر مدیریت اطلاعات ملی» آمریکا که بالاترین رده اطلاعاتی در این کشور محسوب می‌شود، از گزارش سازمان سیا در رابطه با دخالت ... عدم حمایت بالاترین رده اطلاعاتی آمریکا از گزارش سازمان سیا

ادامه

امریکا, جهان, خبر, روسیه

حراجِ منابع ملی مردم ایران: چاره‌اندیشی‌ای برای مقابله با چالش‌ها دولت آینده آمریکا نسبت به «برجام»

روزنامه ایران، ۱۸ آذرماه، دربارهٔ قرارداد جدید نفتی [ایران] با “شِل”، می‌نویسد: “روز گذشته ایران و شرکت انگلیسی – هلندی شِل تفاهم‌نامهٔ نفتی برای مطالعهٔ سه میدان نفتی و گازی را با حضور مدیرعامل شرکت ملی نفت [ایران] و سفیر انگلیس در تهران امضا کردند. پیامی که این تفاهم‌نامه به دنیا مخابره کرد بی‌اعتناییِ سرمایه‌گذاران ... حراجِ منابع ملی مردم ایران: چاره‌اندیشی‌ای برای مقابله با چالش‌ها دولت آینده آمریکا نسبت به «برجام»

ادامه

اقتصادی, انگلستان, ایران, خاورمیانه, سیاسی, مقاله

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان به مناسبت هفتاد و یکمین سالگرد پیروزی جنبش ۲۱ آذر و تاسیس حکومت ملی آذربایجان

هموطنان گرامی! بیش از هفت دهه از استقرار حکومت ملی در آذربایجان به رهبری سید جعفر پیشه وری می گذرد. جنبش ۲۱ آذر سال ۱۳۲۴ خلق آذربایجان، سر آغاز نوینی برای آزادیخواهان ایران بود که با بسط و گسترش آن در دیگر نقاط کشور می توانست به تسلط استبدادی و ارتجاعی حاکم بر کشور برای ... اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان به مناسبت هفتاد و یکمین سالگرد پیروزی جنبش ۲۱ آذر و تاسیس حکومت ملی آذربایجان

ادامه

ایران, تاریخ, سیاسی