دیدار و رایزنی مقام ارشد امنیتی روسیه با السیسی درباره تحولات منطقه

رئیس سازمان اطلاعات خارجی روسیه امروز سه‌شنبه، در سفری به مصر با رئیس جمهوری این کشور دیدار و در ارتباط با تحولات منطقه به ویژه بحران غزه گفت وگو کرد. به گزارش ایرنا به نقل از شبکه روسیاالیوم، «سرگئی ناریشکین» رئیس سازمان اطلاعات خارجی روسیه در سفری به قاهره با «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر ... دیدار و رایزنی مقام ارشد امنیتی روسیه با السیسی درباره تحولات منطقه

ادامه

افغانستان, امنیتی, اوکراین, تروریسم, خاورمیانه, خبر, روسیه, شمال افریقا, مصر

شکایت نهادهای تونسی از دادستان دیوان کیفری بین‌المللی درخصوص پرونده غزه

نمایندگان انجمن‌ها و شخصیت‌های جامعه مدنی تونس علیه دادستان کل دیوان کیفری بین‌المللی به دلیل امتناعش از تحقیق درخصوص جنایت نسل‌کشی اسرائیل در نوار غزه در دادگاه‌های این کشور شکوائیه‌ای را ارائه دادند. به گزارش ایسنا، شخصیت‌های ملی تونس طی کنفرانسی مطبوعاتی امتناع دادستان دیوان کیفری بین‌المللی از رسیدگی به جنایت نسل‌کشی اسرائیل علیه ملت ... شکایت نهادهای تونسی از دادستان دیوان کیفری بین‌المللی درخصوص پرونده غزه

ادامه

آفریقای جنوبی, اسراییل, تونس, جهان, حقوق بشر, خبر, دیوان داوری لاهه, شمال افریقا, فلسطین, نسل کشی

ماهواره مصری از پایگاه فضایی چین به فضا پرتاپ شد

یک ماهواره سنجش از راه دور مصری از پایگاه فضایی جیو چوان در شمال غربی چین به فضا پرتاپ و با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری شینهوا، یک ماهواره سنجش از راه دور متعلق به دولت مصر با نام (MISRSAT-۲) امروز (دوشنبه ۱۳ آذر) به فضا پرتاب ... ماهواره مصری از پایگاه فضایی چین به فضا پرتاپ شد

ادامه

چین, خبر, شرق آسیا, کشاورزی, مصر

مجلس الجزایر با رای قاطع اجازه جنگ با اسرائیل را صادر کرد

مجلس الجزایر با اکثریت آرا به رئیس جمهور این کشور اجازه داد تا در صورت لزوم برای دفاع از مردم فلسطین وارد جنگ با اسرائیل شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ در ادامه اعتراض‌های مردم مناطق مختلف به جنایت‌های اسرائیل در نوار غزه، نمایندگان مجلس الجزایر با اکثریت آرا رسماً به رئیس‌ جمهور این کشور اجازه ... مجلس الجزایر با رای قاطع اجازه جنگ با اسرائیل را صادر کرد

ادامه

آمریکا, اروپا, اسراییل, الجزایر, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, شمال افریقا, فلسطین

پارلمان لیبی: سفرای کشورهای حامی اسرائیل کشور ما را ترک کنند

پارلمان لیبی در پی ادامه تجاوزات اسرائیل به غیرنظامیان در نوار غزه و حمایت کشورهای غربی از جنایات این رژیم، خواستار خروج سفرای کشورهای حامی این رژیم از این کشور شد. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از شبکه المسیره، پارلمان لیبی در بیانیه‌ای اعلام کرد: سفرای کشورهای حامی جنایات اسرائیل در غزه هرچه سریعتر خاک ... پارلمان لیبی: سفرای کشورهای حامی اسرائیل کشور ما را ترک کنند

ادامه

اسراییل, زنان, شمال افریقا, فلسطین, کودکان, گزارش, لیبی, نسل کشی

احتمال کودتا علیه دولت السراج قوت گرفت / ادعاهایی درباره ورود ۱۰۰۰ سرباز آمریکایی به طرابلس

یک مسئول عالی رتبه در کنگره ملی لیبی (پارلمان سابق) که دوره‌اش در طرابلس پایان یافته است، در مصاحبه با الشرق الاوسط از این امر پرده برداشت که مقر فائز السراج، نخست وزیر دولت توافق ملی هدفی برای تلاش شبه نظامیان حامی خلیفه الغویل، نخست وزیر دولت نجات ملی برای بازپس گیری آن خواهد بود.

 

این مسئول که نخواست نامش فاش شود، مدعی شد: کل طرابلس تحت کنترل درخواهد آمد، این مساله در حال حاضر در اولویت است، بیشتر وزارتخانه‌ها در حال حاضر تحت کنترل دولت الغویل هستند و تسلط بر طرابلس در آینده‌ای نزدیک اعلام می‌شود.

 

وی افزود: بیشتر وزارتخانه‌ها در دست ما است و ما برای ازسرگیری گفتگوی لیبی و دولتی مشترک با دولت موقت (دولت تحت ریاست عبدالله الثنی) تلاش می‌کنیم.

 

پس از آنکه شبه نظامیان حامی الغویل مقرهای چهار وزارتخانه را تحت کنترل خود درآوردند، شورای ریاستی دولت فائز السراج که مورد حمایت جامعه جهانی است، اعلام کرد که یگان‌های نظامی را مامور حفاظت از مقرهای دولت کرده است.

 

شورای ریاستی تاکید کرد که تحرکات گروه‌های مسلح خارج از قانون تلاشی ناامیدانه برای برهم زدن امنیت پایتخت است.

 

پیش بینی می‌شود که جنگی میان شبه نظامیان مسلح حامی دو دولت درگیر بر سر قدرت در طرابلس به وقوع بپیوندد.

 

در این میان دولت عبدالله الثنی که حامی پارلمان سابق لیبی است از این امر پرده برداشت که بیش از ۱۰۰۰ سرباز آمریکایی به صورت مخفیانه وارد کشور شده‌اند.

 

این دولت که مقر آن در شهر البیضاء در شرق لیبی است، افزود: آنها در یکی از حومه‌های طرابلس، پایتخت لیبی مستقر هستند.

 

دولت الثنی جزئیات بیشتری را پیرامون این امر ارائه نداد.

 

دولت عبدالله الثنی تاکید کرد که با خبر ورود یگان‌هایی از نیروهای ایتالیایی به طرابلس و حضور بیش از ۱۰۰۰ سرباز آمریکایی که به صورت مخفیانه وارد یکی از حومه‌های پایتخت شده‌اند و در آنجا مستقر هستند، غافلگیر شده است.

 

دولت الثنی که یکی از سه دولت درگیر بر سر قدرت در لیبی است، اعلام کرد: حضور نیروهای ایتالیایی در لیبی یک مداخله آشکار در امور لیبی است و این اقدام یک اشغالگری آشکار است که تمامی لیبیایی‌ها با آن مخالفت کرده و در مقابل آن مقاومت می‌کنند.

 

این در حالی است که ایوب قاسم، سخنگوی نیروی دریایی لیبی این مساله را تکذیب کرد که نیروهای دریایی ایتالیا حریم آب‌هاهای منطقه‌ای لیبی را نقض کرده باشند و هیچ تحرک غیرعلنی از سوی نیروی دریایی ایتالیا در منطقه مشخص مقابل خلیج سرت تا مرزهای دریایی غربی لیبی رصد نشده است.

 

از سوی دیگر، یک مسئول دیگر در پارلمان در طرابلس که دوره‌اش تمام شده است، اعلام کرد که پارلمان کنترل دولت الغویل بر مقرهای دولتی را تایید می‌کند، چراکه این تنها دولت مورد تایید این پارلمان است.

 

این اتفاقات در حالی است که السراج به قاهره سفر کرده است. عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر در دیدار با فائز السراج در قاهره گفت که موضع کشورش برای حمایت از وحدت، ثبات لیبی و احترام به اراده مردم آن ثابت است.

 

السراج نیز در جریان دیدار با احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب بر اهمیت مذاکره بر سر مسائل اصلی در جهت در نظر گرفتن تحقق منافع ملی تاکید کرد.
ایسنا،

توافق اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و سازمان ملل با ایجاد ارتش متحد لیبی و مخالفت با دخالت خارجی

اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و سازمان ملل در پایان نشست سه جانبه خود در قاهره برای بررسی بحران لیبی، درباره لزوم وجود ارتشی واحد و حرفه‌ای در لیبی تحت یک فرماندهی مشترک توافق کردند.   به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، نشست سه جانبه اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و سازمان ملل در ... توافق اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و سازمان ملل با ایجاد ارتش متحد لیبی و مخالفت با دخالت خارجی

ادامه

جهان, خبر, شمال افریقا, لیبی