نگاهی به تجربه‌ها و درس‌های انقلاب سودان

نگاهی به تجربه‌ها و درس‌های انقلاب سودان تفسیری از فتحی فاضل در چهارمین سالگرد آغاز انقلاب سودان چهار سال پس از قیام مردمی در شهر “اُم درمان” در دسامبر ۲۰۱۸ [آذر ۱۳۹۷]، که آغاز سلسله وقایعی بود که در نهایت به بیرون کردن عمر البشیر، دیکتاتور سودان،  از قدرت در بهار ۲۰۱۹ [فروردین ۱۳۹۸] منجر ... نگاهی به تجربه‌ها و درس‌های انقلاب سودان

ادامه

جهان, دیدگاه, سودان, سیاسی, شمال افریقا, صلح, کارگری, کمونیسم, معلمان, مقاله

وزیر کشور اسبق لیبی: آمریکا بدنبال طولانی کردن بحران لیبی است

وزیر کشور اسبق لیبی با انتقاد از دخالت های آمریکا در امور داخلی کشورش گفت که این دخالت ها فقط مدت بحران در لیبی را طولانی می کند. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، «صالح رجب» در گفت وگو با خبرگزاری اسپوتنیک تصریح کرد که دخالت های آمریکا و ترکیه در امور داخلی لیبی اخیرا گسترش ... وزیر کشور اسبق لیبی: آمریکا بدنبال طولانی کردن بحران لیبی است

ادامه

آمریکا, افغانستان, تحلیل, ترکیه, جهان, حقوق بشر, شرق افریقا, شمال افریقا, غرب, لیبی, ویتنام

تاکید عربستان و مصر بر رد هرگونه تهدید نظامی علیه سوریه

عربستان و مصر با صدور بیانیه‌ای مشترک مخالفت خود را با هرگونه تهدید نظامی علیه سوریه اعلام کردند و خواستار خروج مزدوران خارجی از لیبی شدند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در بیانیه مشترک کمیته پیگیری و مشورت سیاسی که به ریاست وزرای خارجه مصر و عربستان پس از دیدار آنان در ... تاکید عربستان و مصر بر رد هرگونه تهدید نظامی علیه سوریه

ادامه

جهان, خاورمیانه, سازمان ملل, سوریه, شمال افریقا, عربستان سعودی, گزارش, لیبی, مصر

جدیدترین تحرک واشنگتن در لیبی/ رئیس سیا با الدبیبه دیدار کرد

در ادامه تحرکات ایالات متحده در لیبی، ویلیام برنز، رئیس آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) پنجشنبه با عبدالحمید الدبیبه رئیس دولت وحدت ملی لیبی دیدار و گفت وگو کرد. به گزارش ایرنا، براساس بیانیه‌ای که خبرگزاری “اسپوتنیک” روسیه به دست آورده است، برنز در این دیدار بر ضرورت توسعه همکاری اقتصادی و امنیتی میان آمریکا ... جدیدترین تحرک واشنگتن در لیبی/ رئیس سیا با الدبیبه دیدار کرد

ادامه

آمریکا, جهان, خبر, شمال افریقا, لیبی

اتحادیه عرب خواهان تسریع در برگزاری انتخابات لیبی شد

اتحادیه عرب از بیانیه مشترک «عقیله صالح» رئیس پارلمان شرق لیبی و «خالد المشری» رئیس شورای عالی این کشور درباره پیش‌نویس قانون اساسی استقبال کرد و از همه بازیگران عرصه سیاسی لیبی خواست که با اجماع حاصل شده، زمینه برگزاری هر چه سریع‌تر انتخابات را فراهم کنند. به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از ... اتحادیه عرب خواهان تسریع در برگزاری انتخابات لیبی شد

ادامه

اتحادیه عرب, جهان, خبر, شمال افریقا, لیبی, مصر

احتمال کودتا علیه دولت السراج قوت گرفت / ادعاهایی درباره ورود ۱۰۰۰ سرباز آمریکایی به طرابلس

یک مسئول عالی رتبه در کنگره ملی لیبی (پارلمان سابق) که دوره‌اش در طرابلس پایان یافته است، در مصاحبه با الشرق الاوسط از این امر پرده برداشت که مقر فائز السراج، نخست وزیر دولت توافق ملی هدفی برای تلاش شبه نظامیان حامی خلیفه الغویل، نخست وزیر دولت نجات ملی برای بازپس گیری آن خواهد بود.

 

این مسئول که نخواست نامش فاش شود، مدعی شد: کل طرابلس تحت کنترل درخواهد آمد، این مساله در حال حاضر در اولویت است، بیشتر وزارتخانه‌ها در حال حاضر تحت کنترل دولت الغویل هستند و تسلط بر طرابلس در آینده‌ای نزدیک اعلام می‌شود.

 

وی افزود: بیشتر وزارتخانه‌ها در دست ما است و ما برای ازسرگیری گفتگوی لیبی و دولتی مشترک با دولت موقت (دولت تحت ریاست عبدالله الثنی) تلاش می‌کنیم.

 

پس از آنکه شبه نظامیان حامی الغویل مقرهای چهار وزارتخانه را تحت کنترل خود درآوردند، شورای ریاستی دولت فائز السراج که مورد حمایت جامعه جهانی است، اعلام کرد که یگان‌های نظامی را مامور حفاظت از مقرهای دولت کرده است.

 

شورای ریاستی تاکید کرد که تحرکات گروه‌های مسلح خارج از قانون تلاشی ناامیدانه برای برهم زدن امنیت پایتخت است.

 

پیش بینی می‌شود که جنگی میان شبه نظامیان مسلح حامی دو دولت درگیر بر سر قدرت در طرابلس به وقوع بپیوندد.

 

در این میان دولت عبدالله الثنی که حامی پارلمان سابق لیبی است از این امر پرده برداشت که بیش از ۱۰۰۰ سرباز آمریکایی به صورت مخفیانه وارد کشور شده‌اند.

 

این دولت که مقر آن در شهر البیضاء در شرق لیبی است، افزود: آنها در یکی از حومه‌های طرابلس، پایتخت لیبی مستقر هستند.

 

دولت الثنی جزئیات بیشتری را پیرامون این امر ارائه نداد.

 

دولت عبدالله الثنی تاکید کرد که با خبر ورود یگان‌هایی از نیروهای ایتالیایی به طرابلس و حضور بیش از ۱۰۰۰ سرباز آمریکایی که به صورت مخفیانه وارد یکی از حومه‌های پایتخت شده‌اند و در آنجا مستقر هستند، غافلگیر شده است.

 

دولت الثنی که یکی از سه دولت درگیر بر سر قدرت در لیبی است، اعلام کرد: حضور نیروهای ایتالیایی در لیبی یک مداخله آشکار در امور لیبی است و این اقدام یک اشغالگری آشکار است که تمامی لیبیایی‌ها با آن مخالفت کرده و در مقابل آن مقاومت می‌کنند.

 

این در حالی است که ایوب قاسم، سخنگوی نیروی دریایی لیبی این مساله را تکذیب کرد که نیروهای دریایی ایتالیا حریم آب‌هاهای منطقه‌ای لیبی را نقض کرده باشند و هیچ تحرک غیرعلنی از سوی نیروی دریایی ایتالیا در منطقه مشخص مقابل خلیج سرت تا مرزهای دریایی غربی لیبی رصد نشده است.

 

از سوی دیگر، یک مسئول دیگر در پارلمان در طرابلس که دوره‌اش تمام شده است، اعلام کرد که پارلمان کنترل دولت الغویل بر مقرهای دولتی را تایید می‌کند، چراکه این تنها دولت مورد تایید این پارلمان است.

 

این اتفاقات در حالی است که السراج به قاهره سفر کرده است. عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر در دیدار با فائز السراج در قاهره گفت که موضع کشورش برای حمایت از وحدت، ثبات لیبی و احترام به اراده مردم آن ثابت است.

 

السراج نیز در جریان دیدار با احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب بر اهمیت مذاکره بر سر مسائل اصلی در جهت در نظر گرفتن تحقق منافع ملی تاکید کرد.
ایسنا،

توافق اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و سازمان ملل با ایجاد ارتش متحد لیبی و مخالفت با دخالت خارجی

اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و سازمان ملل در پایان نشست سه جانبه خود در قاهره برای بررسی بحران لیبی، درباره لزوم وجود ارتشی واحد و حرفه‌ای در لیبی تحت یک فرماندهی مشترک توافق کردند.   به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، نشست سه جانبه اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و سازمان ملل در ... توافق اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و سازمان ملل با ایجاد ارتش متحد لیبی و مخالفت با دخالت خارجی

ادامه

جهان, خبر, شمال افریقا, لیبی