اوضاع کنونی ایران و چگونگی گسترش مهاجرت بحران‌آفرین

به‌گزارش روزنامۀ شرق، ۱۰ اسفندماه ۱۴۰۱، دکتر حسین ابراهیمی‌مقدم، پزشک متخصص قلب و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، می‌گوید: “یک‌چهارم پزشکان ما به ایالات متحدۀ آمریکا و اروپا مهاجرت کرده‌اند که رقم وحشتناکی است و به‌راحتی نمی‌توانیم از این بحران گذر کنیم.” دکتر علی جواهرفروش‌زاده، رییس سازمان نظام پزشکی اهواز، نیز هفتۀ گذشته گفته بود: ... اوضاع کنونی ایران و چگونگی گسترش مهاجرت بحران‌آفرین

ادامه

آمریکا, اجتماعی, اروپا, استبداد, اقتصادی, ایران, بحرین, تروریسم, سرمایه‌داری, سیاسی, عمان, فرهنگ, قطر, مقاله

ارائه طرح رفراندوم جناح چپ در فرانسه به شورای قانون اساسی

در حالی که طرح اصلاحات بازنشستگی در پارلمان فرانسه از رای عدم اعتماد جان به در برده، ۲۵۰ نماینده پارلمان که عمدتاً از جناح چپ هستند، درخواستی را برای همه‌پرسی درباره ابتکار مشترک (RIP) ارائه کردند که شورای قانون اساسی باید قابل قبول بودن آن را بررسی کند. به گزارش ایسنا، به نقل از بی.اف.ام، ... ارائه طرح رفراندوم جناح چپ در فرانسه به شورای قانون اساسی

ادامه

اقتصادی, برابری اجتماعی, جهان, غرب اروپا, فرانسه, محیط زیست

واکنش عمران خان به‌خبر رسانه‌ها درباره اقدام پلیس پاکستان برای دستگیری وی

عمران خان نخست وزیر سابق و برکنار شده پاکستان یکشنبه شب اظهار کرد: بیم دولت از پیروزی حزب ما، موجب شده که آنها در تلاش برای زندانی کردن من باشند. به گزارش ایرنا، عمران خان به شبکه “الجزیره مباشر” گفت: دولت پاکستان بیم آن دارد که حزب ما (حزب تحریک انصاف پاکستان) در انتخابات پیروز ... واکنش عمران خان به‌خبر رسانه‌ها درباره اقدام پلیس پاکستان برای دستگیری وی

ادامه

اقتصادی, پاکستان, تروریسم, جنوب آسیا, حقوق بشر, سیاسی, فساد, گزارش

ضرورت مبارزه زحمتکشان با مصوبهٔ مولدسازی و آزادسازی مزد

تشکیل هیئت مولدسازی دارایی‌های همگانی دولتی از سوی شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا با حمایت تمام‌قد خامنه‌ای در صدر خبرها و تفسیرهای چندهفته اخیر قرار داشته ‌است. همچنین با خیزش مردمی ۶ ماه اخیر و به‌رغم نرخ‌های تورم‌ ۸۰ تا ۹۰ درصدی کالاهای خوراکی در بعضی ماه‌ها، رژیم ضد مردمی این بار با افزایش فقط ... ضرورت مبارزه زحمتکشان با مصوبهٔ مولدسازی و آزادسازی مزد

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, امپریالیسم, بازنشستگان, خصوصی‌سازی, سیاسی, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری, مقاله

تحقق خواست‌های جوانان و دانشجویان در گرو تغییرات سیاسی بنیانی است

اتحاد، مبارزه ، پیروزی می تواند شعاری محوری و ضروری برای اتحاد عمل نیروهای سیاسی و اجتماعی برای پیروزی مردم علیه استبداد حاکم بر کشورمان باشد. با اوج گیری مجدد جنبش های مردمی علیه استبداد در کشورمان ، جوانان، دانشجویان و دانش آموزان چون همیشه و برگرفته از تجربه و سابقه تاریخی مبارزاتی خود ، ... تحقق خواست‌های جوانان و دانشجویان در گرو تغییرات سیاسی بنیانی است

ادامه

آزادی, استبداد, ایران, حقوق بشر, دانشجویی, سیاسی, مقاله

استعفای مهدی کروبی از ریاست حزب اعتمادملی؛ حزبی در آستانه گسست درونی

با بالا گرفتن اختلافات درونی حزب اعتماد ملی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، مهدی کروبی از دبیر کلی حزب استعفا داد. این استعفا که در ادامه یک سلسله کشمکش‌های درونی این حزب اصلاح طلب اتفاق افتاد هنوز از سوی شورای مرکزی پذیرفته نشده است و سخنگوی حزب این استعفا را «غافلگیر» کننده و موجب «ناخرسندی» همه اعضا خواند. پیش از این رسول منتجب نیا، قائم مقام حزب نیز ار سمت خود استعفا داده بود، که بنا به روایتی از سوی مهدی کروبی و بنابه گزارش دیگر از سوی شورای مرکزی پذیرفته شد.

 

کروبی در متن استعفای خود تاکید کرده است که با توجه به مشخص نبودن زمان پایان حصر غیرقانونی‌اش « امکان پیگیری امور» و مسائل حزبی را ندارد و بنابراین استعفا می‌دهد. او اما از اعضای حزب «مصرانه» خواسته است که از هرگونه «تشتت و اختلاف» که منجر به «حذف یا درگیری» اعضای حزب شود اجتناب کنند.

اسماعیل گرامی‌مقدم، سخن‌گوی حزب اعتماد ملی نیز بر این استدلال مهدی کروبی صحه گذاشته و می‌گوید: «اکنون برای آقای کروبی که در حصر هستند کانال‌های ارتباطی وجود ندارد از این رو ایشان تشخیص دادند که برای انسجام‌بخشی به حزب از سمت خود استعفا کند». وی همچنین از جلسه‌آینده شورای مرکزی حزب در روز جمعه دهم دی ماه با حضور اعضای شورای مرکزی خبر داد تا در آن دبیرکل را با «رای مخفی اعضای شورا» انتخاب کنند.

 
دلایل استعفای منتجب نیا

 
یکی از دلایل استعفای رسول منتجب‌نیا٬ اختلاف‌نظر وی با سایر اعضای شورای مرکزی بر سر نحوه ورود حزب به کارزار انتخابات ریاست جمهوری پیش رو بوده است. منتجب‌نیا خواستار استقلال حزب از «شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان» در فعالیت‌های انتخاباتی بود که این برخلاف نظر اکثریت شورای مرکزی حزب است.
بعد از بروز اختلاف بین منتجب‌نیا و شورای مرکزی، بیانیه‌ای از سوی روابط عمومی حزب اعتماد ملی منتشر شد و در آن تاکید شد که حزب «هیچ سخنگویی» ندارد. اسماعیل گرامی‌مقدم، در پاسخ به این بیانیه اعلام کرد که «تغییر یا برکناری» سخنگوی حزب از وظایف شورای مرکزی است و خود را «منتخب» مهدی کروبی خواند.
بعد از استعفای منتجب نیا، شورای مرکزی این حزب نیز در بیانیه‌ای که یکشنبه پنجم دی‌ماه منتشر کرد وجود اختلاف در حزب را نشانه «سرزندگی و پویایی» دانست و تاکید کرد که هنوز هیچ تصمیمی برای شیوه تعامل با شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان اتخاذ نشده است.
مهدی کروبی نیز در متن استعفا به موضوع مورد اختلاف اشاره کرده و تاکید کرد که «این حزب اصلاح‌طلب ضمن حفظ استقلال حزبی‌اش لازم است با دیگر گروه‌ها و شخصیت‌های اصلاح‌طلب تعامل و همکاری داشته باشد.» او همچنین بر این نکته نیز تاکید کرد که حزب ضمن تعامل و همکاری، مراقب باشد که در فضاهای تصنعی گروه‌ها گرفتار نشود که «مومن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌شود».

 
تنفس در فضای امنیتی

 

به غیر از اختلاف بر سر همراهی یا عدم‌همراهی با شورای عالی سیاست گذاری در تشریح اختلافات داخلی حزب از چیزی سخن به میان می‌آید که رضا علیجانی آن را «بلایی که اطلاعاتی ها بر سر حزب اعتماد ملی» آوردند، می‌خواند. در بیانیه حزب بعد از استعفای منتجب‌نیا نیز چنین به آن اشاره می‌شود که قائم مقام در اعتراض به « فشارهای بیرونی و دخالت در معرفی نمایندگان حزب از سوی کانون های خارج از حزب و زیر سوال رفتن هویت حزبی» پس از چند بار تذکر، استعفا داد.
همچنین یکی از اعضای حزب که نام وی ذکر نشد در مصاحبه با کیهان لندن دلیل اختلافات اخیر را «حزبی و امنیتی» عنوان می‌کند و می‌گوید یکی از بزرگترین اشتباهات منتجب‌نیا این بود که بدون اینکه با خانواده کروبی مشورت کند اقدام به انتقال مدیریت «سحام نیوز»، سایت رسمی حزب اعتماد ملی، به داخل کشور کرد و این یکی از خواسته‌های وزارت اطلاعات در چند سال اخیر بوده تا «سحام‌نیوز» را منفعل کنند.

 

انتخاب رحیم ابوالحسنی که گفته می‌شود رابطه خوبی با وزارت اطلاعات دارد نیز اختلافات را عمیق‌تر کرد و فضای اعتماد درون حزب را از بین برد. همچنین اعلام عزل سخنگوی حزب نیز از سوی ابوالحسنی انجام شد.
علیجانی با نگاهی به این اختلافات بر این عقیده است که «وقتی قواعد کار جمعی رعایت نشود و بزرگتر موثر و راهگشایی هم نباشد و دست‌های مشکوک نیز به میان آید هر تشکلی می‌تواند رو به تعطیلی و فروپاشی و بی‌اثری برود.» وی در کانال تلگرام خود به بازخوانی مقاله‌ای پرداخت که دو سال پیش در آن درباره چگونگی نفوذ اطلاعات به درون اپوزوسیون نوشته بود و نسبت به روند تغییرات حزب اعتماد ملی برای جایگرین کردن افرادی مانند مهدی کروبی با کسانی که «هشدارپذیری و کوتاه آمدن» بیشتری نسبت به «ماجراجویان امنیتی» دارند، اعلام خطر کرده بود.
حال در آستانه انتخابات ریاست جمهوری باید دید که شورای سیاست گذاری حزب اعتماد ملی که یکی از احزاب مدعی و تاثیر گذار در فضای اصلاح طلبی به طور خاص و در فضای کشور به طور عام است و نمایندگانی مانند مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش و جوانان و سید کامل تقوی رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در کابینه تدبیر و امید دارد، برای حفظ انسجام و تاثیرگذاری خود چه چاره‌ای خواهد اندیشید.
مهسا محمدی:
زیتون

نمایش امضای‌ «منشور حقوق شهروندی» در رژیم ضد مردمی و استبدادی ولایت فقیه!

موضوع سرکوب خشن حقوق و آزادی های دموکراتیک در ایران، در سی و هفت سال گذشته همواره یکی از مسایل مهم مبارزۀ مردم ما بر ضد حاکمیت استبداد بوده است. از تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی در سال ۱۳۵۸، به جز دوران بسیار کوتاهی که حاکمیت استبداد و ارتجاع هنوز نتوانسته بود استقرار کامل بیابد، ... نمایش امضای‌ «منشور حقوق شهروندی» در رژیم ضد مردمی و استبدادی ولایت فقیه!

ادامه

ایران, حقوق بشر, سیاسی, مقاله

عدم حمایت بالاترین رده اطلاعاتی آمریکا از گزارش سازمان سیا

بالاترین رده اطلاعاتی آمریکا گزارش سازمان سیا مبنی بر دخالت روسیه در پیروزی «دونالد ترامپ» را بی‌اساس خواند.     به نقل از رویترز، منابع آگاه که نخواستند نامشان فاش شود اعلام کردند «دفتر مدیریت اطلاعات ملی» آمریکا که بالاترین رده اطلاعاتی در این کشور محسوب می‌شود، از گزارش سازمان سیا در رابطه با دخالت ... عدم حمایت بالاترین رده اطلاعاتی آمریکا از گزارش سازمان سیا

ادامه

امریکا, جهان, خبر, روسیه

حراجِ منابع ملی مردم ایران: چاره‌اندیشی‌ای برای مقابله با چالش‌ها دولت آینده آمریکا نسبت به «برجام»

روزنامه ایران، ۱۸ آذرماه، دربارهٔ قرارداد جدید نفتی [ایران] با “شِل”، می‌نویسد: “روز گذشته ایران و شرکت انگلیسی – هلندی شِل تفاهم‌نامهٔ نفتی برای مطالعهٔ سه میدان نفتی و گازی را با حضور مدیرعامل شرکت ملی نفت [ایران] و سفیر انگلیس در تهران امضا کردند. پیامی که این تفاهم‌نامه به دنیا مخابره کرد بی‌اعتناییِ سرمایه‌گذاران ... حراجِ منابع ملی مردم ایران: چاره‌اندیشی‌ای برای مقابله با چالش‌ها دولت آینده آمریکا نسبت به «برجام»

ادامه

اقتصادی, انگلستان, ایران, خاورمیانه, سیاسی, مقاله

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان به مناسبت هفتاد و یکمین سالگرد پیروزی جنبش ۲۱ آذر و تاسیس حکومت ملی آذربایجان

هموطنان گرامی! بیش از هفت دهه از استقرار حکومت ملی در آذربایجان به رهبری سید جعفر پیشه وری می گذرد. جنبش ۲۱ آذر سال ۱۳۲۴ خلق آذربایجان، سر آغاز نوینی برای آزادیخواهان ایران بود که با بسط و گسترش آن در دیگر نقاط کشور می توانست به تسلط استبدادی و ارتجاعی حاکم بر کشور برای ... اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان به مناسبت هفتاد و یکمین سالگرد پیروزی جنبش ۲۱ آذر و تاسیس حکومت ملی آذربایجان

ادامه

ایران, تاریخ, سیاسی